DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
BLACK WEEK! Skorzystaj z wyjątkowych okazji aż do -40%! 🎁
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Mięsień nadgrzebieniowy – przyczyny bólu i sposoby leczenia

Mięsień nadgrzebieniowy – przyczyny bólu i sposoby leczenia

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 6 minut czytania

Czym jest mięsień nadgrzebieniowy – charakterystyka

Mięsień nadgrzebieniowy

Mięsień nadgrzebieniowy (łac. musculus supraspinatus) zlokalizowany jest pod mięśniem czworobocznym, w dole nadgrzebieniowym łopatki. Ma wydłużony, płaski kształt, a jego przyczep początkowy znajduje się w dole nadgrzebieniowym. Cały mięsień ciągnie się pod wyrostkiem barkowym łopatki aż do guzka większego kości ramiennej pod mięśniem naramiennym. Można go łatwo wyczuć palcami na przedniej części głowy kości ramiennej i torebki stawu ramiennego.

Mięsień nadgrzebieniowy razem z dwoma innymi mięśniami: podgrzebieniowym i obłym mniejszym, tworzy tzw. stożek rotatorów, czy też pierścień rotatorów. To właśnie ta część odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie i ruch mięśni barku. Jego zadaniem jest także centralizacja głowy kości ramiennej i stabilizacja stawu ramiennego.

Za unerwienie mięśnia nadgrzebieniowego odpowiada nerw nadłopatkowy ze splotu ramiennego (C5-C6). Ucisk w tym miejscu jest przyczyną dolegliwości bólowych, pojawiających się zarówno podczas aktywności, jak i w stanie spoczynku. Może prowadzić również do stopniowego ograniczania ruchomości w stawie ramiennym.

Mięsień nadgrzebieniowy – przyczyny bólu

Urazy w obrębie mięśnia nadgrzebieniowego, nazywane są uszkodzeniami stożka rotatorów. Nawet niegroźne kontuzje lub z pozoru drobne przeciążenia, mogą powodować stan zapalny w ścięgnach, z których zbudowany jest pierścień rotatorów. Jeśli zapalenie będzie się utrzymywać przez dłuższy czas, może dojść do zwyrodnienia ścięgien.

Bóle w okolicach mięśnia i całego dołu nadgrzebieniowego łopatki wywołane są najczęściej przez kontuzje. W większości przypadków dochodzi do naderwania lub całkowitego zerwania ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego. Na tego rodzaju urazy narażeni są głównie tenisiści, pływacy, golfiści i lekkoatleci, ze względu na specyfikę ruchu w czasie treningów.

Do typowych objawów zerwania ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego zalicza się:

  • nocny ból ramienia, nasilający się w pozycji na boku po stronie kontuzji,
  • słyszalne i wyczuwalne "przeskakiwanie" elementów stawu ramiennego,
  • spadek siły mięśniowej po stronie urazu,
  • znacznie zmniejszony zakres ruchu w stawie ramiennym,
  • ból okolic mięśnia nadgrzebieniowego i barku podczas nawet delikatnego ucisku palcami.

Warto wiedzieć, że nie u każdego wystąpią wszystkie wymienione objawy. Dolegliwości mogą pojawiać się ze zmienną intensywnością i w różnych konfiguracjach.

Jak poradzić sobie z bólem mięśnia nadgrzebieniowego?

Pamiętaj, że ból, utrudniający codzienne funkcjonowanie, jest wskazaniem do pilnej wizyty w gabinecie lekarskim. Z dolegliwościami w obrębie stożka rotatorów można poradzić sobie poprzez odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń oraz zabiegi. Postępowanie powinna poprzedzać konsultacja lekarska, ponieważ nie wszystkie aktywności można wykonywać w czasie leczenia urazów.

  • Ćwiczenia

Żeby wzmacniać mięsień nadgrzebieniowy, świetnie sprawdzi się odwodzenie ramienia z taśmą rehabilitacyjną. Najlepiej sięgnąć po zestaw taśm, by dobrać odpowiedni opór i stopniowo go zwiększać, jeśli zajdzie taka potrzeba. Otocz taśmą jakiś stabilny element, np. drabinkę, czy nogę od stołu, usiądź i złap rękami za dwa końce gumy. Następnie naciągaj je, jednocześnie ściągając łopatki. Wykonaj 2-3 serie po ok.10 powtórzeń, w zależności od potrzeb i zaleceń fizjoterapeuty.

  • Masaże

W leczeniu bólu oraz stymulowaniu tkanek do szybszej odbudowy stosuje się także masaż głęboki oraz terapię manualną. Rodzaj oraz intensywność zabiegu powinny być dobrane do typu i stopnia zaawansowania urazu mięśnia nadgrzebieniowego.

