DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Najlepsze ćwiczenia na kondycję!

Najlepsze ćwiczenia na kondycję!

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 5 minut

Jak poprawić kondycję fizyczną?

Ćwiczenia na kondycję

Nie jest tajemnicą, że aby poprawić kondycję fizyczną konieczna jest aktywność. Okazuje się jednak, że nie tylko ona ma wpływ na wytrzymałość Twojego organizmu.

Co robić, by być w dobrej kondycji? Sprawdź:

 • Wybieraj aktywności, które lubisz i sprawiają Ci przyjemność. To pomoże Ci utrzymać motywację i zachować regularność treningów. Możesz wybrać spośród różnych form ruchu, takich jak: jazda na rowerze, bieganie, pływanie, aerobik, zumba, skakanie na trampolinie i wiele innych.

 • Trenuj przynajmniej 3 razy w tygodniu przez minimum 30 minut. To optymalna częstotliwość i czas, który pozwoli Ci poprawić wydolność organizmu i spalić kalorie. Możesz stopniowo zwiększać intensywność i długość trwania treningu – w zależności od Twojego postępu i celu.

 • Zróżnicuj swoje treningi. Nie ograniczaj się do jednej formy ruchu. Aby poprawić kondycję, możesz przeplatać różne rodzaje treningów, takie jak: trening cardio, trening aerobowy, trening interwałowy czy trening siłowy. To pozwoli Ci angażować różne partie mięśni i uniknąć rutyny.

 • Zadbaj o odpowiednią dietę. Żadne ćwiczenia nie przyniosą efektów bez zbilansowanego odżywiania. Dostarczaj organizmowi odpowiednią ilość energii i składników odżywczych, takich jak: białko (buduje i regeneruje mięśnie), węglowodany (dostarczają paliwa do pracy mięśni), tłuszcze (zapewniają uczucie sytości i transportują witaminy), witaminy i minerały (wspomagają funkcjonowanie organizmu). Unikaj nadmiaru cukru, soli, tłuszczów nasyconych i alkoholu. Zdrowe odżywianie to podstawa!

 • Pij dużo wody. Nawodnienie organizmu jest kluczowe dla poprawy kondycji fizycznej. Woda pomaga utrzymać odpowiedni poziom płynów w organizmie, reguluje temperaturę ciała, usuwa toksyny, transportuje składniki odżywcze i tlen do komórek. Pij co najmniej 2 litry wody dziennie, a w dni treningowe lub przy wysokich temperaturach – jeszcze więcej.

 • Zadbaj o regenerację. Dla poprawy kondycji fizycznej odpoczynek jest równie ważny co trening. Pozwala on na odbudowę uszkodzonych włókien mięśniowych, uzupełnienie zapasów glikogenu i redukcję stresu. Postaraj się spać co najmniej 7-8 godzin na dobę, a jeżeli chcesz, możesz stosować także techniki relaksacyjne (medytację, jogę, masaż lub odwiedzać saunę). Zadbaj o to, by pomiędzy treningami mieć co najmniej dzień przerwy.

Najlepsze ćwiczenia na poprawę kondycji

Ćwiczenia na kondycję

Nie jest tajemnicą, że aby poprawić kondycję, musisz stosować trening cardio. Są to ćwiczenia wytrzymałościowe, które dotlenią Twój organizm, zwiększą wytrzymałość i poprawią pracę układu krążenia. Oczywiście osoby początkujące powinny zacząć od treningu o umiarkowanej bądź niskiej intensywności.

Ćwiczenia cardio możesz uzupełniać treningiem interwałowym. Chodzi tu o cykliczne wykonywanie intensywnych ćwiczeń na zmianę z odpoczynkiem lub aktywnością o niskiej intensywności. Jeśli chcesz szybko poprawić kondycję, możesz zrezygnować z treningu siłowego lub go ograniczyć.

