
Terapia światłem — czym jest i co możesz dzięki niej zyskać?
Spis treści
Czym jest fototerapia?
Fototerapia, znana także jako światłolecznictwo, to metoda leczenia, która polega na wykorzystaniu światła o różnych długościach fal i natężeniach. Najczęściej wykorzystuje się w niej sztuczne światło, emitowane np. przez lampy lecznicze sollux. Nie ma wtedy ryzyka, jakie niesie ze sobą długotrwała ekspozycja na działanie promieni słonecznych.
W fototerapii wykorzystuje się różne źródła światła i jego rodzaje. Może to być np. światło podczerwone, światło niebieskie czy pomarańczowe światło. W kosmetologii popularna jest także terapia światłem LED.
Przebieg światłoterapii może się różnić w zależności od tego, jakie wykorzystuje się źródło światła, jakie jest jego natężenie i jakie są dokładne potrzeby pacjenta.
Jakie zalety ma leczenie światłem czerwonym?
Działanie światła czerwonego ma wiele korzyści dla Twojego organizmu. Jakie dokładnie?
- Poprawia wygląd i zdrowie skóry.
- Zwiększa poziom energii i przyspiesza regenerację komórek.
- Zmniejsza ból i stan zapalny stawów, mięśni i nerwów, poprawiając krążenie
i hamując syntezę prostaglandyn.
- Powoduje zmniejszenie napięcia mięśniowego, gdyż poprawia ukrwienie tkanek.
- Poprawia nastrój i łagodzi depresję, wpływając na wydzielanie serotoniny
i endorfin.
- Zwiększa poziom testosteronu i płodność u mężczyzn.
Warto podkreślić, że leczenie światłem czerwonym jest bezpieczne i nieinwazyjne, nie powoduje skutków ubocznych ani bólu. Co ważne, lampy lecznicze nie emitują promieniowania ultrafioletowego. Modele Sollux 4FIZJO są wyposażone w wysokiej jakości filtr światła podczerwonego, który pochłania 100% szkodliwego promieniowania UV podczas naświetlania. Co więcej, system bezpieczeństwa automatycznie wyłączy urządzenie w momencie, gdy lampa się przewróci.
Szerokie zastosowanie lamp na podczerwień w różnych dolegliwościach
Lampy na podczerwień to urządzenia, które emitują promieniowanie podczerwone, czyli niewidoczne dla ludzkiego oka ciepło. Promieniowanie to przenika przez skórę i rozgrzewa tkanki, co ma korzystny wpływ na wiele procesów fizjologicznych i leczenie różnych dolegliwości.
Lampy na podczerwień mogą pomóc w następujących przypadkach:
- bóle mięśniowe, stawowe, nerwowe, głowy, zatok, gardła, ucha, czy brzucha,
- zmiany skórne jak trądzik, łuszczyca, egzema, oparzenia, rany, stłuczenia, blizny czy atopowe zapalenie skóry,
- problemy z układem oddechowym — np. zapalenie oskrzeli, astma, katar czy kaszel,
- problemy z układem krążenia - nadciśnienie, miażdżyca, żylaki czy obrzęki,
- depresja sezonowa, stres, bezsenność i inne zaburzenia natury psychologicznej.
Lampy sollux w kosmetologii
Światło podczerwone wnika w tkankę skóry i ją rozgrzewa, ale nie powoduje jej uszkodzenia. Dzięki temu urządzenia emitujące światło są z powodzeniem wykorzystywane w kosmetologii.
Możesz ich używać w przypadku takich chorób skóry i problemów skórnych, jak:
- trądzik, blizny, czyraki i uszkodzenia skóry — lampa sollux zadziała przeciwzapalnie, bakteriobójczo i regenerująco, pomagając w oczyszczaniu i gojeniu skóry;
- zmarszczki, a także utrata jędrności i blasku skóry — lampa sollux z filtrem czerwonym stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, poprawia ukrwienie i odnowę komórkową, spowalniając przy tym procesy starzenia się skóry;
- cellulit — lampa poprawi krążenie krwi i limfy, usunie toksyny i nadmiar wody z tkanki tłuszczowej, redukując widoczność nierówności skóry.
Leczenie światłem w Twoim domu
Czerwone światło nie jest już domeną jedynie profesjonalnych gabinetów terapeutycznych czy kosmetycznych. Z jego dobrodziejstw możesz korzystać także we własnym domu. Umożliwiają to lampy lecznicze na podczerwień.
Jak z nich korzystać?
- Oczyść i osusz skórę w miejscu, które ma być naświetlane. Usuń z niej wszelkie kosmetyki, biżuterię i ubrania. Możesz założyć okulary ochronne.
- Ustaw lampę na podczerwień w odpowiedniej odległości od skóry. Zazwyczaj jest to od 20 do 50 cm, w zależności od mocy i modelu lampy.
- Włącz lampę na podczerwień i naświetlaj skórę przez określony czas. Czas naświetlania zależy od celu zabiegu, rodzaju lampy i indywidualnej wrażliwości skóry. Zazwyczaj wynosi on od 5 do 15 minut. Lampy 4FIZJO wyposażone są w timer, dzięki któremu nie musisz kontrolować czasu zabiegu. Urządzenie wyłączy się automatycznie.
- Po naświetlaniu unikaj bezpośredniego kontaktu ze słońcem lub innymi źródłami ciepła przez kilka godzin.
- Powtarzaj zabieg w zależności od potrzeb i zaleceń lekarza. Efekty terapii światłem podczerwonym są zwykle widoczne po kilku tygodniach regularnego stosowania.
Terapia światłem czerwonym – przeciwwskazania
Oto przeciwwskazania do leczenia światłem:
- choroby oczu, takie jak zaćma, jaskra, retinopatia cukrzycowa, zapalenie spojówek czy nadwrażliwość na światło,
- choroby nowotworowe, zwłaszcza skóry, a także stany przednowotworowe,
- ciąża i karmienie piersią (wpływ terapii na rozwój płodu i jakość mleka matki nie jest jeszcze znany),
- epilepsja i skłonność do napadów padaczkowych,
- nadczynność tarczycy i inne schorzenia tego gruczołu,
- przyjmowanie leków, które mogą zwiększać ryzyko poparzeń lub reakcji alergicznych.
Podsumowanie
Światło może okazać się pomocne w leczeniu wielu dolegliwości. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i nawet antydepresyjne. Z kompaktowymi lampami 4FIZJO możesz z łatwością zadbać więc o swój nastrój, zdrowie i dobry sen.
Pamiętaj, że jest to w pełni bezpieczne i nie musisz obawiać się o promieniowanie ultrafioletowe. Kup więc lampę sollux dostępną w naszej ofercie i rozpocznij terapię!
Sprawdź teraz
Zastanawiasz się, czy własna bieżnia elektryczna w Twoich czterech ścianach to dobry pomysł? Przeczytaj, jakie zalety mają ćwiczenia na bieżni