Jakie są rodzaje blizn i czy blizny mogą zniknąć?
Spis treści
- Rodzaje blizn i czy mogą one zniknąć?
- Blizna – co to jest?
- Jak powstaje blizna?
- Rodzaje blizn – zobacz, którą z nich masz Ty!
- Czy blizna może zniknąć całkowicie?
- Co wpływa na widoczność blizn?
- Domowe sposoby na blizny, które możesz wykorzystać samodzielnie
- Masaż blizny – wszystko, co powinieneś wiedzieć o autoterapii manualnej
- Jak masować blizny?
- Już wiesz, jak zmniejszyć bliznę, a teraz działaj!
- 3 pytania o bliznę, które mogą Cię nurtować. Poznaj odpowiedzi!
Rodzaje blizn i czy mogą one zniknąć?
Na pewno masz taką bliznę, którą chciałbyś ukryć przed światem. Albo taką, do której przywykłeś, ale momentami myślisz, że w sumie dobrze by było, gdyby przestała być aż tak widoczna. W takim razie dobrze, że jesteś! Pokażę Ci domowe sposoby na blizny i to, jak możesz popracować nad ich wyglądem, np. poprzez masaż. Oprócz tego powiem Ci, jakie są ich rodzaje oraz wytłumaczę, dlaczego niektóre mogą zniknąć całkowicie, podczas gdy inne pozostaną na zawsze. Ale co najważniejsze, nawet jeśli niektóre zdążyły się już zagoić, to nic straconego. Nadal z powodzeniem możesz wpłynąć na ich wygląd. To co, działamy?
Blizna – co to jest?
Jeśli masz bliznę, to doskonale wiesz, jak wygląda, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co to jest blizna? Jest to skutek uszkodzenia skóry i jednocześnie rezultat gojenia się. Tworzy ją tkanka łączna, która ma na celu chronić naskórek, stanowić podporę i łączyć ze sobą okoliczne tkanki. Blizna może mieć różny kształt i kolor, a te zależą od wielkości i głębokości rany oraz przebiegu ich gojenia się.
Jak powstaje blizna?
A jak powstaje blizna? W momencie uszkodzenia skóry organizm uruchamia mechanizmy naprawcze. Na początku zatrzymuje krwawienie poprzez krzepnięcie krwi. Następnie komórki układu odpornościowego (makrofagi) usuwają martwe komórki i zanieczyszczenia z miejsca urazu.
W kolejnym etapie komórki zwane fibroblastami zaczynają wytwarzać kolagen, który tworzy nową tkankę. Jest tylko jedno „ale” – nowa tkanka nie ma takiej samej struktury co pierwotna skóra. Brak w niej gruczołów łojowych i mieszków włosowych, co sprawia, że blizna może być mniej elastyczna. To zjawisko jest normalnym procesem gojenia, jednak w trakcie jego trwania bliznę warto obserwować.
Świetnie! Wiesz już, kiedy powstaje blizna, a teraz pora na to, abyś poznał jej rodzaje.
Rodzaje blizn – zobacz, którą z nich masz Ty!
Blizny po oparzeniu, po operacji lub urazie to nie jedyne rodzaje. Istnieje też podział ze względu na wygląd, a o nim właśnie dzisiaj mówimy. Oto one:
-
blizny przerostowe, które są efektem długiego procesu gojenia się skóry i wystają poza granice rany; oprócz tego są wypukłe i czerwone;
-
bliznowce (keloidy), czyli blizny przerośnięte, wypukłe, czerwone lub fioletowe; mogą one nawracać;
-
blizny zanikowe, czyli blizny wklęsłe, takie jak rozstępy.
Czy blizna może zniknąć całkowicie?
Są takie blizny, po których może w przyszłości nie być śladu. Są też takie, które z czasem się zmniejszą, ale nie znikną całkowicie. Niektóre z nich mogą pozostać na zawsze. Pierwszą grupę stanowią blizny po powierzchownych uszkodzeniach, np. niewielkich oparzeniach w wyniku krótkotrwałego dotknięcia się o żelazko, upadku gołym kolanem na beton lub zadrapaniu. Czasem ich zanikanie może trwać nawet kilka lat, ale ostatecznie jest możliwe. Na pewno mogą pomóc domowe sposoby na blizny, czyli np. żele i olejki.
W mojej szczerej opinii są to jedyne pewne blizny, które mają szansę zniknąć całkowicie. Oczywiście trzeba uwzględnić czynniki, które mogą utrudniać ich gojenie się i widoczność.
