DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Wyposażenie siłowni w 5 krokach! O tym musisz pamiętać!

Wyposażenie siłowni w 5 krokach! O tym musisz pamiętać!

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 6 minut

Siłownia w domu - zobacz dlaczego warto!

Znasz to uczucie, gdy pierwszego stycznia kupujesz karnet na siłownię po to, by ostatecznie nie odwiedzić jej ani razu? A może wręcz przeciwnie – jesteś stałym bywalcem klubów fitness i trudno jest Ci wyobrazić sobie tydzień bez podnoszenia ciężarów? Niezależnie od tego, czy należysz do pierwszej, czy do drugiej grupy – na pewno wiele zyskasz na stworzeniu w Twoich czterech kątach domowej siłowni.

Da Ci to pełną swobodę i zwiększy Twoją motywację do aktywności fizycznej. Co więcej, dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu na dojazdy i zyskasz możliwość ćwiczenia we własnym domu. Jeżeli odpowiednio zaplanujesz cały proces – w Twoim domu wkrótce zagości profesjonalna siłownia. Dowiedz się, jak urządzić domową siłownię i jaki sprzęt fitness powinien się w niej znaleźć!

Wyposażenie siłowni – na co zwrócić uwagę budując swoją domową strefę relaksu?

Stworzenie siłowni w domowych warunkach nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać. Najważniejsze jest to, by sprecyzować swoje cele i określić możliwości – zarówno finansowe, jak i dotyczące dostępnej przestrzeni.

Zanim przejdziesz do prac związanych z budową czy wyposażeniem Twojej siłowni, zatroszcz się o poniższe kwestie:

  1. Wybór miejsca. Oczywiście w idealnym świecie na siłownię najlepiej przeznaczyć osobne pomieszczenie. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Czy w takim wypadku masz rezygnować ze swoich planów? Oczywiście, że nie. Swoją domową siłownię możesz ulokować w części garażu, piwnicy czy nawet salonu. Wybrana przez Ciebie przestrzeń powinna być dobrze wentylowana i oświetlona – tak, by wykonywanie ćwiczeń siłowych i aerobowych było bezpieczne i komfortowe.

  2. Twoje cele treningowe. Jesteś sportowcem, który ćwiczy od lat na najwyższych obrotach? A może po prostu chcesz zażywać nieco ruchu, troszcząc się o sylwetkę i samopoczucie w domowym zaciszu? Dobór odpowiedniego sprzętu zależy od tego typu aspektów, ale także konkretnych celów – jak poprawa wydolności, zwiększenie masy mięśniowej czy zgubienie zbędnych kilogramów. Ustal te kwestie, zanim zainwestujesz w profesjonalny sprzęt.

  3. Bezpieczeństwo domowej siłowni. Dbaj o to, aby była ona bezpiecznym miejscem do ćwiczeń. Unikaj zbędnych przedmiotów i kabli na podłodze, które mogą stanowić zagrożenie. Zabezpiecz sprzęt przed przewróceniem lub zsunięciem się. Nie zostawiaj ciężarów czy hantli w miejscach, gdzie mogą spaść czy uderzyć w Ciebie lub kogoś innego. Zawsze ćwicz z rozsądkiem i ostrożnością. Jeśli masz jakieś problemy zdrowotne lub wątpliwości co do poprawności wykonywania ćwiczeń, skonsultuj się z lekarzem lub trenerem.

  4. Odpowiednie podłoże. Drewno, panele czy płytki nie są dobrym podłożem nawet do podstawowych ćwiczeń, nie mówiąc już o tych bardziej zaawansowanych. Zadbaj o podłogę, która ograniczy ryzyko poślizgnięć i zapewni dobrą amortyzację oraz stabilność sprzętu fitness. Optymalny wybór to specjalne maty piankowe, które zapewniają dobrą przyczepność i dodatkowo tłumią hałas.

  5. Wsparcie trenera – zwłaszcza na początku. Dopiero zaczynasz treningi? Siłownie nie należały wcześniej do Twoich ulubionych miejsc? W takich sytuacjach warto zdecydować się na konsultacje z trenerem personalnym. Pomoże on dobrać odpowiednie przyrządy do Twojej siłowni i poinstruuje, jak prawidłowo wykonywać dane ćwiczenia.

