DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Taśmy rehabilitacyjne – poznaj ich rodzaje i zastosowanie w sporcie lub fizjoterapii!

Taśmy rehabilitacyjne – poznaj ich rodzaje i zastosowanie w sporcie lub fizjoterapii!

Fizjoterapeutka Olga Rymarska

Fizjoterapeutka Olga Rymarska Fizjoterapia i copywriting medyczny to według mnie połączenie idealne. Dlatego wiedzą o zdrowiu dzielę się zarówno w gabinecie, jak i w przestrzeni internetowej. Prywatnie we wszystkim znajduję pozytywy i nie wyobrażam sobie życia bez podróży. 5 minuty

Kontuzja? Czas na powrót do sprawności z gumami!

To pewne – filarem zdrowego funkcjonowania jest silne i zdrowe ciało. Niestety kontuzje, wady postawy lub rzadka aktywność fizyczna osłabiają mięśnie. Aby zbudować wytrzymałość ciała i urozmaicić trening, warto sięgnąć po taśmy rehabilitacyjne. To specjalne gumy oporowe do ćwiczeń, które pomogą ci rozciągnąć ciało i zwiększyć siłę mięśni.

Dlaczego są jednym z najchętniej wykorzystywanych akcesoriów do ćwiczeń i jakie mają zastosowanie w sporcie oraz fizjoterapii?

Czym są taśmy rehabilitacyjne?

Elastyczne gumy do ćwiczeń wykonane z hipoalergicznego lateksu lub bawełny połączonej z lateksem, służą jako akcesoria w treningu siłowym. Z powodzeniem zastępują sprzęt w postaci hantli czy kettlebells’ów. Oprócz tego można wykorzystać je w ćwiczeniach rozciągających i wytrzymałościowych poszczególnych partii ciała. Podczas naciągania generują opór odpowiadający wskazanej przez producenta liczbie kilogramów. To właśnie on pozwala na zwiększanie siły mięśniowej oraz wykonanie skutecznego treningu.

Taśmy do ćwiczeń wykorzystują sportowcy będący zarówno amatorami, jak i zawodowcami. Te akcesoria można zauważyć również w gabinetach fizjoterapii. Fizjoterapeuci stosują taśmy rehabilitacyjne do ćwiczeń podczas treningu pacjentów po urazach, chorobach układu ruchu i w wadach postawy. Oczywiście taśmy oporowe do ćwiczeń sprawdzą się również podczas treningu w domu i na zajęciach grupowych.

Sprawdź teraz Pacjent u fizjoterapeuty Jak wybrać dobrego fizjoterapeutę?

Dobry fizjoterapeuta może być na wagę złota na pewnym etapie życia każdego z nas. Jego umiejętności mogą mieć kluczowe znaczenie przy...

Gumy oporowe do ćwiczeń w sporcie

To naprawdę fascynujące jak szerokie zastosowanie mają taśmy oporowe. Ćwiczenia z ich wykorzystaniem pozwalają na uzyskanie różnorodnych efektów w zależności od problemu układu ruchu. Jeśli jesteś sportowcem, pomogą Ci:

 • przywrócić siłę mięśniową po urazach mięśni i grup mięśniowych,

 • wspomóc ruch (np. wyprostu kolana),

 • rozwinąć wytrzymałość ciała i zbudować masę mięśniową,

 • rozciągnąć mięśnie po treningu,

 • uatrakcyjnić trening, jeśli znudziły Ci się ćwiczenia wyłącznie na maszynach lub ze sztangą (gumy oporowe mogą służyć jako dodatkowe obciążenie).

Taśmy oporowe

Taśmy oporowe – ćwiczenia rehabilitacyjne

Taśma rehabilitacyjna do ćwiczeń pomoże w poprawie sprawności osobom w każdym wieku. Nastolatkowe, dorośli i osoby starsze mogą szybko zauważyć wpływ taśm rehabilitacyjnych na swoją mobilność. Guma oporowa może być wykorzystana w takich problemach układu ruchu jak:

 • osłabienie mięśni związane z podeszłym wiekiem lub rzadkim podejmowaniem aktywności sportowej,

 • choroba zwyrodnieniowa stawów,

 • niestabilność stawów spowodowana zbyt niską wytrzymałością więzadeł i mięśni,

 • ograniczenie ruchomości stawów,

 • taśma Flat Band sprawdzi się w ćwiczeniach wspomaganych – np. zahaczenie gumy o podeszwę stopy, a następnie pociągnięcie pomoże w zgięciu stawu skokowego,

 • pogorszenie koordynacji ruchowej i równowagi,

 • wady postawy.

