DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Snorkeling – zacznij korzystać z dobrodziejstw podwodnego świata

Snorkeling – zacznij korzystać z dobrodziejstw podwodnego świata

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 6 minut

Snorkeling - poznaj podwodny świat!

Kiedy słońce płonie na niebie, a plaże kuszą białym piaskiem i szumem fal, wiele osób widzi tylko jeden sposób na spędzenie dnia – wylegiwanie się na leżaku. Niektórzy jednak wybierają inną drogę do udanego odpoczynku. Mowa tu o różnego rodzaju aktywnościach, a przede wszystkim – sportach wodnych, do których zalicza się snorkeling.

Czym jest snorkeling? To bezpieczna i niewymagająca forma rekreacji, która dostarczy Ci moc wrażeń i otworzy drzwi do podwodnego świata. Jest to świetna propozycja dla amatorów sportów wodnych, ale także osób, które dopiero zaczynają odkrywać ich uroki.

Dowiedz się, jak zacząć uprawiać snorkeling i przekonaj, że prawdziwa przygoda nie zawsze musi wiązać się z opalaniem się na plaży!

Snorkeling – skąd się wywodzi?

Okazuje się, że snorkeling jest z nami od dawna. Istnieje co najmniej kilka teorii odnośnie pochodzenia tej dyscypliny sportu. Przyjrzyjmy się tym najpopularniejszym:

  1. Niektórzy uważają, że snorkeling wywodzi się z czasów starożytnych, kiedy to ludzie używali trzciny lub bambusa jako rurek do oddychania pod wodą.

  2. Inni twierdzą, że snorkeling narodził się w średniowieczu, gdy rybacy i gąbkarze korzystali z drewnianych masek i skórzanych rurek do nurkowania.

  3. Jednak najbardziej znany prekursor snorkelingu to Leonardo da Vinci. Czy wiesz, że w XV wieku zaprojektował on maskę z rurką i płetwami do eksploracji podwodnej?

Wiadomo także, że współczesny sprzęt do snorkelingu został wynaleziony w XX wieku przez francuskich nurków Jacques’a-Yves’a Cousteau i Emile’a Gagnana, którzy stworzyli pierwszą butlę tlenową, oraz Maurice’a Ferreza i Guya Gilpata – oni z kolei opracowali maskę z jednym szkłem i rurką z zaworem.

Od tego czasu snorkeling jest popularną formą rekreacji, która pozwala na podziwianie piękna podwodnego świata i ciekawe spędzenie wolnego czasu. Być może wkrótce i Ty zaczniesz uprawiać ten sport? Dalsza część artykułu na pewno Ci w tym pomoże!

Snorkeling – na czym polega ten sport?

Snorkeling to aktywność, która polega na obserwowaniu życia podwodnego na niewielkiej głębokości. Sama nazwa tego sportu pochodzi od angielskiego słowa snorkel, które oznacza rurkę, umożliwiającą swobodne oddychanie w trakcie eksploracji morskich głębin.

Zastanawiasz się, czym różni się on od klasycznego nurkowania? Tym, że w trakcie snorkelingu nie zanurzasz się pod powierzchnię wody, a unosisz się na niej z zanurzoną twarzą. Aby go uprawiać, potrzebujesz maski, fajki (rurki) i opcjonalnie płetw.

Snorkeling najlepiej praktykować w ciepłych i przejrzystych wodach, gdzie można podziwiać rafy koralowe, kolorowe ryby i inne morskie stworzenia. Im, większa widoczność, tym lepiej!

Snorkeling – jak zacząć go uprawiać?

Snorkeling nie jest wymagającym sportem. Aby go uprawiać, nie potrzebujesz przechodzić specjalistycznych szkoleń czy inwestować w drogi sprzęt.

To bez wątpienia bardzo przyjemna i łatwa forma rekreacji, co nie oznacza jednak, że nie trzeba się do niej zupełnie przygotowywać. O czym zatem warto pamiętać, by w maksymalnym stopniu wykorzystywać potencjał snorkelingu?

