DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Nadwyrężony nadgarstek - jak poradzić sobie w bólu?

Nadwyrężony nadgarstek - jak poradzić sobie w bólu?

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 5 minut

Nadwyrężony nadgarstek – jak go rozpoznać?

Nadwyrężony nadgarstek

Nadgarstek składa się z ośmiu małych kości, które tworzą złożoną formację stawów. Ma on więc bardzo delikatną strukturę, co sprawia, że jest narażony na różnego rodzaju urazy i nadwyrężenia. Przeciążenie nadgarstka charakteryzuje się przede wszystkim wysokim natężeniem bólu podczas ruszania dłonią. Jeżeli odczuwasz ból i doszło ostatnio w Twoim przypadku do nadmiernego obciążenia stawu, możesz przypuszczać, że masz do czynienia właśnie z tą dolegliwością. Sprawdź objawy, przyczyny i sposoby leczenia bólu nadgarstka rekomendowane przez zespół 4Fizjo.

Nadwyrężony nadgarstek – objawy

Nadwyrężenie to stan, w którym dochodzi do uszkodzenia więzadeł, ścięgien lub mięśni nadgarstka. Może się do tego przyczynić wiele czynników – zacznijmy jednak od symptomów tego schorzenia.

Najczęściej występujące objawy nadwyrężenia nadgarstka są następujące:

  • ból nadgarstka o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu, który nasila się podczas ruchu lub nacisku, który wzmaga się podczas wykonywania ruchów, przy nacisku i jest obecny przy wykonywaniu codziennych czynności,

  • oprócz bólu - opuchlizna i zaczerwienienie w okolicy nadgarstka

  • ograniczenie zakresu ruchu w nadgarstku i dłoni,

  • uczucie drętwienia lub mrowienia w palcach,

  • osłabienie siły mięśniowej, niemożność zaciśnięcia dłoni.

Zastanawiasz się, jak długo występuje ból nadgarstka i inne dolegliwości? Zależy to od stopnia jego przeciążenia oraz tego, jak szybko zostanie podjęte odpowiednie leczenie. Jedno jest pewne – im szybciej wykonasz badania i wdrożysz postępowanie zalecane przez lekarza, tym szybciej zapomnisz o nieprzyjemnych dolegliwościach.

Ból nadgarstka - przyczyny

Nadwyrężony nadgarstek

Bolący nadgarstek może mieć wiele przyczyn. Ból nadgarstka może powstawać na skutek aktywności sportowej, ale także wielu codziennych czynności.

Najczęstsze przyczyny bólu nadgarstka:

  • podnoszenie ciężkich przedmiotów,

  • upadek na wyprostowaną rękę,

  • wykonywanie z dużą intensywnością powtarzalnych ruchów ręką (pisanie na klawiaturze komputera, sport, gra na pianinie itd.),

  • brak rozgrzewki podczas wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych,

  • uraz lub zwichnięcie nadgarstka,

  • niektóre schorzenia medyczne – np. choroby takie jak zapalenia stawów.

Leczenie bólu nadgarstka

Jeśli podejrzewasz, że masz nadwyrężony nadgarstek, powinieneś skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania i wdroży leczenie.

Jak leczyć ból nadgarstka? Terapia zlecona przez lekarza ortopedę najczęściej polega na:

  • unieruchomieniu nadgarstka za pomocą bandaża lub opaski stabilizującej,

  • stosowaniu zimnych okładów na nadgarstek, aby zmniejszyć ból, obrzęk i stan zapalny,

  • przyjmowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, np. ibuprofen lub paracetamol,

  • wykonywaniu ćwiczeń rozciągających i wzmacniających nadgarstek pod kierunkiem fizjoterapeuty,

  • zabiegach fizjoterapeutycznych, takich jak pole magnetyczne czy ultradźwięki,

  • unikaniu obciążania nadgarstka do czasu całkowitego wyleczenia,

  • w niektórych przypadkach (zmiany zwyrodnieniowe, wystąpienie poważnych urazów nadgarstka) konieczne może być nawet leczenie operacyjne.

Jak uśmierzyć ból nadgarstka domowymi sposobami?

W trakcie oczekiwania na pomoc specjalistów, możesz wypróbować domowe sposoby ból nadgarstka. Możesz rozważyć następujące metody, które pomogą Ci zniwelować objawy nadwyrężenia ręki w kości nadgarstka:

  • Stosowanie naturalnych środków o działaniu przeciwzapalnym i rozgrzewającym, takich jak imbir, eukaliptus, wiązówka błotna, tymianek czy rozmaryn. Możesz z nich przygotowywać napary, nalewki, olejki lub kompresy, które pomagają poprawić krążenie krwi w nadgarstku i przynoszą ulgę w bólu.

  • Picie dużych ilości wody oraz spożywanie pokarmów bogatych w witaminę C, magnez i potas, które pomagają nawilżyć stawy i zapobiegać ich sztywnieniu.

  • Unikanie obciążania nadgarstka i ograniczanie ruchów powodujących ból. Należy również zadbać o odpowiednią pozycję nadgarstka podczas pracy przy komputerze i w trakcie używania innych urządzeń elektronicznych.

Co robić, gdy nadgarstek boli? Te ćwiczenia pomogą na nadwyrężenie nadgarstka

Nadwyrężony nadgarstek

Leczenie nadwyrężenia nadgarstka zależy od indywidualnej sytuacji każdego pacjenta. Zazwyczaj jest to połączenie odpoczynku, opatrunków, leków i ćwiczeń. Odpowiednie ćwiczenia pomogą Ci przywrócić zakres ruchu kości nadgarstka, a także zwiększą elastyczność i wzmocnią mięśnie.

