Kinesiotaping brzucha po porodzie – czy jest wskazany?
Spis treści
Czy kinesiotaping brzucha po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu jest bezpieczny?
Kinesiotaping, taping lub plastrowanie dynamiczne to terminy stosowane zamiennie. Określają rodzaj terapii, którą opracował japoński kręgarz Kenzo Kase. Polega ona na oklejaniu konkretnych obszarów ciała specjalnymi "tejpami", czyli elastycznymi plastrami. Żeby postępowanie przyniosło określone efekty, należy umieścić plastry w odpowiednich miejscach, dbając o ich prawidłowe napięcie. O to z pewnością zadba doświadczony fizjoterapeuta, po ukończonym kursie kinesiotapingu, dlatego na pierwszą wizytę, warto wybrać polecany gabinet.
Plastry są bardzo rozciągliwe, nie blokują przepływu powietrza do skóry i nie krępują ruchów. Z tego względu są stosowane w przypadku różnego rodzaju urazów, ale mogą też być cennym wsparciem dla mięśni w trakcie ciąży oraz po porodzie. Nie zawierają żadnych substancji leczniczych, dlatego z powodzeniem można naklejać je przyszłym i świeżo upieczonym mamom.
Wiele pań zastanawia się, czy tejpowanie po porodzie może przynieść negatywne skutki, takie jak wysypka, czy zaburzenia gojenia ran krocza lub brzucha po cesarskim cięciu. Warto zaznaczyć, że plastrowanie dynamiczne po porodzie (naturalnym oraz CC), wykonane przez fizjoterapeutę uroginekologicznego jest w pełni bezpieczne. Ponadto wspiera rehabilitację u pacjentek, u których wystąpiło rozejście mięśni brzucha. Plastry zmniejszają napięcie mięśniowe, a tym samym wspomagają proces regeneracji tkanek. Pomagają również radzić sobie z wieloma ciążowymi dolegliwościami. Pamiętaj, że założenie tejpów po porodzie powinno być zawsze poprzedzone z fizjoterapeutą uroginekologicznym.
Kinesiotaping brzucha po porodzie – hity i mity
Wokół tematu kinesiotapingu w ciąży i po porodzie narosło wiele mitów. Czas ostatecznie się z nimi rozprawić! Sprawdź, które wskazania są prawdziwe, a które należy włożyć między bajki:
- Kinesiotaping nie nadaje się dla kobiet po cesarskim cięciu: MIT
To jeden z najpopularniejszymi mitów, dotyczących zakładania tejpów po porodzie. Kinesiotaping po cesarskim cięciu może być bardzo pomocny, ponieważ przyspiesza regenerację skóry i gojenie blizny po operacji. Przyklejając plastry, omija się okolice szwów, dlatego kinesiotaping w żaden sposób nie szkodzi. Polecany jest większości mam, które urodziły swoje dzieci poprzez CC.
- Kinesiotaping można stosować dopiero po zakończeniu okresu połogu: MIT
- Kinesiotaping przyspiesza gojenie się blizny po cesace: HIT!
To prawda!
Plastry nie tylko wspierają działanie przeciwbólowe rehabilitacji, ale również wpływają na proces gojenia rany. Prawidłowo naklejone tejpy chronią przed nagłym rozciąganiem, odciążają tkanki wymagające regeneracji, a w późniejszym okresie wspomagają tzw. mobilizację blizny.- Kinesiotaping można stosować u kobiet karmiących piersią: HIT!
Fakt. Taśmy i plastry stosowane do kinesiotapingu nie są nasączone żadnymi preparatami i mają hipoalergiczną formułę. Dzięki temu nadają się dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Ponadto, mogą być pomoce przy nawale pokarmu! Kiedy nagle w piersiach pojawia się duża ilość mleka, dochodzi do napięcia struktur mięśniowo-powięziowych. Plastry pomagają odblokować przestrzeń między skórą a powięzią, by pokarm mógł swobodniej wypływać.