  • Wybierz miejsce. Nie każdy zbiornik wodny pozwoli Ci odkrywać uroki snorkelingu. Wisła czy Morze Bałtyckie nie są najlepszym wyborem – chyba że nie interesują Cię fascynujące wodne stworzenia, rafy koralowe i zapierająca dech w piersiach roślinność. Na początek poszukaj łagodnych i spokojnych wód. Unikaj miejsc z silnymi prądami i falami. Wybrane przez Ciebie wody powinny charakteryzować się dużą przezroczystością i bogactwem form życia. Świetnie sprawdzi się wybrzeże Chorwacji, a także Morze Czerwone w Egipcie i Izraelu.

  • Nie porywaj się od razu na głęboką wodę. Nie masz jeszcze doświadczenia w snorkelingu? Zacznij od małych kroków. Spędź trochę czasu w płytkiej wodzie, przyzwyczajając się do oddychania przez snorkel oraz przyswajając technikę oddychania i poruszania się. Gdy poczujesz się pewniej, możesz wypłynąć na nieco głębsze wody.

  • Dobierz niezbędny sprzęt. Podstawa to odpowiednia maska. Musi być ona dobrze dopasowana do Twojej twarzy – nie może się z niej ześlizgiwać w trakcie snorkelingu. Powinna także zapewniać szeroki kąt widzenia – tak, by nic nie umknęło Ci w trakcie Twoich przygód. Bardzo ważna jest także fajka do snorkelingu. Powinna ona mieć zawór, który zapobiega dostawaniu się wody do jej wnętrza. Bardzo pomocne mogą okazać się także płetwy, które ułatwią Ci poruszanie się w wodzie, zwiększając przy tym prędkość pływania. Korzystanie z nich nie jest jednak konieczne.

  • Możesz rozważyć również zakup dodatkowych akcesoriów. Nie pływasz najlepiej? Dobrym pomysłem będzie inwestycja w bojkę do pływania, która zapewni Ci widoczność na wodzie i asekurację w ewentualnych trudnych momentach. Może przydać Ci się także wodoodporne etui na telefon – jeżeli marzą Ci się wyjątkowe podwodne fotografie.

  • Pamiętaj o bezpieczeństwie. Snorkeling to nie nurkowanie – nie zanurzaj się zbyt głęboko. Cały czas zachowuj ostrożność. Unikaj dotykania organizmów oraz respektuj środowisko podwodne. Bardzo dobrym pomysłem jest także uprawianie snorkelingu z towarzyszem. Może być to również osoba, która pozostanie na powierzchni i będzie Cię obserwować.

  • Chroń skórę przed słońcem. Miej na uwadze, że zanurzasz tylko twarz – na resztę Twojego ciała oddziałują promienie słoneczne. W najgorszym przypadku może to prowadzić nawet do poparzeń. Zadbaj więc o odpowiednie kremy czy balsamy z filtrem UV.

Sprawdź teraz Sporty wodne Sporty wodne dla początkujących. Od czego zacząć swoją przygodę?

W okresie letnim sporty wodne szybko zyskują na popularności. Upowszechnia się uprawianie różnego rodzaju aktywności na wodzie, które przynoszą radość zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Sporty wodne oferują nie tylko wspaniałą zabawę, ale również są doskonałą formą aktywności fizycznej.

Podsumowanie

Sporty wodne, dzięki różnego rodzaju sprzętom i większej łatwości w podróżowaniu, stają się coraz bardziej dostępne. Snorkeling nie jest wyjątkiem. Na tle innych aktywności wyróżnia go jednak to, że jest dużo bardziej przystępny. Nie potrzebujesz wielogodzinnych treningów i drogiego sprzętu, by cieszyć się jego zaletami.

Następny cel podróży z fascynującym wybrzeżem już wybrany? Pamiętaj o tym, by zadbać o odpowiedni sprzęt i swoje bezpieczeństwo. Dobrej zabawy!

Polecane

Deska SUP TSUNAMI paddle board 350cm T03

Deska SUP TSUNAMI paddle board 350cm T03

1 499,00 zł brutto1 049,00 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
Dmuchana bojka asekuracyjna TSUNAMI

Dmuchana bojka asekuracyjna TSUNAMI

39,00 zł brutto31,20 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
Maska do nurkowania pełnotwarzowa TSUNAMI PRO S/M

Maska do nurkowania pełnotwarzowa TSUNAMI PRO S/M

149,99 zł brutto119,99 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
pixel