Flossing, czyli terapeutyczna kompresja zamknięta w specjalnych taśmach
Spis treści
- Wstęp
- Taśmy floss band – co to jest? Założenia metody wg dr Kelly’ego Starret’a
- Znaczenie ograniczenia przepływu krwi we flossingu
- Sport i rehabilitacja – ćwiczenia z gumami lateksowymi Floss Band
- Gumy floss band – akcesoria do treningu kompresyjnego
- Floss band – jak używać? Metoda obwiązania i ćwiczeń
- Flossing – przeciwwskazania
- Flossing, Floss Band, taśmy oporowe – podsumowanie
Flossing - zapoznaj się z kompresją terapeutyczną!
Mając do dyspozycji tak wiele metod leczenia dysfunkcji mięśni i powięzi, można by przypuszczać, że limit możliwości został wyczerpany. Nic bardziej mylnego! Od 10 lat w środowisku zdrowotnym funkcjonuje flossing – stosunkowo nowa koncepcja terapeutyczna. Polega na ucisku tkanek specjalnymi gumami floss band w połączeniu z ruchem.
Szukając sposobu na zmniejszenie lub wyeliminowanie bólu, bierzemy pod uwagę szybkość i efektywność działania danej techniki. Flossing cechuje się wysoką skutecznością leczenia różnych dolegliwości. Są to zabiegi szczególnie polecane dla sportowców i przy rehabilitacji.
Co leży u podstaw tej metody i z jakiego powodu jest tak efektywna w sporcie i rehabilitacji?
Taśmy floss band – co to jest? Założenia metody wg dr Kelly’ego Starret’a
Flossing to technika terapeutyczna, która polega na krótkotrwałej kompresji mięśni i otaczającej ich powięzi w połączeniu z biernym (niesamodzielnym) lub czynnym (samodzielnym) ruchem. Ucisk tkanek jest możliwy dzięki ciasnemu owinięciu danej partii ciała przez specjalne taśmy lateksowe floss band. W połączeniu z ruchem flossing bezpośrednio wpływa na tę tkankę, uelastyczniając ją, zmniejszając zrosty i napięcia, które są wynikiem np. intensywnego treningu.
„Flossing” po polsku to „nitkowanie”, jednak nie należy mylić tego z angielskim „flossing teeth”, czyli „nitkowanie zębów”. Tutaj nie chodzi o czyszczenie. Owinięcie taśmami powoduje powstanie cienkich wgłębień w postaci linii (nitek), które są efektem ścinania powięzi. Kompresja i ruch nitkowania rozciąga tę tkankę i poprawia jej przesuwalność względem mięśni, co wpływa na zwiększenie zakresu ruchu.
Znaczenie ograniczenia przepływu krwi we flossingu
Miejscowe ograniczenie krążenia krwi trwa przez ok. 2-5 minut i występuje po owinięciu taśmą wybranej partii ciała. Po ściągnięciu gumy floss band następuje reperfuzja krwi, czyli powrót krwi do mięśni, który w tym przypadku jest nasilony. Dlaczego to takie ważne?
Krew jest bogata w substancje odżywcze, które regenerują i odżywiają mięśnie. Jeśli napływa jej bardzo dużo – tkanki mięśniowe otrzymują wiele ważnych składników dla ich prawidłowej i wydajnej pracy. Oprócz tego szybciej zostają usunięte z nich produkty przemiany materii, takie jak kwas mlekowy i kreatynina.
Ograniczenie przepływu krwi może powodować również wzrost aktywności:
- hormonu wzrostu – odpowiedzialnego za siłę i pracę mięśni,
- katecholamin – związków w organizmie, które pobudzają układ nerwowy do pracy, a w tym również mięśnie do wysiłku.
Akupresura jest jedną z technik terapeutycznych wywodzących się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Akupresura polega na wywieraniu ucisku na określone punkty akupresurowe na ciele, aby pobudzić przepływ energii i wywołać efekt leczniczy. Według chińskiej medycyny, nasze ciało posiada sieć energetycznych meridianów, po których krąży energia życiowa zwana "Chi". Akupresura ma na celu...
Sport i rehabilitacja – ćwiczenia z gumami lateksowymi Floss Band
Flossing, fizjoterapia i regularne ćwiczenia to skuteczna kombinacja działań, które mogą pomóc w leczeniu urazów. Za pomocą taśmy Floss Band możemy przygotować mięśnie do treningu, ale i zwiększyć mobilność ruchową – taśmy mają szerokie zastosowanie. Jaki rodzaj treningu można wykonać z taśmami flo band i jakich efektów oczekiwać?
- Rozgrzewka. Flossing band idealnie sprawdza się jako wzmocnienie rozgrzewki. Pobudzone i elastyczne mięśnie wpływają na wydajność aparatu ruchu i osiąganie lepszych wyników.
