DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Co ma wspólnego grecki heros ze ścięgnem? Leczenie domowe i rehabilitacja w zapaleniu ścięgna Achillesa

Co ma wspólnego grecki heros ze ścięgnem? Leczenie domowe i rehabilitacja w zapaleniu ścięgna Achillesa

Fizjoterapeutka Olga Rymarska

Fizjoterapeutka Olga Rymarska Fizjoterapia i copywriting medyczny to według mnie połączenie idealne. Dlatego wiedzą o zdrowiu dzielę się zarówno w gabinecie, jak i w przestrzeni internetowej. Prywatnie we wszystkim znajduję pozytywy i nie wyobrażam sobie życia bez podróży. 5 minut

Od pięty do sławy – powiązanie ścięgna Achillesa z postacią mitycznego herosa

Pamiętasz opowieść o tym, jak matka Achillesa chciała uczynić go nieśmiertelnym? W tym celu zanurzyła go w rzece. Zapomniała jednak o pięcie, za którą go trzymała. Pięta Achillesa pozostała wrażliwa na obrażenia, których doznała podczas wojny.

Silne ścięgno Achillesa wydaje się odzwierciedleniem bohaterskości mitycznego Achillesa. Jednocześnie jego słabość (pięta) przypomina, że nawet największym bohaterom towarzyszą ograniczenia. To powiązanie mitologicznej historii z anatomią człowieka sprawia, że ścięgno Achillesa jest ciekawym zagadnieniem w medycynie. Bo choć jest wytrzymałe, może dość często ulegać urazom.

Sprawdź koniecznie! Mrowienie w stopach Mrowienie w nogach - jakie są jego przyczyny?

Drętwienie nóg, mrowienie, czy zaburzenia czucia to powszechne objawy u wielu osób, które nie tylko powodują dyskomfort, ale także są niepokojące. Nieprzyjemne uczucie mrowienia, drętwienia lub szczypania, może występować...

Ścięgno Achillesa – trochę o anatomii i wpływie na stopę oraz łydkę

Ścięgno Achillesa składa się z wytrzymałych włókien kolagenowych i stanowi solidne połączenie łydki z piętą. Początek ścięgna tworzą końcowe włókna mięśni brzuchatego łydki i płaszczkowatego należące do łydki. Jego przyczep końcowy znajduje się z kolei na guzie piętowym. Włókna Achillesa biegną dalej, łącząc się z rozcięgnem podeszwowym, czyli cienką błonką sięgającą aż do palców stopy. Tyle tu wspólnego, prawda?

Nadwyrężone ścięgno Achillesa może sprawić, że bieganie, skakanie i stawanie na palcach będzie dla Ciebie trudne. W ostrym bólu – wręcz niemożliwe. Wiąże się to z tym, że ścięgno Achillesa zapewnia wykonywanie wielu ruchów w obrębie łydki i stopy.

Zapalenie Achillesa – co to jest?

Zapalenie ścięgna Achillesa polega na rozwoju stanu zapalnego w obrębie tej struktury. Jeśli intensywnie trenujesz bieganie, możesz go przeciążyć. Zapalenie nie musi jednak pojawić się od razu – z reguły następuje po kilku sesjach sportowych, w których mocno obciążasz ścięgno Achillesa.

Za wystąpieniem zapalenia stoją też inne czynniki, takie jak:

  • Nieodpowiednia rozgrzewka przed ćwiczeniami,

  • Zła technika wykonywania ćwiczeń, np. złe stawianie stóp podczas biegania,

  • Siedzący tryb życia przełamany nagłą, intensywną aktywnością fizyczną.

Rehabilitacja pacjenta po zapaleniu ścięgna Achillesa

Objawy – jak odróżnić zapalenie ścięgna Achillesa od innych urazów stopy?

Zapalenie ścięgna Achillesa czasem trudno odróżnić od skręcenia czy zwichnięcia stawu skokowego. Wynika to z nakładania się objawów różnych problemów ortopedycznych. Szkopuł tkwi w szczegółach.

Opinia eksperta...
Ekspert Olga Rymarska

W zapaleniu Achillesa ból dotyczy najczęściej samego ścięgna, czyli tej zgrubiałej części nad piętą, a w skręceniu obejmuje okolicę kostki bocznej i pięty. Podobnie jest z lokalizacją opuchlizny. Objawy są więc w większości podobne, ale dotyczą nieco innych miejsc. To pozwala wstępnie odróżnić od siebie oba problemy układu ruchu. Pamiętaj jednak, że najważniejsza jest konsultacja z lekarzem i fizjoterapeutą.

Ścięgno Achillesa – leczenie

Zobacz, jak możesz samodzielnie poradzić sobie z taką dolegliwością jak ból Achillesa na różnych etapach zapalenia.

