DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Zamienniki masażu – sprawdź, co przyniesie Ci ulgę w domu

Zamienniki masażu – sprawdź, co przyniesie Ci ulgę w domu

Fizjoterapeutka Magdalena Kapica

Fizjoterapeutka Magdalena Kapica W swojej pracy i słowie pisanym staram się przekładać fizjoterapię na ludzki język. Wszystko po to, by każdy mógł zrozumieć, w jaki sposób powstają kontuzje, jak sobie radzić z bólem i co zrobić, by się od niego uchronić. Dzielenie się wiedzą to mój cel, który codziennie napędza mnie do działania. 4 min czytania


O czym się dowiesz?

Kto choć raz był na masażu u specjalisty, ten zna jego zbawienny wpływ na ciało i umysł. Choć nie da się go w stu procentach odtworzyć samodzielnie, to jednak istnieje skuteczny (i przyjemny) sposób, by doświadczyć podobnych doznań i korzyści w domowym zaciszu. Tym sposobem jest automasaż wykonywany przy pomocy łatwo dostępnego sprzętu i akcesoriów. Wśród nich znajdziesz matę do akupresury, pistolet do masażu oraz szczotkę do szczotkowania ciała na sucho. Z poniższego wpisu dowiesz się, dlaczego są tak skuteczne i jak je stosować, by masaż był efektywny i przyjemny.

Sprawdź teraz Spięty kark i ból głowy Spięty kark i migrena – to może być sprawka mięśnia czworobocznego

Dość często odczuwasz sztywność karku lub ból w okolicy szyi czy górnej części kręgosłupa? A może męczą Cię nawracające bóle głowy? Winowajcą tych dolegliwości może być mięsień czworoboczny...

Masaż a organizm człowieka – jak oddziałuje na tkanki?

Masaż jest przyjemną terapią, która potrafi trzymać w ryzach zarówno ciało, jak również i umysł. Jego wachlarz oddziaływania na organizm człowieka jest niezwykle szeroki, pomimo tego, że nie każdą korzyść można zauważyć gołym okiem. Dzieje się tak, ponieważ niektóre działania zachodzą na poziomie komórkowym.

  • Działanie na układ mięśniowy – masaż zapewnia rozluźnienie napiętych struktur i uelastycznienie mięśni. W pewnych przypadkach działa także pobudzająco i pomaga zwiększać masę mięśniową.
  • Działanie na układ nerwowy – za pomocą masażu i wytwarzanego za jego pośrednictwem ciepła stymulowany jest układ nerwowy, wskutek czego poprawia się jego przewodnictwo nerwowe i zmniejsza się pobudliwość. Krótko mówiąc, masaż prowadzi do wyciszenia organizmu.
  • Działanie na powłoki skórne – w tym przypadku działanie masażu jest pośrednie. Za pomocą tarcia, jakie wytwarza się podczas masażu, następuje odżywienie i ujędrnie skóry oraz stymulacja regeneracji naskórka.

Teraz, gdy już wiesz, w jak dużym stopniu masaż wpływa na cały Twój organizm, przeczytaj, jak możesz wykonać go samodzielnie w domowym zaciszu.

Masaż bez rąk, czyli działanie maty do akupresury

Mata akupresurowa, nazywana często przez pacjentów matą z kolcami, to bardzo ważny element w automasażu. Jest to idealne rozwiązanie nie tylko dla leniuszków (mata nie wymaga żadnego działania – wystarczy się na niej położyć), ale także dla każdego, kto chce się rozluźnić. Jednak zalecam korzystać z tej formy z rozwagą i zawsze zgodnie z informacjami, które podaje producent.

Mata do akupresury

Zastanawiasz się, na czym polega działanie maty? Już wyjaśniam! Specjalnie rozmieszczone kolce poprzez nacisk, jaki wywołują na ciało, rozluźniają napięte mięśnie, odprężają i relaksują. Dzieje się tak, ponieważ powodują one na skórze miejscowy odczyn zapalny. Temperatura skóry podnosi się, a receptory zostają pobudzone. W tym momencie dochodzi do zwiększonego transportu krwi i wymiany cennych składników odżywczych. To wszystko dzieje się bez Twojego udziału – Ty masz za zadanie tylko się położyć i zrelaksować. Brzmi dobrze, prawda?

Pistolet, na który nie trzeba licencji, czyli ten do… masażu

Mam też propozycję dla fanów mocniejszych doznań. Tym pacjentom polecam korzystać z narzędzia, którego działanie można (oczywiście z przymrużeniem oka) porównać do młota udarowego. Pamiętaj, że każda osoba będzie reagować na tego typu bodźce inaczej, ale też intensywność masażu pistoletem można regulować.

Pistolet do masażu

Automasaż za pomocą pistoletu może być zarówno przyjemnym relaksem, jak i również intensywnym doświadczeniem. Jako swój własny masażysta możesz ustawić częstotliwość drgań zgodnie ze swoimi preferencjami. Ja zawsze polecam rozpocząć od łagodnych uderzeń i z każdym zabiegiem podwyższać ich intensywność. Zastosowanie zbyt mocnych uderzeń podczas pierwszej sesji może spowodować ból i zniechęcić do dalszego stosowania. Pamiętaj, by pistoletu używać do masażu mięśni i ich przyczepów (więzadeł), a omijać kości.

