DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Kijki trekkingowe w góry - poznaj zalety użytkowania oraz dowiedz się, jakie wybrać

Kijki trekkingowe w góry - poznaj zalety użytkowania oraz dowiedz się, jakie wybrać

Kijki trekkingowe stanowią nieodłączny element każdej wyprawy, zarówno w podejściu amatorskim, jak i bardziej doświadczonych wspinaczy na górskich szlakach. Odpowiednio dobrane kijki trekkingowe mogą zapewnić nam większe bezpieczeństwo oraz wspomogą nasze mięśnie podczas długich, górskich wędrówek. Zalet ich stosowania jest bardzo wiele, również podczas wchodzenia oraz schodzenia z gór. Poznaj wszystkie korzyści, wynikające z użytkowania kijków trekkingowych oraz dowiedz się jakie kijki trekkingowe wybrać. Całą instrukcję znajdziesz w poniższym artykule, a ponadto dowiesz się:

.

.

  1. Jakie są zalety stosowania kijków trekkingowych w górach?

  2. Czym różnią się kijki trekkingowe od kijków do nordic walking?

  3. Jakie kijki trekkingowe wybrać?

Kije trekkingowe- zalety użytkowania w górach

Chodzenie po górach z kijkami trekkingowymi doskonale sprawdza się zarówno na łatwiejszych i trudniejszych podejściach. Najważniejsze zalety stosowania kijków trekkingowych to:

  • pomagają szybciej wejść na górę,

  • włączają pracę rąk podczas wchodzenia,

  • stabilizują mięśnie kręgosłupa,

  • odciążają kręgosłup,

  • aktywizują mięśnie rąk i obręczy barkowej,

  • poprawiają stabilność podczas zejścia w dół,

  • pomagają utrzymać odpowiednią postawę ciała podczas marszu.

Duży komfort użytkowania kijków trekkingowych wpływa na szybkość podejścia oraz zapewnia bezpieczeństwo, chroniąc przed kontuzją, zwłaszcza schodząc z gór z ciężkim plecakiem. Przed wyprawą w góry należy przetestować kije trekkingowe na mniejszych wysokościach, aby opanować odpowiednią technikę i nabrać wprawy.

Długość kijków trekkingowych jest regulowana, co sprawia, że osoby o różnym wzroście mogą bez problemu z nich korzystać. Rozkładanie kijów trekkingowych jest proste i zajmuje kilka sekund, a ich lekka masa nie sprawia problemu podczas transportu.

Kijki trekkingowe a kijki do nordic walking. Czym się różnią?

Kijki stworzone są do pieszych wędrówek, krótszych i dłuższych. Niemniej jednak warto znać różnice między kijkami do trekkingu, a kijkami do nordic walking.

Kijki trekkingowe

Kije trekkingowe są idealne do wędrówek po trudnym terenie, często bogatym w strome zbocza i kamienne podejścia. Skonstruowane są one tak, by bez większych przeszkód dotrzeć na szczyt i bezpiecznie z niego zejść. Pomagają one odciążyć ciężar ze stawów kolanowych, co minimalizuje ryzyko kontuzji. Pomagają one również rozłożyć ciężar wchodzenia, na całe ciało, co przyczyni się do szybszego wejścia na szczyt, ale także zwiększają przy tym bezpieczeństwo.

Kijki nordic walking

Nordic walking to sport ogólnorozwojowy, który aktywuje niemalże wszystkie mięśnie naszego ciała. Jest to połączenie sportu i rekreacji, a dzięki odpowiedniej technice można odciążyć wszystkie główne i często problematyczne stawy (np. staw kolanowy). Kijki nordic walking nadają się głównie do terenu nizinnego lub do mniejszych wzniesień. Chodzenie po górach z kijkami typowo do nordic walking nie sprawdzi się w górach, może być nieporęczne i niebezpieczne. Warto dobrać długość kijków trekkingowych, ponieważ nie we wszystkich kijach do nordic walking występuje regulacja długości.

