DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Laser wysokoenergetyczny – na czym polega ten zabieg?

Laser wysokoenergetyczny – na czym polega ten zabieg?

Laser to metoda regeneracji organizmu poprzez biostymulację procesów naprawczych. Stosowanie lasera wysokoenergetycznego przyczynia się do szybszego gojenia ran, działania przeciwobrzękowego oraz szybszego regenerowania uszkodzonych struktur aparatu ruchu. Laser działa także przeciwzapalnie. Metoda ta stosowana jest często w gabinetach rehabilitacyjnych w celu przyspieszenia procesu rekonwalescencji w przypadku urazów i innych stanów chorobowych. Jakie są możliwości przeprowadzenia terapii z użyciem lasera, jakie są możliwości zastosowania lasera i na czym polega laseroterapia?

 

Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest laser wysokoenergetyczny?
  2. Jak działa laser wysokoenergetyczny?
  3. Na co pomaga laser wysokoenergetyczny?
  4. Jakie są przeciwwskazania do rehabilitacji laserem?

Czym jest laser wysokoenergetyczny?

Laser wysokoenergetyczny to stosunkowo młoda metoda stosowana w rehabilitacji, przy której używa się specjalistycznej aparatury. Laseroterapia w rehabilitacji polega na emitowaniu przez wspomniany laser monochromatycznego światła widzialnego/ laserowego, które wywołuje w tkance skóry falę fotomechaniczną. 

Dzięki zjawisku fali fotomechanicznej, działanie z użyciem lasera powoduje pobudzenie zakończeń nerwowych i pozostałych receptorów mechanicznych. Metody rehabilitacji z wykorzystaniem światła laserowego praktycznie od razu przynoszą ulgę i sprzyjają pobudzeniu działania układu krwionośnego oraz limfatycznego. Z tego też powodu, metody z wykorzystaniem lasera uwzględniane są w medycynie estetycznej, stomatologii i kosmetologii. 

Rehabilitacja laserem staje się coraz bardziej popularną metodą łagodzenia ostrych i przewlekłych stanów zapalnych. Taka terapia polega także na naświetlaniu ciała punktowo oraz poprzez bezkontaktowe funkcjonowanie lasera. Oznacza to, że jest to zabieg nieinwazyjny.

Jak działa laser wysokoenergetyczny?


Skanery laserowe są powszechnie używane w rehabilitacji, a konkretniej, w fizykoterapii, która polega na wprowadzeniu skutecznych metod rehabilitacji przy pomocy specjalistycznej aparatury medycznej. 

W zależności od tego, jakie występują wskazania z użyciem lasera, stosuje się metodę bezkontaktową, kontaktową lub punktową, (która wykonywana jest przy użyciu sondy). Są to sondy emitujące promieniowanie laserowe, które dostaje się na odpowiednią głębokość tkanek, wywołując pożądany efekt zdrowotny. Zastosowanie lasera pozwala na przekształcenie energii świetlnej w energię biologiczną, która wykorzystana w sposób świadomy i ostrożny, powoduje korzyści zdrowotne

Stosowania lasera obejmują nie tylko rehabilitację, ale także inne dziedziny medycyny, jednakże w nich stosuje się lasery nieposiadające takiego skupienia energii. Dzieje się dlatego, że nie jest w tym przypadku wymagana mocna penetracja tkanek. W fizjoterapii, a właściwie w tym przypadku w fizykoterapii, stosuje się laser wysokoenergetyczny dla maksymalnej skuteczności terapii laserowej. Duża część tkanek organizmu w fizjoterapii, pokryta jest grubszą warstwą skóry i powłok mięśniowych, co wymaga użycia większej energii laserowej. Warto także dodać, że laser działa przeciwzapalnie.

Laser wysokoenergetyczny – na co pomaga?

Rehabilitacja laserem znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu wielu stanów zapalnych. Laser niskoenergetyczny lub ten o wyższej energii można stosować w następujących stanach:

  • przykurcze mięśni,
  • ostroga piętowa,
  • stany po skręceniach, złamaniach,
  • zaburzenia procesu gojenia ran,
  • łokieć golfisty/ tenisisty,
  • w przypadku chorób układu ruchu (np. chorobach zwyrodnieniowych stawów). 

