DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Polskie szlaki górskie dla dzieci w pigułce – pierwsze piesze wędrówki z Twoją pociechą

Polskie szlaki górskie dla dzieci w pigułce – pierwsze piesze wędrówki z Twoją pociechą

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 7 minut czytania

Polskie szlaki górskie dla dzieci w pigułce – pierwsze piesze wędrówki z Twoją pociechą.

dzieci w orach podczas odpoczynku na polanie

Doskonale znasz korzyści płynące z aktywnego trybu życia. To całkowicie zrozumiałe, że chcesz by Twoje dziecko zaczęło z nich czerpać jak najwcześniej. Nawet, jeżeli masz je nosić w nosidełku! Polskie góry mają naprawdę wiele do zaoferowania osobom na różnym poziomie aktywności. Bliskość natury, piękne widoki, trasy rowerowe i przeróżne dodatkowe atrakcje sprawiają, że to świetny pomysł na aktywność dla całej rodziny.

O co zadbać, by czuć się bezpiecznie na górskich szlakach? W które góry pojechać ze swoją pociechą? Sprawdź nasz poradnik, który ułatwi Ci wybór szlaku!

Jak się przygotować na górskie wędrówki z dzieckiem?

Górskie wycieczki z najmłodszymi towarzyszami z oczywistych względów różnią się od tych, na które możesz wybierać się samodzielnie. Nie chodzi w nich o zdobywanie najwyższych szczytów – a o cieszenie się ze wspólnej podróży z najbliższymi, wspólne zażywanie aktywności i podziwianie pięknych krajobrazów.

O czym pamiętać na górskich wędrówkach z dziećmi? Jak dzię do nich odpowiednio przygotować?

  • Wybierz szlak odpowiedni dla wieku i kondycji Twoich dzieci. Zaczynaj od krótkich i łatwych tras, a w razie potrzeby i oczywiście chęci stopniowo zwiększaj dystans i trudność. Sprawdź, czy wybrany szlak ma ciekawy cel lub atrakcje, które zainteresują Twoje dzieci, np. jaskinie, park linowy, wodospady czy jeziora.

  • Zadbaj o odpowiednie ubranie i obuwie dla siebie i dzieci. Ubrania powinny być ciepłe i wygodne. Mają chronić przed słońcem, deszczem i owadami. Obuwie powinno być stabilne, przewiewne i dopasowane do stopy. Nie zapomnij o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych i rękawiczkach.

  • Zabierz ze sobą najważniejsze rzeczy i sprzęt. Mata może okazać się nieocenioną pomocą podczas odpoczynku. W górach rzadko możesz trafić na ławki :) Być może przydatne okażą się także kijki trekkingowe?

  • Nie zapomnij o jedzeniu i piciu dla siebie i dzieci. Zabierz dużo wody i lekkich przekąsek, np. kanapki, owoce, orzechy, batony, ciasteczka itp. Jeśli jest chłodniej, pamiętaj o termosie z ciepłym napojem. Unikaj ciężkich i tłustych potraw, które mogą obciążać żołądek i spowalniać trawienie.

  • Ustal najlepszy czas na wycieczkę. Unikaj największego upału i zacznij wędrówkę wcześnie rano, aby mieć więcej czasu i uniknąć tłumów. Sprawdź prognozę pogody i dostosuj plan do warunków atmosferycznych. Unikaj wędrówek podczas burzy, mgły, silnego wiatru lub śniegu.

  • Zaangażuj dzieci w planowanie i realizację wycieczki. Pozwól im wybrać szlak, zapakować plecak, zrobić kanapki, sprawdzić mapę czy zebrać patyki na ognisko. Pokaż im, jak korzystać z kompasu, mapy czy latarki. Naucz ich podstawowych zasad bezpieczeństwa i etykiety górskiej. Baw się z nimi, opowiadaj historie, graj w gry, zadawaj zagadki, obserwuj przyrodę.

