DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Nadwyrężony nadgarstek - jak poradzić sobie w bólu?

Nadwyrężony nadgarstek - jak poradzić sobie w bólu?

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 5 minut

Nadwyrężony nadgarstek – jak go rozpoznać?

Nadwyrężony nadgarstek

Nadgarstek składa się z ośmiu małych kości, które tworzą złożoną formację stawów. Ma on więc bardzo delikatną strukturę, co sprawia, że jest narażony na różnego rodzaju urazy i przeciążenia.

Jego nadwyrężenie charakteryzuje się przede wszystkim bólem podczas ruszania dłonią. Jeżeli go odczuwasz i doszło ostatnio w Twoim przypadku do nadmiernego obciążenia stawu, możesz przypuszczać, że masz do czynienia właśnie z tą dolegliwością.

Nadwyrężony nadgarstek – objawy

Nadwyrężenie to stan, w którym dochodzi do uszkodzenia więzadeł, ścięgien lub mięśni nadgarstka. Może się do tego przyczynić wiele czynników – zacznijmy jednak od symptomów tego schorzenia.

Najczęściej występujące objawy nadwyrężenia nadgarstka są następujące:

 • ból nadgarstka o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu, który nasila się podczas ruchu lub nacisku,

 • opuchlizna i zaczerwienienie w okolicy nadgarstka,

 • ograniczenie zakresu ruchu w nadgarstku i dłoni,

 • uczucie drętwienia lub mrowienia w palcach,

 • osłabienie siły chwytu.

Zastanawiasz się, jak długo występuje ból nadgarstka i inne dolegliwości? Zależy to od stopnia jego przeciążenia oraz tego, jak szybko zostanie podjęte odpowiednie leczenie. Jedno jest pewne – im szybciej wykonasz badania i wdrożysz postępowanie zalecane przez lekarza, tym szybciej zapomnisz o nieprzyjemnych dolegliwościach.

Przyczyny nadwyrężenia nadgarstka

Nadwyrężony nadgarstek

Ból nadgarstków może mieć wiele przyczyn. Może on powstać na skutek aktywności sportowej, ale także wielu codziennych czynności. Nadwyrężony nadgarstek może spowodować:

 • podnoszenie ciężkich przedmiotów,

 • upadek na wyprostowaną rękę,

 • wykonywanie z dużą intensywnością powtarzalnych ruchów ręką (pisanie na klawiaturze komputera, sport, gra na pianinie itd.),

 • brak rozgrzewki podczas wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych,

 • uraz lub zwichnięcie nadgarstka,

 • niektóre schorzenia medyczne – np. choroby takie jak zapalenia stawów.

Leczenie bólu nadgarstka

Jeśli podejrzewasz, że masz nadwyrężony nadgarstek, powinieneś skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania i zaleci leczenie. Może ono polegać na:

 • unieruchomieniu nadgarstka za pomocą bandaża lub opaski stabilizującej,

 • stosowaniu zimnych okładów na nadgarstek, aby zmniejszyć ból i obrzęk,

 • przyjmowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, np. ibuprofen lub paracetamol,

 • wykonywaniu ćwiczeń rozciągających i wzmacniających nadgarstek pod kierunkiem fizjoterapeuty,

 • unikaniu obciążania nadgarstka do czasu całkowitego wyleczenia,

 • w niektórych przypadkach (zmiany zwyrodnieniowe, wystąpienie poważnych urazów nadgarstka) konieczne może być nawet leczenie operacyjne.

W trakcie oczekiwania na pomoc specjalistów, możesz wypróbować domowe sposoby ból nadgarstka. Możesz rozważyć następujące metody, które pomogą Ci zniwelować objawy nadwyrężenia ręki w kości nadgarstka:

 • Stosowanie naturalnych środków o działaniu przeciwzapalnym i rozgrzewającym, takich jak imbir, eukaliptus, wiązówka błotna, tymianek czy rozmaryn. Możesz z nich przygotowywać napary, nalewki, olejki lub kompresy, które pomagają poprawić krążenie krwi w nadgarstku i łagodzą ból.

