DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Co oferuje nam medycyna alternatywna?

Co oferuje nam medycyna alternatywna?

Fizjoterapeutka Olga Rymarska

Fizjoterapeutka Olga Rymarska Fizjoterapia i copywriting medyczny to według mnie połączenie idealne. Dlatego wiedzą o zdrowiu dzielę się zarówno w gabinecie, jak i w przestrzeni internetowej. Prywatnie we wszystkim znajduję pozytywy i nie wyobrażam sobie życia bez podróży. 5 minut

Co nam oferuje medycyna alternatywna?

Las pełen ziołowych eliksirów, tajemnicze przejście do świata akupunktury i nieznane ścieżki aromaterapii – brzmi jak scena z filmu fantasy? Być może. To jednak nie film, a krótki wstęp tego, co oferuje medycyna niekonwencjonalna. Jej metody, czyli m.in.: akupresura, akupunktura, bańki chińskie i aromaterapia mają realnie poprawiać samopoczucie i zmniejszać ból. Tylko czy ich działanie jest udowodnione naukowo? Zaraz się przekonasz! A jeśli dotychczas nie korzystałeś z żadnej z metod, dowiesz się, na czym polega medycyna alternatywna.

Medycyna niekonwencjonalna – wymysł czy realna pomoc?

Medycyna niekonwencjonalna (zwana inaczej medycyną alternatywną) to rodzaj terapii zdrowotnej, o której wiedza zbierana była przez różne kultury przez wiele lat. Ogólny sposób działania tej metody jest powszechnie znany w mniejszym bądź większym stopniu, ale poziom skuteczności wciąż budzi wiele kontrowersji. Choć pozytywne działanie tej gałęzi medycyny częściej jest potwierdzane teoriami i osobistymi doświadczeniami, to często brakuje naukowych dowodów – takich jak w przypadku medycyny konwencjonalnej.

Stawianie baniek chińskich na pacjentce

Akupunktura, czyli stymulacja punktów na ciele za pomocą… igieł

Działanie przeciwbólowe akupunktury wynika z działania przekaźników nerwowych na różnym poziomie układu nerwowego. W wyniku stymulacji igłą odpowiednich punktów dochodzi do pobudzenia włókien aferentnych poprzez drogi rdzenia kręgowego, śródmózgowia, podwzgórza i przysadki. Endorfiny rdzenia kręgowego powodują hamowanie presynaptyczne czuciowej komórki nerwowej, zapobiegając przewodzeniu informacji bólowej.

Powyższe badania przeprowadzone przez Janusza Wendorffa, Piotra Woźniaka i Pawła Półroli, opisane w artykule „Akupunktura w leczeniu dzieci z przewlekłym bólem głowy typu napięciowego”, wyjaśniają neurologiczne działanie przeciwbólowe akupresury.

Akupunktura, będąca jedną z pięciu metod terapeutycznych medycyny chińskiej, polega na nakłuwaniu bardzo cienkich igieł w ściśle określone punkty na ciele. Są połączone między sobą kanałami energetycznymi tzw. meridianami i odpowiadają one sieci nerwowej prowadzącej do narządów wewnętrznych. Na przykład stymulacja miejsca pomiędzy brwiami pozwala złagodzić bóle zatok i migrenowe oraz zmniejsza ciśnienie krwi, a nakłuwając odpowiednie punkty na stopach, można zniwelować dolegliwości ze strony płuc. Pochodną akupunktury jest suche igłowanie. To metoda wykorzystywana przez fizjoterapeutów w celu zmniejszania napięć i bólów mięśni.

Plusy i Minusy
Ekspert
  • Może być skuteczna w leczeniu bólów mięśniowo-szkieletowych, migreny, stanów lękowych
  • Akupunktura kładzie nacisk na równowagę energetyczną organizmu, co może pomóc w poprawie ogólnego stanu zdrowia
  • Jest doskonałym uzupełnieniem innych form leczenia
Ekspert
  • Potrzeba wielu zabiegów, aby uzyskać zadowalające efekty
  • Jest nieskuteczna w przypadku zaawansowanych chorób i schorzeń
  • Może pozostawiać na ciele zaczerwienienia

Jak dzisiaj wykorzystuje się bańki chińskie?

Stwierdzono, że bańki suche skutecznie zmniejszają ból u pacjentów z przewlekłym bólem szyi i nieswoistym bólem krzyża. Jednakże ostateczne wnioski dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa suchej bańki w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego i zakresu ruchu nie były możliwe ze względu na niską lub umiarkowaną jakość dowodów.

