DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Drętwienie rąk i nóg – jak sobie z nim radzić?

Drętwienie rąk i nóg – jak sobie z nim radzić?

Drętwienie kończyn to dość popularna przypadłość wśród ludzi pracujących w jednej pozycji lub zmagających się z różnymi problemami zdrowotnymi. Pozycja siedząca generuje ucisk na naczynia krwionośne, co przejawia się uczuciem przechodzących mrówek w kończynach dolnych i górnych. Drętwienie często jest chwilowe i wystarczy zmienić pozycję, aby wszystko wróciło do normy, jednakże nie można tego bagatelizować. Długotrwały ucisk na naczynia krwionośne w przyszłości może być powodem wystąpienia wielu problemów. Poznaj przyczyny i sposoby radzenia sobie z drętwieniem kończyn oraz sprawdź jakie choroby mogą powodować to zjawisko.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie są przyczyny drętwienia rąk i nóg?
  2. Co pomaga przy drętwieniu rąk i nóg?
  3. Jakie są najlepsze ćwiczenia na drętwienie kończyn?

Drętwienie kończyn – jakie mogą być przyczyny?

Drętwienie kończyn może mieć wiele przyczyn i wszystko zależy od przebytych wcześniej urazów oraz codziennego funkcjonowania. Uczucie mrowienia kończyn jest niekomfortowe i może znacząco pogarszać jakość życia. Mrowienie rąk i nóg najczęściej pojawia się przez:

  • urazy neurologiczne – uszkodzenia nerwów obwodowych, zaburzenia przewodnictwa nerwowego, co może powodować osłabienie siły mięśniowej,
  • zespół cieśni nadgarstka – uszkodzenie nerwów pojawia się podczas przeciążenia ręki dominującej, np. drętwienie prawej ręki,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • dyskopatia,
  • urazy rdzenia kręgowego,
  • zawał serca – najczęściej podczas zawału drętwieje lewa ręka,
  • chorobę zwyrodnieniową stawów,
  • zwyrodnienia stawów,
  • urazy i kontuzje, np. skręcenia stawu skokowego,
  • długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej,
  • choroba obwodowych naczyń krwionośnych,
  • nieprawidłowa dieta i brak aktywności fizycznej.

Jeśli powyższe przyczyny Cię nie dotyczą, warto zorientować się, czy mrowienie rąk i nóg nie jest skutkiem niedoboru:

  • witamin z grupy B,
  • wapnia,
  • magnezu.

Niepokojące objawy mrowienia mogą wynikać również z poważniejszych schorzeń, takich jak udar mózgu. Drętwienie rąk i nóg pojawia się w tym wypadku po jednej stronie ciała (np. drętwienie lewej ręki i lewej nogi), jak również zaburzenia czucia. Jeśli zaobserwujesz u siebie lub u innych takie zjawisko, od razu udaj się do szpitala.

Drętwienie rąk i nóg – przyczyny. Jak je zniwelować?

Nieodpowiednia dieta

Jeśli powodem drętwienia kończyn jest niedobór witamin i minerałów koniecznie się zbadaj. Wszystkie te składniki są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, co przekłada się na pracę mięśni. Niedobory witamin mogą powodować drżenie mięśni i skurcze (zwłaszcza w nocy). Wybudzanie w nocy, pod wpływem skurczów wpływa na późniejsze, gorsze funkcjonowanie w ciągu dnia. Koniecznie zbadaj poziom wymienionych składników w swoim ciele, aby wykluczyć niedobory związane z dietą.

Praca w jednej pozycji

Najczęstszą przyczyną drętwienia kończyn jest przebywanie w jednej pozycji przez długi czas. Co w takiej sytuacji zrobić? Koniecznie rób więcej przerw w pracy. Aby zwiększyć przepływ krwi, warto wyprostować nogi lub zrobić krótką gimnastykę przy biurku. Ćwiczenia mają na celu pobudzić pracę mięśni i poprawić przepływ krwi do najdalszych części ciała. Warto rozważyć pracę w różnych pozycjach, np. w pozycji stojącej lub siedząc na piłce gimnastycznej.

Urazy i kontuzje

Drętwienie palców, drętwienie nóg czy rąk może być wynikiem kontuzji i urazów typowo ortopedycznych. Wszelkie skręcenia, złamania i kontuzje po wypadkach mogą powodować drętwienie nóg i rąk, które mogą być uciążliwe. Najlepszym sposobem na pozbycie się drętwienia jest rehabilitacja i aktywność fizyczna. Jednym z najważniejszych elementów podczas powrotu do zdrowia po urazie jest regularna i dobrze poprowadzona kinezyterapia oraz inne zabiegi fizjoterapeutyczne. Gwarantuje to powrót do zdrowia, bez skutków ubocznych po kontuzji.

