Połączenie boksu, tańca i pilatesu? To możliwe! Poznaj piloxing
Spis treści
Piloxing: Rewolucyjne połączenie pilatesu, boksu i tańca
Niestety, to niewinne wcięcie w biodrach może być przyczyną kompleksów czy niezadwolenia ze swojej sylwetki. Choć nie powinno! Wiele celebrytek jeszcze do nie dawna decydowało się na radykalne kroki, w tym operację, by się go pozbyć. Dziś jednak zdecydowanie skręcamy w stronę akceptacji swojego ciała. I to nam się podoba!
Mimo wszystko zależy Ci na tym, aby zmniejszyć ich widoczność? Dowiedz się więcej na ich temat i tego, jakie ćwiczenia na hip dip warto wykonywać, by zmienić wygląd sylwetki na taki, który odpowiada Ci bardziej.
Jak wyglądają hip dips i dlaczego powstają?
Piloxing to połączenie pilatesu, boksu i elementów tańca. Przyznasz, że nie są to dyscypliny, które pasują do siebie na pierwszy rzut oka? Zapewniamy jednak, że już podczas pierwszego treningu zmienisz zdanie. Dzięki takiemu zestawowi ćwiczeń pobudzisz do pracy całe ciało, a na jednych zajęciach spalisz nawet 1000 kalorii!
Na czym dokładnie polega piloxing i jakie może przynieść efekty? Czy jest to dyscyplina dla Ciebie? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Czym jest piloxing? Poznaj ten świetny trening interwałowy
Piloxing został wymyślony przez trenerkę celebrytów, Vivecę Jensen z Kalifornii. Jej celem było stworzenie efektywnego treningu, który nie tylko spala tłuszcz i wzmacnia mięśnie, ale także dodaje pewności siebie i poczucia wewnętrznej siły. Sama nazwa "Piloxing" jest połączeniem dwóch słów: "pilates" i "boxing".
Jest to trening interwałowy o zmiennej intensywności, który wprowadza organizm na wysokie obroty, a następnie stopniowo go wycisza. Takie zajęcia znacznie przyspieszają metabolizm, co sprawia, że spalasz tłuszcz jeszcze długo po zakończonych ćwiczeniach.
Trening piloxingu łączy:- Elementy boksu. W jego trakcie wykonujesz ciosy bokserskie i kopnięcia, co podnosi tętno i wzmacnia mięśnie ramion.
- Elementy pilatesu, które pomagają wzmocnić mięśnie głębokie i rozciągnąć ciało.
- Elementy tańca. Energetyczne układy taneczne dodają radości i zmysłowości ruchom.
Piloxing wzmacnia i rzeźbi całe ciało, spala kalorie (nawet 1000 kalorii w ciągu godziny) i dostarcza dużo frajdy. Już chcesz go wybpróbować? To do dzieła!
Przyładowy trening piloxingu
Typowa sesja piloxingu obejmuje serię dynamicznych ćwiczeń, które angażują różne partie ciała, w tym mięśnie brzucha, ramion, nóg i pośladków. Ćwiczenia te są wykonywane przy rytmicznej muzyce, co stanowi dodatkową dawkę energii i motywacji.
Cały trening trwa zazywczaj około godziny. Może on przebiegać w następujący sposób:
- Rozgrzewka. Standardowo - bieganie w miejscu, skakanie na skakance lub pajacyki przez kilka minut.
- Właściwy trening rozpoczyna się od sesji cardio, czyli boksowania. Wykonujesz ciosy bokserskie, które podnoszą tętno i przy okazji wzmacniają mięśnie ramion.
- Następnie przychodzi czas na pilates. To czas na pracę nad mięśniami głębokimi i rozciąganie.
- Taniec. To kolejna dawka treningu cardio. A jako, że prawdopodobnie doskwiera Ci już zmęczenie, rytmiczna muzyka dodatkowo motywuje Cię do działania.
- Cały cykl może się powtarzać, a tempo jego jest zmienne – raz intensywne, potem wolniejsze i znów szybkie.
