Taping ciała – przykładowe aplikacje
Spis treści
- Taping ciała – samodzielnie oklej łokieć lub stopę!Przykładowe aplikacje
- Plastry kinesiotaping – jak naklejać?
- Tejpy – ile się trzymają?
- Jak naklejać tejpy na twarz?
- Jak nakleić tejpy na kolano?
- Jak nakleić tejpy na bark?
- Plastry kinesiotaping – jak naklejać na plecy?
- Plastry kinesiotaping – jak naklejać na brzuch?
- Plastry kinesiotaping – jak naklejać na stopę?
- Jak nakleić tejpy na łokieć?
- Taping ciała, tejpy na kolano, kinesiotaping na twarz – podsumowanie
Taping ciała – samodzielnie oklej łokieć lub stopę! Przykładowe aplikacje
Jeśli tematyka tejpowania ciała jest Ci już nieco bliższa i masz pod ręką własną rolkę plastrów – pora na wykonanie samodzielnej aplikacji! Poniższy instruktaż to jednak nie wszystko, co pozwoli Ci na prawidłowe i bezpieczne posługiwanie się taśmami. Najlepiej, abyś zweryfikował swoje umiejętności z fizjoterapeutą, który kinesiotapingiem zajmuje się zawodowo. Odwiedź go z własną rolką i poproś o wykonanie aplikacji, która przyda Ci się najbardziej. Potem wróć do tego artykułu i zacznij praktykować taping. Powodzenia!
Sprawdź teraz Kinesiotaping – co to są tejpy i jak je naklejać na ciało?Są dwie możliwości: jeszcze nie słyszałeś o tapingu lub to słowo przemknęło obok Ciebie mimochodem. Mimo to nadal nie do końca wiesz, co to jest i jak właściwie działa? Pora to zmienić!
Plastry kinesiotaping – jak naklejać?
Prawidłowe tejpowanie ciała wymaga cierpliwości i precyzji. Na szczęście jest też możliwe do wyćwiczenia, aby bez stresu móc robić to samodzielnie w domu. Zanim zaczniesz, dowiedz się, jak naklejać tejpy razem z kilkoma poniższymi wskazówkami.
-
Taśmy kinetyczne aplikuj na suchą i odtłuszczoną skórę. Jeśli uprzednio użyłeś balsamu – umyj tę okolicę wodą z mydłem, a następnie przetrzyj ją wacikiem nasączonym spirytusem i poczekaj, aż wyschnie.
-
Upewnij się, że obszar ciała, na którym zamierzasz przykleić tejpy fizjoterapeutyczne, jest pozbawiony ran, alergii i zapalenia skóry. Jeśli to możliwe, usuń z tej okolicy owłosienie, aby zapobiec dodatkowemu bólu podczas ściągania tejpa.
-
Przeczytanie instrukcji tejpowania może nie wystarczyć. Dla pewności skorzystaj z darmowych filmików w Internecie, a jeśli będziesz nadal miał wątpliwości – wybierz się do fizjoterapeuty, który je rozwieje.
-
Podczas naklejania tejpa nie dotykaj jego wewnętrznej, czyli pokrytej klejem strony. Może to wpłynąć na trwałość aplikacji.
-
Po aplikacji tejpa zawsze kilka razy potrzyj energicznie jego powierzchnię w celu aktywacji kleju.
-
Po odcięciu kawałka taśmy o odpowiedniej długości zaokrąglij rogi za pomocą nożyczek.
-
Każda taśma, która jest gotowa do aplikacji, składa się z 3 części:
-
bazy początkowej,
-
części właściwiej, która jest naklejana na ciało w rozciągnięciu taśmy lub na wydłużeniu mięśnia;
-
bazy końcowej.
Pamiętaj, aby bazy tejpa przyklejać bez naciągania.
-
Tejpy – ile się trzymają?
To, ile trzymają się tejpy, zależy od 2 czynników:
-
Żywotności kleju, którym pokryta jest ich wewnętrzna warstwa. Im mija więcej czasu (dni), tym klej staje się mniej trwalszy.
-
Prawidłowości wykonania aplikacji. Brak zaokrąglonych rogów lub pocierania powierzchni tejpa w celu aktywacji kleju może przyczynić się do przedwczesnego odklejania się plastrów.
Z reguły tejpy trzymają się od 3 do 6 dni. Na najszybsze odklejanie się plastrów narażone są stopy – pot oraz ciągłe przemieszczanie się mogą działać na niekorzyść żywotności kleju. Jednak i na to jest sposób! Wiele sklepów oferuje produkty w sprayu, które zwiększają przyczepność i trwałość taśm.