Kijki trekkingowe i kijki nordic walking różnią się przede wszystkim:

  • rękojeścią - kije trekkingowe są bardziej wyprofilowane, zakończona "grzybem", kije do nordic walking są gładkie i wąskie,

  • paskami - kije trekkingowe mają paski, a kije nordic walking rękawiczki lub grube paski, okalające większość dłoni,

  • grotem i talerzykiem - kije trekkingowe mają płaski grot i duży talerzyk, kije do chodzenia po płaskim terenie mają ostrą końcówkę, a talerzyk bardzo mały.

Jakie kije trekkingowe wybrać?

Obecnie na rynku mamy dostępne różne rodzaje kijków trekkingowych. Na początku warto wziąć pod uwagę docelową wagę, rozmiar kijów trekkingowych,

W zależności od ich konstrukcji możemy wybrać kije zawierające:

  • zewnętrzny system blokowania - idealne rozwiązanie na zimowe wyjścia w niskich temperaturach, ponieważ są one odporne na czynniki zewnętrzne, system blokowania pozwala szybko wyregulować długość, nawet jedną ręką, a ich wytrzymałość jest większa. Cena kijków z zewnętrznym systemem blokowania jest mniejsza i bardziej dostępna dla osób początkujących.

  • wewnętrzny system blokowania - uruchomienie blokady następuje dzięki skręceniu sąsiednich segmentów. System ten jest trochę bardziej skomplikowany, niż system blokowania zewnętrznego, a niskie temperatury nie ułatwiają regulacji w cięższych warunkach. Kijki z zastosowaniem wewnętrznego systemu blokowania najlepiej stosować latem. Są to kijki zdecydowanie tańsze. W wewnętrznym systemie bywa problematyczne zacinanie się mechanizmu oraz zbyt szybie zużycie, co rekompensuje szybkością rozkładania kijów trekkingowych oraz lekkością.

Materiały, z których wykonane są kije trekkingowe to różne rodzaje aluminium lub włókna węglowego, co wpływa na redukcję wagi kijków trekkingowych. Kijki powinny zawierać w zestawie wymienne końcówki i stalowe końcówki gumowe, nakładki.

Jak dobrać kijki trekkingowe do wzrostu?

Mimo że kijki trekkingowe mają regulację wysokości, warto przed zakupem zorientować się, jakie modele i ich wielkości są dostępne.

Regulacje, jakie obecnie są dostępne to:

  • wzrost do 154 cm - długość całkowita kijka trekkingowego: 100 cm

  • wzrost 154-171 cm - długość całkowita kijka trekkingowego: 110 cm

  • wzrost 172-182 cm - długość całkowita kijka trekkingowego: 120 cm

  • wzrost od 183 cm - długość całkowita kijka trekkingowego: 130 cm.

Pamiętaj, że wspinaczka wymaga zorganizowania odpowiedniego ekwipunku. Same kije trekkingowe to nie wszystko. Jeżeli chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wycieczek górskich, zajrzyj na stronę internetowego sklepu 4FIZJO. Dobierz odpowiednie akcesoria, np. raki do butów, które są przydatne podczas wspinaczek w różnych warunkach.

Podsumowanie

Kijki trekkingowe powinny znaleźć się na liście najpotrzebniejszych rzeczy każdego, kto planuje większe lub mniejsze wyprawy w góry. Odpowiednio dobrane kijki gwarantują nie tylko bezpieczeństwo, ale i wspierają pracę całego układu mięśniowego, pomagają utrzymać odpowiednią postawę ciała oraz przyspieszają wejście na szczyt, oszczędzając przy tym stawy kolanowe. Przed wyborem kijków, zapoznaj się z ich dokładną specyfikacją, by dobrać je pod swój wzrost oraz stopień zaawansowania. Kije wyposażone są w różne dodatkowe akcesoria i systemy, które ułatwią Ci wejście na szczyt.

Źródła

  1. Cho SY, Roh HT. Trekking poles reduce downhill walking-induced muscle and cartilage damage in obese women. J Phys Ther Sci. 2016 May;28(5):1574-6.

  2. Brito JP, Garrido N, Romero F, de Araújo Junior AT, Reis VM. Effects of Backpack Load and Trekking Poles on Energy Expenditure During Field Track Walking. Sports Med Int Open. 2018 Sep 6;2(4):E117-E122.

Polecane

pixel