- Kinesiotaping przyspiesza proces regeneracji skóry: HIT!
To jest prawdziwy hit! Kinesiotaping wpływa na poprawę krążenia, co prowadzi do ujędrnienia skóry. O ile nie ma co się łudzić, że dzięki plastrom, znikną rozstępy, to jednak naskórek szybciej odzyska elastyczność, a one same staną się mniej widoczne i płytsze.
Kinesiotaping brzucha po porodzie – na czym polega i jak się za niego zabrać?
Już wiesz, że kinesiotaping to sztuka oklejania ciała specjalnymi plastrami. W okresie połogu celem terapii jest leczenie rozejścia mięśnia prostego brzucha, zmniejszenie bólu miednicy oraz zniwelowanie innych dolegliwości, jakie temu towarzyszą.
Pamiętaj, że nie ma jednej metody plastrowania dynamicznego. Opracowano wiele sposobów tejpowania, w zależności od efektu, jaki chce się osiągnąć. Na każdej wizycie można naklejać je inaczej, ukierunkowując swoje działania na walkę z innymi dolegliwościami.
Czy można naklejać tejpy samodzielnie? Na pewno po raz pierwszy powinien to zrobić specjalista, czyli fizjoterapeuta uroginekologiczny, po wcześniejszej konsultacji. Może on przeprowadzić instruktaż i pokazać pacjentce, jak należy robić to samodzielnie: w których miejscach naklejać plastry, jaka powinna być pozycja wyjściowa oraz jak układać ciało w czasie plastrowania dynamicznego.
Podsumowanie
Kinesiotaping po porodzie to rozwiązanie dla większości świeżo upieczonych mam. Dobrze założone tejpy stosuje się na rozejście mięśnia prostego brzucha, by zapobiec dolegliwościom, wynikającym z tego stanu. Są również pomocne przy profilaktyce powstawania rozstępów, ponieważ poprawiają krążenie, co wpływa na jędrność skóry. Profesjonalne taśmy do kinesiotapingu w różnych kolorach znajdziesz w sklepie 4FIZJO. Sprawdź naszą ofertę i wybierz plastry dla siebie oraz swoich pacjentek!
Sprawdź teraz Kinesiotaping – co to są tejpy i jak je naklejać na ciało?Kinesiotaping to metoda oklejania ciała specjalnymi taśmami, które wywołują określony efekt. Taśmy rozluźniają mięśnie i zmniejszają ich obrzęk.
Wuxi Wemade Healthcare Products Co., Ltd. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO GROUP SP. Z O. O. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO GROUP SP. Z O. O.
ZASTOSOWANIE: Taśmy oddziałują na receptory bólu, układ chłonny oraz mięśnie i stawy. Wykorzystanie taśm do kinesiotapingu, zwiększa przestrzeń pomiędzy skórą, a warstwą powięziową i mięśniami. Ułatwia w ten sposób przepływ chłonki, a więc drenaż limfatyczny oklejonej okolicy. Dodatkowo pobudza receptory czuciowe w skórze, działając na układ nerwowy przeciwbólowo. Wspomaga odżywienie mięśni, a to pozwala na lepszą ich pracę i szybszą regenerację. Odpowiednio przyklejona taśma pomaga korygować nieprawidłowe położenie stawu. Metoda oklejania jest nieinwazyjna i bezpieczna dlatego może być stosowana również u kobiet w ciąży i dzieci.
PRZECIWWSKAZANIA: Rany, infekcje, różnego rodzaju odczyny zapalne skóry; Ostre infekcje o idiopatycznym pochodzeniu; Tętniaki; Nowotwory; Niezrośnięte złamania; Ostra faza reumatyzmu; Zakrzepica żył głębokich; Niewydolność krążenia w stadium III lub IV według NYHA; Cukrzyca; Łuszczyca; Żylaki; Świeże blizny pooperacyjne; Świeże tatuaże.