🎁 Zamów z InPost do 05.12, do godziny 18:00! Gwarancja dostawy przed Mikołajkami! 🎁
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Freediving dla początkujących - podpowiadamy, jak zacząć przygodę ze sportem.

Freediving dla początkujących - podpowiadamy, jak zacząć przygodę ze sportem.

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 5 minut

Freediving - rozpocznyj swoją przygodę z ekscytującym sportem

Freediving, czyli nurkowanie na wstrzymanym oddechu, to pasjonujący sport, który pozwala odkryć piękno podwodnego świata bez konieczności używania aparatu oddechowego. To dość młoda forma aktywności, która pozwala zbliżyć się do natury i doświadczyć niezwykłych wrażeń pod wodą, zwłaszcza w miejscach, gdzie woda jest przejrzysta i czysta. Freediving to idealny sport dla kogoś, kto chce rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem na głębinach. Pomaga oswoić się z podwodnym światem oraz poznać własne granice. Poznaj wszystkie zasady oraz wskazówki, które pomogą Ci rozpocząć przygodę z freedivingiem.

W tym artykule dowiesz się:

  1. Co to jest i skąd pochodzi freediving?

  2. Jak zacząć nurkowanie metodą freediving?

  3. Co warto mieć podczas nurkowania?

Freediving i jego pochodzenie.

Freediving, czyli nurkowanie na wstrzymanym oddechu, to sztuka zanurzania się pod wodą bez użycia aparatu oddechowego. Nurkowanie towarzyszyło ludziom przez wiele wieków i często była to jedyna metoda stosowana nie tylko do celów łowieckich, ale i naukowych. W wielu kulturach freediving odgrywał również rolę w obrzędach religijnych i rytuałach, gdzie nurek odbywał np. podwodne pielgrzymki.

W antycznych kulturach, freediving był powszechnie praktykowany przez ludzi zamieszkujących wybrzeża Morza Śródziemnego, Ocean Indyjski, czy Pacyfik. Greccy i rzymscy nurkowie korzystali z freedivingu do zbierania skarbów z wraków statków, a japońskie kobiety, wykorzystywały swoje umiejętności do zbierania morskich owoców i pereł.

Podczas wdrażania coraz to nowszych technologii i aparatury, która umożliwia oddychanie pod wodą, idea freedivingu została zapomniana. Jednak w ostatnich latach przeżywa drugą młodość, a nauka i szkolenia z zakresu nurkowania bez sprzętu stała się jedną z popularniejszych form spędzania wakacji, gdzie można dostrzec bardzo wiele w przejrzystej wodzie.

Coraz więcej osób odkrywa piękno i harmonię nurkowania na wstrzymanym oddechu, korzystając z tej sztuki do odkrywania podwodnych krajobrazów i doświadczenia niezwykłych emocji. Współcześni freediverzy cenią tę formę nurkowania za spokój i równowagę, jaką przynosi im kontakt z naturą oraz za rozwijanie zdolności kontroli umysłu i ciała.

Freediving - jak rozpocząć przygodę z tym sportem?

Najważniejszą rzeczą jakiej musisz się nauczyć w freedivingu, jest opanowanie technik oddechowych oraz zachowania się pod wodą, korzystając z płetw lub bez nich. Uprawiać freediving mogą zarówno dzieci jak i osoby dorosłe, niemniej jednak solidne szkolenie jest podstawą bezpieczeństwa i każdy musi/powinien je przebyć.

Zacznij od nauki wstrzymywania oddechu, która polega na zanurzeniu twarzy w spokojnej i przejrzystej wodzie z użyciem maski do nurkowania. Celem jest zakończenie zanurzania w momencie, gdy odczuwasz potrzebę zaczerpnięcia powietrza. Ćwicz to regularnie, zwiększając stopniowo czas wstrzymywania oddechu. Zaczynając od lekcji ze wstrzymaniem oddechu, bez poruszania się w wodzie, pamiętaj, że brak aktywności w wodzie powoduje mniejsze zużycie tlenu, dzięki czemu nurek może dłużej wytrzymać pod powierzchnią wody. Spróbuj wytrzymać tak długo, aby wypłynąć na powierzchnię wody z pełną świadomością. Ćwiczenie to ma na celu zmniejszenie zużycia tlenu podczas eksploracji wodnych terenów.

Na początku warto zanurzać się w wodach o łagodnym klimacie i umiarkowanej temperaturze. Temperatura wody od 20°C do 25°C jest optymalna dla początkujących, gdyż umożliwia zmniejszenie zużycia tlenu i wydłużenie czasu nurkowania na wodach otwartych. Wybór temperatury wody jest indywidualny i ważne jest, aby czuć komfort cieplny.

