Wkładki ortopedyczne dla zdrowia i komfortu - wszystko co musisz o nich wiedzieć
Stopy to niewątpliwie jedna z najważniejszych części naszego organizmu. Codziennie umożliwiają nam sprawne funkcjonowanie, a przecież utrzymanie ciężaru całego ciała nie jest łatwym zadaniem. Stopy codziennie narażone są na urazy, nie tylko spowodowane nieszczęśliwym wypadkiem czy kontuzją, ale również cierpią poprzez nieodpowiednie obuwie i styl życia. Warto zadbać o stopy i zwracać większą uwagę na buty, jakie nosimy. Ku lepszej kondycji stóp przychodzą z pomocą ortopedyczne wkładki, które mają za zadanie odciążyć stopę, zwiększyć komfort użytkowania, ale przede wszystkim zachować je w zdrowiu i dobrej formie. Czy wkładki ortopedyczne do butów są nam potrzebne oraz jaki sposób je odpowiednio dobrać? Odpowiedź na powyższe pytania znajdziesz w artykule, a ponadto dowiesz się:
- Czym są wkładki ortopedyczne?
- Komu poleca się używanie wkładek ortopedycznych?
- W jaki sposób właściwie dobrać wkładki ortopedyczne?
Czym są wkładki ortopedyczne?
Wkładki ortopedyczne do butów odpowiadają za poprawę jakości chodu, jego komfort oraz zapobiegają deformacjom i powiększaniu się wad stopy, zmniejszają bóle stawów skokowych i chronią przed chorobami stóp. Różnie wyprofilowane wkładki dopasowane są do określonej choroby stóp, np. płaskostopie poprzeczne i podłużne.
Rodzaje wkładek ortopedycznych:
- wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne i płaskostopie podłużne — jest to zniekształcenie stopy, które objawia się deformacją łuku wysklepienia stopy. Inna nazwa tej przypadłości to platfus. Wkładki ortopedyczne mają za zadanie podpierać stopę w określonych miejscach, by zapobiec pogłębianiu się deformacji i umożliwić względnie prawidłowy tor ruchu. Płaskostopie poprzeczne, jak i płaskostopie podłużne wymaga nie tylko wkładek (najlepiej zainwestować indywidualne wkładki ortopedyczne), ale i rehabilitacji;
- wkładki ortopedyczne dla stopy wydrążonej - stopa jest dużo mocniej wysklepiona i ma kształt "łuku" oraz palce młotkowane. Wkładka rozkłada równomiernie masę ciała na kości śródstopia i pięty za pomocą specjalnego klinu;
- wkładki na ostrogi piętowe - wkładki te mają specjalny dołek w obszarze pięty, by ostroga piętowa nie utrudniała zbytnio funkcjonowania. Stosowane są podczas leczenia ostrogi piętowej;
- wkładki stabilizujące - jak sama nazwa wskazuje, stabilizują one stopę, gdy pojawia się problem nadmiernej supinacji czy pronacji. Wkładki supinujące hamują nadmierny ruch do zewnątrz, a pronujące wkładki ortopedyczne zapobiegają nadmiernej rotacji wewnętrznej stopy. Wkładki te podpierają piętę, by stopa układała się prawidłowo. Niektóre buty dla dzieci lub buty sportowe dla biegaczy zawierają już wyprofilowaną podeszwę i wkładkę. Jednakże nie jest to wkładka indywidualnie dopasowana i należy przed użyciem takiego obuwia skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą;
- wkładki cukrzycowe - zespół stopy cukrzycowej również wymaga zastosowania wkładek ortopedycznych, muszą być to wkładki ortopedyczne indywidualne;
- wkładki do haluksów - wkładki te stosowane są, gdy występuje paluch koślawy, czyli zniekształcenie kości śródstopia, które odchyla duży palec. Haluksy bardzo często generują ból stóp i mogą wiązać się z wadami stóp, które wcześniej występowały. Klin umieszczony jest między palcami, by rozdzielić nachodzące na siebie palce.
W sklepach dostępne są:
- indywidualnie dopasowane wkładki termoplastyczne,
- gotowe wkładki ortopedyczne,
- indywidualnie dobrane wkładki ortopedyczne do butów,
- silikonowe wkładki ortopedyczne.
Komu poleca się używanie wkładek ortopedycznych?
Wkładki ortopedyczne polecane są wszystkim osobom borykającym się z bólem stóp, różnego rodzaju deformacjami czy chorobami nie tylko stóp, ale i całego ciała.
Wkładki do butów wraz z odpowiednią rehabilitacją to kompleksowe leczenie wad postawy wynikające ze złego napięcia mięśniowego lub wrodzonych deformacji, które najczęściej zaczynają się właśnie od stóp. Na rynku dostępne są różne rodzaje wkładek, w zależności od stylu życia i aktywności wkładki będą się znacząco różnić.