Jak naklejać tejpy na twarz?
Kinesiotaping twarzy może spłycić zmarszczki mimiczne lub zmniejszyć napięcie mięśni żwaczy, które sprawia, że twarz staje się bardziej kwadratowa. Plastry kinesiotaping na twarz mogą również zmniejszać opuchliznę, która bardzo często pojawia się wokół oczu. Zastanawiasz się, jak nakleić tejpy pod oczy, gdy chcesz pozbyć się „worków”?
-
Odetnij kawałek plastra o długości od skrzydełka nosa do 1/3 długości skroni. Zaokrąglij rogi po stronie bazy.
-
Nie naruszając bazy, potnij plaster na 4 paski o równej szerokości. Następnie zaokrąglij rogi każdego z nich.
-
Bazę naklej na skroni i potrzyj jej powierzchnię. Nie naciągając pierwszego ogona taśmy, przyklej go na górnej powiece tuż pod brwią.
-
Teraz chwyć najniższy ogon i przyklej go wzdłuż linii kości policzkowej i policzka, kończąc przy nozdrzu.
-
To samo wykonaj z pozostałymi paskami, przemieszczając się coraz wyżej.
Jakie tejpy do twarzy wybrać? Skóra tej okolicy jest bardzo delikatna, dlatego miej na uwadze, że tejpy do naklejania na ciało mogą posiadać zbyt mocny klej. Wybierz tejpy do twarzy dla skóry wrażliwej, a te występują bardzo często w pastelowych kolorach. Mniejsza ilość barwnika ma za zadanie chronić ją przed wystąpieniem reakcji alergicznej.
Może wydawać Ci się, że taśmy kinetyczne na zmarszczki mogą być mało skuteczne i w związku z tym zastanawiasz się, czy taping twarzy działa, zgadza się? Nic dziwnego, bo przecież medycyna estetyczna oferuje zabiegi, na których efekty nie trzeba długo czekać. Kinesiotaping na twarz oraz masaż (lub też facemodeling) są jednak najbardziej naturalnymi sposobami na poprawę owalu twarzy czy zlikwidowanie kurzych łapek. Poprawiają elastyczność skóry oraz jej ukrwienie, a także zmniejszają napięcie mięśni, które często sprawia, że twarz wydaje się być zmęczona. Co więcej, masaż i kinesiotaping możesz wykonywać samodzielnie w domu, ciesząc się tym, że dbanie o siebie jest w zasięgu Twoich rąk. Dosłownie.
Jak nakleić tejpy na kolano?
Tejpy na kolano przydadzą się osobom, u których stwierdzono np. zapalenie więzadła rzepki. Jedną z najczęstszych przyczyn tego schorzenia jest uprawiania sportów dynamicznych, w których obecne są szybkie zmiany kierunków ruchu lub istnieje ryzyko przeciążenia stawu kolanowego. Zastanawiasz się, jak naklejać plastry kinesiotaping na kolano, aby odciążyć więzadło rzepki?
-
Taping kolana rozpocznij od odmierzenia taśmy o długości od miejsca znajdującego się 3 cm pod rzepką (guzowatość piszczeli) do miejsca zlokalizowanego ok. 6-7 cm nad rzepką (dolna część mięśnia czworogłowego).
-
Bazę początkową przyklej poniżej rzepki. Następnie lekko ugnij kolano, zaaplikuj dalszą część taśmy wzdłuż rzepki w linii prostej. Następnie wyprostuj kolano i przyklej bazę końcową na mięśniu czworogłowym. Tape na kolano gotowy!
Jak nakleić tejpy na bark?
Potrzebujesz stabilizacji barku po urazie? Sprawdź, jak przykleić tejpy na bark:
-
Przygotuj taśmę w kształcie litery „Y” (baza + 2 ogony) sięgającą od 1/3 górnej części ramienia do jego szczytu.
-
Bazę przyklej na guzowatości kości ramiennej, czyli mniej więcej w 1/3 górnej części ramienia.
-
Wykonaj wyprost ramienia (skieruj kończynę do tyłu) i przyklej przyśrodkowy ogon taśmy wzdłuż przyśrodkowej części ramienia, kończąc na przedniej stronie barku. Bazę końcową ogona przyklej przy opuszczonej kończynie.
-
Ogon przyśrodkowy naklej przy przywiedzionym ramieniu po jego boczno-tylnej stronie, kończąc na tylnej stronie barku.
