DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Ból śródstopia – o czym świadczy i jak go zwalczyć?

Ból śródstopia – o czym świadczy i jak go zwalczyć?

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 7 minut

Ból śródstopia – przyczyny

Ból śródstopia

Śródstopie zbudowane jest z wielu tkanek o różnej strukturze oraz ułożeniu, dlatego wyróżnia się wiele przyczyn bólu w tej okolicy. Najczęściej jednak są to bóle przeciążeniowe lub związane z poszczególnymi jednostkami chorobowymi:

  • płaskostopie – to stan, w którym łuk podłużny stopy (absorbujący nacisk i zapewniający stabilizację podczas chodzenia i biegania) jest obniżony, co sprawia, że podeszwa dotyka podłoża płasko lub prawie płasko. W przypadku tej wady ból kości śródstopia spowodowany jest jej nieprawidłowym ułożeniem, szczególnie przy obciążeniu (chodzenie, stanie),
  • reumatoidalne zapalenie stawów – to choroba autoimmunologiczna, która wiąże się nie tylko z bólem śródstopia, ale także innych stawów, głównie w obrębie kończyn,
  • metatarsalgia (nerwiak) Mortona – zespół bólowy okolicy śródstopia, który naciska i powoduje podrażnienie nerwów palcowych. Bywa spowodowany kontuzjami lub przewlekłym uciskiem więzadła poprzecznego śródstopia. To jedna z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych, dlatego niezbędne jest leczenie. Ból śródstopia przy nerwiaku Mortona wymaga pilnej konsultacji z lekarzem,
  • neuropatia cukrzycowa – to przypadłość towarzysząca ciężkiej postaci cukrzycy. Oprócz bólu kończyn pojawiają się także zaburzenia czucia oraz charakterystyczne owrzodzenie skóry (tzw. stopa cukrzycowa),
  • zapalenie rozcięgna podeszwowego – rozcięgno to struktura zbudowana z tkanki łącznej. Zlokalizowane jest pomiędzy piętą a palcami stopy, zapewniając jej stabilizację i amortyzację. W wyniku przeciążenia może rozwinąć się w nim zapalenie. Bez odpowiedniego leczenia przejdzie ono w stan przewlekły, czego efektem będzie rozwój ostrogi piętowej, czyli narośli kostnej, wywołującej dolegliwości bólowe.

Ból w śródstopiu – ćwiczenia i rehabilitacja

Ból śródstopia

Żeby pozbyć się bólu śródstopia, bardzo pomocne są zabiegi z fizjoterapeutą i ćwiczenia wykonywane w domu. W zależności od przyczyny bólu śródstopia, specjalista dobiera dla pacjenta indywidualny zestaw aktywności, które wzmacniają mięśnie, niwelują dolegliwości bólowe i pomagają przywrócić stopie pełną sprawność. Polecane są szczególnie ćwiczenia z piłeczką do masażu lub twardym wałkiem piankowym. Oto kilka propozycji:

  • To ćwiczenie pozwala rozluźnić rozcięgno podeszwowe i pozbyć się uciążliwego bólu śródstopia lub boku stopy. Możesz wykonywać je stojąc lub w pozycji siedzącej. Umieść piłeczkę do masażu pod piętą, a następnie przesuwaj ją wzdłuż podeszwy obolałej stopy, lekko naciskając. Takie ruchy wykonuj przez kilka minut, zwracając uwagę na intensywność i siłę nacisku. Choć może pojawić się lekki dyskomfort, to masaż piłką nie powinien być bolesny.
  • Żeby pozbyć się bólu w śródstopiu, warto zadbać także o mięśnie łydki. Możesz to zrobić poprzez ćwiczenia oraz masaż piankowym wałkiem. Usiądź wygodnie na macie i umieść roller pod łydką, a następnie przesuwaj go od pięty aż pod kolano, naciskając masą kończyny. Już kilka minut takiego masażu pozwoli zmniejszyć dolegliwości bólowe w śródstopiu, poprawić krążenie krwi i wzmocnić mięśnie łydki.
  • Jeśli przyczyną bólu stopy jest drobna kontuzja lub przemęczenie, zapewnij kończynom chwilę relaksu w czasie hydromasażu. Wodny masażer do stóp pozwoli Ci się odprężyć i przyspieszy regenerację zmęczonych mięśni. Jego obrotowe głowice oraz rolki masujące rozluźniają tkanki i usprawniają krążenie, by przynieść stopom ukojenie po całym dniu pracy, czy intensywnym wysiłku fizycznym.

