Najlepsza poduszka ortopedyczna – poznaj jej cechy!
Spis treści
Najlepsza poduszka ortopedyczna – czy istnieje idealna?
Mięśnie pleców, tak samo, jak i innych partii mięśniowych, odgrywają ogromną rolę w wyglądzie sylwetki, jak również stanowią o wielu funkcjach pod kątem rotacji w stawach, a także wzorcach ruchowych, które powtarzamy na co dzień. Warto więc regularnie wdrażać ćwiczenia na mięśnie pleców bądź też, wykonywać ogólny trening pleców.
Wiele obecnie mówi się o pracy siedzącej i jej następstwach jak np. bóle grzbietu, między łopatkami, bóle karku oraz głowy. W celu zapobiega tym negatywnym skutkom, warto rozważyć trening pleców akcentujący mocno mięśnie grzbietu i nie tylko. Pomóc w tym może trening siłowy na siłowni lub ćwiczenia na plecy w domu.
Ćwiczenia na plecy w domu - czy da się stworzyć efektywne miejsce do treningu, nie wychodząc z domu?
Czy po porannym wstaniu z łóżka często dokuczają Ci bóle kręgosłupa szyjnego lub obręczy barkowej? Przyczyną może być nieprawidłowa pozycja w czasie snu. Doskonałe wsparcie dla pleców oraz karku zapewni Ci dobrze dobrana poduszka ortopedyczna. Czy istnieje idealna? Przekonaj się i przeczytaj nasz artykuł! Czujemy, że może przypaść Ci do gustu!
Sprawdź, jakie są zalety spania na poduszce ortopedycznej i jak wybrać najlepszy model dla siebie.
Najlepsza poduszka ortopedyczna – jak ją wybrać?
Zdrowy sen jest niezwykle ważny dla kondycji i zdrowia organizmu. Bez odpowiedniej ilości wypoczynku, zwykle odczuwa się nie tylko zmęczenie i znużenie, ale także rozdrażnienie oraz problemy z koncentracją. Żeby jak najwięcej czerpać z nocnego odpoczynku, trzeba zatroszczyć się o tzw. higienę snu – zasypiać w zaciemnieniu, unikać kontaktu z ekranem w godzinach wieczornych, zadbać o odpowiednią temperaturę w sypialni (ok. 18-19 st. C) i zapewnić sobie maksymalny komfort snu.
Czasami naprawdę nie potrzeba wiele – wystarczy jedynie zmiana poduszki, by rano obudzić się wypoczętym i zrelaksowanym. Na szczęście z roku na rok rośnie świadomość znaczenia snu dla organizmu, dlatego coraz więcej osób sięga po poduszki ortopedyczne. Ortopedyczna poduszka posiada ergonomiczny kształt, który dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika. Dzięki temu zapewnia odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa na odcinku szyjnym.
Dlaczego to takie ważne? Nieprawidłowe ułożenie, a co za tym idzie – nadmierne obciążenie tej części kręgosłupa często jest przyczyną bólu w pozostałych jego częściach, np. w okolicy lędźwiowej. Miękkie poduszki nie stanowią dobrej podpory dla odcinka szyjnego, co powoduje naciągnięcie mięśni w tej okolicy. Problemy ortopedyczne tego typu można wyeliminować z pomocą dobrze dobranej poduszki, wyposażonej w tzw. garb ortopedyczny. Jest to część, która docelowo ma się znaleźć pod szyjnym odcinkiem kręgosłupa, by zapewnić odpowiednie podparcie dla ciężaru głowy. W ten sposób szyja i kark nie są obciążone, co przekłada się na zdrowszy sen i brak bólu po przebudzeniu.
Poduszka ortopedyczna do spania - dla kogo?
Komu szczególnie polecane są poduszki ortopedyczne? Spać na nich powinny głównie osoby, które:
-
cierpią z powodu częstych bólów głowy i kręgosłupa,
-
mają problemy ze znalezieniem odpowiedniej pozycji do spania,
-
mają tendencję do dyskopatii,
-
chcą zadbać o zdrowie kręgosłupa i lepszą jakość snu.
Jak wybrać poduszkę ortopedyczną?
W sklepie 4fizjo znajdziesz różne modele poduszek ortopedycznych. Która z nich będzie najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb? Wybierając poduszkę ortopedyczną, zwróć uwagę na następujące kwestie:
-
Kształt – poduszka może być profilowana lub klasyczna. Wybór kształtu powinien zależeć głównie od tego, w jakiej pozycji zasypiasz. Osoby, które śpią na boku, czy plecach, mogą sięgnąć po poduszkę z garbem ortopedycznym, natomiast w przypadku spania na brzuchu, lepszym wyborem będzie klasyczny model.
-
Wysokość poduszki – ten parametr powinien być dobierany do wzrostu i szerokości barku użytkownika. Warto jednak pamiętać, że tu znaczenie ma także twardość materaca - im mniejsza, tym niższą poduszkę należy wybrać.
-
Materiał wykonania – dobrej jakości poduszki ortopedyczne wykonane są z trwałej, odpornej pianki. Pianka poliuretanowa dopasowuje się do kształtu ciała i jest bardzo łatwa w czyszczeniu.