  • Kinesiotaping

Efekty ćwiczeń i masaży pomoże utrzymać prawidłowo wykonany kinesiotapingTaśmy, podtrzymując tkanki, wspomagają pracę mięśnia nadgrzebieniowego i wspierają stabilizację stawu ramiennego. Tejpowanie obejmuje całą długość mięśnia nadgrzebieniowego. Ważne jest, aby odpowiednio ustawić pacjenta. Najlepszą pozycją przy leczeniu przeciążeń jest leżenie na boku z ramieniem lekko odwiedzionym ku tyłowi (ręka zgięta w łokciu oparta na plecach). W przypadku innych urazów, ułożenie ciała oraz sposób naklejania taśmy, ustali fizjoterapeuta.

  • Zabieg operacyjny

Jeśli leczenie zachowawcze nie daje efektów, lekarz może skierować pacjenta na zabieg chirurgiczny. Najczęściej jest to artroskopia, czyli wziernikowanie wnętrza stawów. Specjalista wprowadza sprzęt poprzez nacięcia w skórze i usuwa istniejące zrosty, łączy powierzchnie zerwanego ścięgna i umieszcza je we właściwym miejscu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa kilka godzin. Pacjent powinien dbać o odciążenie barku przez ok. 2 miesiące, a następnie rozpocząć rehabilitację.

Podsumowanie

W przypadku pojawienia się określonych dolegliwości bólowych w okolicy mięśnia nadgrzebieniowego lub całej łopatki należy koniecznie skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Specjalista wykona odpowiednie badania fizykalne: test Jobe'a, test Neera, test mięśnia podłopatkowego oraz test bolesnego łuku, by zdiagnozować przyczynę bólu i zaproponuje leczenie zachowawcze. Ważnym elementem jest fizjoterapia, w tym ćwiczenia, masaże i kinesiotaping. Wszystkie akcesoria do treningów leczniczych i innych zabiegów, znajdziesz w ofercie 4FIZJO. Zadbaj o mięsień nadgrzebieniowy, by odzyskać pełną sprawność i pozbyć się uciążliwego bólu!

Sprawdź teraz Grupa ćwicząca z guma Zacznij przygodę z bieganiem z bieżnią domową od 4Fizjo

Zastanawiasz się, czy własna bieżnia elektryczna w Twoich czterech ścianach to dobry pomysł? Przeczytaj, jakie zalety mają ćwiczenia na bieżni

Bibliografia:

S. Kubiak, Uszkodzenie mięśnia nadgrzebieniowego, https://ckr.pl/uszkodzenie-miesnia-nadgrzebieniowego/ (dostęp: 27.12.2023 r.).

K. Radlak, Mięsień nadgrzebieniowy, https://fizjoterapeuty.pl/uklad-miesniowy/miesien-nadgrzebieniowy.html (dostęp: 27.12.2023 r.).

Wyrób medyczny

Producent:Wuxi Wemade Healthcare Products Co., Ltd. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO GROUP SP. Z O. O. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO GROUP SP. Z O. O.

ZASTOSOWANIE: Taśmy oddziałują na receptory bólu, układ chłonny oraz mięśnie i stawy. Wykorzystanie taśm do kinesiotapingu, zwiększa przestrzeń pomiędzy skórą, a warstwą powięziową i mięśniami. Ułatwia w ten sposób przepływ chłonki, a więc drenaż limfatyczny oklejonej okolicy. Dodatkowo pobudza receptory czuciowe w skórze, działając na układ nerwowy przeciwbólowo. Wspomaga odżywienie mięśni, a to pozwala na lepszą ich pracę i szybszą regenerację. Odpowiednio przyklejona taśma pomaga korygować nieprawidłowe położenie stawu. Metoda oklejania jest nieinwazyjna i bezpieczna dlatego może być stosowana również u kobiet w ciąży i dzieci.

PRZECIWWSKAZANIA:Rany, infekcje, różnego rodzaju odczyny zapalne skóry; Ostre infekcje o idiopatycznym pochodzeniu; Tętniaki; Nowotwory; Niezrośnięte złamania; Ostra faza reumatyzmu; Zakrzepica żył głębokich; Niewydolność krążenia w stadium III lub IV według NYHA; Cukrzyca; Łuszczyca; Żylaki; Świeże blizny pooperacyjne; Świeże tatuaże.

4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Taśmy mogą być wykorzystywane do treningu mającego na celu poprawę siły grup mięśniowych osłabionych wskutek unieruchomienia pourazowego, pozabiegowego, a także w przypadku schorzeń neurologicznych. Różnorodność taśm pozwala na ich wykorzystanie w terapii niestabilności kręgosłupa oraz innych stawów, w ćwiczeniach korekcji postawy, treningu koordynacji i poprawy ogólnej sprawności fizycznej. Poprzez różne ćwiczenia z użyciem taśmy można osiągnąć poprawę siły mięśniowej i stabilizacji stawów. Taśma może służyć do treningu profilaktycznego, pomagając zapobiec kontuzjom.

PRZECIWWSKAZANIA:Występowanie bólu podczas użytkowania; Stany ostre, świeżo po zwichnięciu stawu lub złamaniu kości; Obrzęki; Uczulenie na lateks; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

pixel