DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Ból barku nie daje Ci spać? To może być bark zamrożony

Ból barku nie daje Ci spać? To może być bark zamrożony

Fizjoterapeutka Magdalena Kapica

Fizjoterapeutka Magdalena Kapica W swojej pracy i słowie pisanym staram się przekładać fizjoterapię na ludzki język. Wszystko po to, by każdy mógł zrozumieć, w jaki sposób powstają kontuzje, jak sobie radzić z bólem i co zrobić, by się od niego uchronić. Dzielenie się wiedzą to mój cel, który codziennie napędza mnie do działania. 4 min czytania


O czym się dowiesz?

Ból barku, nawet niewielki, jest sygnałem dla Ciebie, właściciela organizmu, że coś niedobrego zaczyna się z Tobą dziać. W ten sposób Twoje ciało radzi Ci, by natychmiast szukać źródła problemu i go rozwiązać. Jedną z częstych dolegliwości, które powodują ból barku i ograniczenie jego ruchomości, jest bark zamrożony. Z poniższego wpisu dowiesz się, czy właśnie na tę dolegliwość cierpisz, a jeśli tak, to jak sobie z nią poradzić, by odzyskać pełną sprawność i utraconą radość z życia.

Sprawdź teraz Praca biurowa a ból szyi i nagarstków Praca biurowa a ból szyi i nadgarstków – jak zapobiegać dolegliwościom?

Jedną z najczęstszych dolegliwości, z jaką pracownicy biurowi przychodzą do fizjoterapeuty, jest ból kręgosłupa szyjnego. Bywa on miejscowy, ale z biegiem czasu może zacząć promieniować do barków, ramion, a następnie aż do...

Bark zamrożony – czy to oznacza, że zmarzłaś/eś?

Założę się, że Twoje pierwsze skojarzenie z terminem „bark zamrożony” to sytuacja, w której bark oprószony jest śniegiem lub został pokryty lodem. Trop jest dobry, jednak ta dolegliwość z lodem nie ma nic wspólnego. Związana jest z odczuciami, których doświadczamy po ekspozycji na niską temperaturę. Prowadzi ona do uczucia skostnienia w stawach i do problemów z wykonywaniem ruchów. I właśnie takie objawy towarzyszą dolegliwości zwanej barkiem zamrożonym.

PHS, czyli nazwa skrótowa barku zamrożonego, dotyczy stawu barkowego, a dokładniej mówiąc jego torebki. To w niej dochodzi do licznych zwłóknień, które w konsekwencji prowadzą do zrostowego zapalenia. Ból może pojawiać się w samej torebce stawowej (czyli w obszarze tuż powyżej miejsca „ała, nie w szczepionkę”), jednak często rozlewa się także na sąsiednie struktury.

Ból barku

Nie każdy ból barku można nazwać zamrożonym. Wszystko zależy od tego, która struktura została zaatakowana. Może to być: głowa długa mięśnia dwugłowego (z przodu ramienia), odcinek szyjny (stopniowo obejmuje całą kończynę górną) oraz stożek mięśniowo-ścięgnisty, czyli stożek rotatorów (obszar przy połączeniu kości ramiennej z łopatką).

Trzy fazy dolegliwości. By wygrać z wrogiem, musisz go poznać

Bark zamrożony to jednostka chorobowa, w której występują trzy fazy. Każdy etap następuje po sobie, pogłębiając objawy bólowe i niemożność wykonania ruchu w prawidłowym zakresie.

  • Pierwsza faza (zamrażanie) – jest uznawana za początek schorzenia. Pojawia się ból, który na początku zganiamy na zmęczenie lub przeciążenie. Z biegiem czasu ból stopniowo się nasila, stając się bardziej dokuczliwym. Oprócz bólu zwiększa się także ograniczenie ruchomości.
  • Druga faza (bark zamrożony) – faza właściwa schorzenia. W tej fazie dolegliwości bólowe nie są już tak intensywne, ból się zmniejsza. Największym problemem staje się znaczne ograniczenie ruchomości. Ograniczenie to jest na tyle uporczywe, że niemożliwe jest unoszenie ramienia i ruchy boczne. W związku z tym zmniejsza się siła mięśniowa w okolicy stawu barkowego.
  • Trzecia faza (topnienie) – to końcowy etap schorzenia, w którym dochodzi do zminimalizowania bólu. Co najważniejsze następuje także poprawa zakresu ruchu ku zadowoleniu pacjentów. Zwiększa się samodzielność w życiu codziennym. Coraz śmielej można sięgać po produkty z najwyższej półki.

To już pewne – masz bark zamrożony. Pytanie, co teraz?

