DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Góry jesienią – jak przygotować się do wędrówki?

Góry jesienią – jak przygotować się do wędrówki?

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 5 minut

O czym pamiętać, planując wędrówkę w polskich górach?

Góry jesienią

Góry sokole? Beskid wyspowy? A może najwyższy szczyt Gór Sowich? Wszystkie te miejsca to piękne widoki, a przy odrobinie szczęścia możesz liczyć na dobrą pogodę nawet jesienią! Nie zmienia to jednak faktu, że do każdej górskiej wycieczki trzeba się odpowiednio przygotować.

Jak to zrobić? Sprawdź nasze wskazówki:

  • Wybierz odpowiednią trasę, dostosowaną do Twojego poziomu kondycji, umiejętności i doświadczenia. Sprawdź przebieg szlaku, czas przejścia i długość wędrówki, przewyższenie i stopień trudności.

  • Sprawdź prognozę pogody i warunki na szlaku. Miej na uwadze, że jesienią pogoda w górach może się szybko zmieniać. O tej porze roku musisz liczyć się z deszczem, mgłą, a także gwałtownymi porywami wiatru.

  • Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa i etykiety turystycznej. Nie zbaczaj ze szlaku, nie niszcz przyrody, nie hałasuj i nie zostawiaj śmieci. Szanuj innych turystów i mieszkańców górskich miejscowości.

  • Zadbaj o towarzystwo. Nie wyruszaj sam na szlak. Zawsze lepiej i bezpieczniej mieć obok siebie wsparcie. A jeżeli lubisz wędrować solo – poinformuj kogoś o swojej trasie i planowanym czasie powrotu.

  • Przygotuj się na świetną przygodę. Polskie góry mają wiele do zaoferowania dla każdego miłośnika przyrody i aktywnego wypoczynku. Możesz wybrać się na łatwe szlaki w Beskidach, na malownicze trasy w Tatrach, na ciekawe ścieżki edukacyjne w Karkonoszach lub pochodzić po łagodnych szczytach w Bieszczadach.

Jak ubrać się w polskie góry jesienią?

Góry jesienią

Jesień to piękna, ale dość kapryśna pora roku. Wybierając się na górskie szlaki, musisz być przygotowany na wszystko od upałów po chłód i deszcz.

Odpowiedni strój pozwoli Ci wrócić z wyprawy z wyłącznie dobrymi wspomnieniami, a nie przeziębieniem czy skręconą kostką. Sprawdź, jakie ubrania warto ze sobą zabrać:

  • Obuwie i skarpetki. Jesienią w górach możesz natrafić błoto, kałuże lub nawet śnieg czy lód. Potrzebujesz więc butów turystycznych, które będą wysokie, stabilne i wodoodporne. Wygodna oczywiście jest kluczowa. Jeśli możesz, postaw na buty z membraną, która zatrzyma wilgoć, ale pozwoli stopom oddychać. Nie zapomnij też o zapasowych skarpetkach – najlepiej wełnianych lub termoaktywnych.

  • Kurtka i spodnie. Na górskie wędrówki potrzebujesz kurtki i spodni turystycznych, które będą lekkie, ciepłe i oddychające. Wybierz odzież z membraną lub softshellem, które będą chronić Cię przed wilgocią i przewianiem.

  • Warstwy termiczne. Musisz liczyć się z tym, że jesienią w górach temperatura może się znacznie zmieniać - w zależności od pory dnia, wysokości i nasłonecznienia. Dlatego dobrym pomysłem jest ubieranie się na tzw. cebulkę, czyli w kilka warstw, które można łatwo zdjąć lub założyć. Postępuj według schematu: pierwszą warstwa – bielizna termoaktywna, która odprowadzi pot i utrzyma ciepło ciała, druga warstwa – polar lub sweter, który zapewni dodatkową izolację termiczną i trzecia warstwa – kurtka turystyczna, która ochroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

  • Nakrycie głowy i rękawiczki. Miej na uwadze, że bardzo dużo ciepła ucieka przez głowę i dłonie. Dlatego warto mieć ze sobą czapkę lub kominiarkę, która osłoni Twoją głowę i uszy przed zimnem i wiatrem. Rękawiczki również się przydadzą – zwłaszcza jeżeli wybierasz się w góry w drugiej połowie października lub później. Najlepiej jeżeli będą ciepłe i wodoodporne.

Co jeszcze zabrać w góry jesienią?

Odpowiednia odzież to nie wszystko. Na swoją górską wycieczkę zabierz również sprzęt, który ułatwi Ci wchodzenie nawet na najwyższy szczyt. Co może się przydać? Oto nasze propozycje:

  • Plecak turystyczny. Oczywiście musi być wygodny i dostosowany do Twoich potrzeb. Muszą się tam w końcu zmieścić wszystkie niezbędne rzeczy. Idealnie, jeżeli będzie on wyposażony w pokrowiec przeciwdeszczowy.

  • Kije trekkingowe. Nawet doświadczeni bywalcy gór potrzebują czasem wsparcia. Dzięki kijkom trekkingowym wędrówka będzie znacznie łatwiejsza – odciążają one kolana i pomagają utrzymywać równowagę podczas stromych zejść. Będą nieocenioną pomocą także wtedy, jeśli nie jesteś w dobrej kondycji.

  • Prowiant. Górskie wyprawy potrafią być wymagające fizycznie. Warto więc zabrać ze sobą przekąski, które pozwolą uzupełnić kalorie. Nie zapomnij także o wodzie! Możesz rozważyć przechowywanie jej w wojskowej menażce.

  • Kubki termiczne bądź termosy. Wiesz, jak wygląda jesień w górach – bywa chłodno. Nic nie rozgrzewa tak, jak gorące napoje. Mowa oczywiście o herbacie lub kawie, która doda Ci energii. Kubki termiczne pomogą utrzymać ich temperaturę nawet przez kilka godzin. Co więcej, są one szczelne, dzięki czemu bez problemu możesz je wrzucić do swojego plecaka.

  • Apteczka pierwszej pomocy. Jak mówią, przezorny zawsze ubezpieczony. Górskie wędrówki zawsze niosą ze sobą ryzyko drobnych urazów – zwłaszcza jesienią, gdy bywa ślisko. Warto pomyśleć więc o zabraniu ze sobą podstawowych leków i opatrunków.

Sprawdź teraz Grupa ćwicząca z guma Deska SUP do pływania na rzece. Co warto wiedzieć?

Deska SUP to specjalna deska do pływania, na której stojąc i używając wiosła, przemieszczamy się po wodzie. Jest to coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej, zwłaszcza na górskich rzekach i w płytkiej wodzie.

Podsumowanie

Jesienne wycieczki górskie cieszą się dużą popularnością. W ogóle nas to nie dziwi! Ruch to zdrowie, a góry jesienią mogą zachwycać nawet bardziej niż latem. Chcesz zdobywać najwyższe szczyty? Pamiętaj tylko, aby odpowiednio się przygotować. Dodatkowe warstwy na pewno nie zaszkodzą.

Życzymy udanych wypraw! I oby przy dobrej pogodzie!

pixel