A może chcesz ćwiczyć piloxing w domu i potrzebujesz bardziej szczegółowej rozpiski? Proszę bardzo:
Rozgrzewka (ok. 10 minut):
- Marsz w miejscu: 1-2 minuty
- Skakanie na skakance: 1-2 minuty
- Rozciąganie mięśni całego ciała: 3-4 minuty
Część bokserska (10 minut):
- Uderzenia prostymi ciosami: 3 serie po 30 sekund
- Uderzenia sierpowe: 3 serie po 30 sekund
- Kopnięcia: 3 serie po 30 sekund
- Kombinacje bokserskie (np. jab, cross, sierp, kopnięcie): 3 serie po 1 minucie
Część pilates (10 minut):
- Plank: 3 serie po 30 sekund
- Most: 3 serie po 30 sekund
- Unoszenie nóg w leżeniu na plecach: 3 serie po 30 sekund
- Unoszenie nóg w leżeniu na brzuchu: 3 serie po 30 sekund
- Ćwiczenia oddechowe z aktywacją mięśni brzucha: 3 serie po 1 minucie
Część taneczna (10 minut):
- Kombinacje taneczne (np. chód, bieg, skakanie): 3 serie po 1 minucie
- Skoki na skakance: 3 serie po 30 sekund
- Chodzenie bokiem w rytm muzyki: 3 serie po 30 sekund
- Taniec z partnerem lub solo: 3 serie po 1 minucie
Wyciszanie organizmu i rozciąganie (5-10 minut):
- Chód lub marsz w miejscu: 2-3 minuty
- Rozciąganie mięśni nóg, ramion, pleców i klatki piersiowej: 5-7 minut
- Masaż mięśni za pomocą rollera lub piłki tenisowej: 2-3 minuty
Efekty piloxingu
Piloxing nie bez powodu króluje ostatnio w najmodniejszych klubach fitness. Już sam pilates, boks czy taniec może przynieść wiele korzyści dla Twojego zdrowia, samopoczucia i sylwetki. Wyobraź sobie zatem, co się dzieje, gdy połączysz wszystkie te elementy podczas jednej sesji treningowej.
Oto najważniejsze zalety takich ćwiczeń:
- Poprawa wydolności. Piloxing to dynamiczne ruchy bokserskie, taneczne sekwencje oraz ćwiczenia pilates. Rezultat? Skuteczne zwiększenie wydolności układu sercowo-naczyniowego.
- Wzmacnianie mięśni. Trening Piloxingu angażuje wiele grup mięśniowych, w tym mięśnie ramion, nóg, brzucha i pośladków. Regularne wykonywanie tych ćwiczeń prowadzi do wzrostu siły mięśniowej i wytrzymałości.
- Spalanie kalorii. Każdy trening interwałowy, a w szczególności piloxing, sprawia, że spalasz dużo kalorii w stosunkowo krótkim czasie. Wspomagasz więc proces redukcji tkanki tłuszczowej i utrzymujesz poprawną wagę ciała.
- Poprawa koordynacji ruchowej. Elementy boksu, taniec oraz pilates wymagają precyzyjnych ruchów, co przyczynia się do poprawy koordynacji i równowagi ciała.
- Zwiększenie elastyczności. Za to odpowiedzialny jest przede wszystkim pilates.
- Redukcja stresu. Aktywność fizyczna, zwłaszcza taka jak piloxing, skutecznie redukuje poziom stresu i poprawia samopoczucia. Wszystko dzięki uwalnianiu endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia.
- Wzmacnianie układu odpornościowego, co pomaga w zapobieganiu infekcjom i chorobom.
- Poprawa samopoczucia i pewności siebie. Taka idea przyświecała twórczyni piloxingu. Pora sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest!
Pamiętaj, że wymienione wyżej efekty zaobserwujesz tylko pod warunkiem regularnych treningów.
Komu przypadnie do gustu piloxing?
Zastanawiasz się, czy piloxing jest dla Ciebie? Tak naprawdę mogą go uprawiać wszyscy - niezależnie od wieku i poziomu zaawansowania.
W szczególności przypadnie on jednak do gustu osobom, które:
- Szukają efektywnego treningu cardio. To świetna opcja, jeśli chcesz chcą poprawić kondycję fizyczną i spalić kalorie.
- Chcą wzmocnić mięśnie i poprawić siłę. Piloxing to wiele ruchów, które angażują różne grupy mięśniowe - jak ramiona, nogi, brzuch i pośladki.
- Szukają sposobu na poprawę równowagi i postawy. Piloxing przyczynia się do wzmocnienia mięśni głębokich i zwiększenia świadomości swojego ciała.
- Cenią sobie różnorodność ćwiczeń. Piloxing łączy w sobie różnorodne elementy, takie jak boks, taniec i pilates, co sprawia, że trening jest dynamiczny.
- Szukają sposobu na redukcję stresu i poprawę samopoczucia. Podczas ćwiczeń piloxingu uwalnia się cała masa endorfin, czyli hormonów szczęścia.
- Lubią ćwiczyć w grupie. Piloxing najczęściej jest prowadzony w formie zajęć grupowych, co sprzyja motywacji i budowaniu wspólnoty fitness
Podsumowanie
Chcesz urozmaicić swoje treningi? Standardowy trening interwałowy nie jest dla Ciebie? A może szukasz niestandardowych zajęć, które przekonają Cię do aktywności fizycznej? Piloxing może okazać się strzałem w dziesiątkę. Ta forma ćwiczeń z całą pewnością nie pozwoli Ci się nudzić, a jej efekty sprawią, że z radością będziesz chodzić na zajęcia.
Nie da się ukryć, że piloxing może przynieść więcej frajdy niż bieganie na bieżni. To co, ruszasz na pierwszy trening?