Kiedy masz pewność, że dolega Ci bark zamrożony, musisz koniecznie poznać sposoby na skuteczną walkę z nieprzyjemnymi objawami – z bólem i z ograniczeniem ruchomości w stawie barkowym. Nie da się ukryć, że to przeszkadza w korzystaniu z życia na całego. Jeśli ból zabiera sen, jest jeszcze gorzej. Sprawdź, jak poradzić sobie z tą dolegliwością w domowym zaciszu:

  • Zastosuj okłady – mogą być zarówno te ciepłe, jak i zimne. Obie formy wpływają na zmniejszenie stanu zapalnego, co pomaga zmniejszyć ból.
  • Okład na ból barku

  • Wykonuj ćwiczenia rozciągające z elementami masażu – masuj okolicę, która najbardziej Cię boli okrężnymi ruchami z coraz większa siłą. Przykład ćwiczenia rozciągającego: stań bokiem do ściany, wyprostuj rękę tak, by dłoń oprzeć o ścianę na wysokości oczu. Wykonaj ruch, jakbyś chciał/a przekazać drugą ręką coś osobie, który stoi za Tobą. Powtórz ten ruch 10 razy w 3 seriach – koniecznie na każdą stronę.
  • Pamiętaj o odpoczynku i relaksie – to najwyższy czas, by zarezerwować chwilę dla siebie. Bez odpoczynku nie mam mowy o regeneracji.

Jeśli zdecydujesz się na wizytę u fizjoterapeuty, oprócz ćwiczeń możesz liczyć na terapię manualną czy też zabiegi, wśród których znajdziesz falę uderzeniową, lampę sollux, laser czy też pole magnetyczne.

Raz, dwa, trzy – ćwiczysz Ty! Czyli, co zrobić, by przyspieszyć proces rekonwalescencji

„Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, zaś żaden lek nie zastąpi ruchu” – to dewiza prof. Wiktora Degi, który uznawany jest za prekursora fizjoterapii. Dlatego też warto wdrażać ruch do swojego planu dnia, choćby powoli w małym zakresie. Warto przekonać się do aktywności, a nie używać jej tylko w momencie nagłego pogorszenia stanu zdrowia – wtedy zazwyczaj jest już za późno. Nie bądź Polakiem, który jest mądry po szkodzie, przeczytaj, co robić, by wspomóc terapię i ułatwić sobie życie po wyleczeniu barku zamrożonego. Postaw na:

  • Ćwiczenie, które zadba o Twoją postawę
  • Ułóż się wygodnie na macie. Zegnij kolana pod kątem 90 stopni (podudzia trzymaj w górze) tak, by tworzyć krzesełko. Unieś ręce tak, aby ustawić je równolegle do podniesionych ud. Jednocześnie wykonaj wyprost nogi lewej z opuszczeniem prawej ręki za głowę i położeniem jej na macie. Następnie wróć do pozycji wyjściowej. Zmień stronę.

    Ćwiczenia na ból barku

  • Ćwiczenie, które wzmocni Twoje mięśnie
  • Wzmocnienie mięśni barku to podstawa, gdy nie chcesz, by bark zamrożony nie wrócił tak łatwo. Połóż się na wąskim krześle, ławeczce czy też na zwiniętym w rulon kocu. Na początku pracuj bez ciężaru zewnętrznego, z czasem możesz dodać do swojego treningu hantle. Wyprostuj ręce nad głową – proste barki, łokcie i nadgarstki. Ruch, jaki musisz wykonać to zgięcie w stawie łokciowym tak, jakbyś chciał/a pracować z wiosłami. Powtórz to ćwiczenie 10 razy w 3 seriach.

  • Ćwiczenie, które zadziała na Twój wewnętrzny spokój
  • Minimalizowanie stresu wpływa kojąco na tkanki. Rozluźnione ciało jest bardziej odporne na kontuzje i urazy. Połóż się wygodnie na macie. Zatrzymaj się na chwilę i kontroluj oddech. Z wdechem unieś ręce bokiem. Z wydechem powoli opuść je przodem. Wykonuj ruch powoli i płynnie, skupiając się na tym, co robisz.

Bark zamrożony potrafi bardzo uprzykrzyć codzienność. Jeśli czytając ten wpis, myślałaś/eś w duchu „o matko, jak mnie boli – to chyba bark zamrożony”, to koniecznie zastosuj domowe metody. W momencie, gdy one nie pomogą, rozważ wizytę u fizjoterapeuty. To z pewnością przyniesie Ci ulgę w bólu i poprawi Twoje samopoczucie.

Bibliografia:

  • Banks K., Hengeveld E., Terapia manualna według Maitlanda, wyd. Edra Urban & Partner Wrocław 2019
  • Kruczyński J., Szulc A., Wiktora Degi Ortopedia i Rehabilitacja, wyd. PZWL, Warszawa 2015
  • Zborowski A., Masaż w wybranych jednostkach chorobowych, t. I. wyd. A-Z, Kraków 1999
pixel