DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Joga w domu – te akcesoria od 4FIZJO musisz mieć!

Joga w domu – te akcesoria od 4FIZJO musisz mieć!

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 5 minut

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Joga w domu

Regularna praktyka jogi bez wątpienia może mieć wiele korzyści dla Twojego ciała i ducha. Niestety, z jogą nie jest jak z bieganiem czy spacerem. Nie wystarczy wyjść na zewnątrz i… po prostu iść czy biec. Aby zacząć ćwiczyć jogę, musisz przyswoić zasady wykonywania pozycji (asan) i zainwestować w chociaż podstawowe akcesoria.

O co zadbać, by pewnie wkroczyć do świata jogi i ćwiczyć regularnie w swoim domu?

 • Postaw na wygodny strój. Powinien być dopasowany do ciała i nie krępować ruchów. Najlepiej wybrać legginsy i koszulkę z oddychającego materiału.
 • Przygotuj odpowiednią przestrzeń do ćwiczeń jogi. Powinno być to spokojne, czyste i dobrze wentylowane miejsce. Zadbaj o to, aby nie było tam żadnych rozpraszających elementów ani hałasów.
 • Zaplanuj czas. Zarezerwuj sobie odpowiednią ilość czasu na praktykę – tak, by nie wykonywać asan w pośpiechu. Jogę ćwiczymy w spokoju i atmosferze relaksu. Pamiętaj także o czasie potrzebnym na rozgrzewkę i schładzanie się przed i po treningu.
 • Zadbaj o ćwiczenia oddechowe. Praktykuj świadome oddychanie, zwracając uwagę na swój oddech w trakcie wykonywania każdej pozycji. Pomoże Ci to w zrelaksowaniu się i uzyskaniu lepszej koncentracji.
 • Uzbrój się w cierpliwość i motywację. Joga to proces, który wymaga regularności i zaangażowania. Nie zniechęcaj się, jeśli na początku nie wszystko Ci wychodzi. Pamiętaj, że joga to nie tylko ćwiczenie fizyczne, ale także sposób na poprawę samopoczucia i jakości życia.
 • Nie forsuj się. Postępuj zgodnie z własnymi możliwościami i słuchaj swojego ciała, co powie Ci każdy dobry nauczyciel jogi.
 • No i oczywiście – zadbaj o odpowiednie akcesoria do jogi! Absolutna podstawa to wygodna i antypoślizgowa mata. O reszcie piszemy niżej.

Od jakich pozycji zacząć praktykę jogi?

Jeżeli nie byłeś jeszcze na zajęciach jogi, być może nie wiesz, ale jej pozycje nazywa się asanami. Jakie z nich będą odpowiednie dla Ciebie?

Osoby początkujące powinny zacząć od asan, które są stosunkowo proste do wykonania, bezpieczne i dają poczucie satysfakcji z ćwiczeń. Pomogą Ci one rozciągnąć i wzmocnić ciało, a także nauczyć się prawidłowego oddechu i koncentracji.

Oto kilka podstawowych asan dla osób początkujących:

 • Tadasana, czyli pozycja góry.
 • Adho Mukha Svanasana, czyli pies z głową w dół.
 • Trikonasana, czyli pozycja trójkąta.
 • Dandasana, czyli pozycja kija.
 • Ardha Padmasana, czyli pozycja półlotosu.

Joga w domu – przydatne akcesoria

Joga w domu

Chcesz od razu ćwiczyć jogę? Doskonale to rozumiemy. W pierwszej kolejności zadbaj jednak o odpowiednie wyposażenie:

 • Mata do jogi, czyli najważniejszy element wyposażenia każdego jogina. Powinna być wykonana z materiału, który zapewnia dobrą przyczepność, komfort i amortyzację. Dobrze, jeżeli jest też dostosowana do rodzaju jogi, jaki uprawiasz. Jeśli ćwiczysz jogę dynamiczną, wybierz cieńszą i maksymalnie antypoślizgową matę, np. z kauczuku lub poliuretanu. Jeśli ćwiczysz jogę statyczną lub relaksacyjną, postaw na grubszą i bardziej miękką matę do jogi, np. z TPE lub korka.
 • Kostki (klocki) do jogi, które służą do podparcia ciała w niektórych pozycjach. Pomagają osiągnąć właściwe ułożenie, zwiększyć zakres ruchu i zredukować napięcie mięśniowe. To szczególnie ważne dla osób początkujących, które nie są jeszcze tak elastyczne, jak wymagają tego niektóre pozycje. Użycie klocka na każdym etapie zaawansowania zapewnia jednak większy komfort ćwiczenia. Dobra kostka powinna być stabilna, lekka i łatwa do czyszczenia.
 • Pasek (taśma) do jogi, który służy do przedłużenia i ułatwienia chwytu w pozycjach, które wymagają większej elastyczności. Ułatwia wykonywanie pozycji rozciągających mięśnie i pozwala osiągnąć lepszą kontrolę nad swoim ciałem. Wybrany przez Ciebie pasek powinien być mocny i regulowany.
 • Poduszki do jogiPrzydadzą się one podczas medytacji – gdy w danym dniu chcesz się skupić wyłącznie na pracy nad swoim duchem. Pamiętaj, że medytacja to też ćwiczenie – tyle że umysłu, a nie ciała. Dzięki komfortowym poduszkom będzie ona maksymalnie efektywna.
 • Wałek do masażu, jeżeli potrzebujesz po ćwiczeniach dodatkowej dawki relaksu i rozluźnienia mięśni. Pomoże Ci on też w poprawie krążenia, uelastycznieniu tkanek i regeneracji organizmu. Powinien być twardy, gładki i odporny na odkształcenia.

W razie potrzeby możesz też wyposażyć się w dodatkowe akcesoria, które ułatwią Ci wykonywanie ćwiczeń lub pozwolą poszerzyć ich repertuar. Mowa np. o podkładkach pod kolana do jogi czy piłkach, które będą wsparciem w wielu pozycjach. Wszystkie z nich znajdziesz w 4FIZJO!

Zalety ćwiczenia jogi w domu

Zastanawiasz się, czy można i warto ćwiczyć jogę w domu? Jasne, że tak! Trening jogi będzie najbardziej efektywny, gdy będziesz go wykonywać w komfortowym dla siebie miejscu. Jeżeli dla Ciebie jest to dom – do dzieła!

Dlaczego warto postawić na domową praktykę jogi?

 • Ćwiczysz na znajomym, komfortowym gruncie. W domu czujesz się swobodnie i skupiasz się na swojej praktyce, bez porównywania się z innymi i jakiejkolwiek presji.
 • Ćwiczysz wtedy, gdy masz czas i ochotę. Nie ograniczają Cię godziny zajęć w szkole jogi. Możesz dostosować pory praktyki jogi do swojego harmonogramu i nastroju.
 • Dbasz o swoje ciało w domowym zaciszu. Joga wzmacnia, rozciąga i uelastycznia mięśnie, stawy i kości (w tym kręgosłup), zapobiegając urazom i chorobom. Poprawia także krążenie, trawienie, odporność i opóźnia procesy starzenia.
 • Troszczysz się o swoją psychikę. Joga pomaga radzić sobie ze stresem, zmniejsza niepokój, poprawia nastrój i samoakceptację. Rozwija także koncentrację i pamięć.
 • Oszczędzasz czas i pieniądze. Nie musisz dojeżdżać do studia i płacić za zajęcia. Wystarczy wygodny strój, mata i dostęp do Internetu.

Podsumowanie

Ćwiczenie jogi w domu czy w jakimkolwiek innym miejscu ma wiele zalet dla Twojego zdrowia i samopoczucia. To doskonała recepta na stres i siedzący tryb życia. Regularne ćwiczenia sprawią, że z łatwością się zrelaksujesz i zapomnisz o bolączkach dnia codziennego.

Pamiętaj, tylko aby odpowiednio się do tego przygotować. Zadbaj o prawidłowe nastawienie, jakościowy sprzęt i dobór odpowiednich asan. Sprawdź ofertę akcesoriów od 4FIZJO i zacznij praktykę!

pixel