DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Gdy same ciężary to za mało – sprawdź, jakie korzyści niesie fitness dla mężczyzn!

Gdy same ciężary to za mało – sprawdź, jakie korzyści niesie fitness dla mężczyzn!

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 5 minut

Zajęcia fitness – zalety regularnych ćwiczeń

Fitness

Mówiąc o aktywności fizycznej mężczyzn, większość z nas ma na myśli treningi siłowe, których celem jest rozbudowa masy mięśniowej. Przez lata utarło się, że ćwiczenia typu fitness zostały stworzone wyłącznie dla kobiet, a najbardziej męskimi zajęciami na siłowni są podnoszenie ciężarów, pompki i podciąganie na drążku. Na szczęście wraz ze wzrostem świadomości ruchowej, takie poglądy odchodzą do lamusa. Panowie coraz częściej stawiają nie tylko na zwiększanie objętości mięśni i rzeźbienie sylwetki, ale także na wytrzymałość oraz lepszą kondycję całego organizmu.

O ile sesje z ciężarami mają przyspieszyć spalanie tłuszczu i rozbudować tkankę mięśniową, w fitnessie dochodzi praca nad koordynacją ruchów i balansem. Takie zajęcia pozwalają poprawiać wydolność oraz szybkość, co przekłada się także na skuteczność treningów siłowych. To sposób na wzmocnienie mięśni, aby były mniej podatne na urazy, czy kontuzje, a także lepiej się regenerowały.

Regularne treningi wspierają też serce i układ krążenia, zmniejszając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Dodatkowo aktywność fizyczna sprzyja utrzymaniu zdrowej wagi i reguluje poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi. Ćwiczenia fitness są polecane również osobom z nadwagą oraz początkującym, aby przygotować mięśnie przed podjęciem treningów z ciężarami lub kalistenicznych (z wykorzystaniem masy własnego ciała).

Niezależnie od wieku, czy obecnego poziomu sprawności, korzyści płynące z regularnego fitnessu są niezaprzeczalne i mogą przynieść pozytywne zmiany zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Podczas energicznej aktywności ruchowej zwiększa się wydzielanie endorfin, nazywanych hormonami szczęścia, co pozytywnie wpływa na samopoczucie i przeciwdziała rozwojowi depresji.

Przykładowe ćwiczenia fitness dla mężczyzn

Pierwszy trening na siłowni

Zajęciami grupowymi, na które uczęszcza najwięcej mężczyzn w klubach fitness, wydaje się być crossfit. Tego rodzaju trening łączy elementy gimnastyczne oraz ćwiczenia typowo siłowe. Regularne sesje umożliwiają wypracowanie doskonałej kondycji oraz wytrzymałości.

Do popularnych wśród panów należą także zajęcia body challenge, intensywny trening ogólnorozwojowy, czy body pump. Podczas zajęć power pump (body pump), uczestnicy treningu ćwiczą ze specjalną sztangą, wykonując przysiady, czy wznosy ciężaru nad głowę.

Dobre efekty kondycyjne można osiągnąć, uprawiając także spinning. Jeżdżąc na rowerze stacjonarnym, zaangażujemy mięśnie nóg, które często są pomijane w czasie treningów siłowych. Ilość spalonych kalorii przeliczana jest w zależności od twoich ustawień na wyświetlaczu oraz czasu trwania sesji.

Domowy fitness dla mężczyzn – jak zacząć?

Jeśli do tej pory ćwiczyłeś w domu i nie chcesz tego zmieniać, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kontynuować takie sesje. W internecie znajdziesz wiele filmików, na których przedstawione są przykładowe aktywności, polecane mężczyznom. Jednak zanim przejdziesz do Youtube (czy jakiegokolwiek innego serwisu) i zaczniesz szukać ćwiczeń dla siebie, poproś o pomoc profesjonalistę. Trener personalny z pewnością podpowie, jak zaplanować efektywny, różnorodny trening. Potrzebny będzie jedynie czas, odrobina przestrzeni w domowym zaciszu oraz kilka praktycznych akcesoriów.

Pamiętaj, że trening fitness, podobnie jak siłowy, powinien być poprzedzony rozgrzewką. Włącz energetyczną muzykę, aby utrzymać odpowiednie tempo i przez kolejne kilka minut wykonuj ćwiczenia, takie jak ciche pajacyki, wymachy nóg i rąk, czy krążenie tułowia. Serie ćwiczeń w ramach rozgrzewki nie powinny być krótsze, niż 20 sekund.

Po domowych zajęciach fitness, niezbędny jest stretching. Ćwiczenia rozciągające pozwolą uspokoić mięśnie po intensywnym wysiłku, poprawić ich elastyczność i zwiększyć zakres ruchu w stawach.

Ćwiczenia fitness dla mężczyzn: akcesoria, które mogą Ci się przydać

Żeby ćwiczyć w domowym zaciszu, przyda Ci się wygodna mata, która odizoluje ciało od twardego podłoża i zapewni optymalną amortyzację. To właśnie na niej będziesz odbywać swoje treningi fitness. Urozmaicisz je, wprowadzając ćwiczenia z użyciem gum i taśm, aby zapewnić opór, niezbędny do jeszcze efektywniejszej pracy mięśni.

Ci, który chcą połączyć trening fitness z podnoszeniem ciężarów w stylu body pump, powinni wyposażyć się także w sztangę (jeśli do tej pory ćwiczyli z hantlami), najlepiej taką, która pozwala na regulację obciążenia. Dzięki temu będziesz mógł stopniowo zwiększać masę ciężaru, wykorzystywanego przy treningu fitness.

Dla zaawansowanych ćwiczących przydatne mogą być również kettlebells oraz obciążniki na nadgarstki i kostki. Dodatkowe utrudnienie pozwoli jeszcze skuteczniej osiągnąć efekty w postaci większej wytrzymałości, wydolności oraz lepszej kondycji całego organizmu.

Podsumowanie

Regularne treningi fitness wzmacniają mięśnie, poprawiają wydolność organizmu oraz obniżają ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie czy cukrzyca. Ponadto tego typu aktywność fizyczna wspiera zdrowie psychiczne, redukując stres, poprawiając nastrój i zwiększając pewność siebie. Warto zatem wprowadzić sesje fitness do swojego planu ćwiczeń. Wszystkie akcesoria, jakie mogą Ci się przydać do wybranego rodzaju treningu, znajdziesz w sklepie 4FIZJO. Sprawdź naszą ofertę i zadbaj o swoją kondycję!

pixel