Oto, co możesz zrobić, aby wspomóc bolesny nadgarstek:

  1. Unieś ręce. Naprzemiennie zaciskaj pięść i prostuj palce.

  2. Usiądź i oprzyj przedramiona na blacie. Energicznie wykonuj rotację dłoni przez minimum 2-3 minuty.

  3. Stań przy blacie i oprzyj na nim dłonie. Stopniowo zwiększaj na nie nacisk, co spowoduje ich rozciąganie. Powtórz ok. 5 razy.

  4. Złącz dłonie przed sobą na wysokości klatki piersiowej. Zginaj i prostuj palce, nie rozdzielając rąk.

  5. Weź do ręki miękką piłkę lub gąbkę i ściskaj ją mocno przez kilka sekund. Powtórz to ćwiczenie kilka razy dla każdej dłoni.

Pamiętaj, że ćwiczenia na nadwyrężenie nadgarstka należy wykonywać ostrożnie i stopniowo, aby nie pogorszyć stanu kontuzji. Jeśli odczuwasz silny ból nadgarstka lub obrzęk podczas ćwiczeń, przerwij je.

Sprawdź teraz Grupa ćwicząca z guma Punkty spustowe - poznaj ich tajemnicę!

Punkty spustowe, zwane również jako trigger points, są określonymi obszarami mięśni, które reagują na różnego rodzaju bodźce, takie jak ucisk, napięcie czy stres. Charakteryzują się one nadmiernym napięciem włókien mięśniowych, które prowadzi do powstania bólu o charakterze punktowym lub promieniującym.

Zespół cieśni nadgarstka, reumatoidalne zapalenie stawów i inne dolegliwości w stawie promieniowo-nadgarstkowym

Wiesz już, kiedy może pojawić się ból nadgarstka. Przyczyny dolegliwości mogą być jednak bardzo różne. Nie zawsze chodzi tylko o przeciążenie mięśni w kanale nadgarstka.

Podobne objawy może dawać chociażby zespół cieśni nadgarstka, RZS, choroba de Quervaina czy nawet choroba zwyrodnieniowa stawów.

  • Zespołu cieśni nadgarstka - zbiór objawów związanych z uciskiem na nerw pośrodkowy przebiegający w kanale nadgarstka. Choroba ta należy do neuropatii uciskowych, co oznacza, że za niekorzystne zmiany w nerwie odpowiada ucisk mechaniczny. Nieleczony zespół cieśni nadgarstka prowadzi do osłabienia mięśni, a także ich powolnego zaniku. Należy wiedzieć, że charakterystyczny dla schorzenia jest brak dolegliwości w małym palcu.
  • Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) - jest przewlekłą chorobą zapalną atakującą stawy i różne narządy. Najbardziej charakterystycznym jej objawem jest ból, sztywność stawu oraz obrzęk stawów rąk i stóp, ale zapalenie może dotyczyć także innych stawów.
  • Choroba de Quervaina - to forma stanu zapalnego ścięgien biegnących wzdłuż nadgarstka po stronie kciuka i przyczepiających się do podstawy kciuka. Zapalenie dotyczy mięśnia odwodziciela długiego kciuka i mięśnia prostownika krótkiego kciuka. Do zapalenia pochewek ścięgnistych nadgarstka dochodzi głównie podczas wykonywania powtarzalnych czynności wymagających odwodzenia i prostowania kciuka.
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów - należy do grupy chorób reumatycznych. Rozwija się na skutek działania czynników biologicznych i mechanicznych, które zaburzają procesy degradacji i tworzenia chrząstki stawowej oraz warstwy podchrzęstnej kości, finalnie obejmując wszystkie tkanki stawu.

Pamiętaj! Nawet jeżeli ból ręki jest niewielki, warto skonsultować swoje objawy ze specjalistą.

Domowe sposoby na ból nadgarstka - podsumowanie

Współczesny tryb życia sprawia, że wiele osób zmaga się z bólem nadgarstka. Wierzymy, że powyższy artykuł podpowie Ci, jak sobie radzić z tą sytuacją. Pamiętaj, że przede wszystkim dalsze obciążanie dłoni nie jest wskazane. Jeżeli doskwiera Ci ból nadgarstka lub inne dolegliwości bólowe w okolicy przedramienia, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Zdiagnozuje on Twój problem i zarekomenduje dalsze kroki.

Życzymy dużo zdrowia!

Wyrób medyczny

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Ortezy i stabilizatory służą do stabilizacji, unieruchomienia, odciążenia lub korekty kończyny. Zaleca się ich stosowanie podczas rehabilitacji po urazach kończyn. Stabilizatory i ortezy umożliwiają swobodne poruszanie się i minimalizują rozwój kontuzji.

PRZECIWWSKAZANIA: Zaburzenia czucia; Zaburzenia przepływu krwi; Zaawansowane żylaki; Ostre i przewlekłe stany zapalne; Zniekształcenia stawów; Owrzodzenia i zmiany skórne w obrębie działania ortezy; Cukrzyca (bez zgody lekarza); Alergia na materiał, z którego wykonana jest orteza lub stabilizator; Poważne stany po skomplikowanych zabiegach chirurgicznych.

pixel