DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Migrena – pożegnaj ją z pomocą fizjoterapii!

Migrena – pożegnaj ją z pomocą fizjoterapii!

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 5 minut czytania

Migrena: najczęstsze przyczyny ostrego bólu głowy

Migrena

Migrena to jeden z tzw. pierwotnych bólów głowy. W tej grupie znajdują się bóle, które nie są objawem innych schorzeń i występują bez żadnej konkretnej przyczyny w organizmie. Pierwotne bóle głowy obejmują także dolegliwości napięciowe oraz trójdzielno-autonomiczne.

Migrena ma charakter napadowy i nawracający. Wiąże się z intensywnym, pulsującym bólem (najczęściej po jednej stronie głowy), który nasila się w czasie poruszania. Często towarzyszą mu dodatkowe dolegliwości, takie jak nudności, wymioty, czy nadwrażliwość na światło, głośne dźwięki lub aromaty. Poza typową migreną wyróżnia się także inne rodzaje, takie jak: migrena oczna, powikłana i hemiplegiczna.

W niektórych przypadkach przed wystąpieniem bólu pojawia się tzw. aura migrenowa, czyli zespół objawów zwiastujących nadchodzący napad. Zalicza się do nich zaburzenia widzenia, drętwienie kończyn, okolic twarzy, problemy z mową oraz zawroty głowy. Aura trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut i najczęściej ustępuje przed pojawieniem się bólu, charakterystycznego dla migreny. Z kolei sama migrena może utrzymywać się od kilku do kilkudziesięciu godzin.

Warto wiedzieć, że przyczyny migreny nie zostały ostatecznie ustalone przez naukowców. Istnieje wiele teorii na ten temat, jednak żadna z nich nie jest kompletna, ani ostateczna. Podejrzewa się, że na występowanie ataków migreny mogą wpływać zmiany hormonalne, przyjmowanie niektórych pokarmów lub leków, nagłe zmiany pogody, zaburzenia snu, intensywny wysiłek fizyczny, hałas, czy bardzo jasne światło.

Fizjoterapia a bóle głowy – sprawdź, jak sobie pomóc!

Migrena

Jak się okazuje, regularne sesje fizjoterapii mogą pomóc w zmniejszeniu częstotliwości występowania i nasilenia bólów głowy oraz poprawić ogólną jakość życia pacjenta. Nawet jeśli stosowane środki przeciwbólowe lub niesteroidowe leki przeciwzapalne skutecznie zwalczają dolegliwości, to zabiegi i ćwiczenia pomogą odsunąć w czasie kolejny napad migreny.

Masaż zwalczający objawy migreny i napięciowe bóle głowy

Fizjoterapeuta po zapoznaniu się z objawami, jakie towarzyszą migrenie u konkretnego pacjenta, może dobrać rodzaj terapii manualnej. Masaż głowy, szyi, okolic barkowych i ramion pozwoli rozluźnić napięte mięśnie i zmniejszyć intensywność bólu głowy. Możesz sięgnąć również po domowy masażer do szyi i karku Shiatsu PRO+, który nie tylko masuje, ale również przyjemnie rozgrzewa.

Elektroterapia

Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań i specjalista uzna to za zasadne, fizjoterapeuta może zastosować u pacjenta zabiegi elektrostymulacji albo terapię TENS. W zależności od stosowanego urządzenia, impulsy elektryczne będą zmniejszać napięcie mięśni lub zakłócać przekazywanie bodźców bólowych do mózgu. Dodatkowo mogą pobudzić organizm do produkcji większej ilości endorfin. To spowoduje znaczne obniżenie intensywności migrenowego bólu głowy.

Ćwiczenia

Aktywność fizyczna powinna być dopasowana do możliwości każdego pacjenta, szczególnie jeśli w danym przypadku migrena występuje po wysiłku. Podstawą rehabilitacji są ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie karku oraz szyi. Polecana jest szczególnie joga, co potwierdzają wyniki badań, opublikowanych w czasopiśmie Neurology. Zgodnie z rekomendacjami lekarzy może być elementem terapii przeciwmigrenowej, jednak w połączeniu ze stosowaniem zaleconych środków przeciwbólowych.

Migrenowy ból głowy – kiedy warto skonsultować się z lekarzem?

Rozpoznanie migreny odbywa się zwykle na podstawie wywiadu medycznego. Najczęściej zgłaszają się pacjenci po kilku atakach, jednak jak wskazują specjaliści, warto skonsultować się z lekarzem już po pierwszym napadzie. Pozwoli to wykluczyć wtórne bóle głowy, ponieważ objawy migreny mogą zwiastować różne problemy zdrowotne. Ustalenie ich źródła przyspieszy proces leczenia.

Jeżeli nawet mimo stosowania leków przeciwbólowych, zabiegów i domowych sposobów, silny ból głowy nie mija, a dolegliwości stają się częste, intensywne lub zmieniają charakter, również warto zgłosić się do lekarza. Gabinet neurologa lub specjalisty podstawowej opieki zdrowotnej należy odwiedzić także wtedy, gdy migrenom dodatkowo towarzyszą nudności, wymioty, zaburzenia wzroku, drętwienie lub osłabienie mięśni. Profesjonalna diagnostyka może pomóc zidentyfikować ewentualne problemy zdrowotne, wywołujące napady migreny oraz opracować indywidualny plan leczenia, skoncentrowany na wyeliminowaniu źródła bólu, złagodzeniu objawów i poprawie jakości życia pacjenta.

Podsumowanie

Osoby, które cierpią z powodu pierwotnych bólów głowy, a stosowanie leków przeciwbólowych nie przynosi oczekiwanych efektów, mogą poprosić o pomoc fizjoterapeutę. Masaże, terapia oddechowa i ćwiczenia są bardzo pomocne w łagodzeniu dolegliwości i przyczyniają się do obniżenia częstotliwości występowania napadów migreny.

W ofercie 4FIZJO znajdziesz wygodne maty do ćwiczeńakcesoria do jogi i wiele innych gadżetów, które pomogą Ci realizować plan, stworzony we współpracy z fizjoterapeutą. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Bibliografia:

1. T. Mendel, Migrena – obecny stan wiedzy, "Borgis - Medycyna Rodzinna" 2004, nr 2, s. 50-54.

2. A. Prusiński, Migrena – obraz kliniczny i leczenie, "Borgis - Nowa Medycyna" 2002, nr 5.

3. A. Kumar, R. Bhatia, G. Sharma, Effect of yoga as add-on therapy in migraine (CONTAIN). A randomized clinical trial, "Neurology" 2020, vol. 94, nr 21, s. 2203-2212.

pixel