Więcej o skuteczności stosowania baniek chińskich w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowym znajdziecie w artykule z 2020 roku pt.: „Dry cupping for musculoskeletal pain and range of motion: A systematic review and meta-analysis”

O co tak naprawdę chodzi z bańkami chińskimi? Bańki chińskie przykłada się na miejsce dotknięte daną dolegliwością czy dokuczliwym bólem. Następnie – za pomocą specjalnej pompki – wytwarzane jest podciśnienie, które zasysa skórę do środka. W utworzonym wybrzuszeniu gromadzi się krew, wraz z którą usuwane są toksyny. Zmniejszają się również napięcia i ból.

Alternatywą dla stawiania baniek są masaże bańką chińską. Do tego zabiegu wykorzystuje się gumowe akcesoria, którymi się masuje, przesuwając je po ciele. O tym, jak to dokładnie robić, pisaliśmy w poniższym artykule.

Sprawdź koniecznie! Stawianie baniek chińskich Bańka chińska – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Stosowanie baniek chińskich jest dla wielu już codziennością. Jednak zanim zaczniemy, warto zapoznać się z...

Plusy i Minusy
Ekspert
  • Są pomocne przy przeziębieniu
  • Poprawiają ukrwienie w danym miejscu
  • Masaże bańką chińską można robić samodzielnie po dokładnym zapoznaniu się z metodą ich wykonywania
Ekspert
  • Mogą tworzyć się siniaki i wybroczyny
  • Istnieje dużo przeciwwskazań do ich stosowania
  • Niektórzy odczuwają dyskomfort podczas stawiania baniek

Aromaterapia – uzupełnienie leczenia przez zapach

Wyniki wskazują, że aromaterapia zmniejsza poziom depresji wśród kobiet po porodzie. Z pewnością mogłaby zostać dodana jako skuteczna terapia uzupełniająca w leczeniu depresji poporodowej wraz z medycyną konwencjonalną.

Naukowcy, którzy przeprowadzili badania na kobietach z depresją poporodową, w artykule „Aromatherapy for Postpartum Depression: A Systematic Review and Meta-Analysis” potwierdzili, że aromaterapia wpływa korzystnie na zdrowe myślenie i poprawę nastroju.

Dzięki zaledwie kilku kroplom olejków eterycznych np. o zapachu lawendy, które dodasz do kominka zapachowego lub kąpieli, poczujesz błogie rozluźnienie i staniesz się spokojniejszy. Aromaterapia wziewna bazuje na zmyśle węchu – wdychanie olejków przedostaje się do śluzówki nosa, następnie dróg oddechowych, a na końcu do krwiobiegu.

Plusy i Minusy
Ekspert
  • Ma szerokie zastosowanie – jest wykorzystywana w masażach, kąpielach, nawilżaczach powietrza, inhalacjach
  • Poprawia jakość snu, relaksuje, przywraca równowagę psychiczną
  • Istnieje mnóstwo zapachów i ich mieszanek – można wybrać swój ulubiony
Ekspert
  • Może uczulać niektóre osoby i wywoływać alergie oczu lub skóry
  • Nieodpowiednia dla dzieci i kobiet w ciąży
  • Może wchodzić w niebezpieczne reakcje z niektórymi lekami

Uciskanie punktów ciała, czyli wpływ akupresury na organizm

W przeglądzie znaleziono niespójne dowody na skuteczność akupresury w zmniejszaniu pobudzenia i zaburzeń zachowania, ale wydaje się, że leczenie poprawia łatwość opieki i zmniejsza stres fizyczny. Akupresura wybranych punktów może zmniejszyć ból psychiczny, lęk i depresję.

Przytoczony wyżej cytat z artykułu badawczego „Acupressure and Dementia: A Review of Current Evidence” wyjaśnia, że akupresura może wpływać na konkretne zachowania i stan psychiczny pacjentów z demencją.

Akupresura to kolejna z metod medycyny chińskiej i następny nieinwazyjny rodzaj terapii z medycyny alternatywnej. Polega ona na uciskaniu punktów na ciele, które są odpowiedzialne za konkretne dolegliwości i schorzenia. W medycynie chińskiej, tak jak na początku wspomniałam, istnieje sieć kanałów energetycznych w ciele. To przez nie przepływa energia życiowa. Uciskanie punktów tożsamych z tymi ścieżkami może pomóc w łagodzeniu bólu czy redukcji stresu. Odmianą standardowej akupresury jest akupresura na matach.

