DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Metoda Fukutsudzi w bólu kregosłupa - sprawdź, czym jest

Metoda Fukutsudzi w bólu kregosłupa - sprawdź, czym jest

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 5 minut

Metoda Fukutsudzi: Jak poprawne ułożenie miednicy wpływa na sylwetkę i zdrowie kręgosłupa?

Jej autorem jest doktor Toshiki Fukutsudzi, japoński fizjoterapeuta, który podczas swojej wieloletniej praktyki zauważył, że u osób otyłych występuje nieprawidłowe położenie miednicy w stosunku do kręgosłupa. Sprawia to, że brzuch odstaje i wydaje się większy, niż jest w rzeczywistości. Stosując jego metodę, można przywrócić miednicę do prawidłowej pozycji, co sprawi, że stanie się on bardziej płaski.

To jednak nie tylko kwestie estetyczne, ale także zapobieganie bólom kręgosłupa. Brzmi ciekawie? Sprawdź, na czym polega metoda Fukutsudzi, poznaj jej zalety, a także prawidłowy sposób wykonywania ćwiczenia.

Na czym polega metoda Fukutsudzi?

rolowanie w domu

Metoda Fukutsudzi to japońska technika, która zdobyła popularność jako sposób na koretkę postawy, pozbycie się wystającego brzucha i ogólną poprawę zdrowia.

Jest to ćwiczenie odchudzające, które wykonuje się za pomocą... zrolowanego ręcznika. Podkłada się go pod plecy i leży na nim przez około 5 minut. Już tyle czasu ma wystarczyć, aby obwód pasa zmniejszył się nawet o 3 cm. Oczywiście pod warunkiem regularnej praktyki.

Odchudzanie to jednak nie jedyna zaleta czy cel takich ćwiczeń. Metoda Fukutsudzi jest uznawana za bezpieczną i skuteczną formę terapii dla osób cierpiących na bóle pleców spowodowane nieprawidłową postawą lub napięciem mięśniowym. Doskonale rozluźnia ona mięśnie brzucha i pleców, a także przywraca fizjologiczne krzywizny kręgosłupa, co zapobiega napięciu lędźwi oraz bólom w krzyżu.

Metoda Fukutsudzi - założenia

Choć nie ma jeszcze jednoznacznych dowodów naukowych potwierdzających skuteczność tej metody, liczne pozytywne opinie oraz doświadczenia osób, które ją stosowały, przyczyniły się do jej dużej popularności na całym świecie. Pozostaje Ci przekonać się o tym na własnej skórze, a właściwie kręgosłupie :)

Co leży u podstaw tej metody?

 • Metoda Fukutsudzi zakłada, że prawidłowe ułożenie kręgosłupa jest kluczowe dla ogólnego zdrowia i samopoczucia. Nieprawidłowa postawa może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych - w tym bólu pleców, problemów z układem trawiennym oraz napięcia mięśniowego.
 • Metoda Fukutsudzi polega na wykonywaniu prostych ćwiczeń korekcyjnych, które mają na celu wyrównanie kręgów, rozluźnienie napiętych mięśni oraz poprawę postawy. To łatwe ruchy, które można wykonywać w domu bez specjalistycznego sprzętu.
 • Ćwiczenia mają na celu wzmocnienie mięśni brzucha i przywrócenie prawidłowego położenia miednicy, co pozwala wysmuklić sylwetkę. Sama metoda nie spowoduje jednak magicznej utraty tkanki tłuszczowej. Musisz dołożyć do tego inne, regularne ćwiczenia i dietę.

Metoda Fukutsudzi - jak wykonywać ćwiczenia?

