Jak zniwelować pajączki na nogach? Poznaj skuteczne sposoby na zdrowe nogi
Pajączki na nogach to powszechny problem występujący zarówno u kobiet, jaki i u mężczyzn. Potoczna nazwa, żyłek na nogach to teleangiektazja, a dochodzi do niej poprzez pękające naczynka krwionośne, które znajdują się pod powierzchnią skóry. Żyłki te mają bladofioletowe lub jasnoczerwone zabarwienie. Początkowo są niegroźne, jednak w późniejszym czasie mogą być przyczyną wielu chorób żył, takich jak przewlekła niewydolność żylna, która nieleczona, postępuje wraz z wiekiem. Pajączki na nogach to nie tylko defekt kosmetyczny, to problem, który należy leczyć od samego początku powstania. Czym są pajączki na nogach i jak je zniwelować? W tym artykule poznasz skuteczne porady na poprawę kondycji swoich nóg.
Z artykułu dowiesz się:
- Pajączki na nogach - czym są i jak powstają?
- Pajączki na nogach - przyczyny.
- Jak skutecznie zlikwidować pajączki na nogach?
- Jak zapobiegać pajączkom na nogach?
Czym są i jak powstają pajączki na nogach?
Pajączki na nogach to nadmiernie rozszerzone naczynka żylne, które znajdują się bezpośrednio pod warstwą skóry. Przyczyn ich powstania jest wiele, począwszy od czynników genetycznych po nieprawidłowe nawyki.
Przeciążenie naczyń krwionośny to główna przyczyna powstawania pajączków na nogach. Do przeciążenia dochodzi, kiedy zastawki żylne nie działają prawidłowo. Prowadzi to do utrudnionego przepływu krwi z układu powierzchownego do układu głębokiego. Krew dostaje się wtedy do układu powierzchniowego, co rozciąga i przeciąża naczynia krwionośne. W przeciążonych naczyniach krew, która się zbiera, widoczna jest na nogach w postaci fioletowych lub jasnoczerwonych, popękanych naczynek.
Obecnie wyróżnia się cztery typy pajączków na nogach:
- teleangiektazje samoistne - ten typ występuje płytko, bezpośrednio pod skórą. Najczęściej pojawia się u kobiet dojrzałych, a średnica naczynek to 0,1 mm;
- izolowane – pajączki nie występują bezpośrednio z powodu niewydolności żylnej, w tym typie nie występują również żylaki na kończynach dolnych;
- niewydolność żylna – naczynka są widoczne na bocznych sektorach ud, ich średnica sięga do 0,4 mm;
- teleangiektazje wtórne – powstają najczęściej wskutek wcześniejszego leczenia chirurgicznego czy skleroterapii. Pajączki na nogach wtórne mogą być skutkiem wcześniejszego uszkodzenia tkanki.
Pierwsze cechy niewydolności żylnej to ból kończyn dolnych, uczucie ciężkości nóg i skurcze. Popękane naczynka to skutek powstających od dużych problemów z układem żylnym.
Przyczyny powstawania pajączków na nogach
Pajączki na nogach są często pierwszym sygnałem problemów z naczyniami żylnymi. Nie warto ich bagatelizować, ponieważ mogą się one z czasem nasilać. Należy pamiętać, że objawy, jakimi są pajączki na nogach, nie powstają z dnia na dzień, a ich przyczyny są wynikiem długoterminowych zaniedbań lub czynników genetycznych.
Dokładne pochodzenie pajączków nie jest do końca znane, ale można wyróżnić czynniki, które predysponują do ich powstania, są to między innymi:
- nadciśnienie żylne - powodowane jest przez nieprawidłową pracę zastawek żylnych, zwierzenie oraz niedrożność żył;
- uwarunkowania genetyczne;
- płeć - kobiety częściej zmagają się z pajączkami na nogach;
- stojący tryb życia - znacznie częściej pojawia się uczucie ciężkości nóg u osób pracujących w pozycji stojącej;
- palenie papierosów;
- nadwaga;
- wcześniejsze operacje i przebyte urazy kończyn dolnych;
- dieta uboga w witaminy i składniki odżywcze;
- ciąża,
- leki,
- choroby autoimmunologiczne;
- ryzyko powstawania pajączków na nogach wzrasta wraz z wiekiem.
Pajączki to pierwszy objaw, który może sygnalizować o chorobach naczyń żylnych. Należą do nich: przewlekła niewydolność żylna, czy żylaki.
Jak zlikwidować pajączki na nogach?
Jedną z najistotniejszych ról w leczeniu popękanych naczynek na nogach odgrywają codzienne nawyki oraz prowadzony styl życia. Odpowiednia intensywność aktywności fizycznej oraz dieta, pomogą w leczeniu pajączków.