A oto konkretne ćwiczenia na kondycję, które możesz wdrożyć do swojego planu treningowego:

 1. Bieganie. To świetny pomysł na trening kondycyjny, który angażuje całe ciało i poprawia wydolność układu oddechowego i krążenia. Możesz biegać na różnych dystansach i w różnym tempie, dostosowując je do swojego poziomu i celu. Nie ma również przeszkód, by urozmaicać trening biegowy, np. robiąc interwały, sprinty czy podbiegi. Pamiętaj tylko o dobrych butach i odpowiednim nawodnieniu!

 2. Skakanie na skakance. Proste, ale skuteczne ćwiczenie na kondycję, które wzmacnia mięśnie nóg, ramion i brzucha. Możesz skakać na skakance na różne sposoby, np. na jednej nodze, na zmianę, z kolanami do góry czy z podwójnym obrotem. Zadbaj o dobrą skakankę i odpowiednie podłoże do skakania.

 3. Jazda na rowerze stacjonarnym lub tradycyjnym. To opcja, która jest bezpieczna dla Twoich stawów i pozwala skutecznie poprawić wydolność organizmu. Wspiera układ oddechowy i wzmacnia mięśnie nóg.

 4. Burpees. To intensywne ćwiczenie na kondycję, które łączy przysiad, pompkę i podskok. Burpees angażują wiele grup mięśniowych i pozwalają spalać dużo kalorii. Aby wykonać burpees, stań prosto, następnie zrób przysiad i wysuń nogi do tyłu, tak aby znaleźć się w pozycji do pompki. Zrób pompkę, a następnie przyciągnij nogi do klatki piersiowej i zrób podskok z rękami uniesionymi nad głową.

 5. Pajacyki. Proste i dynamiczne ćwiczenie na kondycję, które poprawia koordynację i zwinność. Aby wykonać pajacyki, zacznij od stania prosto z rękami przy bokach. Następnie rozstaw nogi na boki i unieś ręce nad głową, klaszcząc dłońmi. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie kilka razy.

 6. Przysiady z podskokiem. To ćwiczenie w treningu kondycyjnym, które wzmacnia mięśnie nóg i pośladków. Aby wykonać przysiady z podskokiem, stań prosto z nogami na szerokości bioder. Zrób przysiad, schodząc jak najniżej, a następnie wyskocz jak najwyżej z nogami prosto pod sobą. Przy lądowaniu amortyzuj ugięciem nóg i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

 7. Zwykły spacer. Czasem proste ćwiczenia są najlepsze, a ruch na świeżym powietrzu jest jak najbardziej wskazany. To świetna metoda na poprawę kondycji zwłaszcza dla osób początkujących. Możesz także spacerować w dniach przewidzianych na regenerację.

Z biegiem czasu Twoja kondycja fizyczna będzie się poprawiać. Stopniowo zwiększaj intensywność treningu, tak by stawiać swojemu organizmowi kolejne wyzwania. Możesz także włączyć w swój plan treningowy ćwiczenia siłowe, które pomogą wzmocnić mięśnie i zwiększyć Twoją siłę.

Sprawdź teraz Ćwiczenia na mięśnie pleców Ćwiczenia na plecy w domu. Jak się za nie zabrać?

Mięśnie pleców, tak samo, jak i innych partii mięśniowych, odgrywają ogromną rolę w wyglądzie sylwetki, jak również stanowią o wielu funkcjach pod kątem rotacji w stawach, a także wzorcach ruchowych, które powtarzamy na co dzień. Warto więc regularnie wdrażać ćwiczenia na mięśnie pleców bądź też, wykonywać ogólny trening pleców.

Podsumowanie

Pamiętaj, że poprawa kondycji to długotrwały proces. Pewne efekty zdołasz wypracować już w krótkim czasie, ale najważniejsza jest konsekwencja. Nie działaj pochopnie – wykonuj ćwiczenia na kondycję w zgodzie z aktualnym stanem fizjologicznym organizmu. I nieważne, jaką aktywność fizyczną wybierzesz - pamiętaj o odpowiedniej technice. 

pixel