- Trening usprawniający po urazach i kontuzjach. Ograniczona ruchomość stawu jest nieodłączną częścią urazów. Taśmy floss band skutecznie ją zwiększają. Dodatkowo niewielkie obciążenie podczas wykonywania ćwiczeń jest bezpieczne dla uszkodzonych tkanek.
- Trening siłowy. Flossing można wykorzystać podczas ćwiczeń oporowych w celu zwiększenia przyrostu masy mięśniowej. Ten rodzaj treningu powinien być jednak przeprowadzony pod kontrolą trenera lub fizjoterapeuty.
Flossing może być skuteczny w zmniejszaniu dolegliwości, związanych z opóźnioną bolesnością mięśni (DOMS). Wiąże się to z pobudzeniem przepływu składników znajdujących się w krwi, w których znajduje się m.in. mleczan odpowiedzialny za powstanie bólu potreningowego.
Gumy floss band – akcesoria do treningu kompresyjnego
Gumy floss band to specjalistyczne taśmy do praktykowania metody kompresji w ruchu. Wykonane z wysokiej jakości lateksu zapewniają przyczepność każdej warstwy owiniętej wokół ciała, nawet podczas wykonywania ćwiczeń. Występują najczęściej w 2 grubościach – 1 mm i 1,5 mm i różnych szerokościach. Jeśli zastanawiasz się, jakie gumy do ćwiczeń wybrać, spieszymy z odpowiedzią.
- Większa grubość taśmy oznacza mocniejszy ucisk. Producenci nie zawsze posługują się konkretną wartością, a przy opisie floss bandów używają określeń „słaby opór” lub „silny opór”. Mniejsza kompresja sprawdzi się u osób szczupłych oraz na niewielkich obszarach ciała, np. ramionach. Większa wywoła lepszy efekt u osób z rozbudowanymi mięśniami na udach lub łydkach.
- Im węższa guma, tym mniejszy obszar ciała. Taśmy floss band owija się kilka razy wokół danej części ciała, aby uzyskać efekt nitkowania. Dlatego, jeśli chcesz owinąć przedramię lub ramię, wybierz węższą taśmę. Przy kompresji obszarów o dużym obwodzie zdecyduj się na szerszy floss band. Kolano u masywnego mężczyzny jest tutaj idealnym przykładem.
Floss band – jak używać? Metoda obwiązania i ćwiczeń
Aby gumy do ćwiczeń floss band wywołały skuteczną kompresję, należy je odpowiednio owinąć.
Wrapping (owijanie) rozpocznij od dalszej części w kierunku serca. Przykładowo flossing kolana, zacznij od obszaru pod rzepką i poruszaj się do góry. Podczas wrapping’u pamiętaj, aby warstwy taśmy nachodziły na siebie. Kolejna warstwa powinna pokrywać połowę wcześniejszej, aby odpowiednio uciskać owijane miejsce. Floss band naciągnij tak, by ucisk nie wywoływał dyskomfortu ani bólu. Jest to około 50% maksymalnego rozciągnięcia taśmy Floss Band.
Trening obejmuje kilka serii z ilością powtórzeń wskazaną przez fizjoterapeutę lub trenera (np. 3 serie po 10 powtórzeń z przerwą 30 sekund między każdą serią). Ruch jest samodzielny lub wykonywany przez drugą osobę, gdy mamy do czynienia np. z osłabieniem stawu po urazie. W przypadku stawu skokowego najczęstsze ćwiczenia to zgięcie grzbietowe i podeszwowe oraz wspięcie na palce, a w przypadku stawu kolanowego – przysiady lub wykroki z ugięciem kolan.
Flossing – przeciwwskazania
Kiedy wykluczyć trening z zastosowaniem flossing band? Oto najważniejsze przeciwwskazania:
- otwarte rany, zapalenie skóry, pęcherze w miejscu kompresji,
- zakrzepica żył, żylaki,
- gorączka,
- ciąża,
- nowotwory,
- choroby takie jak dna moczanowa, choroba tętnic obwodowych,
- uczulenie na lateks,
- choroba wirusowa, astma.
Flossing, Floss Band, taśmy oporowe – podsumowanie
Choć flossing może pochwalić się dekadą istnienia, to nadal są prowadzone badania nad jego skutecznością i efektami. Dotyczą przede wszystkim faktycznego wpływu na naczynia żylne oraz zwiększenia siły sportowców taśm floss band. Opinie o tej technice są podzielone, jednak badania naukowe potwierdzają, że flossing może być skuteczny w częściowym zmniejszeniu opóźnionej bolesności mięśni czy poprawie zakresu ruchu stawów.