DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Leczenie ruchem, czyli kinezyterapia. Dowiedz się, co to takiego!

Leczenie ruchem, czyli kinezyterapia. Dowiedz się, co to takiego!

Kinezyterapia to jeden z najskuteczniejszych rodzajów fizjoterapii. Polega ona na leczeniu poprzez ruch. Głównym zadaniem kinezyterapii jest przywrócenie pełnej sprawności oraz zdrowia pacjenta poprzez specjalistyczne ćwiczenia i aktywność fizyczną. Kinezyterapia podzielona jest na różne rodzaje, co sprawia, że jej zastosowanie jest bardzo szerokie i może przyczynić się do poprawy zdrowia osób w różnych stanach chorobowych. Leczenie ruchem poprawia wiele parametrów zdrowotnych, od wydolności organizmu po zwiększenie zakresu ruchomości i sprawności stawów.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest kinezyterapia?
  2. W jakich stanach można stosować kinezyterapię i jakie daje efekty?
  3. Jakie ćwiczenia kinezyterapeutyczne można wykonać w domu?

Co to jest kinezyterapia?

Kinezyterapia, czyli leczenie ruchem, polega na usprawnieniu ciała poprzez ćwiczenia w celu poprawy zdrowia i sprawności organizmu. Obejmuje ona wszystkie działania podejmowane przez interdyscyplinarny zespół, czyli ortopedów i fizjoterapeutów, których zadaniem jest poprawa stanu organizmu w obrębie narządu ruchu.

Fizjoterapeuci, wykorzystując różnego rodzaju techniki pracy, mogą przyczynić się do zmniejszenia bólu, a przez to do poprawy jakości życia pacjentów, także tych po kontuzjach, udarach czy zawałach serca. Kinezyterapia sprawdza się idealnie zarówno u osób starszych, jak i najmłodszych. Dzieli się na wiele rodzajów.

Co do sposobu wykonywania ćwiczeń w kinezyterapii wyróżnia się:

  • ćwiczenia czynne – wymagają czynnego udziału pacjenta,
  • ćwiczenia bierne – nie wymagają czynnego udziału pacjenta,
  • ćwiczenia czynno-bierne – ćwiczenia z niepełnym wykorzystaniem siły mięśniowej pacjenta,
  • ćwiczenia oddechowe – pomagają wyleczyć niewydolność układu oddechowego,
  • ćwiczenia izometryczne – ćwiczenia czynne mające na celu napinanie i rozluźnianie określonych partii mięśniowych w danym przedziale czasowym oraz z określoną liczbą powtórzeń,
  • ćwiczenia samowspomagane – pacjent wykonuje ruch czyny jedną kończyną, która wspomaga wykonanie określonego ruchu w drugiej kończynie. Ćwiczenia te mają za zadanie zwiększyć zakres ruchu w chorej kończynie,
  • ćwiczenia synergistyczne – wykonywane są, aby wywołać napięcie na danych grupach mięśniowych, które są tymczasowo wyłączone i nie mogą wykonać bezpośredniego ruchu,
  • ćwiczenia ogólnokondycyjne – wykonywane są poprzez trening globalny.

Wszystkie rodzaje ćwiczeń mają na celu jak najszybciej poprawić zdrowie pacjenta oraz usamodzielnić go w takim stopniu, aby sam mógł wykonać dane czynności. Podstawowymi ćwiczeniami w ciężkich stanach pourazowych są ćwiczenia bierne, a w późniejszych etapach ćwiczenia czynne. Kinezyterapia często jest wykonywana indywidualnie, a dodatkowe połączenie z zabiegami masażu, czy fizykoterapii pozwala szybciej osiągnąć zamierzony cel.

Technika wykonywania ćwiczeń leczniczych jest ustalona indywidualnie do pacjenta, co skutkuje szybszymi efektami. Kinezyterapia to jedna z dziedzin fizjoterapii, która dzieli się na dwie grupy: kinezyterapia ogólna i miejscowa.

Kinezyterapia ogólnoustrojowa

Kinezyterapia ogólna stosowana jest, aby poprawić dobrostan całego organizmu. Często stosowana jest po urazach i kontuzjach, udarach czy zawałach, czy w celu nauki prawidłowych wzorców ruchowych. Ten rodzaj kinezyterapii poprawia funkcjonowanie układu krążenia, zwiększa zakres wytrzymałości mięśniowej oraz poprawia funkcjonowanie układu oddechowego.

Kinezyterapia miejscowa

Kinezyterapia miejscowa obejmuje daną część ciała, a jej działanie jest celowane na poszczególny staw czy mięśnie. Najczęściej kinezyterapię miejscową stosuje się po kontuzjach czy urazach, np. skręcenie stawu skokowego. Miejscowe działanie lecznicze ma na celu poprawić stan zdrowia oraz jak najszybciej przywrócić funkcjonalność danego stawu czy mięśni, a także wytworzyć mechanizmy kompensacyjne. Poprzez zastosowanie kinezyterapii miejscowej poprawie ulega dana partia mięśni czy stawów, co nie ma wpływu na resztę ciała.

Jakie korzyści daje kinezyterapia?

Kinezyterapia obejmuje leczenie stanów bólowych kręgosłupa, urazów, kontuzji czy zespołach bólowych wynikających np. z pracy siedzącej. Fizjoterapeuci poprzez kinezyterapię mogą przywrócić sprawność i zniwelować ból w takich (lub po takich) schorzeniach jak:

  • udar mózgu,
  • zawał mięśnia sercowego,
  • stany reumatoidalne,
  • po przebytych operacjach,
  • choroby układu krążeniowo-oddechowego,
  • wady postawy ciała, wady stóp,
  • osteoporoza,
  • kontuzje i urazy ortopedyczne – złamania, skręcenia, zwichnięcia,
  • problemach ginekologicznych.

