DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Woda w kolanie - przyczyny, objawy, rehabilitacja

Woda w kolanie - przyczyny, objawy, rehabilitacja

Opuchnięte i tkliwe kolana to problem, z którym borykają się nie tylko sportowcy. Problem z nadprogramowym płynem zbierającym się w stawach kolanowych może dotyczyć nawet niećwiczących lub zwolenników lekkiego treningu. Należy pamiętać, że pewna ilość płynu w kolanie jest fizjologicznym zjawiskiem, ponieważ poprawia płynność ruchu w naszych stawach. Wysięk w stawie kolanowym występuje, gdy wokół niego gromadzi się jednak zbyt dużo płynu. Jakie są przyczyny zbierania wody w kolanie i jak skutecznie przeprowadzić rehabilitację? Wszystkie niezbędne informacje znajdują się poniżej, dodatkowo dowiesz się:

.

 1. Czym jest zjawisko zbierania wody w kolanie?
 2. Jak rozpoznać zbierającą się wodę w kolanie?
 3. Jakie czynniki potęgują zbieranie się wody w kolanie?
 4. Skuteczna rehabilitacja i zalecenia.

Woda w kolanie - na czym polega to schorzenie?

Kolana w swojej budowie są bardziej złożone i skomplikowane niż inne stawy. Ich rola polega na przenoszeniu całego ciężaru ciała, praktycznie nieustannie. Staw kolanowy składa się z licznych więzadeł, mięśni, rzepki i łąkotek, otacza je błona stawowa, która wypełniona płynem stawowym, wspiera pracę całej struktury stawu kolanowego, poprzez amortyzację oraz optymalny ruch stawowy. Naruszenie jednego z elementów stawu kolanowego, np. poprzez uraz, może poważnie zaburzyć jego pracę, co powoduje nadmierne zbieranie się płynu w okolicach stawów.

Do urazu stawu kolanowego może dojść nie tylko poprzez nadmierną aktywność fizyczną i brak regeneracji, ale również poprzez nadwagę czy nagłe przeciążenia. Każde nadwyrężenie stawów kolanowych, czy to poprzez sport, czy nadwagę, może skutkować pojawieniem się płynu w stawach, czyli tzw. wody w kolanie. Jest to poniekąd reakcja obronna organizmu przed kolejnymi, znacznie cięższymi następstwami.

Woda w kolanie - jak rozpoznać?

Woda w kolanach najczęściej pojawia się w wyniku urazu lub po bardzo intensywnym treningu. Przeciążenie stawu kolanowego bardzo często prowadzi do nadmiernego zbierania się wody w kolanie, co może zaburzyć normalne funkcjonowanie pacjenta.

Objawy towarzyszące zbierającej się wodze w kolanie to:

 • utrudniona ruchomość stawu - wyprost i zginania kolana,

 • widoczny obrzęk i zaczerwienienie kolana,

 • silny ból i tkliwość w okolicach stawu kolanowego,

 • zwiększona temperatura ciała w obrębie stawu kolanowego.

Inne przyczyny wody zbierającej się w kolanie to:

 • choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego,

 • zapalenie stawów,

 • reumatoidalnego zapalenia stawów,

 • zapalenie kaletki maziowej,

 • dna moczanowa.

Stawy kolanowe z biegiem lat są coraz bardziej narażone na różnego rodzaju urazy, co może zwiększać ryzyko częstego pojawiania się wody. Inną przyczyną wody w kolanie są stany pooperacyjne w obrębie kolan.

Obrzęk w pierwszej kolejności zauważalny jest w przedniej części kolana i towarzyszy mu uczycie ściągania stawu na boki i nadmierny luz w stawie. Jeżeli opuchlizna utrzymuje się, a ból kolana narasta, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Woda w kolanie - kto jest w grupie ryzyka?

Woda w kolanie pojawiająca się wskutek przeciążenia, czy kontuzji to powszechne zjawisku. Należy jednak wziąć pod uwagę, że niektóre osoby mogą być bardziej narażone na zbierającą się wodę w kolanie, są to:

 • wiek - prawdopodobieństwo pojawienia się problemów z kolanem rośnie wraz z wiekiem,

 • aktywność fizyczna - sporty wyczynowe, wytrzymałościowe np.:koszykówka i piłka nożna, siatkówka, mogą powodować nadwyrężenie lub skręcenie kolan w wyniku nadmiernej eksploatacji i skoków,

 • rodzaj wykonywanej pracy - praca wykonywana w pozycji klęcznej lub na kolanach znacznie obciąża stawy kolanowe,

 • nadwaga - nadmierna masa ciała powoduje znaczne przeciążenie stawów kolanowych, co może skutkować przedwczesnym zwyrodnieniem stawów,

 • zdrowie ogólne - choroby współistniejące, takie jak osteoporoza, mogą zwiększać ryzyko urazów.

Woda w kolanie - skuteczna rehabilitacja

Jeżeli po przeprowadzonej diagnostyce lekarskiej, zostanie stwierdzony uraz, jako główna przyczyna zbierania się płynu w kolanie, to najlepszym sposobem na pozbycie się nadprogramowego płynu będzie odpoczynek i regeneracja.