  • Bądź elastyczny i cierpliwy. Nie narzucaj dzieciom swojego tempa i celu. Dostosuj się do ich potrzeb i nastroju. Rób częste przerwy, pozwól im odpoczywać, bawić się, odkrywać, zadawać pytania itp. Nie zmuszaj swojej pociechy do chodzenia, gdy jest zmęczona, znudzona lub marudna. Nie bój się zawrócić lub zmienić planu, jeśli sytuacja tego wymaga. Pamiętaj, że chodzi o dobrą zabawę i wspólne przeżycia, a nie o zdobycie szczytu za wszelką cenę.

Lista łatwych polskich szlaków na rodzinny wypad

Góry Stołowe? Bieszczady? A może Beskid Śląski? Polska obfituje w wiele pięknych i jednocześnie łatwych szlaków, które sprawią, że spędzisz niesamowite aktywne chwile ze swoją rodziną.

Oto nasze propozycje łatwych szlaków, które są przyjazne dzieciom:

Dolina Kościeliska

Kościeliska

To jedna z najpopularniejszych i najpiękniejszych dolin w Tatrach. Jest idealna dla rodzin z dziećmi, ponieważ ma niewielkie nachylenie i wiele atrakcji, takich jak jaskinie, skały i wodospady. Możesz zwiedzić pięć jaskiń znajdujących się w Tatrzańskim Parku Narodowym, w tym oświetloną Jaskinię Mroźną.

Długość szlaku to około 11 km w obie strony, a czas przejścia to około 4 godziny. Szlak zaczyna się przy parkingu w Kirach i prowadzi asfaltową drogą do schroniska w Hali Ornak, skąd można skręcić w prawo do Jaskini Mroźnej lub w lewo do Jaskini Raptawickiej. Następnie biegnie wzdłuż potoku Kościeliskiego, mijając kolejne jaskinie i skały. Na końcu doliny znajduje się Polana Pisana, skąd można wrócić tą samą drogą lub przedłużyć wycieczkę do Doliny Miętusiej lub Doliny Chochołowskiej.

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska

To najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach, która ma około 10 km długości i zajmuje obszar ponad 35 km². By do niej dotrzeć, podążaj asfaltową drogą do schroniska na Polanie Chochołowskiej. Po drodze możesz podziwiać lasy, łąki, wiatrołomy i górskie szczyty.

Dolina Chochołowska jest też bogata w faunę i florę, a wiosną zachwyca kwitnącymi krokusami. Jeśli chcesz zobaczyć jeszcze więcej, możesz przedłużyć wycieczkę do Doliny Starorobociańskiej lub Doliny Jarząbczej.

Morskie Oko

Morskie Oko

To dość oczywista opcja, ale w zestawieniu łatwych tras przyjaznych dzieciom, nie sposób jej pominąć. Morskie Oko jest przez wiele osób uznawane za najłatwiejszy szlak, ale to także największe i najbardziej znane jezioro w Tatrach. Jest otoczone przez majestatyczne szczyty i lasy, co tworzy malownicze, piękne krajobrazy.

Do Morskiego Oka dojdziesz podążając asfaltową drogą o długości 8 km. Czas przejścia to około 2 godziny. Jeśli chcesz zobaczyć jeszcze piękniejszy widok, możesz podejść do Czarnego Stawu pod Rysami, który znajduje się około 200 m wyżej. Szlak zaczyna się przy parkingu w Palenicy Białczańskiej i prowadzi przez las i łąki do schroniska nad Morskim Okiem, gdzie można odpoczywać i podziwiać jezioro. Następnie szlak wiedzie stromą ścieżką do Czarnego Stawu, skąd można podziwiać panoramę na Rysy, Mięguszowieckie Szczyty i Mnicha.

Dolina Strążyska

Dolina Strążyska

To kolejna urokliwa dolina w Tatrach, która jest łatwo dostępna i przyjazna dla dzieci. Szlak prowadzi wzdłuż strumienia, a na końcu znajduje się Polana Strążyska, gdzie można odpoczywać i urządzić piknik, spędzając czas z całą rodziną.