Drugą grupę stanowią blizny, które mają szansę się zmniejszyć, czyli:
-
blizny pooperacyjne powstałe np. po operacji tarczycy czy cesarskim cięciu. Potrzeba jednak dużej dbałości o tego rodzaju miejsce już w pierwszej fazie gojenia m.in. właśnie poprzez masaż blizny;
-
blizny zanikowe – jednak przy tym rodzaju często jest już potrzebne wsparcie zabiegów z zakresu laseroterapii, czy też wymagane jest smarowanie blizny specjalnymi maściami.
Do trzeciej, ostatniej grupy, należą bliznowce, czyli przerośnięte i mocno unaczynione blizny, które mają najmniejszą szansę na zniknięcie. Nie znikną one samoistnie, co więcej mogą się powiększać, a do tego są trudne do zmniejszenia domowymi sposobami czy masażem. Jednym ze skuteczniejszych sposobów na usunięcie bliznowca jest łączenie różnych technik, w tym laseroterapii i zastrzyków. Pomaga to znacznie zmniejszyć jego rozmiar, pozostawiając płaską bliznę.
Co wpływa na widoczność blizn?
Oto co wpływa na to, że blizna jest bardziej widoczna:
-
Miejsce uszkodzenia, które jest narażone na częste rozciąganie i naruszanie (np. zgięcie łokcia).
-
Pielęgnacja, a więc to jak się z nią obchodzisz zarówno na jej wczesnym etapie, jak i wtedy, gdy jest już wygojona. Wszelkie pojawiające się stany zapalne, które wynikają z niewłaściwego dbania o bliznę, mogą spowodować, że będzie bardziej widoczna.
-
Duża i głęboka rana.
-
Infekcje podczas gojenia się.
-
Predyspozycje organizmu (często genetyczne) odpowiadają za to, że u niektórych osób proces gojenia przebiega gorzej niż u innych.
Domowe sposoby na blizny, które możesz wykorzystać samodzielnie
Pewnie zadajesz sobie mnóstwo pytań typu: „jak rozjaśnić bliznę?” albo „jak pozbyć się blizn domowymi sposobami?”. Mam rację? Nic dziwnego, że poszukujesz łatwo dostępnych metod, aby zmienić wygląd skóry po jej uszkodzeniu.
Przygotowałam dla Ciebie listę naturalnych produktów na blizny:
-
olejki, np. z róży moskiewskiej – ma on właściwości nawilżające i regenerujące skórę. Naturalny sposób na blizny to również olej z kiełków pszenicy – zawiera witaminę E, która wspomaga gojenie się skóry i zmiękcza ją;
-
żel aloesowy – ma właściwości łagodzące i przyspieszające gojenie się skóry,
-
kremy z witaminą E – działają przeciwutleniająco, a więc zapobiegają powstawaniu wolnych rodników, co zmniejsza widoczność blizny. Oprócz tego regenerują skórę i przyspieszają produkcję kolagenu;
-
miód – jeśli zastosujesz go jako maseczkę na blizny, możesz liczyć na działanie antybakteryjne;
-
sok z cytryny – rozjaśnia skórę, a więc również i blizny. Uważaj jednak na możliwe podrażnienia, jeśli twoja skóra jest bardzo wrażliwa;
-
sok z cebuli – cebula zawiera kwasy, które mogą pomagać w redukcji blizn. Możesz go również wymieszać z miodem.
Masaż blizny – wszystko, co powinieneś wiedzieć o autoterapii manualnej
Masaż blizn pooperacyjnych to jeden ze sposobów, które mogą pomóc Ci je zmniejszyć. Jednak nie powinno się kierować wyłącznie tym, aby była za wszelką cenę mniejsza. Najważniejszym celem terapii manualnej jest poprawa elastyczności blizny i likwidacja napięć. Dopiero przez tego rodzaju działanie można wpływać na jej rozmiar.
Jakie jeszcze korzyści daje masaż blizn?
-
Odżywienie i lepsze ukrwienie blizny i skóry wokół niej.
-
Zapobieganie przenoszeniu się napięć w inne rejony ciała (np. napięcia blizny po wycięciu wyrostka robaczkowego może dawać ból w odcinku lędźwiowym).
-
Możliwe jest zmniejszenie ryzyka powstania bliznowców.
-
Poprawa czucia w obrębie blizny.