 • Picie dużo wody oraz spożywanie pokarmów bogatych w witaminę C, magnez i potas, które pomagają nawilżyć stawy i zapobiegać ich sztywnieniu.

 • Unikanie obciążania nadgarstka i ograniczanie ruchów powodujących ból. Należy również zadbać o odpowiednią pozycję nadgarstka podczas pracy na komputerze lub używania innych urządzeń elektronicznych.

Te ćwiczenia pomogą Ci na nadwyrężenie nadgarstka

Nadwyrężony nadgarstek

Leczenie nadwyrężenia nadgarstka zależy od indywidualnej sytuacji każdego pacjenta. Zazwyczaj jest to połączenie odpoczynku, opatrunków, leków i ćwiczeń.

Odpowiednie ćwiczenia pomogą Ci przywrócić zakres ruchu kości nadgarstka, zwiększyć elastyczność i wzmocnić mięśnie. Oto, co możesz zrobić, by wspomóc bolesny nadgarstek:

 1. Unieś ręce. Naprzemiennie zaciskaj pięść i prostuj palce.

 2. Usiądź i oprzyj przedramiona na blacie. Energicznie wykonuj rotację dłoni przez minimum 2-3 minuty.

 3. Stań przy blacie i oprzyj na nim dłonie. Stopniowo zwiększaj na nie nacisk, co spowoduje ich rozciąganie. Powtórz ok. 5 razy.

 4. Złącz dłonie przed sobą na wysokości klatki piersiowej. Zginaj i prostuj palce, nie rozdzielając rąk.

 5. Weź do ręki miękką piłkę lub gąbkę i ściskaj ją mocno przez kilka sekund. Powtórz to ćwiczenie kilka razy dla każdej dłoni.

Pamiętaj, że ćwiczenia na nadwyrężenie nadgarstka należy wykonywać ostrożnie i stopniowo, aby nie pogorszyć stanu kontuzji. Jeśli odczuwasz silny ból nadgarstka lub obrzęk podczas ćwiczeń, przerwij je.

Sprawdź teraz Grupa ćwicząca z guma Punkty spustowe - poznaj ich tajemnicę!

Punkty spustowe, zwane również jako trigger points, są określonymi obszarami mięśni, które reagują na różnego rodzaju bodźce, takie jak ucisk, napięcie czy stres. Charakteryzują się one nadmiernym napięciem włókien mięśniowych, które prowadzi do powstania bólu o charakterze punktowym lub promieniującym.

Podsumowanie

Niestety, współczesny tryb życia sprawia, że wiele osób zmaga się z bólem nadgarstka. Wierzymy, że powyższy artykuł podpowie Ci, jak sobie radzić z tą sytuacją. Pamiętaj, że przede wszystkim dalsze obciążanie dłoni nie jest wskazane.

Jeżeli doskwiera Ci ból nadgarstka, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Zdiagnozuje on Twój problem i zarekomenduje dalsze kroki.

Miej także na uwadze, że nie zawsze musi być to nadwyrężenie nadgarstka. Podobne dolegliwości bólowe może powodować chociażby zespół cieśni nadgarstka, reumatoidalne zapalenie stawów czy nawet choroba zwyrodnieniowa stawów. Dlatego zawsze (nawet jeżeli ból jest niewielki) warto skonsultować swoje objawy ze specjalistą.

Życzymy dużo zdrowia!

Wyrób medyczny

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Ortezy i stabilizatory służą do stabilizacji, unieruchomienia, odciążenia lub korekty kończyny. Zaleca się ich stosowanie podczas rehabilitacji po urazach kończyn. Stabilizatory i ortezy umożliwiają swobodne poruszanie się i minimalizują rozwój kontuzji.

PRZECIWWSKAZANIA: Zaburzenia czucia; Zaburzenia przepływu krwi; Zaawansowane żylaki; Ostre i przewlekłe stany zapalne; Zniekształcenia stawów; Owrzodzenia i zmiany skórne w obrębie działania ortezy; Cukrzyca (bez zgody lekarza); Alergia na materiał, z którego wykonana jest orteza lub stabilizator; Poważne stany po skomplikowanych zabiegach chirurgicznych.

pixel