DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
BLACK WEEK! Skorzystaj z wyjątkowych okazji aż do -40%! 🎁
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Domowe sposoby na ostrogi piętowe

Domowe sposoby na ostrogi piętowe

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 5 minut czytania

Czym są ostrogi piętowe?

Ostrogi piętowe są rodzajem narośli kostnej, która powstaje na skutek przeciążeń, mikrourazów lub zmian zwyrodnieniowych dotykających kość pięty. Mogą powodować ostry ból i zapalenie rozcięgna podeszwowego, co utrudnia chodzenie i stanie.

Objawy ostrogi piętowej mogą być różne w zależności od stopnia zaawansowania choroby i indywidualnych cech osoby, która zmaga się z tą dolegliwością. Najczęściej występują jednak następujące symptomy:

  • Ból w okolicy pięty, który nasila się podczas chodzenia, stania, biegania lub wchodzenia po schodach. Początkowo jest to ból po większym przeciążeniu, potem pojawia się podczas chodu, ostatnim etapem jest już ból spoczynkowy. Może być ostry, przeszywający, piekący lub tępy. Ból ostrogi piętowej zazwyczaj nasila się rano, po wstaniu z łóżka, lub wieczorem, po długim obciążeniu stopy.

  • Zaczerwienienie i obrzęk pięty, wywołany przez stan zapalny tkanek rozcięgna podeszwowego. Obrzęk może być widoczny lub wyczuwalny pod palcami. Zaczerwienienie może występować wraz z uczuciem ciepła lub gorąca w pięcie.

  • Narośl kostna na pięcie, która jest widoczna na zdjęciu rentgenowskim lub USG. Może mieć różne kształty i rozmiary – od płaskiej do haczykowatej lub szpiczastej. 

  • Sztywność stopy rano, która utrudnia poruszanie się. Wynika ona z napięcia i skrócenia rozcięgna podeszwowego, które jest nadmiernie obciążone podczas chodzenia. Może dotyczyć także ścięgna Achillesa lub mięśni łydki.

Sprawdź koniecznie! Masaż stóp Refleksologia w domu - jak wykonać samodzielny masaż receptorów na stopach?

Terapia ta polega na wywieraniu odpowiedniego nacisku na wybrane miejsca wzdłuż stóp. Celem refleksoterapii jest poprawienie stanu zdrowia, złagodzenie stresu oraz poprawia pracy określonych narządów, w zależności od miejsca docisku.

Skąd bierze się ostroga piętowa?

Ostroga piętowa jest zazwyczaj związana z nadmiernym lub nieprawidłowym obciążeniem stopy, które prowadzi do zapalenia i zwyrodnienia rozcięgna podeszwowego. Jest to elastyczna tkanka, która łączy kość piętową z palcami stopy i utrzymuje łuk podłużny stopy.

Niektóre z czynników, które mogą sprzyjać powstawaniu ostrogi piętowej,to:

  • otyłość lub nadwaga, która zwiększa nacisk na stopę i rozcięgno podeszwowe;,

  • płaskostopie lub inne wady stopy, które zaburzają prawidłową mechanikę chodzenia i powodują nadmierne rozciąganie rozcięgna podeszwowego;

  • długotrwałe stanie lub chodzenie, zwłaszcza na twardym podłożu lub w nieodpowiednim obuwiu, które nie zapewnia odpowiedniej amortyzacji i podparcia stopy;,

  • długotrwałe bieganie lub uprawianie innych sportów, które wymagają częstych i gwałtownych ruchów stopy (skoki, sprinty czy zmiany kierunku);

  • przeciążenia treningowe lub nagłe zwiększenie intensywności, bez odpowiedniego przygotowania i rozgrzewki;

  • ograniczone zgięcie grzbietowe stopy, brak elastyczności mięśni łydki bądź ścięgna Achillesa, które powodują większe napięcie rozcięgna podeszwowego;

  • niewyleczone kontuzje stawu skokowego lub innych części stopy, które mogą zaburzać prawidłowe funkcjonowanie rozcięgna podeszwowego.

Skuteczne domowe sposoby na ostrogi piętowe

Domowe sposoby na ostrogi piętowe mogą pomóc złagodzić ból pięty i stan zapalny tkanki pięty, ale nie zastąpią leczenia pod okiem specjalisty. Dopiero na dalszym etapie rekomendujemy skorzystanie z uzupełniających metod leczenia chorej stopy. Niektóre z nich to:

  • Zimne okłady z octu jabłkowego, oleju kokosowego i sody oczyszczonej. Możesz je wymieszać w proporcji 1:1:1 i nanieść na gazę lub ściereczkę, a następnie przyłożyć do bolącej pięty na 20 minut. W razie potrzeby zabieg można powtarzać codziennie. Ocet jabłkowy, soda oczyszczona i olej kokosowy mają działanie przeciwzapalne i ściągające.

  • Masaż z wykorzystaniem specjalnych wałków i piłek. W przypadku ostróg piętowych najlepiej sprawdzą się piłki gładkie i sensoryczne. Możesz też wykorzystać wałek piankowy do masażu, który jest idealny dla początkujących. Bardziej zaawansowanym osobom polecamy roller z wypustkami.