Jak masować blizny?
Przede wszystkim masaż blizny po zabiegu CC lub jakiejkolwiek innej operacji wykonuj po uprzedniej konsultacji z fizjoterapeutą. Do terapii blizny trzeba się dobrze przygotować – to, jak zadbasz o to miejsce, wpłynie na przyszły wygląd i gojenie się rany.
Teraz przejdźmy do meritum, czyli tego, jak masować bliznę. Przede wszystkim musimy to uzależnić od etapu gojenia.
I etap – to czas tuż po urazie. Od 3 do 7 dni od zabiegu nie możesz masować miejsca zranienia ze względu na szwy, ale możesz delikatnie masować skórę wokół. W odległości ok. 1,5 cm od rany przesuwaj palce w kierunku do tworzącej się blizny. Rób to również w poprzek – najpierw w jedną stronę, a później w drugą. Możesz też delikatnie i punktowo uciskać obszar wokół blizny. Tego rodzaju masaż możesz wykonywać po cesarskim cięciu lub operacji tarczycy.
II etap – pora na zdjęcie szwów. Masaż blizny pooperacyjnej możesz rozpocząć, gdy strup całkowicie odpadnie, a brzegi rany się zagoją. Wówczas:
-
przesuwaj palce po bliźnie ruchem kolistym w różnych kierunkach,
-
dłońmi roluj dane miejsce, unosząc fałd skóry;
-
odciągaj skórę w różnych miejscach od głębszych warstw, delikatnie ją ściskając.
Wykonuj taki masaż blizny po mastektomii lub operacji kolana. Nie zapominaj, aby masować również skórę wokół, tak samo jak w I etapie.
III etap jest najdłuższym ze wszystkich, ponieważ może trwać nawet 2 lata. To czas remodelingu blizny, czyli przekształcania się jej w wytrzymałą i w pełni uformowaną tkankę. Mimo wygojenia się i wcześniejszej pracy z blizną warto nadal wykonywać autoterapię zarówno masaż ręczny, jak i z wykorzystaniem specjalnego wałka lub rollera z mikroigłami. Tego rodzaju zabiegi możesz łączyć z domowymi sposobami, wspomnianymi już wcześniej.
Nie zapominaj również o kontrolach u fizjoterapeuty. Fizjoterapia blizn umożliwi Ci kompleksowe zadbanie o skórę po urazie, np. poprzez igłoterapię, stawianie baniek i profesjonalne techniki mobilizacji blizny.
Już wiesz, jak zmniejszyć bliznę, a teraz działaj!
Z artykułu dowiedziałeś się, że istnieje szereg domowych sposobów, i nie tylko, które wpływają na wygląd blizn zarówno podczas procesu gojenia, jak i po ich wygojeniu. Wiesz też, jak może wyglądać masaż blizny po cesarskim cięciu i na czym się skupić, wykonując go. I choć nie wszystkie one znikają całkowicie, to z odpowiednią pielęgnacją i regularnie wykonywanymi zabiegami możesz znacząco poprawić ich wygląd. Dbaj o nie już na wczesnym etapie gojenia się i nie zwlekaj z wizytą u fizjoterapeuty. Naprawdę warto zainwestować czas i uwagę w troskę o te miejsca, aby móc cieszyć się bardziej elastyczną i lepiej wyglądającą skórą.
3 pytania o bliznę, które mogą Cię nurtować. Poznaj odpowiedzi!
Jak długo blizna jest czerwona?
Na początku warto, żebyś wiedział, dlaczego blizna jest czerwona. To znaczy, że skóra się goi i tworzą się nowe komórki. Długość tego etapu, a więc również tego jak długo blizna jest czerwona, zależy od głębokości i wielkości urazu. Może to być kilka tygodni albo nawet kilka miesięcy.
Dlaczego blizna boli?
Ból blizny powoduje podrażnienie zakończeń nerwowych, które zahaczają o tkankę. Może też być wynikiem dużego napięcia zarówno jej samej, jak i skóry wokół niej. W przypadku blizn pooperacyjnych to dość częsta dolegliwość związana głównie z naruszeniem skóry, tkanek podskórnych i naczyń krwionośnych.
Czemu blizny swędzą?
Swędzenie blizny to naturalna reakcja na gojenie się rany. W tym czasie skóra się zwęża, ponieważ nowo wyprodukowany kolagen jest mniej elastyczny niż zdrowa skóra. To pobudza zakończenia nerwowe.