Rehabilitacja po urazie jest bardzo ważnym elementem i należy bezzwłocznie skonsultować się z fizjoterapeutą, który ustali odpowiedni plan działania. Odpowiednie leczenie poprzez aktywność fizyczną pomoże wrócić do pełnej sprawności.

W przypadku dny moczanowej należy przeprowadzić farmakoterapię i wdrożyć odpowiednią dietę. Jeżeli nadmierne gromadzenie się płynu w kolanach jest spowodowane nadwagą, koniecznie udaj się do dietetyka, by wprowadzić odpowiednią dietę, a dodatkowa aktywność fizyczna pomoże zgubić nadprogramowe kilogramy.

W momencie, gdy stan zapalny utrzymuje się długo, a lekarz nie stwierdzi wcześniejszego urazu, należy podjąć inne działania:

 • leki przeciwbólowe - przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych może uśmierzyć ból, wynikający ze stanu zapalnego,

 • punkcja - jest to zabieg, który mechanicznie usuwa nadmiaru płynu ze stawu kolanowego.

Po przeprowadzonych zabiegach operacyjnych ważna jest rehabilitacja i kierowane leczenie. Ćwiczenia usprawniające ruch w stawie i wzmacniające siłę mięśniową kończyn dolnych to najlepszy sposób, by ograniczyć płyn stawowy w kolanie.

Po otrzymaniu odpowiedniego zestawu ćwiczeń, należy stosować się do zaleceń, ponieważ regularność i sumienność to gwarancja zdrowych i sprawnych kolan. Jeżeli szukasz odpowiedniego sprzętu, koniecznie wejdź na stronę sklepu internetowego 4FIZJO, gdzie znajdziesz akcesoria do ćwiczeń, maty oraz taśmy rehabilitacyjne, które pomagają w rehabilitacji różnych stanów zapalnych kolan, i nie tylko.

Woda w kolanie - domowe sposoby

Jeżeli chcesz samemu pozbyć się wody z klan, możesz wdrożyć kilka domowych sposobów:

 • zimne okłady na staw kolanowy - maksymalnie 20 min,

 • elewacja, czyli trzymanie kolana powyżej poziomu serca,

 • przykładanie liści kapusty,

 • ograniczenie aktywność fizycznej.

Pamiętaj, że konsultacja z lekarzem jest niezbędna, jeśli ból i uczucie gorąca nie ustępują. Podane rady mają charakter wyłącznie informacyjno edukacyjny, a najlepszą opcją na szybkie pozbycie się bólu jest wizyta lekarska.

Podsumowanie

Woda w kolanie w odpowiednich ilościach powoduje płynną pracę stawu kolanowego. Stanowi jeden z najważniejszych elementów najbardziej złożonego stawu w ciele człowieka. Jednakże istnieją sytuacje, gdzie nadmiar płynu stawowego może świadczyć o urazie lub innej przypadłości, która znacząco uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Charakterystycznym objawem wody w kolanie jest przednia, nabrzmiała powierzchnia kolana. Pojawianie się dolegliwości bólowych, ograniczone ruchy zginania i widocznego obrzęku powinny być niezwłocznie przebadane u lekarza ortopedy. 

Źródła

 1. Johnson, M. W. (2000, April 15). Acute knee effusions: A systematic approach to diagnosis. American Family Physician, 61(8), 2391-2400

 2. Gupte C, St Mart JP. The acute swollen knee: diagnosis and management. J R Soc Med. 2013 Jul;106(7):259-68

 3. Olesen J, Johannsen FE. [Algorithm for workup of acute swollen knee without previous trauma]. Ugeskr Laeger. 2017 Sep 18;179(38):V06170470.

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Taśmy mogą być wykorzystywane do treningu mającego na celu poprawę siły grup mięśniowych osłabionych wskutek unieruchomienia pourazowego, pozabiegowego, a także w przypadku schorzeń neurologicznych. Różnorodność taśm pozwala na ich wykorzystanie w terapii niestabilności kręgosłupa oraz innych stawów, w ćwiczeniach korekcji postawy, treningu koordynacji i poprawy ogólnej sprawności fizycznej. Poprzez różne ćwiczenia z użyciem taśmy można osiągnąć poprawę siły mięśniowej i stabilizacji stawów. Taśma może służyć do treningu profilaktycznego, pomagając zapobiec kontuzjom.

PRZECIWWSKAZANIA: Występowanie bólu podczas użytkowania; Stany ostre, świeżo po zwichnięciu stawu lub złamaniu kości; Obrzęki; Uczulenie na lateks; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Polecane

Taśma rehabilitacyjna FLAT BAND 12-15 kg (5/7)

Taśma rehabilitacyjna FLAT BAND 12-15 kg (5/7)

13,49 zł brutto11,47 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
Mata do ćwiczeń NBR 1 cm

Mata do ćwiczeń NBR 1 cm

42,00 zł brutto33,60 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
pixel