DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Refleksologia w domu - jak wykonać samodzielny masaż receptorów na stopach?

Refleksologia w domu - jak wykonać samodzielny masaż receptorów na stopach?

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 5 minut

Refleksoterapia – rodzaj masażu leczniczego

Terapia ta polega na wywieraniu odpowiedniego nacisku na wybrane miejsca wzdłuż stóp. Celem refleksoterapii jest poprawienie stanu zdrowia, złagodzenie stresu oraz poprawia pracy określonych narządów, w zależności od miejsca docisku.

Metoda ta wykorzystuje holistyczne podejście do człowieka jako całości i wyznaje tezę, że każda część ciała, każdy organ wywiera wpływ na inne. Specjaliści zajmujący się refleksoterapią uważają, że zapewnia ona szereg korzyści zdrowotnych w połączeniu z tradycyjnymi metodami leczenia. Wiele narządów wymaga masażu leczniczego, a refleksoterapia i uciskanie określonego punktu mogą wpłynąć na poprawę zdrowia danego organu. Dowiedz się więcej o tej metodzie autoterapii, by móc wykonywać ją samodzielnie.

Czym jest refleksoterapia stóp, jaki ma wpływ na zdrowie i czym jest mapa receptorów? Te oraz inne odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Leczniczy masaż stóp

Zalety masażu receptorów na stopach

Refleksologia stóp pochodzi ze starożytnych chin, gdzie wierzono, że odpowiednia technika docisków pozwala uwolnić "życiową energię", niezbędną do utrzymania zdrowia. Można więc stwierdzić, że poprzez ucisk odpowiednich punktów stymulujemy przepływ energii, która uwalnia naturalny proces samoleczenia w chorobie danego narządu.

Receptory na stopach odpowiadają określonym narządom, a ich uciskanie przynosi bardzo wiele korzyści zdrowotnych, które prowadzą do:

 • zmniejszenia dolegliwości bólowych;
 • poprawienia nastroju i ogólnego samopoczucia;
 • zmniejszeniu stresu.

Leczniczy masaż stóp

Jak poprawnie wykonać samodzielny masaż stóp?

Prawidłowy masaż stóp nie jest trudny i możesz wykonać go w warunkach domowych. Chcąc zrobić masaż receptorów stopy, niezbędne jest poznanie jej budowy pod względem rozmieszczenia danych punktów, które stymulują organizm. Każdy receptor znajduje się w określonym miejscu i co najważniejsze, występuje tylko po jednej stronie stopy, zajmując się konkretnymi organami.

Warto zapoznać się z mapą receptorów, która idealnie pokazuje punkty odpowiadające za poszczególne narządy wewnętrzne, by wiedzieć które punkty odpowiadają za daną część ciała.

Przed masażem warto zastosować specjalne piłeczki sensoryczne, które pomogą rozluźnić stopę w początkowej fazie masażu. Spięte stopy, zamknięte w obuwiu, należy rozluźnić i delikatnie rozmasowane globalnie, by przygotować receptory do większej pracy. Delikatne kolce na piłkach pobudzają receptory stóp i są idealnym rozpoczęciem terapii.

Zobacz też: Kobieta leżąca na macie do akupresury Jak działa mata do akupresury?

asaż akupresurowy od wieków jest stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej. Teraz możesz wykonać go również samodzielnie, sięgając po matę do akupresury. Regularne stosowanie maty pozwoli Ci wyeliminować...

Specjalny masaż leczniczy przeprowadzany jest bez stosowania olejków, by docisk odpowiednich punktów był optymalny, a receptory na stopach otrzymały właściwy bodziec. Podczas uciskania określonego punktu kciuk nie może się ślizgać po stopie.

Profilaktyczny masaż każdej stopy powinien trwać około 25 minut, zachowując kolejność uciskania receptorów na stopach. Należy odpowiednio długo masować receptory na stopach, zachowując regularność, by zobaczyć długoterminowe efekty, zapobiegające rozwojowi chorób.

