DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Jak znaleźć motywację do ćwiczeń w nowym roku? 6 porad dla początkujących

Jak znaleźć motywację do ćwiczeń w nowym roku? 6 porad dla początkujących

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 5 minut

Postaw na sport w nowym roku, czyli jak zwiększyć motywację do ćwiczeń?

Deski SUP

Skoro czytasz ten artykuł, nie trzeba Cię prawdopodobnie przekonywać do tego, że warto ćwiczyć. Rozumiemy jednak, że znalezienie motywacji do kolejnych treningów może czasem być wyzwaniem. Poniższe wskazówki Ci w tym pomogą:

 • Nie odkładaj uprawiania sportu na później. Następny poniedziałek jest kuszący? A może następny miesiąc? Zamiast tego zacznij treningi już dziś. Im dłużej odkładasz trening, tym trudniej będzie Ci zacząć. Nie musisz czekać do nowego roku!
 • Ustal sobie konkretne, mierzalne i realistyczne cele, które chcesz osiągnąć dzięki ćwiczeniom – np. chcę schudnąć 5 kg, poprawić kondycję, wyrzeźbić mięśnie, a może zredukować stres. Podziel swój główny cel na mniejsze kroki, które przybliżą Cię do jego realizacji i na bieżąco je odhaczaj. Ciesz się małymi sukcesami!
 • Wybierz aktywności fizyczne, które lubisz i które sprawiają Ci radość. Może to być np. joga, bieganie, taniec czy pływanie. A może coś mniej standardowego? Jak nordic walking czy pływanie na deskach SUP? Wybór należy do Ciebie. Nie zmuszaj się do ćwiczeń, które Cię nudzą lub irytują. Znajdź formę ruchu, która pasuje do Twojego stylu życia, osobowości i preferencji.
 • Znajdź partnera lub grupę do treningu, który będzie Ci towarzyszył, wspierał i motywował. Ćwiczenia z innymi ludźmi mogą być dla niektórych bardziej angażujące i efektywne. Możesz też konkurować z samym sobą lub innymi, stawiać sobie wyzwania i brać udział w imprezach sportowych. Może w przyszłym roku przebiegniesz maraton?
 • Nagradzaj się za osiągnięte cele i postępy. Nie muszą to być duże nagrody, wystarczy coś, co sprawi Ci przyjemność i zmotywuje do dalszego działania. Może to być np. nowy strój sportowy, masażer, który pomoże Ci się zrelaksować po treningu, posiłek w ulubionej restauracji czy relaksująca kąpiel. Ważne, żebyś doceniał swoje wysiłki i cieszył się z efektów.
 • Uświadom sobie korzyści z aktywności fizycznej. Regularne uprawianie sportu ma pozytywny wpływ na Twoje ciało i umysł. Poprawia kondycję, nastrój, odporność, wygląd i wiele innych aspektów życia.

Jak przygotować się do regularnej aktywności fizycznej?

Postanowienia noworoczne

Pierwszy krok jest najtrudniejszy. Zanim jednak go wykonasz, upewnij się, że jesteś do tego odpowiednio przygotowany. Co warto zrobić?

 • Stwórz plan treningowy, który będzie dopasowany do Twojego celu, poziomu zaawansowania i dostępnego czasu. Powinien zawierać informacje o częstotliwości, rodzaju i intensywności ćwiczeń, które zamierzasz wykonywać. Plan działania, najlepiej z konkretnym harmonogramem, doskonale motywuje do dalszej pracy.
 • Rozważ skorzystanie z pomocy trenera personalnego, który pomoże Ci dobrać odpowiednie ćwiczenia, poprawić technikę, utrzymać motywację i monitorować postępy. Może on również stworzyć profesjonalny plan treningowy dopasowany do Twoich preferencji, a także doradzić Ci co do odpowiedniej diety. W dowolnym momencie możesz również skonsultować z trenerem personalnym swoje wątpliwości i liczyć na jego podpowiedzi, czy wybrane ćwiczenie jest dobrym pomysłem.
 • Przygotuj odpowiedni sprzęt i ubiór do treningu. Do ćwiczeń fizycznych potrzebujesz wygodnych i przewiewnych ubrań, które nie będą krępować Twoich ruchów. Dobrze jest również mieć obuwie sportowe, które będzie pasować do rodzaju ćwiczeń, jakie zamierzasz wykonywać. W zależności od tego, gdzie i jak będziesz ćwiczyć, możesz również potrzebować dodatkowego sprzętu, np. maty do jogi, hantli czy piłek.
 • Zadbaj o odpowiednią dietę i nawadnianie. Aby ćwiczyć efektywnie i bezpiecznie, musisz dostarczać swojemu organizmowi odpowiednią ilość energii i składników odżywczych. Ważne jest również, aby pić dużo wody przed, w trakcie i po treningu, co pozwoli zapobiec odwodnieniu i utracie elektrolitów.

