DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Kolano biegacza – co to za dolegliwość?

Kolano biegacza – co to za dolegliwość?

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 6 minut

Kolano biegacza – jakie są jego objawy?

Smagnięcie biczem

Kolanem biegacza powszechnie nazywa się zespół pasma biodrowo-piszczelowego, czyli schorzenia, które dotyczy powięzi – ścięgnistej taśmy, zlokalizowanej z boku uda. Jej zadaniem jest stabilizacja mięśni i kolana oraz hamowanie przywodzenia. To naturalny łącznik między stawem biodrowym, a kolanowym – ma wysoką wytrzymałość, nawet przy dość intensywnej aktywności. Jeśli jednak dojdzie do mocnego przeciążenia, zwiększy się także napięcie powięzi. Dolegliwości bólowe, które temu towarzyszą, odczuwalne są w rejonie dolnego przyczepu pasma - najczęściej po bocznej części kolana.

Przyczyny kolana biegacza

Ból stawu kolanowego, określany jako kolano biegacza, występuje najczęściej u osób, które na co dzień intensywnie trenują, choć nie stanowi to twardej reguły. Najczęściej spowodowany jest przez działanie kilku różnych czynników, zwiększających napięcie pasma biodrowo-piszczelowego. Wśród nich fizjoterapeuci wskazują:

  • nadwyrężenie stawu kolanowego spowodowane tzw. przetrenowaniem,

  • siedzenie z ugiętymi kolanami przez wiele godzin w ciągu dnia,

  • nieprawidłową pozycję kolan w czasie biegu,

  • chodzenie i trenowanie w niewłaściwie dobranych butach,

  • osłabione mięśnie kończyn dolnych i pośladków,

  • bieganie po nierównym terenie,

  • zbyt krótki czas na regenerację mięśni pomiędzy treningami,

  • urazy mechaniczne w okolicy rzepki,

  • stany zapalne w organizmie,

  • nieprawidłowości w budowie anatomicznej kończyn dolnych.

Objawy kolana biegacza

Smagnięcie biczem

Głównym objawem schorzenia jest kłujący ból stawu kolanowego, zlokalizowany na przedniej lub bocznej części kolana. Dolegliwości nasilają się w czasie treningów, wchodzenia po schodach, kucania, dłuższego siedzenia lub biegu.

W niektórych przypadkach kolano jest obrzęknięte, a ból promieniuje na inne części kończyny – w stronę łydki lub uda. Zdarza się, że pacjenci mają wrażenie zablokowania stawu kolanowego, czują mrowienie, pieczenie i skarżą się na "przeskakiwanie" kości i chrząstek w stawie.

Kolano biegacza – diagnostyka

Żeby leczyć kolano biegacza, trzeba uzyskać właściwą diagnozę. Lekarz ortopeda przeprowadza z pacjentem wywiad medyczny, a następnie wykonuje badanie fizykalne. Niezbędna jest także diagnostyka obrazowa - najczęściej pacjent kierowany jest na RTG oraz USG. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić także tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny (MRI). Po analizie stanu stawu kolanowego, specjalista określa przyczynę dolegliwości bólowych i proponuje sposoby leczenia.

Jak wyleczyć kolano biegacza?

Leczenie kolana biegacza obejmuje zarówno odpoczynek, rehabilitację, jak i zażywanie przepisanych przez lekarza leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych. Czasami ortopeda może zdecydować o podaniu do stawu leku sterydowego w postaci iniekcji – pod kontrolą USG. Kluczowe jest unikanie ruchów, które powodują napięcie pasma biodrowo-piszczelowego, żeby dolegliwości się nie nasilały.

4FIZJO
4FIZJO

Rehabilitacja kolana biegacza obejmuje zarówno fizykoterapię, jak i ćwiczenia, wykonywane pod okiem fizjoterapeuty oraz w domu. Na początku stosuje się serię zabiegów takich jak: krioterapia, jonoforeza z żelem o właściwościach przeciwzapalnych, laseroterapia, ultradźwięki, pole magnetyczne, czy elektrostymulacja. O częstotliwości i intensywności leczenia decyduje wybrany specjalista, zajmujący się układem ruchu.

Ważne są także regularne treningi, zarówno w przychodni, jak i w domu - po wcześniejszym instruktażu. Do najpopularniejszych ćwiczeń, zalecanych przy wystąpieniu kolana biegacza należą aktywności wzmacniające. Przyda Ci się wygodna matagumy oporowe lub taśmy rehabilitacyjne. Oto przykładowe ćwiczenia:

  1. Rozstaw stopy na szerokość miednicy i umieść gumę ponad linią kostek. Delikatnie przechyl ciężar ciała na jedną stronę, a przeciwną stopę unieś nieco w górę. Dbaj o prawidłową pozycję – obie kończyny powinny być wyprostowane. Lekko napinaj gumę, a następnie wróć do pozycji wyjściowej. Ilość powtórzeń oraz szerokość naciągania gumy ustal wcześniej z terapeutą.