 • Masaż rozpoczynamy od uciskania danego punktu prawej stopy, najlepiej za pomocą kciuka, możemy uciskać punkt w przedziale 5 do 15 sekund. Punkty refleksyjne na stopach nie mogą być zbyt długo stymulowane, dlatego nie należy przesadzać z czasem ucisku na poszczególne punkty kciukiem. Najlepiej masaż stóp zacząć od punktów leżących skrajnie, czyli od okolic pięty, które odpowiadają za pracę układu moczowego, a w następnej kolejności powinny się znaleźć palce stóp, którego receptory odpowiedzialne są za funkcjonowanie mózgu.
 • Następnie należy przejść do środkowej części stopy, gdzie dane punkty odpowiadają jako receptory żołądka i jelit (w prawej stopie), wątroby i przepony (w lewej stopie). Masaż stóp i docisk odpowiednich receptorów powinien zachodzić od bodźców tkanki powierzchniowej do tkanki, położonej głębiej, by pobudzić konkretne receptory na stopach.
 • Docisk może generować specyficzne uczucie dyskomfortu, nie należy jednak przerywać czy zniechęcać się do masażu, ponieważ stopa wymaga adaptacji. Jeżeli podczas masażu poczujemy ból w stopie, świadczy to o tym, że dane miejsce jest problematyczne oraz wymaga dłużej terapii.
 • Przeprowadzony masaż stóp warto zakończyć 5-minutową sesją na macie do akupresury 4FIZJO, która dodatkowo pobudzi stopę w sposób globalny. Maty marki 4FIZJO są antyalergiczne, wykonane z najwyższej jakości materiałów, bezpiecznego tworzywa ABS. Pokrowiec na matę wykonano z czystego lnu. Mata może być stosowana do terapii nie tylko stóp, ale również warto położyć się na niej innymi częściami ciała, by rozluźnić mięśnie w obrębie kręgosłupa, a także układu limfatycznego. Poduszka dołączona do maty dodatkowo może posłużyć do masażu karku, tak by strefa wokół głowy została rozluźniona.

Praca nad konkretnymi narządami wewnętrznymi poprzez masaż stóp może przynieść wiele benefitów nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Warto zapytać lekarza o możliwość przeprowadzenia masażu stóp u swojego dziecka.

Przeciwwskazania masażu receptorów na stopach

Specjaliści refleksologii przeprowadzają dogłębny wywiad przed przystąpieniem do terapii, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Receptory na stopach to punkty, których masaż może przynieść wiele korzyści, niemniej jednak należy pamiętać, że istnieją pewne wykluczenia, są nimi np.:

 • ciąża (zwłaszcza pierwszy trymestr);
 • gorączka i stany zapalne;
 • zapalenie wątroby;
 • rany otwarte, owrzodzenia;
 • grzybica stóp;
 • niski próg tolerancji na ból;
 • dna moczanowa;
 • stan pooperacyjny, np. po operacji haluksów.

Prawidłowy masaż stóp

Podsumowanie

Stosowanie masażu refleksologicznego stóp, może załagodzić objawy i pomóc przy schorzeniu danego narządu, poprawia jakość życia, redukuje stres i odpręża. Masaże profilaktyczne znacznie poprawiają nastrój i codzienne funkcjonowanie organizmu. Dodatkowe zabiegi, takie jak akupresura stóp, czy regularne rozluźnianie na piłeczkach sensorycznych pomoże Ci poprawić elastyczność i sprawność mięśni stóp.

Źródła:

 • Brent A. Bauer, M. D. (2020, December 15). Reflexology for stress relief. Mayo Clinic.
 • Stephenson NL, et al. (2000). The effects of foot reflexology on anxiety and pain in patients with breast and lung cancer.
 • Sikorskii A, et al. (2011). Recruitment and early retention of women with advanced breast cancer in a complementary and alternative medicine trial.

Wyrób medyczny

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Maty do akupresury są pomocnym narzędziem w leczeniu bólu kręgosłupa, rwy kulszowej, wspomagają rozluźnienie napiętych mięśni pobudzając przy tym funkcjonowanie układu krwionośnego. Dzięki akcesoriom do akupresury, możemy wykonać taki masaż samodzielnie w domu. Do domowego masażu wystarczy mata do akupresury lub poduszka. Są one wyposażone w rozetki z punktami uciskającymi - tzw. kolcami, wykonanymi z tworzywa sztucznego.

PRZECIWWSKAZANIA: Pacjenci poniżej 16 roku życia; Ciąża i karmienie; Zaburzenia krzepliwości (hemophilia); Stosowanie leków przeciwzakrzepowych; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Oparzenia i rany; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Polecane

ECO Mata do akupresury z łuskami gryki i kokosem

ECO Mata do akupresury z łuskami gryki i kokosem

159,99 zł brutto127,99 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
ECO Mata do akupresury z łuskami gryki i kokosem

ECO Mata do akupresury z łuskami gryki i kokosem

159,99 zł brutto127,99 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
pixel