-
Twardość – im mniejsza waga użytkownika, tym miększa może być poduszka ortopedyczna. Przyjmuje się, że jeśli osoba waży mniej, niż 50 kg, powinna wybrać miękki model. Z kolei osobom, ważącym powyżej 50 kg, polecane są poduszki o średniej twardości.
-
Zdejmowane pokrycie – to wbrew pozorom, naprawdę ważne! Zdejmowaną poszewkę można bez problemu prać w pralce, zgodnie ze wskazówkami, umieszczonymi na metce. To bardzo ważne, szczególnie dla osób cierpiących z powodu alergii.
-
Nazwa – w sklepach dostępne są poduszki o różnym przeznaczeniu, dlatego zwracaj szczególną uwagę na nazwę. Poduszki rehabilitacyjne, czy ergonomiczne to nie to samo, co ortopedyczne. Również poduszki przeciwodleżynowe mają zupełnie inne zastosowanie, dlatego zawsze sprawdzaj informacje, zamieszczone przez producenta na opakowaniu.
Najlepsza poduszka ortopedyczna i jej cechy
To, która poduszka ortopedyczna będzie dla Ciebie najlepsza, zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i budowy ciała. Jest jednak kilka ogólnych cech, które przypisuje się poduszkom ortopedycznym wysokiej jakości, bez względu na ich kształt, twardość oraz inne parametry. Dobra poduszka ortopedyczna:
-
stabilizuje kręgosłup szyjny, zapewniając odpowiednie wsparcie dla karku oraz głowy,
-
dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem ciepła,
-
posiada niezbędne certyfikaty, świadczące o bezpieczeństwie materiałów, użytych do jej wykonania,
-
ma zdejmowaną poszewkę, uszytą z przyjemnego dla ciała i oddychającego materiału.
Co ciekawe, nie wszystkie poduszki ortopedyczne służą wyłącznie podpieraniu szyi oraz głowy. Dostępne są także modele, które na czas spania należy umieścić pomiędzy nogami. Separator kolan to idealne wsparcie dla miednicy oraz bioder – również w czasie ciąży. Takie rozwiązanie polecane jest osobom, często skarżącym się z powodu uczucia ciężkich, obolałych nóg.
Jeśli szukasz sposobów na to, by zadbać o odpowiednią temperaturę w sypialni, szczególnie w okresie letnim, wypróbuj poduszkę z technologią chłodzącą. Posiada ona specjalną żelową wkładkę, która przyjemnie chłodzi i zapewnia jeszcze większy komfort spania. Cena poduszki ortopedycznej z takim udogodnieniem jest niewiele wyższa od modelu bez żelowej warstwy. Tego rodzaju poduszki dostępne są zarówno w wersji profilowanej, jak i klasycznej – dla osób śpiących na brzuchu lub plecach.
Sprawdź teraz Punkty spustowe - poznaj ich tajemnicę!Punkty spustowe, zwane również jako trigger points, są określonymi obszarami mięśni, które reagują na różnego rodzaju bodźce, takie jak ucisk, napięcie czy stres. Charakteryzują się one nadmiernym napięciem włókien mięśniowych, które prowadzi do powstania bólu o charakterze punktowym lub promieniującym.
Podsumowanie
Poduszka ortopedyczna może pomóc Ci pozbyć się bólów kręgosłupa i głowy, a także poprawić jakość nocnego snu. Choć w sieci na pewno znajdziesz niejeden ranking poduszek ortopedycznych, to pamiętaj, żeby zawsze dobierać model do swoich potrzeb oraz budowy ciała. Sprawdź ofertę poduszek ortopedycznych w sklepie 4fizjo i zadbaj o zdrowy, komfortowy sen!
Bibliografia:
1.Dziak A. Bóle krzyża. PZWL, Warszawa 1994
2.Domżał T. Nerwobóle. Wyd. Czelej, Lublin 2003.7.
3.McCarthy C. i wsp. Osteoarthritis. W: Wall P.D.,Mezack R. (red.). Textbook of pain. Churchill Livingstone, New York 1995:
Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.
ZASTOSOWANIE: Poduszki ortopedyczne pozwalają na zachowanie naturalnej krzywizny kręgosłupa lub ułożenia innych części ciała, w czasie snu. Specjalny kształt i anatomiczne wyprofilowanie zapewnia wsparcie oraz skuteczne odciążanie kręgów i mięśni. Zmniejsza dzięki temu ryzyko powstawania schorzeń kręgosłupa. Często stosowanie ich jest rekomendowane przez specjalistów jako dodatkowy element rehabilitacji.
PRZECIWWSKAZANIA: Ostre urazy w obszarze stosowania poduszki; Silne zniekształcenia lub przemieszczenia w odcinku szyjnym kręgosłupa; Zapalenie opon mózgowych; Niedawno przebyty udar mózgu; Ostre zapalenie korzonków nerwowych w obszarze szyi; Mimowolne skurcze mięśni szyi; Niektóre choroby neurologiczne czy nowotwory.