Szczotka do masażu głowy. Hit czy kit?
Masaż skóry głowy to nie tylko usługa, której możemy doświadczyć w gabinetach fryzjerskich. To przede wszystkim idealny rytuał dla pań i panów chcących posiadać bujne włosy. Nie od dziś wiadomo, że regularne masowanie skóry głowy pomaga w redukcji codziennego stresu oraz wspomaga wzrok cebulek włosowych. Masaż głowy przyczynia się do szybszego i bardziej jakościowego wzrostu włosów oraz redukuje ból głowy. Czy masaż skóry głowy jest faktycznie tak skuteczny oraz jak go wykonywać? Wszystkie informacje znajdziesz w poniższym artykule.
W tym artykule najdziesz informacje o:
-
Szczotka do masażu — jak działa?
-
Jak należy wykonać masaż skóry głowy?
-
Jakie są największe zalety masażu skóry głowy?
Jak działa szczotka do masażu?
Masaż skóry głowy działa nie tylko na włosy. Poprzez regularne masowanie głowy szczotką uzyskamy takie efekty, jak zwiększony porost włosów i globalne odprężenie. Szczotka, działając na skórę głowy, wpływa na pobudzenie wielu receptorów oraz zakończeń nerwowych.
Odpowiednio wykonany masaż głowy rozluźnia napięte struktury, mięśnie i nie tylko w okolicy głowy, ale również karku, a nawet obręczy barkowej. Warto zauważyć, że masaż głowy pomaga pozbyć się również migreny i szumu w uszach.
Szczotka do masażu głowy przede wszystkim pobudza cebulki włosowe, co przyczynia się do wzrostu znacznie zdrowszych i bujniejszych włosów. Masaż głowy z zastosowaniem odpowiedniej szczotki pobudza mikro krążenie oraz wprowadza całe ciało w stan relaksu. Dodatkowo masowanie głowy zapobiega jej przetłuszczaniu i poprawia dotlenienie skóry głowy.
Do masażu warto zastosować sylikonową szczotkę, którą można w bardzo łatwy sposób czyścić, a dodatkowo jej elastyczne końcówki nie podrażniają skóry głowy. Masowanie głowy możesz połączyć podczas codziennej pielęgnacji, przy okazji mycia włosów lub przy rozprowadzaniu odżywki, wcierki, maski czy oleju do włosów. Wykonuj masaż specjalną szczotką, zamiast opuszkami palców, a na pewno odczujesz i zobaczysz różnicę.
Indyjski masaż głowy obejmuje nie tylko skórę głowy, ale również twarz, szyję, barki oraz ramiona. Daje to kompleksowe wsparcie i odprężenie dla wielu mięśni, które przyjmują najwięcej obciążeń i stresu. Masaż ten to rytuał wyciszenia i rozluźnienia, obejmujący znacznie więcej niż sam masaż skóry głowy. Warto poprosić druga osobę, o rozmasowanie poszczególnych części głowy, aby kompleksowo rozluźnić ciało.
Największe napięcia w obrębie głowy powstają wskutek nieprawidłowej postawy ciała oraz nadmiernego pochylenia głowy do przodu. Długotrwałe siedzenie przed komputerem, czy praca w pochyleniu generuje bardzo duże napięcia, które można zniwelować masażem głowy.
Jak wykonywać masaż skóry głowy?
Masaż głowy to zabieg, który wymaga systematyczności. Na pewno zaskoczą Cię jego efekty. Skóra głowy jest bardzo czuła i nawet podczas mycia włosów, czy szczotkowania nieświadomie wykonujesz masaż. Wystarczy poświęcić kilka minut dziennie na wieczorny masaż, aby pobudzić mieszki włosowe i rozluźnić mięśnie.
Podczas masażu głowy szczotką lub palcami wykonuj okrężne ruchy. Podziel głowę na cztery sekcje i zaczynając od czoła, podążaj wzdłuż do samego karku. Masaż wykonuj kilkanaście minut uwzględniając wszystkie części głowy, również potylicę. Wykorzystaj podczas masażu ulubione olejki lub odżywkę.
Masaż z wykorzystaniem kosmetyków pielęgnacyjnych wspomoże ich działanie oraz przyczyni się do ich głębszego wchłonięcia. Zabieg możesz wykonywać codziennie, bez obaw o włosy. Jeśli chcesz odczuć większy komfort, warto zainwestować w specjalną szczotkę, która za pomocą końcówek masujących, dotrze głęboko w strukturę skóry głowy.
Pamiętaj, że początkowe masaże należy wykonywać bardzo delikatnie. Skóra nie jest przyzwyczajona do tak intensywnego masażu, dlatego warto zacząć od maksymalnie 5-10 minut, aby z czasem zwiększać długość masażu głowy. Przed każdym masażem należy oczyścić szczotkę pod bieżącą wodą wraz z delikatnym detergentem.
Zalety szczotkowania skóry głowy
Najważniejsze zalety wykonywania masażu skóry głowy to przede wszystkim realny wpływ na kondycję włosów i skóry głowy. Inne benefity, jakie możesz uzyskać poprzez masaż głowy to:
-
zmniejszone wypadanie włosów,
-
pomaga zmniejszyć ból głowy,
-
łatwiej możesz pozbyć się martwego naskórka,
-
dogłębne oczyszczenie skóry głowy,
-
zauważysz poprawę krążenia krwi, a przez to wzmocnienie włosów,
-
zwiększony wzrost włosów, również poprawia ich kondycję.
Już po pierwszym tygodniu od rozpoczęcia regularnego masażu skóry głowy zauważysz znaczące różnicę. Przede wszystkim mięśnie karku będą znacznie bardziej rozluźnione, co przełoży się na poprawę codziennego funkcjonowania.
Na skórze głowy znajdują się cebulki włosów, których regularny masaż pomaga zniwelować łysienie. Jest to bardzo istotne zwłaszcza dla Panów, którzy genetycznie mogą mieć problem z nadmiernym wypadaniem włosów w późniejszych latach. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego wczesne masowanie skóry głowy wzmocni cebulki i strukturę włosów.
Podsumowanie
Szukając odpowiedniego sposobu na porost włosów, przywrócenie im objętości i blasku, koniecznie wypróbuj masaż głowy. To pradawny sposób na wyzbycie się nadmiernych napięć w obrębie głowy i karku, ale również na przywrócenie Twoim włosom sprężystości i odżywienia. Indyjski masaż głowy to nie tylko pocieranie skóry opuszkami palców, to również zastosowanie odpowiednich szczotek, aby pobudzić cebulki włosowe wraz z zakończeniami nerwowymi. Delikatny masaż głowy często wykonywany jest w salonach fryzjerskich i gabinetach kosmetycznych, a teraz możesz wykonać go w domowych warunkach.
Źródła:
-
Rostron S. The Effects of Massage Therapy on a Patient with Migraines and Cervical Spondylosis: a Case Report. Int J Ther Massage Bodywork. 2021 Sep 2;14(3):15-21
-
Koyama T, Kobayashi K, Hama T, Murakami K, Ogawa R. Standardized Scalp Massage Results in Increased Hair Thickness by Inducing Stretching Forces to Dermal Papilla Cells in the Subcutaneous Tissue. Eplasty. 2016 Jan 25;16:e8.
Zespół 4FIZJO