DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Poradnik na fali - czym jest popularna deska SUP?

Poradnik na fali - czym jest popularna deska SUP?

SUP, czyli Stand Up Paddling to rodzaj deski, w której ruch odbywa się poprzez wiosłowanie na stojąco. Jest to specjalna deska twarda lub dmuchana do pływania na stojąco. Jej inną nazwą jest paddle board. Wiosłowanie w pozycji stojącej, wymusza ciągłą kontrolę i napięcie całego ciała, co sprawia, że pływanie na desce jest idealnym treningiem koordynacyjnym. Deski SUP są coraz częściej widziane nad polskim morzem oraz w różnego rodzaju zbiornikach wodnych, a ich popularność z każdym  kolejnym latem rośnie. W poniższym artykule znajdziesz informacje:

.

 1. Co oznacza skrót SUP?
 2. Jakie są rodzaje desek SUP?
 3. Jak wybrać swoją deskę SUP?

Co oznacza skrót SUP?

 

Skrót SUP pochodzi od angielskiej nazwy - ,,Stand Up Paddle", który oznacza ,,stój i wiosłuj". Jest to nowy rodzaj sportu, który polega na pływaniu na specjalnej desce SUP, odpychając się wyprofilowanym wiosłem, zazwyczaj w pozycji stojącej. Deska SUP jest dobierana pod względem wielkości, specyfiki budowy i charakteru użytkowania.  Deska SUP ze względu na budowę dzieli się na dwa podstawowe rodzaje.

Rodzaje desek SUP

Ze względu na budowę, deski SUP dzielimy na dwie kategorie:

 • deska SUP pompowana,
 • deska SUP sztywna.

 Wyróżniamy także deski:

 • all-around - najbardziej uniwersalne deski, idealne jako pierwszy zakup dla początkujących, kształt deski all-around jest szerszy, dziób zaokrąglony, a długość umiarkowana w porównaniu do pozostałych desek dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Nadają się do pływania na różnego rodzaju zbiornikach wodnych, zarówno na spokojnej tafli jeziora, jak i na morzu przy umiarkowanych falach. Ze wzgledu na szerokość i stabilność są odpowiednie także dla osób o większej masie ciała.
 • deski  touring - przeznaczone są dla osób bardziej doświadczonych. Deska jest dłuższa, ale węższa niz model all-around. Deski z tej kategorii mogą też osiągać większą prędkość, dzięki węższej konstrukcji o szpiczastym przodzie. Pozwala to na przecinanie tafli wody, co zwiększa dynamikę pływania.
 • deski race - model deski zdecydowanie przeznaczony dla profesjonalistów. Wyróżnia je znaczna długość oraz mała stabilność. Dziób deski jest jeszcze węższy i szpiczasty niż u deski touring, co umożliwia rozwijanie bardzo dużych prędkości.
 • deska sup kajak - różnią się od standardowych desek SUP tym, że posiadają siedzisko kajakowe. Przeznaczona jest dla osób zaczynających przygodę z deskami SUP jak i dla zaawansowanych osób, jako forma urozmaicenia treningu. Deska do pływania z siedziskiem jest bezpieczna i nie wymaga pozycji stojącej.

Pompowane deski SUP są obecnie najpopularniejsze. Znacznie lżejsza, wypełniona powietrzem deska jest dobrym wyborem dla osób początkujących. Pompowane deski SUP są wygodne i łatwiejsze w transporcie, ponieważ ich masa jest mniejsza. Pływanie na wytrzymałej, a zarazem bezpiecznej desce będzie ciekawym doświadczeniem podczas wakacji nad wodą. Obecnie są one dostępne na każdą kieszeń, co oznacza, że możesz rozwinąć swoje umiejętności koordynacji przy założonym budżecie. 

Sztywna deska przeznaczona jest dla osób bardziej wykwalifikowanych i doświadczonych. Pływanie na sztywnej desce wymaga dużych zdolności koordynacyjnych i utrzymania równowagi. Ten rodzaj desek sprawdzi się na dużych falach. Sztywne deski są bardziej wytrzymałe, co pozwala im przetrwać wiele sezonów.

