DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Masaż na ból głowy – czy to pomaga?

Masaż na ból głowy – czy to pomaga?

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 5 minut

Ból głowy a masaż – czy to może pomóc?

Ból głowy jest jedną z najczęstszych dolegliwości, która dotyka ludzi na całym świecie. Chociaż istnieją różne sposoby na złagodzenie bólu głowy, masaż często jest jednym z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych sposobów na redukcję objawów bólu. Masaż na ból głowy jest formą terapii manualnej, która skupia się na wykonywaniu technik masażu w okolicach głowy, szyi i ramion. Może to obejmować delikatne uciskanie, wyciskanie i rolowanie różnych obszarów ciała, które są związane z bólem głowy. Wiele osób korzysta z masażu na ból głowy jako sposobu na złagodzenie bólu i napięcia spowodowanych stresem, niewłaściwym stylem życia lub urazami. W tym artykule omówimy, czym dokładnie jest masaż na ból głowy, jakie są jego korzyści i jakie techniki są stosowane w trakcie tej terapii.

Ból głowy na skroniach

Czym jest masaż na ból głowy?

Ból głowy jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z którą boryka się wiele osób. Zazwyczaj jest to objaw przejściowy i nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia. Niemniej jednak ból głowy może znacznie wpłynąć na naszą codzienną aktywność i komfort życia. Przyczyny bólu głowy są różne, dlatego trzeba skupić się nie tylko na samej głowie, ale też innych częściach ciała. Dlatego wiele osób szuka sposobów na złagodzenie tego nieprzyjemnego objawu, w tym m.in. naturalnych metod, jak masażu i akupresury.

Masaż na ból głowy jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na złagodzenie tego nieprzyjemnego objawu. Polega on na delikatnym i łagodnym uciskaniu, rozciąganiu oraz masowaniu mięśni i tkanek twarzy, szyi oraz karku. Masaż ten przyspiesza krążenie krwi, łagodzi napięcie mięśniowe oraz pobudza układ nerwowy. Dzięki temu zwiększa się przepływ tlenu i substancji odżywczych do mózgu, co może przyczynić się do złagodzenia bólu głowy.

W trakcie masażu na ból głowy zwykle zabieg zaczyna się od delikatnego ucisku skroni, a następnie przechodzi się do masowania mięśni tyłu głowy, szyi i barków. Wszystkie ruchy wykonywane są delikatnie, aby nie zwiększać napięcia mięśniowego. Masaż taki może trwać od kilku do kilkunastu minut, w zależności od stopnia nasilenia bólu.

Akupresura na napięciowy ból głowy to kolejna metoda, która może przynieść ulgę w przypadku bólu głowy. Polega ona na wywieraniu nacisku na specjalne punkty na ciele, które odpowiadają za łagodzenie bólu głowy. Akupresura jest formą terapii, która wykorzystuje zasady tradycyjnej chińskiej medycyny, a więc na zasadzie leczenia całego organizmu, nie tylko objawów, takich, jak bóle głowy.

Gdzie uciskać, jak boli głowa – podpowiadamy

W zależności od przyczyny, bóle głowy mogą mieć różny charakter i nasilenie. Jednym z dodatkowych sposobów na złagodzenie bólu głowy jest masaż, który możemy wykonać samodzielnie.

Ból napięciowy

Ból napięciowy to najczęściej spotykany rodzaj bólu głowy. Charakteryzuje się on uczuciem ucisku lub zaciskania w okolicy czoła, lub skroni. W celu złagodzenia bólu warto spróbować wykonać masaż. Najlepiej rozpocząć od delikatnego gładzenia skóry na czole i skroniach, a następnie delikatnymi ruchami okrężnymi masować te same partie głowy. Masaż powinien być wykonany powoli i delikatnie, bez wywierania zbyt dużego nacisku na skórę. Ważne jest, aby podczas masażu skupić się na relaksacji i odprężeniu.

Bóle migrenowe

Przy migrenowych bólach głowy, które zwykle występują po jednej stronie głowy i charakteryzują się pulsującym bólem. Często towarzyszą im mdłości i światłowstręt. W przypadku migreny masaż powinien być wykonywany w delikatny sposób, ponieważ dotyk może nasilić ból. Najlepiej zacząć od lekkiego gładzenia skóry na czole i skroniach, a następnie delikatnie uciskać skórę palcami. Nacisk powinien być skoncentrowany na jednej, bolącej stronie głowy. Podczas masażu warto skupić się na głębokim oddychaniu, co pozwoli na lepsze rozluźnienie mięśni i złagodzenie bólu.