Tejpy na bark i ramię naklejaj przed lustrem, aby mieć stałą kontrolę nad techniką aplikacji.
Plastry kinesiotaping – jak naklejać na plecy?
Ze względu na umiejscowienie pleców, samodzielna aplikacja na tę część ciała może być bardzo trudna, a wręcz niemożliwa. Dlatego tejpy na plecy możesz przykleić zaprzyjaźnionej osobie, która boryka się np. z przeciążeniem odcinka lędźwiowego. Oto instrukcja, jak aplikować plastry kinesiotaping na kręgosłup:
-
Przygotuj tape na plecy w kształcie litery „Y” (baza o długości 3 cm + 2 ogony o równej szerokości) i zaokrąglij wszystkie końce. Zanim odetniesz plaster, odmierz jego długość od miejsca znajdującego się poniżej obszaru bólu do mniej więcej linii zapięcia biustonosza.
-
Przyklej bazę 2-3 cm poniżej miejsca bólu w linii kręgosłupa. Pamiętaj, aby jej nie naciągać. Ponadto osoba, której aplikujesz tejpy na lędźwie, powinna stać prosto, czyli nie pochylać się.
-
Chwyć za jeden z ogonów tejpa i w pochyleniu tułowia do przodu, przyklej go ku górze 2-3 cm od prawej strony kręgosłupa. To samo zrób z drugim ogonem, ale po lewej stronie.
Oznaką, że prawidłowo wykonałeś aplikację, będzie pofałdowana powierzchnia tejpa.
Plastry kinesiotaping – jak naklejać na brzuch?
Tejpy na brzuch przydają się m.in. przy bolesnych miesiączkach, gdy podbrzusze jest napięte. Do aplikacji będzie potrzebny Ci plaster w kształcie litery „I”.
-
Aby odmierzyć prawidłową długość taśmy, musisz znaleźć u siebie kolce biodrowe przednie górne. To wyczuwalne kostki, które znajdują się w linii podbrzusza, po jego bocznej stronie. Odległość między nimi to długość Twojego tejpa.
-
Przerwij papier na samym środku tejpa. Końce oderwanej taśmy odklej tak, aby pokrywały tylko bazy po obu stronach plastra.
-
Złap oba końce tejpa oraz papier w 2 dłonie. Rozciągnij do ok. 35%. Jak to zrobić? Sprawdź maksymalne rozciągnięcie, następnie pomniejsz je połowę, a później jeszcze trochę.
-
Przyklej taśmę na podbrzusze i potrzyj jej powierzchnię. Odklej papierki i dociśnij do skóry końce taśmy.
W przypadku silnego bólu menstruacyjnego plastrowanie dynamiczne brzucha może nie wystarczyć. Wówczas zdecydowanie rozsądniejszym rozwiązaniem jest wizyta u fizjoterapeutki uroginekologicznej. Jeśli dolegliwości pojawiają się notorycznie, powodem może być zbyt duże napięcie mięśni dna miednicy, które zmniejszą odpowiednie ćwiczenia. Pamiętaj, że tejpy na brzuch nie są remedium na wszystkie dolegliwości.
Plastry kinesiotaping – jak naklejać na stopę?
W przypadku stopy bardzo częstym schorzeniem jest ostroga piętowa. Wbrew pozorom nie dotyczy ona wyłącznie pięty, ale również rozcięgna podeszwowego, ścięgna Achillesa i mięśni tylnej strony łydki. Napięcie tych struktur może bowiem wpływać na zwiększenie dolegliwości w obrębie guza piętowego, dlatego bardzo ważne jest ich rozluźnianie, np. przy pomocy rollera. Zajmijmy się jednak aplikacją taśm. Tejpy na stopę w przypadku ostrogi piętowej nakleisz w następujący sposób:
-
Wytnij 2 taśmy: jedną sięgającą od kłębu palucha (czyli tej poduszeczki pod największym palcem stopy) do górnej krawędzi Achillesa oraz drugą o długości o 10 cm większej niż szerokość podeszwy Twojej stopy w środkowej części. Niezmiennie pamiętaj o zaokrągleniu wszystkich rogów.
-
Weź dłuższą taśmę. Usiądź na macie z wyprostowaną nogą. Bazę przyklej na środku stopy na wysokości kłębu palucha. Powoli przyklejaj taśmę ku dołowi wzdłuż stopy, pięty oraz zakończ aplikację powyżej Achillesa.