Poważniejsze schorzenia

Czasem uczucie mrowienia i drętwienie rąk i nóg może być wywołane poważniejszymi schorzeniami. Takie objawy może dawać udar mózgu czy zawał serca, ale również stwardnienie rozsiane, czy neuropatia cukrzycowa (przy której może dojść nawet do całkowitego zaniku czucia w stopie). Przy miażdżycach i przewlekłej niewydolności żylnej również tego rodzaju objawy występują. Tego rodzaju przyczyn drętwienia rąk i nóg nie da się usunąć od razu. Nieprzyjemne uczucie mrowienia to bowiem wówczas jedno z mniejszych zmartwień, biorąc pod uwagę fakt, jak poważne są to choroby. W związku z tym należy zwracać uwagę na częstsze badanie się i eliminowanie poszczególnych wyzwalaczy tego rodzaju dolegliwości.

Kobiety w ciąży - drętwienie rąk i nóg

W przypadku kobiet w ciąży drętwienie rąk i nóg zdarza się najczęściej w nocy. Bardzo często może być spowodowany niewłaściwą pozycją podczas snu, która zostaje wymuszona przez zmieniające się proporcje ciała. Kobieta stara się zniwelować niewygodę i układa się w sposób, który może wywoływać uczucie drętwienia nóg i rąk. U wielu ciężarnych obserwuje się także uciążliwe mrowienie kończyn dolnych podczas snu. Należy poinformować o tym lekarza prowadzącego, może to być bowiem oznaką niedoboru niektórych minerałów, np. magnezu. Mrowienie palców i drętwienie rąk w ciąży może być spowodowane zespołem cieśni nadgarstka i nie należy go lekceważyć.

Drętwienie kończyn – poznaj skuteczne ćwiczenia

Drętwienie nóg skutecznie możesz zniwelować poprzez ćwiczenia. Oczywiście po wcześniejszej diagnostyce i badaniach u specjalisty.

Oto trzy ćwiczenia, które mogą zniwelować drętwienie nóg i rąk:

  1. Trening dłoni i nadgarstków – zaciskanie i rozciąganie ręki. Przy częstym drętwieniu rąk warto zwiększyć ich siłę poprzez specjalne akcesoria do ściskania i rozciągania. Ściskanie rąk dzięki zaciskom, czy rozciąganie ze specjalnymi gumkami może skutecznie pomóc przy mrowieniu dłoni. Ćwiczenia wykonuj w dowolnym momencie, kilka razy dziennie. Zaciski możesz zabrać ze sobą do biura i będą stanowiły idealny trening dla dłoni.
  2. Rollowanie – piłeczka do rollowania jest jednym z najlepszych ćwiczeń, aby rozluźnić stopy, mięśnie nóg i pośladków, których nadmierne napięcie może generować mrowienie nóg. Wykonuj rollowanie piłeczką kilka razy w tygodniu, a zauważysz znaczącą różnicę, nie tylko w zminimalizowaniu mrowienia, ale również w kondycji nóg.
  3. Sesje na macie do akupresury – mata z kolcami potrafi szybko dokrwić daną okolicę, co może skutecznie pomóc Ci w walce z nocnym drętwieniem rąk i nóg. Wystarczy położyć się na macie na kilka minut przed snem, aby odpowiednio dokrwić mięśnie i stymulować układ nerwowy.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Czym jest drenaż limfatyczny i kto może z niego korzystać?

Podsumowanie

Drętwienie nóg i drętwienie rąk ma wiele przyczyn, które mogą być wynikiem złej diety, małej aktywności fizycznej, czy też różnych chorób. W wypadku kiedy zauważysz u siebie nagminne drętwienie nóg i rąk, warto udać się do lekarza, aby odkryć przyczynę problemu. Sesje u fizjoterapeuty również powinny pomóc, a profesjonalne podejście pomoże Ci zniwelować problem. Drętwienie nóg i rąk to bardziej poważny problem niż tylko dyskomfort. Może oznaczać problemy z układem nerwowym, z pracą w naczyniach krwionośnych oraz innymi schorzeniami. Dlatego w pierwszej kolejności ważne jest przeprowadzenie badań, by odkryć przyczynę drętwienia kończyn.

Źródła:

  1. Lehmann H.C., Wunderlich G., Fink G.R., Sommer C., Diagnosis of peripheral neuropathy, Neurological Research and Practice, 2020, 2, s. 20.
  2. Hanewinckel R., Ikram M.A., Van Doorn P.A., Peripheral neuropathies, Handbook of Clinical Neurology, 2016, 138, s. 263-82.
  3. Sommer C., Geber C., Young P., Forst R., Birklein F., Schoser B., Polyneuropathies, Deutsches Ärzteblatt International, 2018, 115(6), s. 83-90.

Zespół 4FIZJO

 

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Piłki do masażu są narzędziem w zmniejszaniu miejscowych dolegliwości bólowych, rozluźnieniu nadmiernie napiętych mięśni. Dzięki temu można wykonywać masaż samodzielnie w domu. Dedykowana jest trenerom, fizjoterapeutom oraz osobom uprawiającym sport.

PRZECIWWSKAZANIA: Otwarte rany; Wylewy krwi z naczyń krwionośnych; Miejsca z brakiem zachowanej ciągłości tkanek; Automasaż punktów kostnych, stawów i kości; Nadmierny dyskomfort taki jak zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi lub inne nieprawidłowości w trakcie użytkowania; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Polecane

pixel