7 pomysłów na aktywność fizyczną na dobry początek

Każdy pomysł na aktywne spędzanie czasu jest dobry. Możesz rozważyć wyjście na siłownię, ćwiczenia na zewnątrz czy w swoich czterech kątach. Rozpocznij swoją przygodę z treningami na swoich zasadach.

Zastanów się, co lubisz robić. Możesz wybrać jedną z poniższych aktywności:

 • Zwykłe spacerowanie, czyli jedna z najprostszych form aktywności fizycznej. Zacznij od krótkich spacerów po okolicy, stopniowo zwiększając dystans w miarę poprawy kondycji. Zyska na tym Twoje zdrowie i pozwoli Ci się to zrelaksować po ciężkim dniu.
 • Joga – doskonały wybór dla tych, którzy podczas ćwiczeń chcą pracować nad swoim ciałem i umysłem. Początkujący mogą zacząć od prostych pozycji i stopniowo wprowadzać bardziej zaawansowane elementy. Joga nie tylko wzmacnia ciało, ale również pomaga w redukcji stresu. Pamiętaj tylko o odpowiedniej macie do jogi, zapewniającej dobrą przyczepność!
 • Ćwiczenia w domu – jak plank, przysiady czy pompki. Nie wymagają one specjalistycznego sprzętu (poza matą), a czas ich wykonywania i stopień trudności możesz dostosować do własnych potrzeb.
 • Jazda na rowerze – zarówno na tym tradycyjnym, na świeżym powietrzu, jak i na stacjonarnych w domu czy na siłowni. To prosta i przyjemna aktywność, która dodaje energii i zapewnia dobre samopoczucie.
 • Zajęcia grupowe. Jesteś zwolennikiem ćwiczeń fitness? A może po prostu uważasz, że w grupie raźniej? To prawda – inne osoby mogą skutecznie motywować. Sprawdź więc ofertę najbliższej siłowni i wybierz coś dla siebie.
 • Jogging. Bieganie to doskonały pomysł na aktywność o każdej porze roku. Zimą możesz uprawiać jogging nawet w domu – na bieżni, a o innych porach roku cieszyć się spędzaniem czasu na świeżym powietrzu. Możesz stawiać sobie mierzalne cele i monitorować postępy – a te pojawią się bardzo szybko. Najważniejsze to nie porywać się na zbyt długie dystanse na początku i wytrwać podczas pierwszych treningów.
 • Wycieczki górskie. Połącz aktywność fizyczną i naturę! Dla wielu osób to świetny sposób na zwiększenie motywacji. Jeżeli jesteś osobą początkującą, koniecznie zainwestuj w dobre buty i kijki trekkingowe, które będą dla Ciebie wsparciem.

Oczywiście pamiętaj, by wybór aktywności i jej tempo dostosować do swoich potrzeb i możliwości!

Podsumowanie

Widoczne efekty treningu to najlepsza motywacja do ćwiczeń. Przekonasz się o tym, gdy tylko zaczniesz aktywnie spędzać czas. Nie ma zatem na co czekać! Wybierz ćwiczenia, które lubisz, kup sprzęt, który ułatwi Ci ich wykonywanie i do dzieła! Pamiętaj, że nie musisz zaczynać od intensywnych treningów. Rób wszystko we własnym tempie. 

Sprawdź teraz Biegi górskie Biegi górskie dla początkujących

Sprawdź, jak rozpocząć swoją przygodę z biegami górskimi, zdobywając nie tylko szczyty, ale także satysfakcję z pokonywania własnych ograniczeń.

pixel