DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
BLACK WEEK! Skorzystaj z wyjątkowych okazji aż do -40%! 🎁
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Drenaż limfatyczny – masaż, który pomoże ci z obrzękiem!

Drenaż limfatyczny – masaż, który pomoże ci z obrzękiem!

Drenaż limfatyczny, czyli masaż przeciw obrzękom – na czym polega?

Obrzęk to informacja od organizmu o nieprawidłowej pracy układu limfatycznego. Jest to bardzo uciążliwa dolegliwość, która może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Pierwszym krokiem do zmniejszenia opuchlizny jest oczywiście znalezienie jej przyczyny. Nie jest to jednak takie łatwe i często kosztuje nas to wielu godzin spędzanych na badaniach. Warto w takim przypadku zadbać o krążenie płynu limfatycznego w naczyniach w inny sposób.

Z pomocą przychodzi drenaż limfatyczny. Jest to masaż uciskowy, który skutecznie pomaga z obrzękiem. Można wykonać go zarówno manualnie, jak i przy pomocy aparatu do drenażu limfatycznego. Na czym polega i w jaki sposób działa presoterapia? 

 

Od osocza krwi do chłonki

Współpraca układu krwionośnego z układem limfatycznym chroni organizm m.in. przed kumulacją chłonki, czyli obrzękiem. To dzięki mięśniom szkieletowym i poprawnemu działaniu serca limfa może sprawnie płynąć w kierunku dosercowym. Co więcej, to właśnie połączenie układu limfatycznego i krwionośnego umożliwia powstanie tego płynu ustrojowego. Jest to możliwe dzięki przenikaniu osocza krwi z naczyń żylnych do naczyń układu chłonnego, w których zostaje przefiltrowane. Powstała w ten sposób limfa zaopatruje wszystkie najważniejsze narządy i tkanki organizmu, trafia do węzłów chłonnych, a następnie wraca do krwiobiegu.

Prawidłowe i sprawne krążenie płynów ustrojowych w organizmie jest zasługą wielu struktur. Problem pojawia się wtedy, gdy układ limfatyczny staje się niewydolny. 

 

 

Jak powstaje obrzęk?

Obrzęk limfatyczny jest skutkiem m.in. uszkodzenia naczyń limfatycznych. Wówczas przenikanie osocza z krwiobiegu do układu chłonnego przewyższa zdolność filtracji tego płynu. W efekcie dochodzi do zastoju limfy. Przyczyną niewydolności filtracyjnej jest np. skręcenie stawu skokowego. W tym urazie więzadła i mięśnie, które uległy nagłemu i szybkiemu ruchowi skrętnemu, uciskają naczynia chłonne i doprowadzają do naruszenia ich ścian. Innym przykładem jest choroba nowotworowa, w której zostają usunięte węzły chłonne (w ramach leczenia onkologicznego) lub guz uciska naczynia limfatyczne. W tym wypadku również może występować uciążliwy obrzęk. 

 

Drenaż limfatyczny – co to jest i kiedy się go wykonuje?

Drenaż limfatyczny to specjalistyczny masaż, którego głównymi zadaniami są:

  • pobudzenie aktywności naczyń limfatycznych,
  • przepchnięcie nadmiaru limfy z tkanek.

Wykonuje się go powolnymi ruchami ugniatania, głaskania i ruchami okrężnymi o niewielkiej sile nacisku na ciało. Manualny masaż limfatyczny ma duże znaczenie w likwidacji obrzęku. Oprócz tego zapewnia bezproblemowy transport białek i limfocytów. Są to substancje, które powstają w węzłach chłonnych w wyniku oczyszczenia limfy i chronią organizm przed patogenami. Utrudniony przepływ limfy w dużym stopniu im to uniemożliwia.

Masaż drenujący ma zastosowanie w wielu sytuacjach zdrowotnych, których przyczyną jest opuchlizna, a szczególnie: 

  • po operacjach (np. po mastektomii, rekonstrukcji ACL),
  • w przypadku urazów (np. skręcenie stawu kolanowego, złamanie kości stępu),
  • po amputacjach kończyn,
  • w porażeniach spastycznych,
  • w chorobach układu ruchu (np. reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów),
  • w przypadku nadwagi (wysoki poziom tkanki tłuszczowej wymaga przede wszystkim konsultacji z dietetykiem i wdrożenie aktywności fizycznej, presoterapia jest czynnikiem wspomagającym).

Choć masaż limfatyczny jest bardzo ważnym ogniwem fizjoterapii w obrzękach, to niejedynym. Zawsze powinien współwystępować z: kinezyterapią, fizykoterapią, kompresoterapią (stosowanie specjalnych materiałów uciskowych) oraz odpowiednimi pozycjami kończyn i ciała. Co ciekawe, może być również elementem regeneracji sportowców.