Leki, które dedykowane są przy terapii to:
- preparaty z diosminą,
- trokserutyna,
- ekstrakt z nasion kasztanowca,
- escyna,
- ekstrakt z pestek winogron.
Oprócz leków, dostępne są również maści, które wspierają procesy leczenia pajączków. Zawierają one w składzie heparynę, trokserutynę i escynę. Podczas terapii warto także wdrożyć rajstopy uciskowe, które pomogą załagodzić pajączki naczyniowe. Odpowiednie metody leczenia teleangiektazji zapewnią zniwelowanie problemu z przewlekłą niewydolność żylną.
Leczenie pajączków - obliteracja laserowa
Jedną z metod leczenia pajączków jest laseroterapia, czyli zamknięcie światła naczynia krwionośnego za pomocą laseru. Promieniowanie laserowe zamyka naczynka, co prowadzi do zmniejszenia widocznych pajączków na nogach. Zabieg ten prowadzony jest w specjalnych warunkach, gdzie na ciało pacjenta aplikowany jest specjalny żel, który odpowiada za bezpieczne przewodzenie energii laserowej. Wyniki zabiegu można zauważyć już w ciągu 4 tygodni.
Leczenie pajączków - skleroterapia
Skleroterapia to rodzaj zabiegu, w którym wprowadza się specjalną substancję do wyznaczonych naczyń krwionośnych, w których występują patologiczne zmiany. Efektem jest obkurczanie się ścian żylnych.
Zabieg ten doprowadza do rozwoju procesu zapalnego, który ma na celu włóknienie ścian naczyń krwionośnych, a w późniejszym czasie do prawidłowego zrośnięcia się. Wynikiem tego poszerzone naczynia krwionośne wracają do odpowiedniej formy.
Jak przeciwdziałać powstawaniu pajączków na nogach?
Popękane naczynka na nogach najczęściej pojawiają się w skutek genetyczny, co nie oznacza, że nie można im zapobiegać. Oto sprawdzone metody na zmniejszenie ryzyka powstania pajączków:
- ogranicz alkohol i używki, całkowicie zrezygnuj z palenia papierosów,
- zwiększ aktywność fizyczną,
- nie noś obcisłych spodni,
- zmień dietę na zdrowszą, warto wdrożyć np.: więcej warzyw, owoce i owoce morza,
- zadbaj o codzienną pielęgnację - nie stosuj gorących kąpieli i unikaj ostrego słońca, pamiętaj o kremach z wysokim filtrem UV,
- stosuj pończochy przeciwżylakowe.
Aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych elementów przeciwdziałających powstaniu pajączków na nogach. Ćwiczenia, jakie można wdrożyć to:
- rowerek - połóż się na macie do ćwiczeń na plecach, unieś kończyny dolne, aby były ustawione prostopadle do podłoża. Wykonuj ruch pedałowania. Pamiętaj, że odcinek lędźwiowy powinien cały czas przylegać do maty;
- nożyce - w pozycji leżącej na plecach na macie do ćwiczeń, wykonuj nogami ruch krzyżowania nóg. Nogi powinny być uniesione około 30 cm nad ziemią. Odcinek lędźwiowy przylega cały czas do maty;
- wspięcia na palcach - stań w rozkroku, umieść taśmę lub gumę do ćwiczeń na wysokości kolan i wykonuj wspięcia na palce, utrzymuj tę pozycję przez 5-8 sekund i powoli wróć na całe stopy;
Odpowiednia diagnoza przy pierwszych objawach pajączków na nogach pozwoli szybko załagodzić problem, poprzez wdrożenie odpowiednich zasad do codziennej rutyny. Warto od razu wdrożyć leczenie, ponieważ późniejsze nieleczone zmiany będą wymagały leczenia chirurgicznego lub mikrochirurgicznego.
Podsumowanie
Pajączki na nogach to nie tylko problem nad wyraz widocznych naczynek. To również ból, ciężkość nóg oraz nadmierne ich puchnięcie. Niewydolność żylna w kończynach dolnych może doprowadzić do powstania żylaków i innych chorób, których leczenie najczęściej kończy się zabiegiem chirurgicznym. Odpowiednia pielęgnacja, aktywność fizyczna i zdrowa dieta, pomoże zmniejszyć ryzyko powstania pajączków na nogach, nawet jeżeli genetycznie są ku temu predyspozycje.
Źródła:
- W. Barańska–Rybak, O. Komorowska, Zmiany skórne w chorobach naczyń żylnych, „Forum Medycyny Rodzinnej”, nr 35–42 (1) 2012.
- R. Jachowicz i in., Farmacja Praktyczna, Warszawa, 2007, s. 270–272.