DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Terapia światłem — czym jest i co możesz dzięki niej zyskać?

Terapia światłem — czym jest i co możesz dzięki niej zyskać?

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 6 minut czytania

Czym jest fototerapia?

Terapia światlem

Fototerapia, znana także jako światłolecznictwo, to metoda leczenia, która polega na wykorzystaniu światła o różnych długościach fal i natężeniach. Najczęściej wykorzystuje się w niej sztuczne światło, emitowane np. przez lampy lecznicze sollux. Nie ma wtedy ryzyka, jakie niesie ze sobą długotrwała ekspozycja na działanie promieni słonecznych.

W fototerapii wykorzystuje się różne źródła światła i jego rodzaje. Może to być np. światło podczerwone, światło niebieskie czy pomarańczowe światło. W kosmetologii popularna jest także terapia światłem LED.

Przebieg światłoterapii może się różnić w zależności od tego, jakie wykorzystuje się źródło światła, jakie jest jego natężenie i jakie są dokładne potrzeby pacjenta.

Jakie zalety ma leczenie światłem czerwonym?

Działanie światła czerwonego ma wiele korzyści dla Twojego organizmu. Jakie dokładnie?

 • Poprawia wygląd i zdrowie skóry.
 • Zwiększa poziom energii i przyspiesza regenerację komórek.
 • Zmniejsza ból i stan zapalny stawów, mięśni i nerwów, poprawiając krążenie 
   i hamując syntezę prostaglandyn.
 • Powoduje zmniejszenie napięcia mięśniowego, gdyż poprawia ukrwienie tkanek.
 • Poprawia nastrój i łagodzi depresję, wpływając na wydzielanie serotoniny 
   i endorfin.
 • Zwiększa poziom testosteronu i płodność u mężczyzn.

Warto podkreślić, że leczenie światłem czerwonym jest bezpieczne i nieinwazyjne, nie powoduje skutków ubocznych ani bólu. Co ważne, lampy lecznicze nie emitują promieniowania ultrafioletowego. Modele Sollux 4FIZJO są wyposażone w wysokiej jakości filtr światła podczerwonego, który pochłania 100% szkodliwego promieniowania UV podczas naświetlania. Co więcej, system bezpieczeństwa automatycznie wyłączy urządzenie w momencie, gdy lampa się przewróci.

Szerokie zastosowanie lamp na podczerwień w różnych dolegliwościach

Lampy na podczerwień to urządzenia, które emitują promieniowanie podczerwone, czyli niewidoczne dla ludzkiego oka ciepło. Promieniowanie to przenika przez skórę i rozgrzewa tkanki, co ma korzystny wpływ na wiele procesów fizjologicznych i leczenie różnych dolegliwości.

Lampy na podczerwień mogą pomóc w następujących przypadkach:

 • bóle mięśniowe, stawowe, nerwowe, głowy, zatok, gardła, ucha, czy brzucha,
 • zmiany skórne jak trądzik, łuszczyca, egzema, oparzenia, rany, stłuczenia, blizny czy atopowe zapalenie skóry,
 • problemy z układem oddechowym — np. zapalenie oskrzeli, astma, katar czy kaszel,
 • problemy z układem krążenia - nadciśnienie, miażdżyca, żylaki czy obrzęki,
 • depresja sezonowa, stres, bezsenność i inne zaburzenia natury psychologicznej.

Lampy sollux w kosmetologii

Światło podczerwone wnika w tkankę skóry i ją rozgrzewa, ale nie powoduje jej uszkodzenia. Dzięki temu urządzenia emitujące światło są z powodzeniem wykorzystywane w kosmetologii.

Możesz ich używać w przypadku takich chorób skóry i problemów skórnych, jak:

 • trądzik, blizny, czyraki i uszkodzenia skóry — lampa sollux zadziała przeciwzapalnie, bakteriobójczo i regenerująco, pomagając w oczyszczaniu i gojeniu skóry;
 • zmarszczki, a także utrata jędrności i blasku skóry — lampa sollux z filtrem czerwonym stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, poprawia ukrwienie i odnowę komórkową, spowalniając przy tym procesy starzenia się skóry;
 • cellulit — lampa poprawi krążenie krwi i limfy, usunie toksyny i nadmiar wody z tkanki tłuszczowej, redukując widoczność nierówności skóry.

Leczenie światłem w Twoim domu

Czerwone światło nie jest już domeną jedynie profesjonalnych gabinetów terapeutycznych czy kosmetycznych. Z jego dobrodziejstw możesz korzystać także we własnym domu. Umożliwiają to lampy lecznicze na podczerwień.

Jak z nich korzystać?

 • Oczyść i osusz skórę w miejscu, które ma być naświetlane. Usuń z niej wszelkie kosmetyki, biżuterię i ubrania. Możesz założyć okulary ochronne.
 • Ustaw lampę na podczerwień w odpowiedniej odległości od skóry. Zazwyczaj jest to od 20 do 50 cm, w zależności od mocy i modelu lampy.
 • Włącz lampę na podczerwień i naświetlaj skórę przez określony czas. Czas naświetlania zależy od celu zabiegu, rodzaju lampy i indywidualnej wrażliwości skóry. Zazwyczaj wynosi on od 5 do 15 minut. Lampy 4FIZJO wyposażone są w timer, dzięki któremu nie musisz kontrolować czasu zabiegu. Urządzenie wyłączy się automatycznie.
 • Po naświetlaniu unikaj bezpośredniego kontaktu ze słońcem lub innymi źródłami ciepła przez kilka godzin.
 • Powtarzaj zabieg w zależności od potrzeb i zaleceń lekarza. Efekty terapii światłem podczerwonym są zwykle widoczne po kilku tygodniach regularnego stosowania.

Terapia światłem czerwonym – przeciwwskazania

Oto przeciwwskazania do leczenia światłem:

 • choroby oczu, takie jak zaćma, jaskra, retinopatia cukrzycowa, zapalenie spojówek czy nadwrażliwość na światło,
 • choroby nowotworowe, zwłaszcza skóry, a także stany przednowotworowe,
 • ciąża i karmienie piersią (wpływ terapii na rozwój płodu i jakość mleka matki nie jest jeszcze znany),
 • epilepsja i skłonność do napadów padaczkowych,
 • nadczynność tarczycy i inne schorzenia tego gruczołu,
 • przyjmowanie leków, które mogą zwiększać ryzyko poparzeń lub reakcji alergicznych.

Podsumowanie

Światło może okazać się pomocne w leczeniu wielu dolegliwości. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i nawet antydepresyjne. Z kompaktowymi lampami 4FIZJO możesz z łatwością zadbać więc o swój nastrój, zdrowie i dobry sen.

Pamiętaj, że jest to w pełni bezpieczne i nie musisz obawiać się o promieniowanie ultrafioletowe. Kup więc lampę sollux dostępną w naszej ofercie i rozpocznij terapię! 

Sprawdź teraz Grupa ćwicząca z guma Zacznij przygodę z bieganiem z bieżnią domową od 4FIZJO

Zastanawiasz się, czy własna bieżnia elektryczna w Twoich czterech ścianach to dobry pomysł? Przeczytaj, jakie zalety mają ćwiczenia na bieżni

pixel