DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Jak wyleczyć ostrogę piętową, czyli zapalenie rozcięgna podeszwowego?

Jak wyleczyć ostrogę piętową, czyli zapalenie rozcięgna podeszwowego?

Ostroga piętowa to potoczna nazwa przypadłości, jaką jest zapalenie rozcięgna podeszwowego. Najczęstsze objawy zapalenia rozcięgna to ból pięty, przechodzący w stronę palców, który występuje nagle w ruchu, a  nawet w spoczynku. Ostroga piętowa powstaje na skutek narastających i nieleczonych urazów, dlatego tak ważna jest rehabilitacja pourazowa i profilaktyka zdrowotna. Przy leczeniu zapalenia rozcięgna podeszwowego niezbędna jest odpowiednia rehabilitacja. Jak wygląda ostroga piętowa i jak sobie z nią poradzić? Odpowiedź na te pytania w poniższym artykule, a dodatkowo dowiesz się:

.

.

 1. Czym jest dolegliwość nazywana ostroga piętową?
 2. W jaki sposób objawia się ostroga piętowa?
 3. Ostroga piętowa, czyli zapalenie rozcięgna podeszwowego — przyczyny
 4. Sposoby leczenia ostrogi piętowej

Czym jest dolegliwość nazywana ostrogą piętową?

Ostroga piętowa objawia się silnym bólem w okolicach pięty. Różnica, jaka występuje między ostrogą piętową, a zapaleniem rozcięgna podeszwowego to fakt, że ostroga to tylko narośl, która znajduje się na kości piętowej (widoczna na zdjęciu rentgenowskim), a zapalenie rozcięgna podeszwowego stopy dotyczy tkanki miękkiej, badania obrazowe nic nie wykażą.

Rozcięgno podeszwowe, które zaczyna się na guzie piętowym, a swój przyczep końcowy ma w obrębie palców stopy. Jego funkcja to utrzymanie prawidłowego kształtu stopy, odpowiada za wysklepienie łuku podłużnego stopy oraz pomaga utrzymać odpowiednią ruchomość podczas chodzenia.

Rodzaje ostrogi piętowej

Wyróżnia się dwa rodzaje ostrogi piętowej:

 • górna postać ostrogi piętowej - znajduje się na górnej powierzchni kości piętowej, wraz ze swoim wzrostem kieruje się do ścięgna Achillesa;
 • dolna postać ostrogi piętowej - znajduje się na podeszwowej części pięty, w okolicach guza kości piętowej przyśrodkowego.

W jaki sposób objawia się ostroga piętowa?

Objawy ostrogi piętowej to:

 • ból w środkowej lub bocznej części pięty najczęściej rano,
 • obrzęk i zaczerwienie w obrębie pięty,
 • tkliwość okolicy pięty.

W początkowej fazie ból ustępuje po dłuższym odpoczynku, a jego występowanie jest silnie związane z aktywnością fizyczną. W późniejszym okresie nieleczona ostroga piętowa daje o sobie znać nawet w spoczynku, co mocno utrudnia codzienne funkcjonowanie. Objawy ostrogi piętowej są bardzo podobne do symptomów dny moczanowej, dlatego często są mylone, jednakże nie można żadnej z nich bagatelizować. 

Ostroga piętowa, czyli zapalenie rozcięgna podeszwowego - przyczyny

Zapalenie rozcięgna podeszwowego jest skutkiem nieodpowiednich działań, które wielokrotnie powtarzane prowadzą do jej powstania. Najczęstsze przyczyny powstania ostrogi piętowej to:

 • mikrourazy i przeciążenia - ostroga piętowa u osób aktywnych fizycznie może pojawiać się częściej, ze względu na wzmożoną aktywność mięśni nóg. Nieleczone mikrourazy, narastające z biegiem czasu mogą w pewnym momencie skutkować pojawieniem się ostrogi piętowej;
 • przykurcz mięśni łydki i stopy - rozciąganie rozcięgna podeszwowego i mięśni łydki to bardzo ważny element, który nie powinien zostać pominięty podczas aktywności czy treningów. Spięte mięśnie to jeden z prowokatorów zapalenia rozcięgna podeszwowego;
 • stopa wydrążona - nieprawidłowa budowa stopy predysponuje przy zapaleniu rozcięgna podeszwowego;
 • źle dobrane obuwie z twardą podeszwą oraz noszenie butów na wysokim obcasie;
 • częste i długie przebywanie w pozycji stojącej;
 • osłabione ścięgno Achillesa;
 • zanik poduszki tłuszczowej;
 • wiek - osobami szczególnie narażonymi są ludzie w podeszłym wieku.

Efektami powstania ostrogi piętowej są zmiany zwyrodnieniowe u osób starszych, które wraz z wiekiem narastają i powodują powstanie narośli kostnej na guzie piętowym, a ból pojawia się niezależnie od spoczynku czy ruchu.

