DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Zdrowy kręgosłup - jak zadbać o niego na co dzień?

Zdrowy kręgosłup - jak zadbać o niego na co dzień?

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 6 minut

Zadbaj o zdrowie swojego kręgosłupa!

Kręgosłup to jeden z najważniejszych elementów ludzkiego organizmu. Pełni on nie tylko rolę podporową i amortyzacyjną oraz utrzymuje ciało w równowadze. Kręgosłup to złożona struktura składająca się z wielu elementów, które współpracują ze sobą, aby umożliwić nam wykonywanie codziennych czynności. Niestety, częsta praca siedząca, niewłaściwe nawyki oraz brak odpowiedniej dbałości o kręgosłup, mogą prowadzić do problemów związanych z bólem pleców, ograniczeniami ruchomości oraz poważnymi schorzeniami całego kręgosłupa. Dlatego ważne jest, aby wdrożyć kilka podstawowych nawyków, które pomogą nam utrzymać zdrowy kręgosłup na co dzień.

Zdrowy kręgosłup - dlaczego warto o niego zadbać?

Kręgosłup to najważniejszy element ludzkiego ciała, zapewniający nie tylko prawidłową postawę, ale również odpowiadający za zachowanie równowagi i stabilizację. Kręgosłup amortyzuje wstrząsy, dzięki czemu jesteśmy odporni na wiele przeciążeń, a jego budowa chroni rdzeń kręgowy oraz nerwy przed czynnikami zewnętrznymi.

Ból kręgosłupa to pierwszy sygnał, że w naszym układzie szkieletowym zaczyna się dziać coś niepokojącego. Siedzący tryb życia, mała aktywność fizyczna, zła postawa podczas pracy, przemęczenie, mogą znacząco wpływać na kondycję układu mięśniowego oraz kręgosłupa.

Warto zadbać o zdrowy kręgosłup z bardzo wielu powodów, a oto najistotniejsze z nich:

  • kręgosłup jest wyznacznikiem zdrowia całego ciała - odpowiednia kondycja kręgosłupa wpływa pozytywnie na funkcjonowanie innych układów i narządów. Wzmacniając mięśnie grzbietu, brzucha, bioder i nóg, unikamy nadmiernego obciążania kręgosłupa i poprawiamy równowagę mięśniową;

  • kręgosłup wpływa na zdrowie psychiczne - dbając o zdrowy kręgosłup, nie tylko wzmacniamy ciało, ale również następuje redukcja stresów i innych czynników drażniących układ nerwowy;

  • nienaganna postawa - regularne dbanie o kręgosłup, poprzez wzmacnianie mięśni okalających, gwarantuje utrzymanie prostej postawy ciała. Warto zaznaczyć, że mięśnie brzucha mają bardzo duży udział w utrzymaniu prawidłowej postawy, dlatego trzeba je koniecznie uwzględnić w treningu;

  • zmniejszenie ryzyka wad postawy - regularna praca nad kręgosłupem, pomaga utrzymać prawidłowe krzywizny na całej jego długości, co niweluje bóle kręgosłupa;

  • zapewnia mobilność - regularne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie kręgosłupa zwiększa zakres ruchu w stawach, co przekłada się na większą elastyczność i uniknięcie kontuzji;

  • kręgosłup ma wpływ na całe ciało - ból kręgosłupa bardzo często przekłada się na ból biodra lub też inne przypadłości nogi, czy stopy. Choroby takie jak rwa kulszowa, czy drętwienie kończyn dolnych, spowodowane jest poprzez nieprawidłowy ucisk na nerwy w obrębie kręgosłupa.

O co zadbać, aby Twój kręgosłup był zdrowy?

Prawidłowa postawa

Odpowiednia postawa w ciągu dnia to klucz naszego komfortu życia teraz i w przyszłości. Dla utrzymania zdrowego kręgosłupa najważniejsza jest pozycja, która towarzyszy nam przez 8 godzin pracy. Czy istnieje idealny sposób siedzenia? Nie. Najlepsza pozycja podczas pracy siedzącej to zmienna pozycja. Idealnie sprawdzi się siedzenie na piłce, stanie przy regulowanym biurku, czy też krótki trening w przerwie podczas pracy.