Wyposażenie domowej siłowni – tych sprzętów nie może w niej zabraknąć

Wybór sprzętów do siłowni domowej zależy od wielu czynników. Kluczowe są Twoje priorytety – partie mięśniowe, nad którymi chcesz pracować i rodzaj treningu, na którym Ci zależy. Inny sprzęt polecany jest dla osób początkujących, a inny – dla zaawansowanych bywalców profesjonalnej siłowni.

Jaki zatem sprzęt do domowej siłowni warto rozważyć? Weź pod uwagę następujące propozycje:

  • Hantle. Muszą się one znaleźć w każdej domowej siłowni! To niezbędny sprzęt do treningu siłowego – umożliwiający ćwiczenie mięśni ramion, klatki piersiowej, pleców, brzucha i nóg. Możesz wybierać pośród hantli regulowanych (umożliwiających regulowanie obciążenia), stałych bądź kettlebelli (rodzaj obciążenia do ćwiczeń w formie kuli z uchwytem).

  • Sztangi. Jeżeli interesują Cię ćwiczenia siłowe, w Twojej domowej siłowni musi znaleźć się sztanga! Umożliwia ona wykonywanie takich ćwiczeń jak przysiady, martwy ciąg, wiosłowanie sztangą czy wyciskanie sztangi nad głową. Możesz wybrać sztangę prostą, łamaną lub olimpijską – w zależności od swojego poziomu zaawansowania i rodzaju ćwiczeń.

  • Drążek rozporowy. Lubisz trening polegający na podciąganiu się lub unoszeniu nóg? To niemożliwe bez drążka, który montuje się między framugami drzwi. Dzięki niemu zadbasz przede wszystkim o mięśnie rąk i brzucha.

  • Maszyny: rowery stacjonarne, bieżnie czy orbitreki. Tego typu profesjonalny sprzęt pomoże Ci poczuć się jak we wnętrzu klubu fitness – w warunkach domowych! To świetne urządzenia do ćwiczenia mięśni ramion, klatki piersiowej, pleców i nóg – oczywiście w domowej siłowni.

  • Sprzęty do urozmaicenia codziennych treningów, jak np. AB Wheele (koła do ćwiczeń mięśni brzucha), hula hopy czy piłki lekarskie

  • Niezbędne akcesoria, które umożliwią wykonywanie różnego rodzaju aktywności. Mowa tu, chociażby o matach do ćwiczeń, hakach do podciągania, podpórkach do pompek czy opaskach na nadgarstki.

Oczywiście nie musisz kupować wszystkich wymienionych wyżej sprzętów. Zainwestuj tylko w to, czego potrzebujesz. Jeżeli nie zależy Ci na budowie masy mięśniowej, możesz pominąć sprzęt siłowy. Postaraj się też nie zaburzyć przestrzeni swojego mieszkania – siłownia domowa ma być jego funkcjonalną częścią.

Sprawdź teraz Ćwiczenia na mięśnie pleców Ćwiczenia na plecy w domu. Jak się za nie zabrać?

Mięśnie pleców, tak samo, jak i innych partii mięśniowych, odgrywają ogromną rolę w wyglądzie sylwetki, jak również stanowią o wielu funkcjach pod kątem rotacji w stawach, a także wzorcach ruchowych, które powtarzamy na co dzień. Warto więc regularnie wdrażać ćwiczenia na mięśnie pleców bądź też, wykonywać ogólny trening pleców.

Podsumowanie

Domowa siłownia to inwestycja w Twoje zdrowie i doskonałe samopoczucie. Planując ją, pamiętaj przede wszystkim o swoich potrzebach i celach treningowych. Twoje mieszkanie nie musi przypominać klubu fitness, by umożliwić Ci osiągnięcie pożądanych rezultatów.

Dobór odpowiedniego sprzętu pozwoli Ci osiągnąć takie same efekty, jak na profesjonalnych siłowniach. Wierzymy, że powyższe wskazówki Ci w tym pomogą. Powodzenia i wytrwałości w walce o zdrowy tryb życia!

Polecane

pixel