  • Delikatny masaż z wykorzystaniem olejków eterycznych. Olejki takie jak lawendowy, miętowy, rozmarynowy czy eukaliptusowy mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i rozgrzewające. Możesz je rozcieńczyć w oleju bazowym, np. kokosowym lub oliwkowym, i delikatnie masować bolącą piętę przez kilka minut. Poprawi to krążenie i rozluźni mięśnie, co ma bardzo duże znaczenie w leczeniu ostrogi piętowej.

  • Regularne ćwiczenia, rozciągające rozcięgno podeszwowe i ścięgna Achillesa. Powodują one zmniejszenie napięcia tych struktur, które są często przyczyną ostrogi. Można je wykonywać rano i wieczorem, np. stając na stopniu i opuszczając pięty w dół, chodząc na palcach lub na piętach czy rolując stopę po butelce lub piłce.

Pamiętaj jednak, że jeśli obserwujesz u siebie symptomy ostrogi piętowej, jak najszybciej zgłoś się do specjalisty. Lekarz dobierze odpowiednie leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, a fizjoterapeuta – odpowiedni zestaw ćwiczeń. Nie zwlekaj – zwłaszcza, jeśli dolegliwości bólowe się nasilają, konieczne jest profesjonalne leczenie ostrogi piętowej.

Ostrogi piętowe

Jak leczyć ostrogę piętową?

Domowe sposoby na ostrogi piętowe w zaawansowanych przypadkach mogą okazać się nieskuteczne. 

Jak zatem leczyć ostrogę piętową? Stosuje się w tym celu kilka zabiegów fizjoterapeutycznych – jak fala uderzeniowa, ultradźwięki, jonoforeza, magnetoterapia oraz krioterapia. Ostatecznym sposobem leczenia tego schorzenia jest zabieg operacyjny, polegający na usunięciu narośli kostnej lub częściowym podcięciu rozcięgna podeszwowego. Operacja ostrogi piętowej niesie jednak za sobą za sobą duże ryzyko powikłań, więc wykonuje się ją bardzo rzadko.

Żeby uniknąć takiej konieczności, musisz szybko zareagować na objawy, zdiagnozować problem, a następnie rozpocząć profilaktykę i leczenie ostrogi piętowej. Proces ten przebiega zazwyczaj następująco:

  • Pierwszym etapem jest dopasowanie odpowiedniego obuwia i wkładek – przeznaczonych dla osób cierpiących na ostrogę piętową.

  • Później przychodzi czas na ćwiczenia polegające na rozciąganiu rozcięgna podeszwowego, co często może być połączone z zastosowaniem leków niesteroidowych przeciwzapalnych. Ostrogi piętowe leczy się również za pomocą zastrzyków sterydowych.

  • Poza ćwiczeniami (kinezyterapią), duże znaczenie mają zabiegi fizykoterapeutyczne. Najbardziej efektywną terapią w leczeniu dolegliwości bólowych w przypadku jest zabieg falą uderzeniową (ang. Extracorporeal Shock Wave Therapy – ESWT).

Jak zapobiegać ostrogom piętowym?

Ostroga piętowa zdecydowanie nie jest przyjemną dolegliwością. Warto zatem wdrożyć profilaktykę, która zapobiegnie ewentualnym stanom zapalnym i nawrotom tego schorzenia. Co możesz zrobić, by raz na zawsze pożegnać ostrogę piętową i chorą stopę?

  1. Wybieraj odpowiednie obuwie. Buty powinny być wygodne i dobrze dopasowane. Unikaj noszenia obuwia na wysokim obcasie, a także zbyt ciasnego czy luźnego. Zwracaj uwagę na stan podeszwy i zapiętka, które mogą się zużywać i tracić swoje właściwości.

  2. Unikaj nadmiernego obciążania stopy. Twoja praca lub hobby wymaga długotrwałego stania, chodzenia lub biegania? Staraj się w takim razie robić częste przerwy i zmieniać pozycję. Możesz też stosować specjalne wkładki do butów, które zmniejszają nacisk na piętę i rozcięgno podeszwowe. Jeśli masz nadwagę, postaraj się zredukować masę ciała, co odciąży Twoje stopy i pomoże zwalczyć ostrogę piętową.

  3. Regularnie wykonuj ćwiczenia rozciągające stopy. Pomagają zmniejszyć napięcie rozcięgna podeszwowego, które często jest przyczyną ostrogi piętowej. Możesz je wykonywać rano i wieczorem, np. stając na stopniu i opuszczając pięty w dół, chodząc na palcach lub na piętach, czy rolując stopę.

Ostrogi piętowe – podsumowanie

Ostrogi piętowe są jedną z częstych dolegliwości, które dotykają naszych stóp. Można im jednak skutecznie zapobiegać i je leczyć – najważniejsze, by jak najszybciej zgłosić się do specjalisty i rozpoznać przyczynę bólu. Pomocny będzie także masaż, który wykonasz z wykorzystaniem akcesoriów dostępnych w naszym sklepie. Życzymy dużo zdrowia!

pixel