Dna moczanowa – jak się jej przeciwstawić?
Spis treści
Czym jest dna moczanowa?
Dna moczanowa, artretyzm, podagra - wszystkie te terminy określają to samo schorzenie - przewlekłą chorobę stawów. Charakteryzuje się ona okresami ostrych napadów bólowych, związanych ze stanem zapalnym stawów, a także okresami remisji, kiedy chory nie odczuwa żadnych dolegliwości.
Skaza moczanowa częściej występuje u mężczyzn. Niemal w 50% wszystkich przypadków objawy dotyczą wyłącznie palucha u stopy (wówczas chorobę nazywa się podagrą). Głównym czynnikiem, aktywującym stan zapalny w stawach jest zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi. Jeśli dojdzie do zaburzeń w jego wydalaniu lub produkcji, zaczyna odkładać się w postaci kryształów w stawach, ścięgnach i okolicznych tkankach.
Warto jednak wiedzieć, że nadmiar kwasu moczowego w organizmie (hiperurykemia) nie zawsze prowadzi do dny moczanowej. Objawy choroby pojawiają się u ok.20% osób, u których wykryto podwyższone stężenie kwasu moczowego. Na rozwój dny moczanowej może wpłynąć odwodnienie, spożywanie alkoholu, czy zażywanie niektórych leków.
Jakie są objawy dny moczanowej?
Jeśli kwas moczowy zacznie odkładać się w stawach, pojawiają się charakterystyczne objawy dny moczanowej, takie jak:
-
nasilający się ostry ból stawów,
-
zaczerwienienie i obrzęk w okolicach bolącego stawu,
-
łuszczenie się skóry w miejscu występowania dolegliwości,
-
dreszcze,
-
gorączka,
-
uczucie rozbicia.
Do tzw. napadu dny moczanowej dochodzi nagle, zwykle w porze nocnej. Objawy utrzymują się najczęściej od kilku do kilkunastu godzin (ostry atak dny moczanowej), po czym mijają, by znów wystąpić kolejnej nocy. Zazwyczaj stan zapalny trwa do 10 dni, a gdy wygasa, następuje stan remisji.
Zdarza się, że na początku choroby symptomy przypominają zwykłe przeziębienie, któremu towarzyszy podwyższona temperatura ciała, rozbicie i ból stawów. Szczególnie osoby, które na co dzień są aktywne fizycznie, mogą zbagatelizować atak dny moczanowej, biorąc go za efekt zbyt intensywnego treningu.
Jeśli skaza moczanowa nie zostanie w porę wykryta i odpowiednio leczona, wokół stawów, w wyniku nagromadzenia kryształów kwasu moczowego, mogą pojawić się tzw. guzki dnawe. Zniekształcają staw, niszczą chrząstkę stawową i ograniczają ruchomość.
Rozpoznanie dny moczanowej
W diagnostyce dny moczanowej wykonuje się przede wszystkim badanie stężenia kwasu moczowego we krwi. Jeśli wyniki będą prawidłowe, a objawy jednoznacznie wskazują na artretyzm, lekarz może dodatkowo zlecić laboratoryjne badanie płynu stawowego. Z chorego stawu pobiera się próbkę, którą następnie należy poddać analizie pod mikroskopem. Jeśli w płynie są obecne kryształki moczanu sodu, u pacjenta można zdiagnozować dnę moczanową. To pozwala także odróżnić dnę moczanową od dny rzekomej, o której mówi się, gdy w płynie stawowym znajdują się inne rodzaje kryształków.
Lekarze często zlecają również wykonanie zdjęć RTG, by zlokalizować guzki dnawe oraz inne nieprawidłowości w budowie stawów.
Dna moczanowa – ryzyko zachorowania i proces terapeutyczny
Już wiesz, że nie u każdego pacjenta z hiperurykemią rozwija się dna moczanowa. Ryzyko zachorowania zwiększają jednak inne czynniki, które wpływają na produkcję i wydalanie kwasu moczowego. Lekarze zaliczają do nich głównie:
-
nadwagę i otyłość,
-
płeć (choroba częściej występuje u mężczyzn),
-
wiek (ryzyko jest wyższe u osób starszych),
-
niezdrową dietę,
-
spożywanie alkoholu,
-
choroby cywilizacyjne (cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroby nerek),
-
zażywanie niektórych leków (aspiryna, niacyna, cyklosporyna),
-
odwodnienie.