Co zrobić, gdy ból stopy nie mija? Wskazania do interwencji chirurgicznej

W przypadku bólu śródstopia, który nie mija, a stopniowo się nasila, mimo podjętych działań terapeutycznych, konieczna bywa operacja. Zabieg może się różnić, w zależności od czynnika, który powoduje ból śródstopia. Przy metatarsalgii zwykle wypreparowuje się nerw palcowy i dokonuje resekcji w miejscu źródła dolegliwości. Z kolei przy ostrogach piętowych, lekarz przecina część rozcięgna podeszwowego, by zmniejszyć przeciążenie stopy. W przypadku tej procedury istnieje jednak ryzyko rozwoju płaskostopia u pacjenta.

Należy również pamiętać, że wszelkiego rodzaju zabiegi chirurgiczne w obrębie stopy to tylko część procesu leczenia. Żeby całkowicie lub w maksymalnym możliwym stopniu pozbyć się dolegliwości bólowych, niezbędna będzie także rehabilitacja po wygojeniu rany pooperacyjnej. Ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty, zabiegi fizykoterapeutyczne i noszenie specjalnych wkładek pomogą przywrócić stopie sprawność i poruszać się bez bólu.

Podsumowanie

Bolące śródstopie, jeśli nie jest sporadycznym wynikiem przemęczenia lub przeciążenia stopy, stanowi wskazanie do wizyty u lekarza ortopedy. Odpowiednia diagnostyka oraz leczenie bólu śródstopia poprzez ćwiczenia i zabiegi to w wielu przypadkach najlepszy sposób na to, by zniwelować dolegliwości na długi czas oraz odzyskać możliwość sprawnego poruszania się. Pamiętaj, żeby regularnie i dokładnie wykonywać ćwiczenia zalecone przez specjalistę. Wszystko, czego potrzebujesz do tego rodzaju aktywności, znajdziesz w sklepie 4FIZJO! Sprawdź naszą ofertę rollerów, piłek do masażu oraz wygodnych mat do ćwiczeń i skompletuj swój własny zestaw treningowy.

Sprawdź teraz Grupa ćwicząca z guma Korkowe akcesoria do jogi - złap je WSZYSTKIE!

Korek i joga idą w parze. Dowiedz się, jakie są główne zalety korkowych akcesoriów do jogi

Bibliografia:

Fibromialgia – nieznana przyczyna, przewlekły ból, https://www.czytelniamedyczna.pl/478,fibromialgia-nieznana-przyczyna-przewlekly-bol.html (dostęp 29.12.2023 r.).

J. Krukowska, J. Wrona, M. Sienkiewicz i in., A comparative analysis of analgesic efficacy of ultrasound and shock wave therapy in the treatment of patients with inflammation of the attachment of the plantar fascia in the course of calcaneal spurs, „Archives of Orthopaedic and Trauma Surgery” 2016, nr 136, s. 1289–1296.

K. Stępień, Złamania zmęczeniowe stopyhttps://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/274624,zlamania-zmeczeniowe-stopy (dostęp 29.12.2023 r.).

Wyrób medyczny

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Podwójne piłki do masażu są narzędziem w zmniejszaniu miejscowych dolegliwości bólowych, rozluźnieniu nadmiernie napiętych mięśni. Dzięki temu można wykonywać masaż samodzielnie w domu. Dedykowana jest trenerom, fizjoterapeutom oraz osobom uprawiającym sport.

PRZECIWWSKAZANIA: Otwarte rany; Wylewy krwi z naczyń krwionośnych; Miejsca z brakiem zachowanej ciągłości tkanek; Automasaż punktów kostnych, stawów i kości; Nadmierny dyskomfort taki jak zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi lub inne nieprawidłowości w trakcie użytkowania; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Polecane

Podwójna piłeczka do masażu EPP 8 cm

Podwójna piłeczka do masażu EPP 8 cm

19,99 zł brutto15,99 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
pixel