-
Teraz przyda Ci się krótsza taśma. Rozedrzyj jej papier na samym środku oraz naciągnij do ok. 40%. Środkową część plastra przyklej poprzecznie tuż nad piętą. Bazy zaaplikuj bez naciągania na przedniej stronie śródstopia.
Jak nakleić tejpy na łokieć?
Masz stwierdzony łokieć tenisisty? Zobacz, jak nakleić tejpy na łokieć, gdy doskwiera Ci przeciążenie ścięgien mięśni prostowników przedramienia:
-
Przygotuj 2 taśmy:
-
krótszą, odmierzoną od nadkłykcia bocznego kości ramiennej (wyczuwalnej kostki na samym końcu i z boku ramienia) do początku miejsca zgięcia łokcia;
-
dłuższą, sięgającą również od nadkłykcia bocznego kości ramiennej do miejsca oddalonego od nadgarstka mniej więcej o 3-4 cm.
-
Bazę dłuższej taśmy zaaplikuj na nadkłykciu bocznym. Część właściwą naciągnij do ok. 75-80% i przyklejaj ją powoli wzdłuż ramienia, kończąc przed nadgarstkiem bazą końcową bez naciągnięcia.
-
Bazę początkową krótszej taśmy również przyklej na nadkłykciu. Następnie naciągnij plaster do ok. 75% i przyklej go w poprzek przedramienia. Bazę końcową umieść na zgięciu łokcia.
Taping ciała, tejpy na kolano, kinesiotaping na twarz – podsumowanie
Umiejętność tejpowania jest niewątpliwie przydatna. Nie musisz iść do specjalisty, by ustabilizować bark lub zmniejszyć ból kolana za pomocą taśm. Pamiętaj jednak, że kinesiotaping to nie plastry, którymi można okleić całe ciało, myśląc, że wszystkie schorzenia znikną. Ta metoda to jedynie jeden z elementów terapii, który ma być stosowany doraźnie i wspomóc jej efekty. Używaj ich rozsądnie i nie zapominaj o regularnych wizytach u fizjoterapeuty.
Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.
ZASTOSOWANIE: Taśmy mogą być wykorzystywane do treningu mającego na celu poprawę siły grup mięśniowych osłabionych wskutek unieruchomienia pourazowego, pozabiegowego, a także w przypadku schorzeń neurologicznych. Różnorodność taśm pozwala na ich wykorzystanie w terapii niestabilności kręgosłupa oraz innych stawów, w ćwiczeniach korekcji postawy, treningu koordynacji i poprawy ogólnej sprawności fizycznej. Poprzez różne ćwiczenia z użyciem taśmy można osiągnąć poprawę siły mięśniowej i stabilizacji stawów. Taśma może służyć do treningu profilaktycznego, pomagając zapobiec kontuzjom.
PRZECIWWSKAZANIA: Występowanie bólu podczas użytkowania; Stany ostre, świeżo po zwichnięciu stawu lub złamaniu kości; Obrzęki; Uczulenie na lateks; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).
Producent: ZARYS International Group sp. z o.o. sp. k. | Autoryzowany przedstawiciel: ZARYS International Group sp. z o.o. sp. k. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.
ZASTOSOWANIE: Taśmy oddziałują na receptory bólu, układ chłonny oraz mięśnie i stawy. Wykorzystanie taśm do kinesiotapingu, zwiększa przestrzeń pomiędzy skórą, a warstwą powięziową i mięśniami. Ułatwia w ten sposób przepływ chłonki, a więc drenaż limfatyczny oklejonej okolicy. Dodatkowo pobudza receptory czuciowe w skórze, działając na układ nerwowy przeciwbólowo. Wspomaga odżywienie mięśni, a to pozwala na lepszą ich pracę i szybszą regenerację. Odpowiednio przyklejona taśma pomaga korygować nieprawidłowe położenie stawu. Metoda oklejania jest nieinwazyjna i bezpieczna dlatego może być stosowana również u kobiet w ciąży i dzieci.
PRZECIWWSKAZANIA: Rany, infekcje, różnego rodzaju odczyny zapalne skóry; Ostre infekcje o idiopatycznym pochodzeniu; Tętniaki; Nowotwory; Niezrośnięte złamania; Ostra faza reumatyzmu; Zakrzepica żył głębokich; Niewydolność krążenia w stadium III lub IV według NYHA; Cukrzyca; Łuszczyca; Żylaki; Świeże blizny pooperacyjne; Świeże tatuaże.