To oczywiście jedne z wielu przypadłości zdrowotnych, w których może być wykorzystana taśma rehabilitacyjna do ćwiczeń. W przywracaniu ogólnej sprawności kluczową rolę odgrywa dostosowanie oporu do możliwości ruchowych pacjenta i efektów, jakie chce się uzyskać. Nie mniej ważna jest różnorodność ćwiczeń, które rozwiną wszystkie zaburzone zdolności motoryczne (siła, równowaga, gibkość).

Lekkie i uniwersalne, czyli dlaczego gumy oporowe to zawsze dobry wybór

 1. Trening z taśmami można wykonać w dowolnym miejscu – na siłowni, w domu, na świeżym powietrzu, na boisku oraz w gabinecie fizjoterapii.

 2. Gumy oporowe do ćwiczeń są lekkie, łatwe do przechowywania i w transporcie. Wystarczy włożyć je do torby i zabrać w dowolne miejsce. Nie zajmują dużo miejsca i można trzymać je w szufladzie lub na haczyku przymocowanym do powierzchni pionowych.

 3. Mają szerokie zastosowanie, co dotyczy zarówno rodzaju ćwiczeń (korekcyjne, rozciągające, wzmacniające), jak i form aktywności (joga, pilates, cardio).

 4. Do wyboru jest wiele modeli takich jak Flat Band 4FIZJO o różnym zakresie oporu.

 5. Gumy na siłownię mogą z powodzeniem zastąpić maszyny.

Gumy do ćwiczeń – jakie wybrać?

Już wiesz, że w treningu sportowym, rehabilitacyjnym czy domowym doskonale sprawdzają się gumy do ćwiczeń. Jakie taśmy wybrać, żeby ćwiczenia były bezpieczne i efektywne?

 1. Na początku przygody z gumami wybierz taśmę o najmniejszym oporze. Jest to ważne niezależnie do tego, czy jesteś fizjoterapeutą, sportowcem czy po prostu osobą aktywną fizycznie. Mały opór taśmy do ćwiczeń będzie bezpieczniejszy szczególnie po kontuzji, ale również wtedy, gdy mięśnie nie są jeszcze wystarczająco silne. W miarę progresu wytrzymałości ciała opór gumy można zwiększać.

 2. Gumy treningowe mają różne kolory, które odpowiadają określonemu oporowi. Pamiętaj aby zwrócić uwagę na opis produktu – przykładowo kolor czerwony u jednego producenta nie zawsze jest równy temu samemu stopniu rozciągliwości u drugiego. Co więcej, taśmy oporowe wyróżniają się zakresem rozciągliwości, np. 9 - 13 kg. Oznacza to, że im bardziej będziesz rozciągał taśmę, tym większy (odpowiadający liczbie kilogramów) będzie stawiała opór.

 3. Zwróć uwagę na rodzaj taśmy do ćwiczeń. Do wyboru jest kilka rodzajów taśm:

  • Mini Power Band – dzięki ich okrągłemu kształtowi wystarczy założyć je bez konieczności wiązania np. na uda i wykonywać odwodzenie nogi lub przysiady.

  • Floss Band – podobnie jak taśmy Mini Power Band są okrągłe. Ich długość może wynosić nawet 2 metry, dzięki czemu pozwalają na wykonywanie ćwiczeń górnych i dolnych partii ciała w większym zakresie.

  • Flat Band – to cienkie gumy treningowe wykorzystywane szczególnie w rehabilitacji. Flat Band 4FIZJO są wygodne podczas rozciągania nawet dla osób starszych i można bez problemu zawiązać je na nodze lub ręce.

  Wszystkie rodzaje sprawdzą się idealnie jako gumy do ćwiczeń w domu.

 4. Lateksowa czy bawełniana? Taśmy oporowe lateksowe są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, ponieważ po ćwiczeniach wystarczy przepłukać je wodą. Z kolei gumy bawełniane do ćwiczeń można używać na gołe ciało – nie zwijają się, a materiał jest przyjemny dla skóry.

Wyrób medyczny

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Taśmy mogą być wykorzystywane do treningu mającego na celu poprawę siły grup mięśniowych osłabionych wskutek unieruchomienia pourazowego, pozabiegowego, a także w przypadku schorzeń neurologicznych. Różnorodność taśm pozwala na ich wykorzystanie w terapii niestabilności kręgosłupa oraz innych stawów, w ćwiczeniach korekcji postawy, treningu koordynacji i poprawy ogólnej sprawności fizycznej. Poprzez różne ćwiczenia z użyciem taśmy można osiągnąć poprawę siły mięśniowej i stabilizacji stawów. Taśma może służyć do treningu profilaktycznego, pomagając zapobiec kontuzjom.

PRZECIWWSKAZANIA: Występowanie bólu podczas użytkowania; Stany ostre, świeżo po zwichnięciu stawu lub złamaniu kości; Obrzęki; Uczulenie na lateks; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

pixel