Deski SUP idealnie sprawdzą się podczas wyjazdów nad zamknięte akweny wodne, a nie tylko nad morze, co pozwoli urozmaicić Twój urlop i spędzony czas nad wodą. Dzięki różnorodnym rozmiarom, deski SUP mogą być wykorzystywane nie tylko przez dorosłych, ale i dzieci.

Jak wybrać swoją deskę SUP?

Przed zakupem powinniśmy określić specyfikę danej deski SUP. Na początek warto zastanowić się, czy:

 • odpowiadają nam bardziej deski SUP pompowane czy sztywne,
 • wersja deski ma być szeroka czy wąska,
 • zamierzamy pływać na desce SUP na stojąco czy na siedząco z wiosłem,
 • chcemy pływać szybko i dynamicznie wykonując trening, czy będziemy użytkować deskę rekreacyjnie.

Dla osób początkujących najlepsza będzie klasyczna, lekka deska dmuchana. Osoby profesjonalnie zajmujące się tą dyscypliną powinny zainwestować w deski szybkie, wąskie i sztywne, które sprawdzą się podczas intensywnego treningu, np. deski race.

Podczas wyboru deski warto zwrócić uwagę na jej szczegółowe parametry. Różne modele posiadają inną grubość, wagę, siedzisko oraz specyfikę budowy. Ważne jest również dopasowanie deski do naszej wagi, wzrostu oraz posiadanego doświadczenia w tym sporcie. Warto zasięgnąć porady w sklepie i porozmawiać ze specjalistą, który przedstawi całą charakterystykę danego sprzętu i doradzi, która deska będzie dla Ciebie idealna.

Bogatą ofertę desek SUP w różnych wzorach i kolorach znajdziesz na stronie sklepu internetowego 4FIZJO. Oprócz desek w zestawach znajdują się także niezbędne akcesoria takie jak profilowane wiosła, pompki, plecaki, krzesełka, linki z opaską na kostkę, stateczniki, czy zestaw naprawczy. Deski wykonane są z dwuwarstwowego materiału DWF gwarantującego stabilność konstrukcji oraz odporność na uszkodzenia. W ofercie sportów wodnych 4FIZJO znajdziesz także bojki asekuracyjne oraz worki wodoodporne, a także wiele innych akcesoriów sportowych, rehabilitacyjnych oraz fitness.

Podsumowanie

Deski SUP to coraz popularniejsza forma rozrywki pojawiająca się nad różnego rodzaju akwenami wodnymi.  Jest to nowa, ciekawa alternatywa dla pozostałych, znanych sportów wodnych. Ze względu na różnorodność desek, można dobrać je dokładnie do indywidualnych potrzeb. W miarę zdobywania coraz większych umiejętności deski można zmieniać na bardziej wymagające modele, aby nieustannie progresować i rozwijać swoje zdolności koordynacyjne. Niektóre modele desek wyposażone są także w siedziska umożliwiające pływania w pozycji siedzącej, co pozwala łatwiej nabrać wprawy i pewności siebie. Z desek mogą korzystać nie tylko dorośli, ale także młodzież i dzieci. Deski SUP to nowa forma rekreacji nad wodą idealna dla całej rodziny.

Źródła:

 1. Ben Schram, James Furness, Kevin Kemp-Smith​, Jason Sharp, A biomechanical analysis of the stand-up paddle board stroke: a comparative study. 2019
 2. Schram B, Hing W, Climstein M. Profiling the sport of stand-up paddle boarding. J Sports Sci 34: 937–944, 2016.
 3. Schram B, Hing W, Climstein M. Laboratory-and field-based assessment of maximal aerobic power of elite stand-up paddle-board athletes. Int J Sports Physiol Perform 11: 28–32, 2016.

Polecane

Deska SUP TSUNAMI paddle board 320cm T06

Deska SUP TSUNAMI paddle board 320cm T06

1 299,00 zł brutto999,00 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
Deska SUP TSUNAMI paddle board 350cm T03

Deska SUP TSUNAMI paddle board 350cm T03

1 499,00 zł brutto749,00 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
Deska SUP TSUNAMI paddle board 320cm T08

Deska SUP TSUNAMI paddle board 320cm T08

1 299,00 zł brutto749,00 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
Deska SUP TSUNAMI paddle board 320cm T02

Deska SUP TSUNAMI paddle board 320cm T02

999,00 zł brutto849,15 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
pixel