Prawidłowa postawa pozwala na bardziej efektywne wykonywanie codziennych czynności, takich jak chodzenie, siedzenie, czy noszenie ciężkich przedmiotów. Zapewnia również odpowiednią ruchomość kręgosłupa, niwelując ryzyko wad postawy, takich jak np.: skolioza.

Ćwiczenia profilaktyczne

Wzmocnienie mięśni oraz odpowiednia mobilizacja w ciągu dnia, pozwolą uniknąć bólu pleców i utrzymać zdrowy kręgosłup. Warto regularnie wykonywać ćwiczenia profilaktyczne, aby utrzymać odpowiednią ruchomość kręgosłupa oraz otwierać klatkę piersiową, która podczas pracy siedzącej ma tendencję do przyjmowania pozycji zamkniętej.

Zbawienny wpływ na kręgosłup mają krótkie, ale częste ćwiczenia wykonywane nawet przy biurku. W treningu powinny być zaangażowanie mięśnie pośladków, mięśnie brzucha oraz pleców.

Aktywność w ciągu dnia

Sprawdź teraz Grupa ćwicząca z guma Ćwiczenia z gumą. 5 efektywnych propozycji

Efekty ćwiczeń z gumami oporowymi mogą być bardzo pozytywne dla różnych grup osób praktykujących mniejszą lub większą aktywność fizyczną. Ćwiczenia z gumą oporową pozwalają na wzmocnienie mięśni oraz zwiększenie ich siły i wytrzymałości. Taśmy oporowe stanowią świetne narzędzie do treningu klatki piersiowej, mięśni pleców oraz innych grup mięśniowych..

Ruch nie tylko dla kręgosłupa, ale dla całego ciała, to najlepsza forma regeneracji i treningu. Wybieraj proste czynności takie schody zamiast windy, spacer do pracy, czy popołudniowe wycieczki rowerowe. Trening również jest bardzo ważny, ale to właśnie poza treningowa aktywność fizyczna pozwala pozbyć się nadmiaru kilogramów, poprawić krążenie krwi oraz wzmocnić mięśnie przykręgosłupowe. Zadbanie o te wszystkie elementy pozwoli odpowiednio odżywić wszystkie tkanki docelowe.

Jak zadbać o zdrowy kręgosłup. Poznaj nasze wskazówki!

Zdrowy kręgosłup to zdrowe ciało, dlatego warto codziennie zrobić coś dla zdrowia swoich pleców. Oto kilka propozycji na aktywności, które pomogą zachować Twój kręgosłup w dobrej formie:

Trening domowy jest bardzo dobrym sposobem na zniwelowanie nadmiaru stresu oraz na poprawę funkcji mięśniowych w obrębie kręgosłupa. Pamiętaj, że mobilizacja i automasaż przed i po treningu pomaga zachować elastyczność mięśni.

Warto wdrożyć do swojej codziennej rutyny krótkie sesje na macie do akupresury. Małe igiełki pomogą przekrwić mięśnie kręgosłupa, co znacząco wpłynie na odżywienie i dotlenienie tkanki mięśniowej w tym obszarze. Leżenie na plecach pomoże również zlikwidować natłok stresu.

Podsumowanie

Zdrowy kręgosłup to podstawa utrzymania zdrowia całego organizmu. Pełni on nie tylko funkcję podporową, ale również chroni układ nerwowy i rdzeń kręgowy. Ćwiczenia profilaktyczne dla pleców są niezwykle ważne dla utrzymania zdrowego i bezbolesnego kręgosłupa. Regularna aktywność fizyczna, w tym wzmocnienie mięśni pleców i rozciąganie kręgosłupa, może pomóc zapobiec problemom związanym z plecami. Odpowiednia postawa ciała zmniejsza napięcie mięśniowe oraz obciążenie kręgosłupa i stawów. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko bólów pleców, szyi, barków i innych dolegliwości związanych z niewłaściwym ustawieniem ciała. 

