DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Nordic walking zimą – jak przygotować się do wędrówki w trudnych warunkach?

Nordic walking zimą – jak przygotować się do wędrówki w trudnych warunkach?

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 6 minut

Bez wymówek! Czyli o zaletach uprawiania nordic walkingu zimą

Nordic walking zimą

Już zwykły spacer może okazać się bardzo korzystny dla Twojego organizmu. Jeżeli dodasz do niego wsparcie w postaci kijków trekkingowych, możesz tylko zyskać i przy okazji ochronić swoje stawy kolanowe i biodrowe.

Wciąż się zastanawiasz, dlaczego warto postawić na nordic walking w zimie? Oto powody:

  • Spalisz więcej kalorii i zaangażujesz więcej mięśni niż podczas zwykłego chodzenia.
  • Zbudujesz siłę i wytrzymałość – nordic walking wzmacnia mięśnie górnej i dolnej części ciała oraz stabilizuje kręgosłup.
  • Odciążysz swoje stawy – nordic walking jest łagodniejszy dla stawów niż niektóre inne formy aktywności fizycznej – jak np. bieganie.
  • Poprawisz swój nastrój i zmniejszysz stres – wszystko dzięki łączeniu ruchu i kontaktu z naturą.
  • Dotlenisz organizm i zatroszczysz się o zdrowie – nordic walking, jak każda aktywność, poprawia pracę serca i układu krążenia.
  • Będziesz mieć okazję podziwiać piękne zimowe krajobrazy.

Oczywiście, aby nordic walking przyniósł jak najlepsze efekty, warto go połączyć ze zbilansowaną dietą i w razie potrzeb – innymi aktywnościami.

Przygotowanie do nordic walking w zimie – co warto wiedzieć?

Zimą panują szczególne warunki atmosferyczne. Jak już wiesz, nie wykluczają one aktywności na zewnątrz – warto jednak się do nich odpowiednio przygotować. O czym należy pamiętać, wybierając się na zimową wędrówkę z kijkami?

  • Ubierz się na cebulkę. Zadbaj o to, aby wybrana przez Ciebie odzież odpowiednio odprowadzała wilgoć i zapobiegała utracie ciepła. Bielizna termoaktywna na pewno nie zaszkodzi!
  • Szczególnie zadbaj o ochronę rąk i uszu. Aby uniknąć odmrożeń, zakryj te wrażliwe części ciała.
  • Zachowaj ostrożność na śliskich powierzchniach. Uważaj na oblodzone chodniki, drogi czy ścieżki. Pomogą Ci w tym antypoślizgowe nakładki na buty bądź raki górskie. Szczególnie jeśli masz zamiar wędrować po stromych szczytach.
  • Zadbaj o nawodnienie i coś ciepłego do picia. Z odpowiednim termosem to bardzo łatwe! Powinna znaleźć się w nim ciepła herbata lub inny rozgrzewający napój.
  • Pamiętaj o prawidłowej technice nordic walking. Ta aktywność wymaga synchronizacji ruchów rąk i nóg oraz odpowiedniego ustawienia ciała.

Jak wybrać profesjonalne kije do nordic walkingu?

Na komfortowe uprawianie nordic walkingu pozwoli Ci własny sprzęt. W przypadku kijków trekkingowych liczy się przede wszystkim kilka aspektów. Co warto wziąć pod uwagę przy ich wyborze?

  • Długość. Kijki do nordic walking powinny być dopasowane do Twojego wzrostu. Zbyt krótkie lub zbyt długie mogą zaburzać prawidłową technikę i powodować dyskomfort. Właśnie dlatego rekomendujemy Ci wybór kijków regulowanych z naszej oferty – dzięki temu idealnie dopasujesz ich rozmiar do Twojego wzrostu.
  • Tworzywo, z którego kijki zostały wykonane. Kije do nordic walkingu mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak aluminium, włókno węglowe, włókno szklane lub kompozyty. Wpływa to na ich wagę, sztywność i amortyzację. Im więcej włókna węglowego, tym lżejsze i sztywniejsze kije, ale też droższe i bardziej podatne na uszkodzenia. Najlepszym rozwiązaniem na start są kijki wykonane z aluminium.
  • Uchwyt, który powinien być wygodny, antypoślizgowy i dopasowany do kształtu Twojej dłoni. W naszej ofercie znajdziesz np. kijki z uchwytami piankowymi – co zapewnia świetną przyczepność i tłumi wstrząsy.
  • Pętle kijów, które służą do ich mocowania do dłoni i zapobiegają przypadkowemu wypuszczaniu. Powinny być regulowane, a także łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu. Zwróć uwagę, by nie powodowały otarć czy ucisku.
  • Końcówkę kijów, czyli część, która styka się z podłożem i zapewnia przyczepność i stabilność. Końcówki mogą być wykonane z metalu lub gumy, w zależności od rodzaju nawierzchni. Na śniegu można użyć specjalnych koszyków, które zapobiegają zapadaniu się kijów w śnieg.

Nordic walking – czy to sport dla każdego?

Nordic walking jest odpowiedni dla osób w każdym wieku i o różnym poziomie sprawności. To niewymagająca forma aktywności fizycznej, którą mogą uprawiać nawet osoby starsze. Oczywiście kluczowe jest to, by odpowiednio dobrać intensywność i długość treningu do swoich potrzeb i możliwości.

Jednak nordic walking nie jest pozbawiony przeciwwskazań. Niektóre z nich to:

  • choroby serca lub układu krążenia, które wymagają konsultacji z lekarzem przed rozpoczęciem ćwiczeń,
  • problemy z równowagą czy koordynacją wynikające z różnego rodzaju schorzeń (np. neurologicznych),
  • stany zapalne lub urazy stawów, mięśni lub ścięgien, które nordic walking może pogłębić.

Jak więc widzisz, nordic walking to sport dla prawie każdego. Miej jednak na uwadze, że przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań lub ograniczeń. Pamiętaj również o tym, by nauczyć się prawidłowej techniki chodzenia z kijkami, aby uniknąć kontuzji i skorzystać z pełnych korzyści tej aktywności.

Podsumowanie

Pobór tlenu i aktywność na świeżym powietrzu może być bardzo korzystna dla Twojego organizmu – o każdej porze roku! Nordic walking sprawia, że zwykły marsz staje się bardziej efektywny i bezpieczny dla Twojego zdrowia. Możesz dzięki temu spalić nawet 500 kalorii w godzinę!

Zatem pora na ćwiczenia! Wybierz najlepsze kijki dla siebie, dobierz niezbędne akcesoria i wyjdź na spacer!

pixel