Dzięki wykorzystaniu pistoletu i jego drgań w naszym organizmie zachodzi szereg pozytywnych reakcji. Podwyższa się temperatura ciała, a ciepło wpływa na organizm kojąco. Rytmiczne odkształcanie się tkanek symuluje masaż i rozluźnia spięte mięśnie. Poza tym pistolet zapewni Ci samodzielność w terapii. Sam/a zdecydujesz, jak sobie pomóc i kiedy wykonać masaż.

Nie do włosów, a do ciała – poznaj szczotkę do szczotkowania na sucho

Masaż szczotką z włosiem o odpowiedniej twardości ma na celu pobudzenie tkanek do aktywniejszej pracy. Najintensywniej pracuje układ krwionośny i limfatyczny, ale nie tylko. Podczas szczotkowania na sucho dbamy również o naskórek i o skórę właściwą. Włosie szczotki pobudza zakończenia nerwów czuciowych, w szczególności tych odpowiedzialnych za odczuwanie bodźców bólowych (nocyceptory) oraz dotyku i ucisku (mechanoreceptory).

Podczas szczotkowania prężnie pracuje także układ krwionośny. Szczotkowanie powoduje szybszy transport krwi do ważnych narządów i tkanek. Wraz z krwią transportowane są również składniki odżywcze. Chwilowo podnosi się także ciśnienie krwi, ale po zakończeniu masażu wszystko się normuje, a Ty stajesz się oazą spokoju.

W cały proces zaangażowany jest także układ limfatyczny – masaż usprawnia przepływ limfy, w kierunku węzłów chłonnych. Musisz pamiętać, że sprawny układ limfatyczny to silniejszy układ odpornościowy.

Szczotowanie na sucho

Zanim zaczniesz szczotkować swoje ciało na sucho, pamiętaj o kilku kwestiach.

  • Rozpoczynając przygodę ze szczotkowaniem, postaw na delikatne włosie, które zachęci Cię do dalszej przygody i będzie wpływać rozluźniająco na ciało. Szczotkę trzymaj w ręce pewnie, by każdy ruch był zdecydowany. Z czasem sam/a uznasz, czy chcesz zwiększyć twardość włosia.
  • Ruch zawsze wykonuj w kierunku węzłów chłonnych, które umiejscowione są pod żuchwą, pod pachami oraz w pachwinach. Masując, podążaj w ich stronę.
  • Ręce szczotkuj od palców w stronę stawu barkowego (omijaj okolicę pach), a nogi od palców w kierunku stawu biodrowego, uważając na miejsca pod kolanami, jak również na okolicę pachwin. Brzuch i dekolt masuj delikatnie, okrężnymi ruchami – tutaj nie warto wykonywać zbyt mocnego nacisku.

Na co uważać podczas samodzielnej terapii bólu?

Podczas każdej formy leczenia i terapii trzeba uważać, by działaniem nie przynieść sobie więcej bólu (i szkód), niż pożytku. W większości przypadków samodzielna terapia i automasaż przynosi pozytywny skutek, jednak są sytuacje, gdy trzeba oddać się w ręce specjalisty. Poniżej znajdziesz kilka przykazań, których musisz przestrzegać podczas wykonywania automasażu.

  • Jeśli czujesz, że ból się nasila – uważaj. Narastający ból to objaw tego, że rozwija się stan zapalny, z którym trudno poradzić sobie w domowym zaciszu. Zasięgnij porady lekarza.
  • Masuj w kierunku serca, omijając niektóre miejsca, np. okolice węzłów chłonnych czy wrażliwe części ciała. Te miejsca wymagają specjalnej terapii, masując je, możesz sobie zaszkodzić.
  • Jeśli podczas automasażu pojawi się ból, którego nie było wcześniej, natychmiast przerwij. W przypadku, gdy trafiłaś/eś w punkt spustowy, ból przejdzie, w innym – możesz pogorszyć swój stan.
  • Unikaj automasażu podczas choroby – w takim stanie organizm nie pracuje poprawnie, więc reakcje, jakie się pojawiają mogą być zaburzone. Oddziaływanie na ciało może być za mocne lub zbyt słabe.

Po tej dawce wiedzy z pewnością przyznasz, że masaż oprócz tego, że jest niezwykle przyjemny, niesie ze sobą mnóstwo zalet. I co najważniejsze – możesz wykonywać go także samodzielnie w domowym zaciszu! To jak, kiedy zaczynasz?

Bibliografia:

  • Zborowski A., Masaż klasyczny, wyd. Firma Wydawniczo-Handlowa AZ, Kraków 2008.
  • Wilk I., Leja D., Ziółkowska W., Autoterapia jako element edukacji zdrowotnej, przykład profilaktyki, model promocji zdrowia, Misja zawodów medycznych w kształtowaniu zdrowia publicznego, Kłodzko 2023.
pixel