Oto poprawny sposób wykonywania ćwiczenia według metody Fukutsudzi:
 • Odpowiednio się przygotuj. Zwiń ręcznik (zroluj go) i owiń go ciasno gumkami lub sznurkiem, aby się nie rozwijał. Usiądź na macie lub dywanie z wyprostowanymi nogami, a ręcznik umieść za plecami.
 • Połóż się i umieść zwinięty ręcznik pod plecami tak, aby przylegał do lędźwi na wysokości pępka. Uważaj, aby rulon się nie przesunął.
 • Utrzymuj prawidłową pozycję ciała. Wyprostuj ręce za głową, a nogi rozsuń na szerokość ramion. Duże palce u stóp powinny się ze sobą stykać, a pięty powinny być ustawione na zewnątrz.
 • Ręce umieść za głową. Złącz dłonie, a kciuki skieruj na zewnątrz.
 • W trakcie wykonywania ćwiczenia staraj się maksymalnie wyciągnąć całe ciało. Pamiętaj, by spokojnie i głęboko oddychać.
 • Wstawaj powoli, a po zakończeniu ćwiczenia postaraj się rozluźnić.

Ćwiczenia możesz wykonywać na macie lub na dywanie. Polecamy Ci jednak tę pierwszą opcję. Mata zapewni odpowiednią przyczepność i komfort ćwiczeń. Nie może to być zbyt miękkie ani zbyt twarde podłoże.

Metoda Fukutsudzi - zalety stosowania

To japońskie ćwiczenie odchudzające ma wiele zalet - dotyczących zarówno Twojej sylwetki, jak i zdrowia i samopoczucia. Oto te najciekawsze, które wyróżniają metodę Fukutsudzi:

 • Poprawa postawy. Jedną z głównych zalet metody Fukutsudzi jest jej zdolność do poprawy postawy ciała poprzez korektę położenia miednicy.
 • Zmniejszenie bólu pleców, zwłaszcza tych spowodowanych nieprawidłową postawą ciała.
 • Redukcja obwodu talii - dzięki wzmocnieniu mięśni brzucha i poprawie postawy.
 • Zwiększenie wzrostu. Przez ustawienie kręgów w prawidłowych pozycjach możesz urosnąć o ok. 1 cm.
 • Poprawa funkcjonowania narządów wewnętrznych, w tym układu trawiennego, oddechowego i hormonalnego.
 • Zwiększenie elastyczności oraz poprawa zakresu ruchu w stawach.
 • Ogólna poprawa samopoczucia i jakości życia. Każde ćwiczenia, nawet te najprostsze, przynoszą pozytywne korzyści dla organizmu.
 • Prostota i dostępność. Metoda Fukutsudzi opiera się na prostych ćwiczeniach korekcyjnych, które możesz wykonywać samodzielnie w domu, bez konieczności korzystania z drogiego sprzętu czy wizyt u terapeuty.
 • Brak skutków ubocznych. Metoda Fukutsudzi jest ogólnie uznawana za bezpieczną formę terapii. Jest to więc alternatywna opcja dla osób poszukujących naturalnych metod łagodzenia bólu pleców i poprawy postawy.

Pamiętaj jednak, że efekty zobaczysz dopiero po kilku tygodniach regularnego wykonywania ćwiczeń. Osoby z dużą nadwagą będą musiały na nie czekać dłużej.

Komu jest polecana ta metoda?

Skorzystają na niej osoby:
 • z problemami z postawą ciała, takimi jak skolioza czy kyfoza,
 • narzekają na bóle kręgosłupa,
 • które chcą wzmocnić mięśnie brzucha,
 • które chcą zmniejszyć obwód talii i pozbyć się wystającego brzucha.

Podsumowanie

Metoda Fukutsudzi to sposób na płaski brzuch i zdrowy kręgosłup, która może zająć Ci zaledwie 5 minut w ciągu dnia. Pamiętaj, że regularność jest kluczowa, aby osiągnąć zamierzone efekty. Zaleca się, by ćwiczyć minimum trzy razy w tygodniu.

Musisz jednak liczyć się z tym, że gdy mowa o odchudzaniu, metoda ta daje przede wszystkim efekt wizualny. Aby uzyskać wymarzoną, szczupłą sylwetkę i zdrowe ciało, pamiętaj także o standardowej aktywności fizycznej i zdrowej diecie. Powodzenia!

pixel