Ból zatokowy

Ból zatokowy zwykle dotyczy okolic nosa i czoła, a charakteryzuje się uczuciem ciężkości i ucisku. W celu złagodzenia bólu warto spróbować masażu punktu akupresyjnego, który znajduje się na grzbiecie dłoni, pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Masaż należy wykonywać przez około 5-10 minut, delikatnie uciskając ten punkt palcem, aby pozbyć się bólu głowy.

Aby pozbyć się bólu głowy, należy regularnie wykonywać masaże głowy, szyi oraz co jakiś czas warto udać się do fizjoterapeuty. Specjalista, wykonując kompleksowy masaż pleców i głowy pomoże pozbyć się nadmiernego napięcia.

Masaż na ból głowy

Akupresura na ból głowy a mata do akupresury

Bóle migrenowe, napięciowe czy związane z nadmierną ekspozycją na ekran to jedne z najczęstszych przyczyn bólu głowy. Akupresura to technika terapeutyczna, która opiera się na naciskaniu na punkty spustowe na ciele, co ma na celu zniwelowanie bólu. Punkty te znajdują się na różnych częściach ciała, w tym na podeszwach stóp, linii zgięcia nadgarstka, łuku brwiowym i palcu wskazującym dłoni. W przypadku bólu głowy, najważniejsze punkty spustowe znajdują się w okolicy czoła, skroni, czubka kciuka, palca wskazującego oraz obszaru pleców.

Aby złagodzić ból głowy za pomocą akupresury, należy naciskać na punkty spustowe przez około 30 sekund lub dłużej. Można to robić na macie do akupresury w pozycji siedzącej lub leżącej.

W przypadku stosowania maty do akupresury na ból głowy należy położyć się na niej i pozwolić, aby punkty spustowe zostały rozluźnione poprzez działanie kolców. Podobnie działa poduszka do akupresury. Należy położyć ją pod głową i pozwolić, aby punkty spustowe zostały wybite w okolicach pleców i karku. Mata do akupresury marki 4FIZJO zawiera wszystkie niezbędne elementy, które pozwolą Ci uwolnić z bólu nie tylko głowę i plecy, ale także mięśnie karku oraz barków.

Trzeba jednak pamiętać, że akupresura nie jest zalecana dla każdego. Osoby w ciąży, z chorobami serca, chorobami krwi lub skłonnościami do krwawień nie powinny stosować akupresury. Ponadto, jeśli ból głowy jest bardzo intensywny i utrzymuje się przez długi czas, należy skonsultować się z lekarzem.

Podsumowanie

Masaż i akupresura to popularne metody łagodzenia bólu głowy. Masaż może pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni szyi i pleców, co często jest przyczyną bólu głowy. Z kolei akupresura opiera się na stymulacji określonych punktów na ciele, które mogą pomóc w zmniejszeniu bólu głowy poprzez uwalnianie napięcia i pobudzenie przepływu energii. Jednakże przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby upewnić się, że metoda jest odpowiednia dla Twojego stanu zdrowia.

Źródła:

  1. Puustjärvi K., Airaksinen O., Pöntinen P.J., The effects of massage in patients with chronic tension headache, Acupuncture & Electro-Therapeutics Research, 1990, 15(2), s. 159-62.
  2. Quinn C., Chandler C., Moraska A., Massage therapy and frequency of chronic tension headaches, American Journal of Public Health, 2002, 92(10), s.1657-61.

Wyrób medyczny

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Maty do akupresury są pomocnym narzędziem w leczeniu bólu kręgosłupa, rwy kulszowej, wspomagają rozluźnienie napiętych mięśni pobudzając przy tym funkcjonowanie układu krwionośnego. Dzięki akcesoriom do akupresury, możemy wykonać taki masaż samodzielnie w domu. Do domowego masażu wystarczy mata do akupresury lub poduszka. Są one wyposażone w rozetki z punktami uciskającymi - tzw. kolcami, wykonanymi z tworzywa sztucznego.

PRZECIWWSKAZANIA: Pacjenci poniżej 16 roku życia; Ciąża i karmienie; Zaburzenia krzepliwości (hemophilia); Stosowanie leków przeciwzakrzepowych; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Oparzenia i rany; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Polecane

pixel