DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
BLACK WEEK! Skorzystaj z wyjątkowych okazji aż do -40%! 🎁
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Jak aktywność fizyczna wpływa na organizm?

Jak aktywność fizyczna wpływa na organizm?

Fizjoterapeutka Magdalena Kapica

Fizjoterapeutka Magdalena Kapica W swojej pracy i słowie pisanym staram się przekładać fizjoterapię na ludzki język. Wszystko po to, by każdy mógł zrozumieć, w jaki sposób powstają kontuzje, jak sobie radzić z bólem i co zrobić, by się od niego uchronić. Dzielenie się wiedzą to mój cel, który codziennie napędza mnie do działania. 4 min czytania


O czym się dowiesz?

Reakcje organizmu podczas uprawiania aktywności fizycznej dzielą się na te widoczne gołym okiem, jak zaczerwienie skóry, pocenie się czy szybszy oddech, i te niewidoczne, które mają olbrzymi wpływ na zdrowie i samopoczucie. Ruch jest lekarstwem na większość dolegliwości, z jakimi mierzymy się na co dzień, a jeśli nie bezpośrednim, to z pewnością pomaga w rekonwalescencji. Ma on także olbrzymie znaczenie w kwestii Twojego samopoczucia. Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej.

Sprawdź teraz Rolowanie i rozbijanie mięśni po treningu Regeneracja po treningu – poznaj 5 skutecznych technik

Podczas treningu czy intensywnego wysiłku fizycznego mięśnie ulegają mikrourazom. Jest to naturalny proces adaptacyjny, który prowadzi do ich wzmocnienia. Choć słowo „mikrourazy” brzmi groźnie, to nie powinny być one powodem do zmartwień...

Aktywność fizyczna a kości, mięśnie i stawy

Aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie dla kondycji organizmu, ponieważ wpływa na układ kostno-mięśniowy i stawy, dzięki którym ruch jest w ogóle możliwy. Lekki trening działa rozluźniająco, ale też podnosi temperaturę ciała o parę stopni. Wytworzone ciepło, a co za tym idzie praca, jaką ponoszą dane struktury, wpływa na powstawanie białka we włóknach mięśniowych. Trzeba podkreślić, że białko jest kluczowe nie tylko dla mięśni – jest ono istotne również dla kości. Co więcej, kości, mięśnie i stawy podczas aktywności fizycznej współdziałają ze sobą w celu uchronienia organizmu przed kontuzjami i poważnymi urazami.

Zastanawiasz się, jak aktywność fizyczna wpływa na powyższe struktury? Już wyjaśniam.

  • Wzmocnienie siły mięśniowej: ćwiczenia siłowe powodują kontrolowany przyrost masy mięśniowej, a co za tym idzie zwiększenie siły skurczu. Jeśli mięśnie zwiększają swoją siłę, będziesz jej miał/a więcej także podczas wykonywania codziennych aktywności.
  • Zwiększenie gęstości kości oraz ich siły: aktywność, która opiera się na skakaniu czy bieganiu, stymuluje „produkcję” tkanki kostnej. Silniejsze kości to mniejsze ryzyko złamań.
  • Poprawa równowagi i zwiększenie koordynacji: zróżnicowany trening wszystkich partii mięśniowych stymuluje mózg oraz móżdżek.

Wpływ sportu na organizm

Jak aktywność wpływa na serce i płuca?

W klatce piersiowej ukryte są najważniejsze organy, których optymalna praca pozwala na wykonywanie nie tylko tych podstawowych czynności, ale także na uprawianie aktywności fizycznej. Można by pomyśleć, że wysiłek fizyczny będzie osłabiać serce i płuca, ale czy na pewno?

Podczas aktywności fizycznej serce przyspiesza, co skutkuje podwyższeniem tętna. Ten stan zazwyczaj nie jest niebezpieczny dla organizmu. Wyjątkiem jest posiadanie przeciwwskazań, ale wtajemniczeni wiedzą już, kiedy na siebie uważać. Tak naprawdę regularne uprawianie sportu wzmacnia serce – zwiększa się jego siła i wydolność, co w efekcie pozwala nam z każdym wysiłkiem wykonywać więcej powtórzeń lub wydłużać swój trening. Paradoksalnie po aktywności fizycznej następuje wyrzut energii wskutek lepszego dotlenienia całego ciała. Pojawiają się także endorfiny – legendarne hormony, które poprawiają samopoczucie. Korzyści dla serca wynikające z uprawiania sportu, to również to, co niewidoczne gołym okiem, czyli obniżenie poziomu cholesterolu, a także redukcja ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, np. zawału serca.

