DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Zabawki dla autystyków – sprawdź je wszystkie!

Zabawki dla autystyków – sprawdź je wszystkie!

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 5 minut

Zabawki dla autystyków – co to takiego?

Zabawki dla autystyków

Rozwój dzieci z autyzmem jest zupełnie inny, niż ich rówieśników spoza spektrum. Autyzm to szereg zaburzeń neurorozwojowych, związanych głównie z problemami w funkcjonowaniu społecznym i rozwoju mowy oraz występowaniem niektórych zachowań. Te wyjątkowe maluchy wymagają innego rodzaju wsparcia i pomocy rodziców, a najczęściej także zaangażowania terapeutów. Najlepszym sposobem prowadzenia terapii z dziećmi autystycznymi jest zabawa. W trakcie aktywności, które są dla dziecka interesującą rozrywką, terapeuta może skutecznie stymulować różne zmysły malucha i nawiązywać z nim relację.

Pomogą w tym dobrze dobrane zabawki. Warto kupować je po konsultacji ze specjalistą prowadzącym terapię, który podpowie, jakiego rodzaju bodźców potrzebuje dany maluch. Przykładowo: między 1 a 2 rokiem życia dziecka polecane są gryzaki logopedyczne, które wspierają rozwój mowy. Z kolei dzieci potrzebujące stymulacji słuchowej mogą polubić instrumenty muzyczne. Wszystko zależy, podobnie jak w przypadku kilkulatków spoza spektrum autyzmu, od upodobań i potrzeb dziecka.

Zabawki dla autystyków – na co zwrócić uwagę?

Kupując zabawki terapeutyczne dla malucha w spektrum autyzmu, należy wziąć pod uwagę zarówno jego potrzeby rozwojowe, zainteresowania, jak i indywidualne lęki. Dziecko autystyczne może odczuwać strach przed przedmiotami, zjawiskami i miejscami, które nie przerażają większości maluchów spoza spektrum. Warto unikać zabawek jednocześnie grających, śpiewających, świecących i poruszających się, ponieważ mogą wywołać atak paniki.

Polecane są szczególnie zabawki sensoryczne - kolorowe piłeczki z wypustkami, poduszki "jeżyki", niektóre grzechotki, piłki, klocki, układanki. Poznając barwy, faktury, kształty i porównując je ze sobą, maluch otrzymuje konkretne bodźce i rozwija się poprzez zabawę. To najlepsza i najprzyjemniejsza forma terapii dla dzieci w każdym wieku.

Zabawki dla autystyków – poznaj nasze propozycje

Zabawki dla autystyków

A oto kilka propozycji zabawek, które mogą okazać się interesujące i rozwojowe dla dzieci z autyzmem. Pomogą im w poznawaniu rzeczywistości, czyniąc ją atrakcyjniejszą, a także pozwolą rozwijać koordynację wzrokowo-ruchową.

Piłka rehabilitacyjna

Ćwiczenia z dużą piłką w wyrazistym kolorze to nie tylko świetna zabawa, ale także forma terapii dla dzieci z autyzmem. Zabawki nie zawsze spełniają oczekiwania maluchów, funkcjonujących w inny sposób, dlatego warto wypróbować aktywność z piłką rehabilitacyjną. Jej wielkość należy dobrać do wysokości oraz potrzeb malucha. Można wykorzystywać ją w czasie terapii Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Takie ćwiczenia to okazja do rozwoju motoryki dużej oraz nauki nawiązywania relacji z innymi ludźmi, głównie poprzez dotyk. Toczenie piłki lub bujanie na niej dziecka może być jedną z ulubionych zabaw Twojego malucha.

Półkule sensoryczne

Kolorowe półkule sensoryczne to kolejny gadżet, wykorzystywany w czasie treningów sportowych i rehabilitacji, który może być też doskonałym prezentem dla dziecka z autyzmem. Zabawa "jeżykami" pozwala stymulować rozwój zmysłu wzroku, dotyku oraz słuchu – gdy maluch przesuwa palcem po gumowych kolcach, zwraca uwagę nie tylko na fakturę, ale także dźwięk, jaki towarzyszy tej czynności. Półkule sensoryczne są bardzo przydatne w czasie terapii, dlatego warto, aby dziecko miało je w swoim pudełku z zabawkami.

Sensoryczne piłeczki do akupresury

Piłeczki sensoryczne również nadają się dla autystycznych dzieci. Te kolorowe, gumowe kulki z miękkimi kolcami mają różne rozmiary, co ułatwia maluchowi opisywanie wrażeń dotykowych, jakie odczuwa w czasie ugniatania, czy zabawy. Z piłeczkami można wykonywać także wiele ćwiczeń, które proponuje autorka Metody Ruchu Rozwijającego. Terapeuci polecają tę zabawkę dla dzieci z autyzmem, ponieważ wspiera rozwój pamięci dotykowej oraz wspomaga kształtowanie mięśni dłoni.

Zestaw kamieni do wspinaczki

Zestaw kolorowych, plastikowych kamieni wcale nie musi znaleźć się na ściance wspinaczkowej! Dla malucha z autyzmem może okazać się niezwykle interesującą zabawką. Kamienie mają różne kształty, rozmiary oraz barwy, dlatego zaciekawią zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Tego rodzaju zabawka nadaje się nie tylko do stymulacji wzrokowej, czy dotykowej, ale także słuchowej, ponieważ podczas stukania jednym kamieniem o drugi, wydobywa się charakterystyczny dźwięk. To szczególnie istotne w przypadku maluchów, które potrzebują bodźców tego typu.

Podsumowanie

Jak widzisz, akcesoria wykorzystywane w fizjoterapii to świetne zabawki terapeutyczne również dla dzieci w spektrum autyzmu. Najważniejsze, by dostosować wybór zabawek do indywidualnych potrzeb i zainteresowań konkretnego dziecka. Rodzice i opiekunowie powinni także obserwować reakcje swojej pociechy na różne przedmioty i na tej podstawie wybierać zabawki wspierające rozwój malucha.

W tej kwestii cenna jest także współpraca z terapeutami zajęciowymi i specjalistami ds. autyzmu. To właśnie oni mogą pomóc dopasować zabawki do potrzeb dziecka w spektrum. Wiele ciekawych akcesoriów o różnych fakturach, kolorach i kształtach znajdziesz w sklepie 4fizjo. Sprawdź naszą ofertę i zadbaj o rozwój swojego dziecka!

Bibliografia:
  1. Polskiautyzm.pl, Autyzm – czym jest autyzm?, https://polskiautyzm.pl/autyzm/ (dostęp 13.10.2023 r.).

  2. E. Pisula, Autyzm – przyczyny, symptomy, terapia, "Wydawnictwo Harmonia" 2014.

3.B. Szaflik, Metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne w stymulowaniu rozwoju dzieci u progu startu szkolnego, "Nauczyciel i Szkoła" 2006, t. 32-33, s. 204-218.

pixel