Lasery medyczne przyspieszają proces regeneracji uszkodzonych tkanek, ich użycie stymuluje mikrokrążenie, odżywiając tkankę objętą stanem zapalnym, co przyczynia się do jej szybszego wyleczenia. Nie bez powodu w zakresie medycynie estetycznej, lasery stosowane są na usuwanie przebarwień czy blizn. 

Lasery wysokoenergetyczne mogą być także stosowane u młodszych osób, jednak w tym przypadku należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ tkanki powierzchowne dziecka są cieńsze i bardziej podatne na wpływ promieniowania podczerwonego. 

Przy wspomaganiu procesu rekonwalescencji, ważne jest także samodzielne wdrażanie działań rehabilitacyjnych, najlepiej po wskazaniach od fizjoterapeuty. Do rehabilitacji warto wykorzystać akcesoria rehabilitacyjne, np. maty do akupresury, taśmy rehabilitacyjne, ściskacze oraz aparaturę do drenażu limfatycznego.

Rehabilitacja laserem – przeciwwskazania


Pomimo korzyści, jakie niesie ze sobą wprowadzenie rehabilitacji przy użyciu lasera, trzeba mieć na uwadze grupy osób ze stanami stanowiącymi przeciwwskazanie. Należą do nich: 

  • krwotoki z przewodu pokarmowego, 
  • ciąża i okres laktacji, 
  • okres menstruacji, 
  • gorączka, 
  • padaczka, 
  • infekcje wirusowe, bakteryjne,
  • równoczesne stosowanie leków przeciwzakrzepowych, 
  • nowotwory, 
  • mocne wyczerpanie organizmu.

W przypadku braku przeciwwskazań skanowanie większych części ciała laserem nie stanowi zagrożenia jednakże przy operowaniu nim przy mniejszych częściach ciała należy zachować ostrożność, szczególnie w okolicy oczu i twarzy.

Podsumowanie

Metody rehabilitacji z wykorzystaniem lasera to stosunkowo młoda i dopiero zyskująca popularność metoda wspomagania leczenia stanu zapalnego. Polega ona na zastosowaniu fali podczerwonej o odpowiednim poziomie energii w celu penetracji tkanek powierzchownych i wywołaniu efektu zdrowotnego. Metoda ta jest stosowana w gabinetach rehabilitacji i fizykoterapii. Posiada ona wiele korzyści, jednakże istnieją także grupy osób, które nie powinny korzystać z laseroterapii. Warto też pamiętać, aby samemu wdrażać zlecone ćwiczenia rehabilitacyjne po konsultacji z fizjoterapeutą.

Źródła:

  1. Choi H.W., Lee J., Lee S., Choi J., Lee K., Kim B.K., Kim G.J., Effects of high intensity laser therapy on pain and function of patients with chronic back pain, Journal of Physical Therapy Science, 2017, 29(6), s. 1079-1081.
  2. Song H.J., Seo H.J., Lee Y., Kim S.K., Effectiveness of high-intensity laser therapy in the treatment of musculoskeletal disorders: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials, Medicine (Baltimore), 2018, 97(51), s. 13126.
  3. Ezzati K., Laakso E.L., Salari A., Hasannejad A., Fekrazad R., Aris A., The Beneficial Effects of High-Intensity Laser Therapy and Co-Interventions on Musculoskeletal Pain Management: A Systematic Review, Journal of Lasers in Medical Sciences, 2020, 11(1), s. 81-90.

Zespół 4FIZJO

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Maty do akupresury są pomocnym narzędziem w leczeniu bólu kręgosłupa, rwy kulszowej, wspomagają rozluźnienie napiętych mięśni pobudzając przy tym funkcjonowanie układu krwionośnego. Dzięki akcesoriom do akupresury, możemy wykonać taki masaż samodzielnie w domu. Do domowego masażu wystarczy mata do akupresury lub poduszka. Są one wyposażone w rozetki z punktami uciskającymi - tzw. kolcami, wykonanymi z tworzywa sztucznego.

PRZECIWWSKAZANIA: Pacjenci poniżej 16 roku życia; Ciąża i karmienie; Zaburzenia krzepliwości (hemophilia); Stosowanie leków przeciwzakrzepowych; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Oparzenia i rany; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

 

Polecane

pixel