Następny krok to pływanie dynamiczne pod wodą, z zastosowanym balastem i pasem. Ważne jest, aby pas był elastyczny, a obciążenie odpowiednio dopasowane. Zastosowany balast pomoże Ci się głębiej zanurzyć, a pasy wciągną Cię w każdym momencie, gdy tylko zrobi się niebezpiecznie. Wykorzystaj swoje własne siły, korzystając z płetw, aby przepłynąć jak najdłuższy dystans pod wodą. Na początek pokonuj małe dystanse, aby wraz z czasem sukcesywnie je zwiększać.

Pamiętaj, że pierwsze lekcje wymagają wsparcia, gdzie instruktor dokładnie pomoże Ci opanować statyczne wstrzymywanie oddechu, nauczy Cię, jak poruszać się w wodzie oraz kiedy jest najlepszy moment na wypłynięcie w celu zakończenia zanurzania.

Freediving - w co warto się zaopatrzyć!

Wybór sprzętu do freedivingu nie jest trudny. Wystarczy mieć kilka podstawowych rzeczy, aby rozpocząć nurkowanie. Najważniejsza jest przede wszystkim maska z fajką do nurkowania, płetwy oraz kombinezon. Ten zestaw jest dobry zarówno dla amatora, który dopiero zaczyna swoją przygodę z nurkowaniem, jak i dla bardziej zaawansowanych osób. Możesz z czasem dodać ciężarki, które pomogą Ci popłynąć głębiej oraz rękawiczki do eksploatacji.

Maska powinna być bardzo dobrze dopasowana do twarzy, aby ochronić Cię przed wodą. Dodatkowe miejsce na nos pomaga w wyrównaniu nacisku w okolicach oczu, co może mieć duży wpływ podczas głębokości zanurzenia.

W przeciwieństwie do tradycyjnego nurkowania, gdzie fajka oddechowa towarzyszy nam stale, w freedivingu korzystamy z fajki tylko w konkretnych momentach i tylko, gdy chcemy złapać oddech między zanurzeniem. Dzięki niej, wydłużamy czas, który możemy spędzić pod wodą, eksplorując jej piękno i tajemnice. To właśnie fajka umożliwia nurkowi leżenie na powierzchni wody i oddychanie, nie podnosząc głowy.

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia są płetwy. Umożliwiają one na szybsze pokonywanie odległości, niż poruszanie się tylko o własnych siłach. Korzystając z płetw zwróć uwagę na ich przyczepność do stóp. Nie nie mogą one odstawać, ani przeszkadzać w płynności ruchów. Dla amatorów zaleca się płetwy miękkie, które są idealne na mniejsze głębokości, a dla osób bardziej zaawansowanych przydadzą się płetwy sztywne, dzięki którym można zejść do największej dla danej osoby głębokości.

Strój i ochrona skóry to nie tylko zabezpieczenie przed potencjalnym urazem, ale również przed przedwczesnym wychłodzeniem organizmu. Kombinezony dzielą się na przepuszczalne i nieprzepuszczalne dla wody. Oba można stosować zarówno w większych jak i mniejszych akwenach, jednak dla temperatury wody poniżej 15°C i zaleca się kombinezony nieprzepuszczalne dla wody.

Obciążniki są dodatkowym balastem, który pomaga osobom bardziej zaawansowanym dostać się głębiej. Na poziomie amatorskim nie jest konieczne, ale z czasem warto wdrożyć i ten sprzęt do swojego zestawu, aby pokonywać większe głębokości.

Sprawdź teraz Grupa ćwicząca z guma Deska SUP do pływania na rzece. Co warto wiedzieć?

Deska SUP to specjalna deska do pływania, na której stojąc i używając wiosła, przemieszczamy się po wodzie. Jest to coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej, zwłaszcza na górskich rzekach i w płytkiej wodzie.

Podsumowanie

Freediving to stary, ale wracający do łask sport, który pozwala odkrywać niezwykłe tajemnice podwodnego świata. Atutem nurkowania jest minimum sprzętu, w który musisz zainwestować, aby cieszyć się nowymi odkryciami. Nauka odpowiedniego oddechu to ponad połowa sukcesu. Ważne, aby uprawiając nurkowanie swobodne nie rezygnować po kilku nieudanych próbach i stale dążyć do wydłużenia czasu oddechu pod wodą. Pamiętaj, żeby na początku pokonywać mniejsze odległości, aby przyzwyczaić swój organizm do wstrzymywania oddechu, aby potem nurkować na większych głębokościach.

Źródła:

1. Jendle JH, Adolfsson P, Pollock NW. Recreational diving in persons with type 1 and type 2 diabetes: Advancing capabilities and recommendations. Diving Hyperb Med. 2020 Jun 30;50(2):135-143.

2. Molvaer OI. Sportsdykking [Sports diving]. Tidsskr Nor Laegeforen. 2001 Jun 30;121(17):2000. Norwegian. PMID: 11875892.

pixel