  2. Kolejne ćwiczenie wykonuje się leżąc na plecach z gumą na wysokości kolan. Unoś lekko biodra, a kolana skieruj delikatnie na zewnątrz, by poczuć łagodny opór. Po 3 sekundach rozluźnij kolana i opuść biodra na matę.

Oprócz ćwiczeń, fizjoterapeuta może zaproponować Ci także kinesiotaping, czyli oklejenie okolic kolana specjalnymi, elastycznymi taśmami. Można z nimi ćwiczyć, a nawet się kąpać. "Tejpy" usprawniają krążenie krwi, łagodzą obrzęki i dolegliwości bólowe. Są wodoodporne i dobrze przepuszczają powietrze, dlatego nie podrażniają skóry. 

Sprawdź teraz Mata do akupresury Czy akupresura jest skuteczna? Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Akupresura to starożytna metoda leczenia i terapii, która wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Przez wieki była stosowana w celu łagodzenia różnych dolegliwości i poprawy zdrowia.


Podsumowanie

Jeśli odczuwasz dolegliwości w obrębie stawu kolanowego, koniecznie zgłoś się do lekarza ortopedy, by zdiagnozował przyczynę i zaproponował odpowiednie leczenie. Kolano biegacza to przypadłość nie tylko miłośników porannego, czy wieczornego joggingu – może przydarzyć się każdemu, dlatego nie lekceważ bólu w tej okolicy. Z pomocą fizjoterapeuty, ćwiczeń dobranych do Twoich indywidualnych potrzeb i akcesoriów treningowych, odczujesz ulgę w bólu i szybko odzyskasz pełną sprawność. Wszystko, co niezbędne do rehabilitacji i treningów leczniczych, znajdziesz w sklepie 4fizjo.

Bibliografia:

1.R. Biernat, D. Czaprowski, Protokół rehabilitacyjny w przypadku “kolana biegacza” (zespół pasma biodrowo-piszczelowego) – studium przypadku, https://www.researchgate.net/publication/272264517_Rehabilitation_protocol_of_runner%27s_knee_Iliotibial_Band_Syndrome_-_ITBS_-_A_case_study (dostęp 25.09.2023 r.).

2.E. Mirek, M. Filip, Kolano biegacza - ćwiczeniahttps://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/kinezyterapia/cwiczenia-czynne/170340,kolano-biegacza-cwiczenia (dostęp 25.09.2023 r.).

3.J. Piotrowski, A. Drozdek, A. Baryła i in., Przeciążenie pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS). Przyczyny, diagnostyka, leczenie, "Wiedza w praktyce" 2016, nr 1, s. 36-42.

Wyrób medyczny

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Taśmy mogą być wykorzystywane do treningu mającego na celu poprawę siły grup mięśniowych osłabionych wskutek unieruchomienia pourazowego, pozabiegowego, a także w przypadku schorzeń neurologicznych. Różnorodność taśm pozwala na ich wykorzystanie w terapii niestabilności kręgosłupa oraz innych stawów, w ćwiczeniach korekcji postawy, treningu koordynacji i poprawy ogólnej sprawności fizycznej. Poprzez różne ćwiczenia z użyciem taśmy można osiągnąć poprawę siły mięśniowej i stabilizacji stawów. Taśma może służyć do treningu profilaktycznego, pomagając zapobiec kontuzjom.

PRZECIWWSKAZANIA: Występowanie bólu podczas użytkowania; Stany ostre, świeżo po zwichnięciu stawu lub złamaniu kości; Obrzęki; Uczulenie na lateks; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Producent: ZARYS International Group sp. z o.o. sp. k. | Autoryzowany przedstawiciel: ZARYS International Group sp. z o.o. sp. k. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Taśmy oddziałują na receptory bólu, układ chłonny oraz mięśnie i stawy. Wykorzystanie taśm do kinesiotapingu, zwiększa przestrzeń pomiędzy skórą, a warstwą powięziową i mięśniami. Ułatwia w ten sposób przepływ chłonki, a więc drenaż limfatyczny oklejonej okolicy. Dodatkowo pobudza receptory czuciowe w skórze, działając na układ nerwowy przeciwbólowo. Wspomaga odżywienie mięśni, a to pozwala na lepszą ich pracę i szybszą regenerację. Odpowiednio przyklejona taśma pomaga korygować nieprawidłowe położenie stawu. Metoda oklejania jest nieinwazyjna i bezpieczna dlatego może być stosowana również u kobiet w ciąży i dzieci.

PRZECIWWSKAZANIA: Rany, infekcje, różnego rodzaju odczyny zapalne skóry; Ostre infekcje o idiopatycznym pochodzeniu; Tętniaki; Nowotwory; Niezrośnięte złamania; Ostra faza reumatyzmu; Zakrzepica żył głębokich; Niewydolność krążenia w stadium III lub IV według NYHA; Cukrzyca; Łuszczyca; Żylaki; Świeże blizny pooperacyjne; Świeże tatuaże.

pixel