Zbawienne działanie sportu na organizm

Sport ma olbrzymi wpływ również na płuca. Dzieje się tak, ponieważ aktywność fizyczna prowadzi do wzmocnienia mięśni oddechowych, co ma związek ze zwiększeniem pojemności płuc – wymiana gazowa staje się efektywniejsza. Dzięki temu organizm jest lepiej dotleniony i zwiększa się jego wydolność podczas każdego rodzaju aktywności.

Układ nerwowy a uprawianie sportu

Układ nerwowy ma kluczowe znaczenie dla organizmu podczas uprawiania sportu lub kształtowania nawyku związanego z aktywnością fizyczną. Koordynuje on ruchy, odpowiada za odpowiednie zaangażowanie narządów, takich jak serce czy płuca i dba o to, by po wykonanej aktywności układ sercowo-naczyniowy i oddechowy wróciły do stanu wyjściowego. Choć te funkcje są bardzo ważne, jest to dopiero początek długiej listy korzyści.

  • Poprawa zdolności poznawczych, czyli pamięci i koncentracji – aktywność fizyczna sprzyja neurogenezie, czyli wytwarzaniu nowych dróg dla neuronów, co pozwala zmniejszyć ryzyko demencji i schorzeń neurodegeneracyjnych.
  • Zwiększenie koordynacji nerwowo-mięśniowej – podczas aktywności fizycznej zachodzi konieczność współpracy różnych części ciała. Ta współpraca pozwala na lepsze przetwarzanie informacji, a co za tym idzie, szybsze reakcje i tym samym większą koordynację. W efekcie szybciej zareagujesz na niebezpieczeństwo powstałe na Twojej drodze lub uchronisz się od upadku.
  • Poprawa równowagi – ćwiczenia siłowe i równoważne poprawiają czucie głębokie, czyli propriocepcję. Wykształcenie tej umiejętności pozwala na utrzymanie prawidłowej postawy ciała, a także na zminimalizowanie ryzyka upadków. Pozwala to wykonywać codzienne obowiązki w sposób bezpieczniejszy i sprawniejszy.

Ruch to także… lepsze samopoczucie

Do tej pory skupiłam się na opisaniu korzyści płynących z aktywności dla układów bezpośrednio połączonych z ruchem i kondycją. Teraz przyszedł czas, by omówić wpływ uprawiania sportu na samopoczucie, odbieranie bodźców ze świata zewnętrznego oraz kontrolę emocji.

  • Wspomaganie zdrowia psychicznego – aktywność fizyczna zwiększa wydzielanie serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Pozwala to obniżyć poziom stresu (poprzez zmniejszenie wydzielania kortyzolu), który wpływa na osłabienie innych reakcji zachodzących w naszym organizmie. Dzięki regularnej aktywności łatwiej Ci będzie radzić sobie z codziennymi wyzwaniami.
  • Lepsza regulacja emocji – regularne uprawianie sportu pomaga efektywniej radzić sobie z negatywnymi emocjami, takimi jak frustracja czy gniew. Skupienie na prawidłowym wykonywaniu powtórzeń czy odliczanie kolejnych serii pozwala zmniejszyć złość i zniwelować stres. Regularność wpływa także na stałość odczuwania emocji – zmniejsza wahania nastroju.
  • Zwiększenie poziomu motywacji poprzez wytworzenie nawyku – regularne uprawianie sportu wpływa na hart ducha, co przekłada się na realizowanie celów nie tylko sportowych, ale również tych zawodowych czy prywatnych.
  • Poprawa snu – sen ma kluczowe znaczenie dla utrzymania równowagi hormonalnej, dlatego jest niesamowicie ważny w prawidłowym funkcjonowaniu zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Aktywność fizyczna pozwala regulować cykl snu i czuwania. Dzięki niej będziesz zasypiać szybciej i zmniejszysz częstotliwość przebudzania się w nocy.

Zdrowy sen

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w każdym wieku. Odgrywa ona znaczącą rolę nie tylko w kwestii zdrowia fizycznego, ale także psychicznego. Co ważne, rodzaj uprawianego sportu nie ma znaczenia – możesz postawić na to, co przynosi Ci największą radość. Najważniejsze to wstać z kanapy i… postawić na ruch!

pixel