Wskazania do kinezyterapii może określić lekarz lub fizjoterapeuta, a rodzaj ćwiczeń jest dobierany na pierwszej wizycie, gdzie wykonywane są niezbędne testy funkcjonalne.

Kinezyterapia – ćwiczenia w domu

Ćwiczenia, w zależności od stanu pacjenta, powinny być ułożone przez specjalistę, który dokładnie zapoznał się ze specyfiką choroby oraz historią pacjenta. Istnieją jednak ćwiczenia, które zalecane są do wykonywania, niemalże dla każdego.
Oto kilka przykładów ćwiczeń, które pomogą utrzymać odpowiedni zakres mięśni i stawów:

  1. Rollowanie mięśni – ułóż roller do masażu na tylnej części uda i dynamicznym ruchem przesuwaj się do przodu i do tyłu. Wykonuj ten ruch do 10 powtórzeń, po czym przejdź kolejno na łydkę, pośladek oraz przód uda. Powtórz na drugiej nodze. Warto pamiętać, że osoby bardziej wrażliwe na napięcie mięśni, mogą użyć średnio-twardego wałka do ćwiczeń.
  2. Unoszenie bioder – połóż się na macie do ćwiczeń, ręce ułóż wzdłuż ciała, a gumę do ćwiczeń na wysokości kolan. Wykonuj wznosy bioder z jednoczesnym rozpychaniem kolan na zewnątrz, po czym powróć do pozycji początkowej. Ćwiczenie wykonuj w 3 seriach po 10 powtórzeń.
  3. Otwieranie klatki piersiowej – trzymając taśmę do ćwiczeń w obu dłoniach na wysokości klatki piersiowej, wykonuj ruch odwodzenia w bok, jednocześnie obiema rękami. Utrzymuj napięcie przez 3-5 sekund, po czym wróć do pozycji początkowej. Ćwiczenie wykonuj w 3 seriach po 6 powtórzeń.
  4. Przysiad klasyczny – wykonuj przysiad z gumą do ćwiczeń na wysokości kolan. Kolana rozpychaj na zewnątrz i zepnij mięśnie brzucha. Ćwiczenie wykonuj w 3 seriach po 10 powtórzeń.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Kim jest chiropraktyk? Kiedy warto się do niego udać?

Podsumowanie

Kinezyterapia to skuteczna metoda powrotu do zdrowia. Indywidualne ćwiczenia pomogą przywrócić sprawność po przebytym urazie czy chorobie. Regularność oraz odpowiednia wiedza fizjoterapeuty poprzez ruch pozwoli zwiększyć poziom ruchomości stawów, siłę mięśniową oraz poprawną postawę ciała. Różne techniki i metody kinezyterapii pozwolą szybko wrócić do zdrowia.

Źródła:

  1. Cotrobas-Dascalu V.T., Badau D., Stoica M., Dreve A.A., Predescu C.M.L., Gherghel C.L., Bratu M., Raducu P., Oltean A., Badau A., Impact of Kinesiotherapy and Hydrokinetic Therapy on the Rehabilitation of Balance, Gait and Functional Capacity in Patients with Lower Limb Amputation: A Pilot Study, Journal of Clinical Medicine, 2022, 11(14), s. 4108.
  2. Mesko M.E., Hutton B., Skupien J.A., Sarkis-Onofre R., Moher D., Pereira-Cenci T., Therapies for bruxism: a systematic review and network meta-analysis (protocol), Systematic Reviews, 2017; 6(1), s. 4.

Zespół 4FIZJO

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

 

ZASTOSOWANIE: Taśmy mogą być wykorzystywane do treningu mającego na celu poprawę siły grup mięśniowych osłabionych wskutek unieruchomienia pourazowego, pozabiegowego, a także w przypadku schorzeń neurologicznych. Różnorodność taśm pozwala na ich wykorzystanie w terapii niestabilności kręgosłupa oraz innych stawów, w ćwiczeniach korekcji postawy, treningu koordynacji i poprawy ogólnej sprawności fizycznej. Poprzez różne ćwiczenia z użyciem taśmy można osiągnąć poprawę siły mięśniowej i stabilizacji stawów. Taśma może służyć do treningu profilaktycznego, pomagając zapobiec kontuzjom.PRZECIWWSKAZANIA: Występowanie bólu podczas użytkowania; Stany ostre, świeżo po zwichnięciu stawu lub złamaniu kości; Obrzęki; Uczulenie na lateks; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Wałek do masażu to wyrób służący do autoterapii w postaci punktowego i precyzyjnego automasażu wybranych partii ciała. Regularne stosowanie wałka do masażu przyczynia się do zmniejszenia ryzyka kontuzji i urazów podczas aktywności fizycznych. Dzięki lekkiej wadze i małym rozmiarom produkt idealnie sprawdzi się podczas zajęć rehabilitacyjnych, w pracy oraz domu.

PRZECIWWSKAZANIA: Otwarte rany; Wylewy krwi z naczyń krwionośnych; Miejsca z brakiem zachowanej ciągłości tkanek; Automasaż punktów kostnych, stawów i kości; Nadmierny dyskomfort taki jak zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi lub inne nieprawidłowości w trakcie użytkowania; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Polecane

pixel