Źródła:

1.Traeger AC, Buchbinder R, Elshaug AG, Croft PR, Maher CG. Care for low back pain: can health systems deliver? Bull World Health Organ. 2019 Jun 1;97(6):423-433.

2.Atlas SJ, Deyo RA. Evaluating and managing acute low back pain in the primary care setting. J Gen Intern Med. 2001 Feb;16(2):120-31. 

Wyrób medyczny

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Wałek do masażu to wyrób służący do autoterapii w postaci punktowego i precyzyjnego automasażu wybranych partii ciała. Regularne stosowanie wałka do masażu przyczynia się do zmniejszenia ryzyka kontuzji i urazów podczas aktywności fizycznych. Dzięki lekkiej wadze i małym rozmiarom produkt idealnie sprawdzi się podczas zajęć rehabilitacyjnych, w pracy oraz domu.

PRZECIWWSKAZANIA: Otwarte rany; Wylewy krwi z naczyń krwionośnych; Miejsca z brakiem zachowanej ciągłości tkanek; Automasaż punktów kostnych, stawów i kości; Nadmierny dyskomfort taki jak zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi lub inne nieprawidłowości w trakcie użytkowania; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Poduszki ortopedyczne pozwalają na zachowanie naturalnej krzywizny kręgosłupa lub ułożenia innych części ciała, w czasie snu. Specjalny kształt i anatomiczne wyprofilowanie zapewnia wsparcie oraz skuteczne odciążanie kręgów i mięśni. Zmniejsza dzięki temu ryzyko powstawania schorzeń kręgosłupa. Często stosowanie ich jest rekomendowane przez specjalistów jako dodatkowy element rehabilitacji.

PRZECIWWSKAZANIA: Ostre urazy w obszarze stosowania poduszki; Silne zniekształcenia lub przemieszczenia w odcinku szyjnym kręgosłupa; Zapalenie opon mózgowych; Niedawno przebyty udar mózgu; Ostre zapalenie korzonków nerwowych w obszarze szyi; Mimowolne skurcze mięśni szyi; Niektóre choroby neurologiczne czy nowotwory.

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Maty do akupresury są pomocnym narzędziem w leczeniu bólu kręgosłupa, rwy kulszowej, wspomagają rozluźnienie napiętych mięśni pobudzając przy tym funkcjonowanie układu krwionośnego. Dzięki akcesoriom do akupresury, możemy wykonać taki masaż samodzielnie w domu. Do domowego masażu wystarczy mata do akupresury lub poduszka. Są one wyposażone w rozetki z punktami uciskającymi - tzw. kolcami, wykonanymi z tworzywa sztucznego.

PRZECIWWSKAZANIA: Pacjenci poniżej 16 roku życia; Ciąża i karmienie; Zaburzenia krzepliwości (hemophilia); Stosowanie leków przeciwzakrzepowych; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Oparzenia i rany; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Piłki do masażu są narzędziem w zmniejszaniu miejscowych dolegliwości bólowych, rozluźnieniu nadmiernie napiętych mięśni. Dzięki temu można wykonywać masaż samodzielnie w domu. Dedykowana jest trenerom, fizjoterapeutom oraz osobom uprawiającym sport.

PRZECIWWSKAZANIA: Otwarte rany; Wylewy krwi z naczyń krwionośnych; Miejsca z brakiem zachowanej ciągłości tkanek; Automasaż punktów kostnych, stawów i kości; Nadmierny dyskomfort taki jak zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi lub inne nieprawidłowości w trakcie użytkowania; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Polecane

Mata do ćwiczeń TPE antypoślizgowa 0,6 cm

Mata do ćwiczeń TPE antypoślizgowa 0,6 cm

54,99 zł brutto43,99 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
pixel