Pierwsze 2 dni zapalenia

Unikaj aktywności, które mogą obciążać ścięgno Achillesa. Zrezygnuj z chodzenia na obcasach i długiego stania. Co 2 godziny rób okłady z lodu przez ok. 15-20 minut. Pamiętaj, żeby odciążać nogę, aby zmniejszyć obrzęk. W tym celu ułóż ją wyżej, np. na wysokiej poduszce. A czy istnieją leki na zapalenie ścięgna Achillesa? W razie silnego bólu sięgnij po ibuprofen lub diklofenak (żel), które działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Aby zapewnić dodatkowe odciążenie i stabilizację stopy, dobrym rozwiązaniem będzie elastyczna opaska stawu skokowego.

Tydzień po zapaleniu

Możesz wykonywać delikatne ćwiczenia rozciągające ścięgno Achillesa. Unikaj forsownych aktywności, które mogą przedłużyć czas gojenia się. Udaj się również do fizjoterapeuty, który manualnie rozluźni mięśnie łydki i ścięgno Achillesa. Kontynuuj wykonywanie okładów, jeśli nadal odczuwasz ból.

2 tygodnie po zapaleniu

Co na zapalenie ścięgna Achillesa możesz jeszcze zrobić, gdy minęło już trochę więcej czasu od pierwszych objawów? Unikaj skoków, biegania i innych gwałtownych ruchów. Stopniowo zwiększaj intensywność i czas aktywności fizycznej. Możesz zacząć stosować ciepłe okłady, aby poprawić krążenie i zmniejszyć napięcie mięśni. Oprócz ćwiczeń rozciągających wykonuj również te wzmacniające łydkę i ścięgno Achillesa. Jednym z nich są wspięcia na palce z utrzymaniem pięt w górze przez 3-4 sekundy. Ścięgno Achillesa i mięśnie Ci za to podziękują!

Zapalenie ścięgna Achillesa – najczęściej zadawane pytania

Czy potrzebuję operacji w przypadku zapalenia ścięgna Achillesa?

To zależy. Zabiegu wymagają najczęściej cięższe przypadki, w których doszło do naderwania ścięgna. W lżejszych stosuje się najpierw leczenie zachowawcze (odpoczynek, okłady z lodu, masaże).

Jak długo potrwa leczenie zapalenia ścięgna Achillesa i kiedy będę mógł wrócić do normalnych aktywności fizycznych?

W łagodnym zapaleniu ścięgno Achillesa regeneruje się od kilku tygodni do kilku miesięcy. Jeśli doszło do poważnego uszkodzenia ścięgna okres leczenia i rehabilitacji trwa z reguły od kilku miesięcy do pół roku lub dłużej.

Czym kierować się w wyborze ortezy na ścięgno Achillesa?

Na pewno rozmiarem oraz stopniem usztywnienia (zalecam zdecydować się na miękką ortezę). O szczegóły spytaj lekarza ortopedę lub fizjoterapeutę, ponieważ ścięgno Achillesa jest wymagające.

Wyrób medyczny

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Ortezy i stabilizatory służą do stabilizacji, unieruchomienia, odciążenia lub korekty kończyny. Zaleca się ich stosowanie podczas rehabilitacji po urazach kończyn. Stabilizatory i ortezy umożliwiają swobodne poruszanie się i minimalizują rozwój kontuzji.

PRZECIWWSKAZANIA: Zaburzenia czucia; Zaburzenia przepływu krwi; Zaawansowane żylaki; Ostre i przewlekłe stany zapalne; Zniekształcenia stawów; Owrzodzenia i zmiany skórne w obrębie działania ortezy; Cukrzyca (bez zgody lekarza); Alergia na materiał, z którego wykonana jest orteza lub stabilizator; Poważne stany po skomplikowanych zabiegach chirurgicznych.

Producent: Wuxi Wemade Healthcare Products Co., Ltd. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO GROUP SP. Z O. O. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO GROUP SP. Z O. O.

ZASTOSOWANIE: Taśmy oddziałują na receptory bólu, układ chłonny oraz mięśnie i stawy. Wykorzystanie taśm do kinesiotapingu, zwiększa przestrzeń pomiędzy skórą a warstwą powięziową i mięśniami. Ułatwia w ten sposób przepływ chłonki, a więc drenaż limfatyczny oklejonej okolicy. Dodatkowo pobudza receptory czuciowe w skórze, działając na układ nerwowy przeciwbólowo. Wspomaga odżywienie mięśni, a to pozwala na lepszą ich pracę i szybszą regenerację. Odpowiednio przyklejona taśma pomaga korygować nieprawidłowe położenie stawu. Metoda oklejania jest nieinwazyjna i bezpieczna dlatego może być stosowana również u kobiet w ciąży i dzieci.

PRZECIWWSKAZANIA: Rany, infekcje, różnego rodzaju odczyny zapalne skóry; Ostre infekcje o idiopatycznym pochodzeniu; Tętniaki; Nowotwory; Niezrośnięte złamania; Ostra faza reumatyzmu; Zakrzepica żył głębokich; Niewydolność krążenia w stadium III lub IV według NYHA; Cukrzyca; Łuszczyca; Żylaki; Świeże blizny pooperacyjne; Świeże tatuaże.

pixel