Sposoby leczenia ostrogi piętowej

Leczenie zachowawcze, przy zapaleniu rozcięgna podeszwowego to długotrwały proces. Diagnostykę powinien przeprowadzić lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta. Pacjenta kieruje się później na rezonans magnetyczny, USG ortopedyczne lub na zdjęcie RTG. Odpowiednia diagnostyka jest niezbędna, by wskazać w jakim stanie jest pacjent i jakie leczenie będzie najlepsze.

Pierwszy okres leczenia ostrogi piętowej to leczenie zachowawcze, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz zabiegi u fizjoterapeuty, by ból i proces zapalny nie stawał się coraz większy. Inne sposoby leczenia zachowawczego to:

 • wkładki ortopedyczne i buty z miękką podeszwą,
 • zimne okłady - mają na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych, okłady lodowe należy owinąć w ręcznik i przykładać w bolące miejsce trzymając nie dłużej niż 20 minut i powtarzając tę czynność co 2-3 godziny.
 • stosowanie podpiętek pod guza piętowego,
 • fizykoterapia - fala uderzeniowa, ultradźwięki, jonoforezę i laseroterapię,
 • masaż powięzi podeszwowej,
 • ćwiczenia rozciągające i wzmacniające.

Leczenie operacyjne rozcięgna podeszwowego jest prowadzone endoskopowo, w przypadkach, gdy leczenie zachowawcze nie pomogło, a ból staje się silniejszy. Leczenie operacyjne stosuje się, gdy ból jest bardzo silny i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. 

Napięcie mięśniowe można łatwo zniwelować poprzez regularny masaż i autoterapie w domu. Najlepiej sprawdzą się wałki i piłki do masażu, które znajdują się w ofercie sklepu 4FIZJO. Do bezpiecznego rozmasowania rozcięgna podeszwowego sprawdzą się piłki gładkie oraz piłki sensoryczne. Do masażu mięśni nóg możemy wykorzystać wałek piankowy do masażu - idealny dla początkujących, a dla bardziej zaawansowanych roller z wypustkami. Należy pamiętać, że rozcięgno podeszwowe wymaga regularnego masażu, by zachowało elastyczność i funkcjonalność. Poniżej prezentujemy film, w którym ukazano przykładowe ćwiczenia dla osób borykających się z przypadłością jaką jest ostroga piętowa.

Podsumowanie

Przyczyny bólu w stopie mogą świadczyć o wielu różnych chorobach. Nie należy go bagatelizować, ponieważ narastający stan zapalny rozcięgna podeszwowego może przynieść poważne w skutkach komplikacje.

Dolegliwości bólowe w okolicy guza piętowego, które na początku są niewielkie, z czasem mogą utrudniać normalne funkcjonowanie. Leczenie zapalenia rozcięgna podeszwowego jest długotrwałe i może być dość uciążliwe.

Częste przebywanie w pozycji stojącej i aktywny tryb życia, wymagają odpowiedniej pielęgnacji, masażu rozcięgna podeszwowego oraz mięśnie łydki. Pozwoli to na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zapalenie rozcięgna podeszwowego. Warto dbać o zdrowie swoich stóp, by rozcięgno podeszwowe nie sprawiało nam problemów w przyszłości. 

Źródła:

 1. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5442149/
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6204473/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6519610/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7293741/

 

 

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Piłki do masażu są narzędziem w zmniejszaniu miejscowych dolegliwości bólowych, rozluźnieniu nadmiernie napiętych mięśni. Dzięki temu można wykonywać masaż samodzielnie w domu. Dedykowana jest trenerom, fizjoterapeutom oraz osobom uprawiającym sport.

PRZECIWWSKAZANIA: Otwarte rany; Wylewy krwi z naczyń krwionośnych; Miejsca z brakiem zachowanej ciągłości tkanek; Automasaż punktów kostnych, stawów i kości; Nadmierny dyskomfort taki jak zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi lub inne nieprawidłowości w trakcie użytkowania; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Wałek do masażu to wyrób służący do autoterapii w postaci punktowego i precyzyjnego automasażu wybranych partii ciała. Regularne stosowanie wałka do masażu przyczynia się do zmniejszenia ryzyka kontuzji i urazów podczas aktywności fizycznych. Dzięki lekkiej wadze i małym rozmiarom produkt idealnie sprawdzi się podczas zajęć rehabilitacyjnych, w pracy oraz domu.

PRZECIWWSKAZANIA: Otwarte rany; Wylewy krwi z naczyń krwionośnych; Miejsca z brakiem zachowanej ciągłości tkanek; Automasaż punktów kostnych, stawów i kości; Nadmierny dyskomfort taki jak zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi lub inne nieprawidłowości w trakcie użytkowania; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Polecane

Roller z wypustkami CROSSFIT EVA 33 cm

Roller z wypustkami CROSSFIT EVA 33 cm

27,99 zł brutto22,39 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
Sensoryczne piłeczki do akupresury 4 szt.

Sensoryczne piłeczki do akupresury 4 szt.

29,99 zł brutto23,99 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
pixel