Osobom prowadzącym aktywny styl życia zaleca się zastosowanie twardszych wkładek, ze względu na duży nacisk, który jest generowany podczas treningów. Wkładki ortopedyczne do codziennego noszenia i chodzenia są odpowiednio miękkie, ale i stabilne, by nie wywoływać zbyt mocnego nacisku i naturalnie wpływać na ułożenie stopy. Inny rodzaj wkładek zalecany jest osobom w różnego rodzajach stanach chorobowych, np. stopa cukrzycowa. Wkładki te muszą być miękkie, by ich noszenie nie potęgowało dodatkowo bólu oraz by były dopasowane do specjalnego obuwia ortopedycznego.
W jaki sposób właściwie dobrać wkładki ortopedyczne?
Odpowiednie wkładki ortopedyczne należy dobrać, biorąc pod uwagę:
- wiek,
- wady stóp,
- waga, zespół stopy wrażliwej,
- wady postawy (kolana koślawe i szpotawe),
- wcześniejsze urazy i dolegliwości
- zmiany deformacyjne stóp i ciała (np. kifoza piersiowa),skrzywienia kręgosłupa.
Aby dobrać wkładki ortopedyczne musimy przejść specjalne badanie stóp. Przy wyborze wkładek należy kierować się opinią lekarza i fizjoterapeuty, który po zbadaniu stóp na podoskanie czy macie diagnostycznej oceni faktyczny stan stóp i określi jaki rodzaj wkładek ortopedycznych będzie najlepszy. Badanie stóp to najważniejszy etap, by odpowiednio dopasować wkładki ortopedyczne, które w skuteczny sposób poprawią jakość funkcjonowania na co dzień. Najczęściej wykonane są one z materiałów przepuszczających powietrze, co sprawia, że stopa się nie poci i oddycha.
Wkładki ortopedyczne to nie wszystko
Wkładki ortopedyczne należy nosić tak długo, aż stan stopy ulegnie poprawie. Odpowiednio dobrana wkładka ortopedyczna nie powinna generować dyskomfortu w obuwiu.
Do noszenia wkładek ortopedycznych niezbędne jest zastosowanie odpowiednich butów, by była ona stabilna i nie uciskała stopy w nieodpowiednich miejscach. Najlepiej sprawdzą się buty wiązane, które na potrzeby wkładki można poluzować i rozszerzyć.
Przy stosowaniu wkładek pamiętaj, by odpowiednio dbać o stopy. Masaże i ćwiczenia to bardzo ważny element terapii, który w połączeniu z wkładkami pomoże Ci uzyskać szybszy efekt i poprawić jakość funkcjonowania stóp. W codziennej, domowej terapii warto zastosować maty akupresurowe, które znajdziesz na stronie 4FIZJO. Regularne używanie pomoże Ci w walce z np. płaskostopiem czy ostrogą piętową. Sklep internetowy 4FIZJO oferuje także akcesoria rehabilitacyjne, które wspomogą wykonywanie ćwiczeń.
Podsumowanie
Wkładki ortopedyczne to nieodzowny element terapii przy różnego rodzaju wadach postawy, problemach z narządem ruchu oraz deformacjami stóp. Dolegliwości, jakie towarzyszą przy różnego rodzaju problemach ze stopami, nigdy nie mogą zostać pominięte i zbagatelizowane, ponieważ stopy pełnią najważniejszą funkcję w naszym ciele.
Źródła:
- Chul Hyun Park, Min Cheol Chang. "Forefoot disorders and conservative treatment",2019
- Yu, L., Wang, Y., Yang, J., Wang, J., & Zhang, Y. (2021, May 18). Effects of orthopedic insoles on patients with knee osteoarthritis: A meta-analysis and systematic review. Journal of rehabilitation medicine. Retrieved August 7, 2022.
- Toullec, E. (2015, January 13). Adult flatfoot. Orthopaedics & Traumatology: Surgery & Research. Retrieved August 7, 2022.
Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.
ZASTOSOWANIE: Maty do akupresury są pomocnym narzędziem w leczeniu bólu kręgosłupa, rwy kulszowej, wspomagają rozluźnienie napiętych mięśni pobudzając przy tym funkcjonowanie układu krwionośnego. Dzięki akcesoriom do akupresury, możemy wykonać taki masaż samodzielnie w domu. Do domowego masażu wystarczy mata do akupresury lub poduszka. Są one wyposażone w rozetki z punktami uciskającymi - tzw. kolcami, wykonanymi z tworzywa sztucznego.
PRZECIWWSKAZANIA: Pacjenci poniżej 16 roku życia; Ciąża i karmienie; Zaburzenia krzepliwości (hemophilia); Stosowanie leków przeciwzakrzepowych; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Oparzenia i rany; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).