DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
BLACK WEEK! Skorzystaj z wyjątkowych okazji aż do -40%! 🎁
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
HIT: Ćwiczenia na platformie wibracyjnej

HIT: Ćwiczenia na platformie wibracyjnej

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 5 minut czytania

Czym jest platforma wibracyjna?

Ćwiczenia na platformie wibracyjnej

Platforma wibracyjna to urządzenie do ćwiczeń, które wprawia całe ciało w drgania o różnej częstotliwości i amplitudzie. Intensywne wibracje stymulują mięśnie i poprawiają krążenie, spalają kalorie i redukują cellulit. Już samo stanie na platformie wibracyjnej może więc przynieść pewne korzyści dla Twojego organizmu – choć oczywiście pełny potencjał możliwości tego sprzętu odkryjesz dopiero po regularnych treningach.

Co ważne, z platformy mogą korzystać zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane.

Na czym polega trening wibracyjny i czy każdy może go stosować?

Trening wibracyjny to rodzaj ćwiczeń, który polega na stymulowaniu mięśni właśnie za pomocą wspomnianej platformy. Jest idealny dla osób, które chcą poprawić swoją kondycję, sylwetkę i zdrowie, bez konieczności wykonywania skomplikowanych i męczących ćwiczeń.

Nie powinien go jednak wykonywać każdy. Oto przeciwwskazania do ćwiczeń z użyciem platformy wibracyjnej:

  • Ciąża, połóg i okres karmienia piersią.

Wibracje mogą być szkodliwe dla rozwoju płodu i dla zdrowia matki i dziecka.

  • Choroby serca, naczyń krwionośnych i układu krwiotwórczego.

Wibracje mogą zaburzać pracę serca, powodować nadciśnienie, zakrzepicę, krwawienia i inne powikłania.

  • Choroby nowotworowe.

Wibracje mogą stymulować wzrost i rozprzestrzenianie się komórek rakowych, dlatego nie zaleca się ich stosowania do 5 lat od wyleczenia.

  • Choroby układu nerwowego.

Drgania mogą wywoływać napady padaczkowe, zawroty głowy, bóle głowy i inne objawy neurologiczne.

  • Choroby układu kostno-stawowego.

Wibracje mogą pogarszać stan stawów, kręgosłupa, kości i mięśni, szczególnie w przypadku zapalenia, zwyrodnienia, przepukliny, osteoporozy i innych schorzeń

  • Wszczepione implanty lub rozrusznik serca

Wibracje mogą uszkadzać lub przesuwać metalowe elementy w ciele

  • Świeże rany pooperacyjne, blizny i siniaki.

Drgania mogą hamować gojenie się tkanek, powodować krwawienia, zakażenia i inne komplikacje.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy możesz korzystać z platformy wibracyjnej, skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Nie używaj jej bez nadzoru i nie przekraczaj zalecanej dawki i czasu wibracji.

Jakie są zalety ćwiczeń na platformie wibracyjnej?

Trening wibracyjny ma wiele zalet, które mogą Cię przyczynić do poprawy Twojego zdrowia i samopoczucia. Ćwiczenia na platformie wibracyjnej:

  • Powodują spalanie tkanki tłuszczowej i wyszczuplają sylwetkę. Dzięki wibracjom, mięśnie pracują intensywniej i spalają więcej kalorii. Ponadto, wibracje poprawiają przepływ krwi i limfy, co ułatwia usuwanie toksyn i zapobiega gromadzeniu się płynów w tkance podskórnej.
  • Wzmacniają i ujędrniają mięśnie całego ciała. Wywołują skurcze mięśni, które zwiększają ich siłę, masę i wytrzymałość. Podczas treningu wibracyjnego zaangażowane są zarówno mięśnie głębokie, jak i powierzchowne, co poprawia stabilizację stawów i kręgosłupa.
  • Zwiększają elastyczność stawów, więzadeł i ścięgien. Drgania rozluźniają napięte mięśnie i poprawiają zakres ruchu w stawach. Trening wibracyjny może być więc pomocny w leczeniu i zapobieganiu schorzeniom stawów.
  • Polepszają stan skóry i zmniejszają cellulit. Wibracje wytwarzane przez platformę pobudzają produkcję kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za jędrność i gładkość skóry. Co więcej, poprawiają mikrokrążenie i dotlenienie skóry, co przyspiesza regenerację organizmu i odmładzanie komórek.
  • Poprawiają pracę układu krwionośnego i hormonalnego. Wibracje w połączeniu z treningiem zwiększają tętno, co pobudza serce i naczynia krwionośne do lepszej pracy. Podczas treningu intensywniej wydzielają się hormony – takie jak endorfiny, serotonina, testosteron czy hormon wzrostu. 
  • Wpływają korzystnie na samopoczucie. Działają relaksująco i odprężająco na ciało i umysł. Pobudzają wydzielanie hormonów szczęścia, dzięki czemu mogą być pomocne w redukcji stresu  czy bezsenności.

Efekty ćwiczeń na platformie dotyczą więc naprawdę wielu aspektów. To przede wszystkim utrata tkanki tłuszczowej, ale także wzmocnienie stawów, przyrost siły czy korzyści zdrowotne. Gotowy do ćwiczeń?

Przykładowe ćwiczenia na platformie wibracyjnej

Platforma wibracyjna nie służy do tego, by wykonywać na niej skomplikowane, akrobacyjne wręcz ćwiczenia (nie dotyczy to zaawansowanych sportowców). Chodzi raczej o to, by zwiększyć efektywność standardowego treningu.

Ćwiczenia statyczne i ćwiczenia dynamiczne wykonuje się stojąc na platformie lub opierając na niej wybraną część ciała. Możesz je robić zarówno w pozycji stojącej, jak i pozycji horyzontalnej.

Twój trening może się składać z następujących aktywności:

  • Przysiady – stojąc na platformie, oprzyj się lekko rękami i wykonuj pełne przysiady.
  • Pompki – połóż dłonie na platformie, a stopy na podłodze i wykonuj klasyczne wykonuj pompki.
  • Plank – połóż łokcie na platformie wibracyjnej, a stopy na podłodze, utrzymuj prostą pozycję ciała przez 30 sekund lub więcej - w zależności od stopnia zaawansowania.
  • Wykroki – stojąc na platformie wibracyjnej, zrób wykrok jedną nogą do przodu, a drugą zegnij w kolanie.

Każde ćwiczenie możesz wykonywać dowolną liczbę razy – w zależności Twoich potrzeb i kondycji. Trening powinien trwać ok. 20 minut i warto go powtarzać 2-3 razy w tygodniu.

Co więcej, możesz go urozmaicić, wykorzystując gumy i taśmy oporowePozwoli Ci to zaangażować mięśnie do cięższej i bardziej efektywnej pracy.

Podsumowanie

Pamiętaj, że ćwiczenia wykonywane na platformie muszą być przede wszystkim bezpieczne. Tylko wtedy będziesz obserwować pozytywne efekty treningu wibracyjnego. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do techniki, skontaktuj się z trenerem personalnym lub fizjoterapeutą. Powodzenia!

pixel