Możesz też podziwiać Siklawicę, najwyższy wodospad w Tatrach. Długość szlaku to około 5 km w obie strony, a czas przejścia to około 2 godziny.

Szlak zaczyna się przy parkingu w Kirach i prowadzi asfaltową drogą do wejścia do doliny, gdzie trzeba kupić bilet do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Następnie szlak biegnie żwirową drogą wzdłuż potoku Strążyskiego, mijając skały i mostki. Na końcu doliny znajduje się Polana Strążyska, skąd można zobaczyć Giewont i Czerwone Wierchy. Możesz też podejść do Siklawicy, która ma 25 m wysokości i jest najwyższym wodospadem w Tatrach.

Szczeliniec Wielki

Szaniec Wielki

Wyprawa na najwyższy szczyt Gór Stołowych, który słynie z niezwykłych form skalnych to świetny pomysł na wypad w góry z dzieckiem. Szlak prowadzi przez labirynt szczelin i skalnych grzybów, a z wierzchołka można podziwiać panoramę na całe Sudety.

Długość szlaku to około 4 km w obie strony, a czas przejścia to około 2 godziny. Szlak zaczyna się w centrum Karłowa i jego pierwszy etap prowadzi do wejścia do parku, a dalej po kamiennych schodach do całorocznego schroniska PTTK Na Szczelińcu. Przy schronisku znajdują się tarasy widokowe, z których można podziwiać krajobraz. Następny etap prowadzi wzdłuż trasy turystycznej, gdzie można podziwiać niezwykłe formacje skalne, przejść przez Piekiełko i dotrzeć do szczytu Szczelińca Wielkiego, który ma 919 m n.p.m.

Tarnica

Tarnica w Bieszczadach

Nie mogliśmy zapomnieć o pięknych Bieszczadach! Musisz jednak wziąć pod uwagę, że Tarnica, czyli najwyższy szczyt tych gór, jest dość wysoka. To ponad 600 metrów podejścia, co może być męczące dla małych nóg.

Jeżeli jednak wybierzesz najkrótszą trasę, starsze dziecko na pewno sobie z nią poradzi.

Trasa ma około 4 km w jedną stronę i zajmuje około 2 godziny. Szlak jest dobrze oznakowany i prowadzi przez łąki i lasy. Na końcu szlaku trzeba pokonać żółty odcinek z 500 schodami, które prowadzą na sam szczyt. Z wierzchołka możesz zobaczyć m.in. Połoninę Caryńską, Połoninę Wetlińską, Halicz, Bukowe Berdo i Słowację.

Podsumowanie

Park rozrywki czy plac zabaw to nie jedyne sposoby, by spędzić aktywnie czas z dziećmi. Górskie wakacje lub nawet krótkie wycieczki to równie świetna opcja! Może Twoje pociechy docenią podziwianie malowniczych krajobrazów z wieży widokowej bardziej niż przejażdżki na rollercoasterach?

Pamiętaj, że wiele przydatnych podczas wypraw w góry akcesoriów znajdziesz w naszym sklepie. Zadbaj o odpowiednie przygotowanie i ruszaj w góry z dziećmi!

Polecane

Raczki dla dzieci raczki turystyczne buty M (28-32)

Raczki dla dzieci raczki turystyczne buty M (28-32)

89,99 zł brutto71,99 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
MOUNTAIN GOAT Kubek termiczny TRAVEL Czerwony

MOUNTAIN GOAT Kubek termiczny TRAVEL Czerwony

40,00 zł brutto32,00 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
Termos turystyczny do kawy i herbaty

Termos turystyczny do kawy i herbaty

69,99 zł brutto55,99 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
Termos obiadowy ze stali nierdzewnej

Termos obiadowy ze stali nierdzewnej

79,99 zł brutto63,99 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
pixel