Leczenie dny moczanowej
Dna moczanowa jest chorobą nieuleczalną, jednak przyjmowanie leków oraz zmiana trybu życia (dieta, aktywność) prowadzą do złagodzenia objawów i wydłużenia okresów między napadami. Postępowanie zależy w dużej mierze od etapu choroby oraz natężenia dolegliwości. Jeśli u pacjenta zdiagnozowano hiperurykemię, która przebiega bezobjawowo, nie ma konieczności stosowania leków. Ważna jest jednak zmiana trybu życia, czyli przestrzeganie diety ubogopurynowej, by zmniejszyć poziom kwasu moczowego, regularne monitorowanie jego stężenia we krwi oraz codzienna aktywność fizyczna.
W leczeniu dny moczanowej stosuje się leki regulujące stężenie kwasu moczowego (w okresach remisji) oraz kortykosteroidy, kolchicynę i niesteroidowe leki przeciwzapalne w czasie napadów. W tym przypadku również ważna jest dieta uboga w puryny oraz ćwiczenia.
Warto udać się na wizytę do fizjoterapeuty, który wykona profesjonalny masaż rozciągający i łagodzący dolegliwości, a także zleci zabiegi fizykoterapeutyczne i pomoże przygotować zestaw ćwiczeń do wykonywania w domu na macie. Ich celem jest wzmacnianie mięśni i stawów oraz zwiększanie zakresu ruchu, dlatego przydatne będą akcesoria takie jak taśmy i gumy, czy piłka rehabilitacyjna.
Pamiętaj, że nie należy ćwiczyć, ani wykonywać żadnych aktywności w okresach ostrego napadu dny moczanowej. Treningi mogą odbywać się wyłącznie w czasie remisji.
Sprawdź teraz Punkty spustowe - poznaj ich tajemnicę!Punkty spustowe, zwane również jako trigger points, są określonymi obszarami mięśni, które reagują na różnego rodzaju bodźce, takie jak ucisk, napięcie czy stres. Charakteryzują się one nadmiernym napięciem włókien mięśniowych, które prowadzi do powstania bólu o charakterze punktowym lub promieniującym.
Podsumowanie
Chociaż nie da się w pełni wyleczyć dny moczanowej, to jednak istnieje wiele sposobów na to, by zminimalizować dolegliwości i wydłużyć okresy między atakami. Ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza, przestrzeganie diety oraz regularne ćwiczenia wzmacniające na macie z taśmami, piłkami i gumami oporowymi. Wszystko, czego potrzebujesz, aby zadbać o swoje zdrowie i kondycję fizyczną znajdziesz w sklepie 4FIZJO!
Bibliografia:
1.I. Zimmermann-Górska, Leczenie chorych z objawami napadów dny moczanowej lub dny rzekomej, "Postępy Nauk Medycznych" 2011, nr s2, s. 23-26.
2.Z. Guła, M. Korkosz, Dna moczanowa, https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/63788,dna-moczanowa (dostęp 28.09.2023 r.).
3. E. Gińdzieńska-Sieśkiewicz, S. Sierakowski, I. Domysławska i in., Dna moczanowa – aktualne spojrzenie na diagnostykę i leczenie, "Reumatologia" 2010, t. 48, nr 6, s. 425-428.
Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.
ZASTOSOWANIE: Taśmy mogą być wykorzystywane do treningu mającego na celu poprawę siły grup mięśniowych osłabionych wskutek unieruchomienia pourazowego, pozabiegowego, a także w przypadku schorzeń neurologicznych. Różnorodność taśm pozwala na ich wykorzystanie w terapii niestabilności kręgosłupa oraz innych stawów, w ćwiczeniach korekcji postawy, treningu koordynacji i poprawy ogólnej sprawności fizycznej. Poprzez różne ćwiczenia z użyciem taśmy można osiągnąć poprawę siły mięśniowej i stabilizacji stawów. Taśma może służyć do treningu profilaktycznego, pomagając zapobiec kontuzjom.
PRZECIWWSKAZANIA: Występowanie bólu podczas użytkowania; Stany ostre, świeżo po zwichnięciu stawu lub złamaniu kości; Obrzęki; Uczulenie na lateks; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).
Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.
ZASTOSOWANIE: Stół do masażu jest narzędziem przeznaczonym do wykonywania różnego rodzaju masaży i terapii manualnych. Może być stosowany w gabinecie fizjoterapii. Może być wykorzystywany w celach prywatnych w domu. Stoły do masażu umożliwiają wygodne i profesjonalne świadczenie usług masażu oraz terapii.
PRZECIWWSKAZANIA: Ciąża; Miażdżyca; Żylaki; Tętniaki; Krwotoki; Choroby wrzodowe z krwawieniem oraz choroby krwi; Ostre stany zapalne oraz zmiany dermatologiczne; Stany chorobowe z wysoką gorączką; Niedawne złamania; Zwichnięcia oraz skręcenia; Choroby zakaźne; Nowotwór (bez zgody lekarza).