Plusy i Minusy
Ekspert
  • Można zastosować ją u dzieci i kobiet w ciąży (po konsultacji z lekarzem)
  • Skorzystasz z niej nawet w domu, co czyni ją dostępną dla każdego
Ekspert
  • Wymaga cierpliwości w stosowaniu, aby zauważyć widoczne efekty
  • W przypadku poważniejszych schorzeń nie będzie skuteczna
  • Może być nieprzyjemna w odczuciu po pierwszej sesji

Medycyna alternatywna a medycyna chińska – podsumowanie

Medycyna niekonwencjonalna często budzi kontrowersje. Jest często krytykowana w środowiskach medycznych za brak naukowego uzasadnienia i odpowiednich regulacji. Zawierzenie wyłącznie tej metodzie może być ryzykowne dla pacjentów, którzy chcą całkowicie zrezygnować z tradycyjnych form leczenia, właśnie na rzecz metod alternatywnych.

Co więcej, warto zaznaczyć, że wspominana wielokrotnie medycyna chińska może być praktycznym uzupełnieniem terapii medycyny konwencjonalnej w określonych przypadkach. Jednak zawsze zaleca się konsultację z lekarzem lub wykwalifikowanym fizjoterapeutą przed podjęciem jakiejkolwiek terapii alternatywnej. Zawsze istnieje minimalne ryzyko, dlatego istotne jest uważne zaznajomienie się ze skutkami ubocznymi.

Bibliografia:

1. S. Liang Ooi, G. Drew, S. Cheon Pak, Acupressure and Dementia: A Review of Current Evidence, [w:] Alternative Therapies In Health And Medicine, 2023, 29 (7), s. 18-29

2. Y. Shamsunisha i in., Aromatherapy for Postpartum Depression: A Systematic Review and Meta-Analysis, [w:] J Family Reprod Health, 2023, 17 (1), s. 1–7

3. J. Wendorff, P. Woźniak, P. Półrola, Akupunktura w leczeniu dzieci z przewlekłym bólem głowy typu napięciowego, [w:] Child Neurology: Neurologia dziecięca, 2009, nr 18 (36), s. 37-40

4. S. Wood, G. Fryer, L. Lei Fon Tan, C. Cleary, Dry cupping for musculoskeletal pain and range of motion: A systematic review and meta-analysis, [w:] Journal of Bodywork and Movement Therapies, 2020, nr 24 (4), s. 503-518

Wyrób medyczny

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Maty do akupresury są pomocnym narzędziem w leczeniu bólu kręgosłupa, rwy kulszowej, wspomagają rozluźnienie napiętych mięśni, pobudzając przy tym funkcjonowanie układu krwionośnego. Do tego pozytywnie wpływają na zdrowie psychiczne. Dzięki akcesoriom do akupresury możemy wykonać taki masaż samodzielnie w domu. Do domowego masażu wystarczy mata do akupresury lub poduszka. Są one wyposażone w rozetki z punktami uciskającymi – tzw. kolcami, wykonanymi z tworzywa sztucznego.

PRZECIWWSKAZANIA: Pacjenci poniżej 16 roku życia; Ciąża i karmienie; Zaburzenia krzepliwości (hemophilia); Stosowanie leków przeciwzakrzepowych; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Oparzenia i rany; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Bańki chińskie mogą być pomocne w zwalczaniu cellulitu, ponieważ przyczyniają się do poprawy cyrkulacji krwi oraz chłonki. Dzięki wzmożonemu przekrwieniu poprawia się metabolizm tkanek. Działanie mechaniczne podstawy bańki chińskiej sprzyja usuwaniu martwego naskórka oraz wygładzaniu powierzchni skóry.

PRZECIWWSKAZANIA: Przerwanie ciągłości skóry; Zmiany skórne; Choroby skóry; Problemy kardiologiczne jak: nadciśnienie, żylaki, zakrzepica i inne choroby układu krwionośnego.

Producent: Wujiang City Shenlong Medical Health Product Co., Ltd. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Igły do suchego igłowania to produkt do wykorzystania metody fizjoterapeutycznej polegającej na nakłuciu punktu spustowego w mięśniu lub nakłuciu napiętego pasma mięśniowego. Zabieg przeprowadza osoba trzecia, najczęściej specjalista lub fizjoterapeuta w celu leczenia bólu mięśniowo-powięziowego i dysfunkcji w obrębie narządu ruchu.

PRZECIWWSKAZANIA: Alergia na metal; Poważna fobia przed igłami; Obrzęk limfatyczny; Zmiany skórne, wysypki i opryski; Choroby krwi i choroby ogólnoustrojowe, takie jak białaczka; Zaburzenia krzepnięcia; Tkanka rakowa; Niezdolność do komunikacji; Obszary implantów / tkanki protetycznej; HIV, AIDS lub zapalenie wątroby

pixel