 

 PRZECZYTAJ TAKŻE: Drenaż limfatyczny po mastektomii, jako skuteczna forma rehabilitacji

 

Masaż drenujący – metoda

Drenaż limfatyczny rozpoczyna się od opracowania miejsc znajdujących się w okolicy węzłów chłonnych. Ma to na celu pobudzić aktywność węzłów, które są odpowiedzialne za filtrację limfy i wytwarzanie przeciwciał. W celu usprawnienia pracy węzłów limfatycznych stosuje się techniki kolistego rozcierania, głaskania (w formie wyciskania) i przepychania.

Kolejnym etapem jest właściwy masaż drenujący. Drenaż limfatyczny odbywa się w kierunku serca i węzłów chłonnych, czyli w przypadku nóg – od stóp do pachwin. Tempo wykonywania masażu jest powolne, a każdy ruch trzeba powtórzyć od 3 do 5 razy. Obowiązują te same techniki, co w masażu węzłów chłonnych.

Podczas masażu limfatycznego pacjent powinien znajdować się w pozycji leżącej na brzuchu lub na plecach. Pozycja stojąca uruchomiłaby mechanizm grawitacyjny, przeciwny do kierunku przepływu limfy. Aby temu dodatkowo zapobiec, najlepiej ułożyć masowaną część ciała wyżej względem reszty ciała. W przypadku kończyny dolnej warto pamiętać, aby stawy skokowe znajdowały się powyżej stawów kolanowych.

 

Lżej znaczy skuteczniej – jedna z głównych zasad presoterapii

Osoby korzystające z masażu z reguły wolą mocny nacisk na ciało. Ich zdaniem dopiero wtedy zauważają efekty. Duża intensywność i silny ucisk tkanek ma zastosowanie w masażu leczniczym czy masażu tkanek głębokich, w których głównym zadaniem jest dokładne rozluźnienie mięśni. W drenażu limfatycznym przyświeca zupełnie inny cel – usprawnienie przepływu limfy, a tu lżej oznacza skuteczniej. 

Opuchlizna – a szczególnie ta zaawansowana – wymaga szczególnego traktowania. Wyobraźmy sobie bardzo duży obrzęk zlokalizowany w tkance podskórnej, który sam w sobie uciska naczynia krwionośne i limfatyczne. Silny masaż drenujący w połączeniu z dużą opuchlizną najprawdopodobniej będzie skutkować uszkodzeniem tych naczyń. Oprócz tego może sprawiać ból osobie masowanej. Nie tędy droga. Drenaż limfatyczny powinien być bezpieczny i bezbolesny.

 

Manualny masaż limfatyczny – nie tylko dla specjalistów

Jeśli potrzebujesz takiego zabiegu jak masaż limfatyczny, powinieneś mieć pewność, że zmniejszy lub zlikwiduje obrzęk limfatyczny skutecznie i bezboleśnie. Bezpieczeństwo i komfort podczas presoterapii gwarantują fizjoterapeuta lub masażysta. Pobudzenie węzłów chłonnych i odprowadzenie nadmiaru limfy wymaga odpowiedniej sekwencji technik, a to jest zadanie dla doświadczonego specjalisty. Pytanie brzmi: „czy tylko?”.

Dyskomfort, który wywołuje opuchlizna nóg czy obrzęk rąk, można zmniejszyć samodzielnie. Naprzeciw wychodzi urządzenie do drenażu limfatycznego. Aparaty są zaprogramowane tak, by nawet laicy mogli obsłużyć je z łatwością. Przyjrzymy się temu, w jaki sposób mogą pomóc w uporaniu się z obrzękiem.

 

 

Aparat do drenażu limfatycznego – jak działa?

Aparat do drenażu limfatycznego to specjalne urządzenie do masażu limfatycznego kierunkowego drenującego. Składa się z:

  • głównego aparatu ze wbudowanymi programami masującymi,
  • mankietów (rękawów) na ręce i/lub nogi.

Urządzenie do drenażu limfatycznego posiada kilka programów, które różnią się stopniem ucisku. Najbezpieczniej jest zaczynać od początkowych – są delikatne i stanowią przygotowanie ciała do zabiegu. Wśród nich znajdują się również programy dedykowane sportowcom. Służą do regeneracji przed i po treningu, aby odżywić i zregenerować obolałe mięśnie lub przygotować je do wysiłku.

Rękawy pokrywają całe kończyny i są dostosowane do nich wielkością. Główny element ich budowy stanowią komory, które podczas drenażu są napełniane powietrzem. Z siłą przypisaną do danego programu, uciskają poszczególne części kończyn, zaczynając od części dalszych i kończąc na bliższych. Po fazie ucisku następuje faza rozluźnienia, która jest momentem regeneracji tkanek i możliwością napełnienia ich krwią bogatą w substancje odżywcze.

 

Jakie są rodzaje aparatów do drenażu limfatycznego?

Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów aparatów do presoterapii. Często kategoryzujemy je na podstawie ilości komór. Ważnych jest jednak wiele innych aspektów, dzięki którym możemy wybrać najlepszy aparat do drenażu limfatycznego.

Aparaty standardowe STD-C4 firmy 4FIZJO są świetnym wyborem jako pierwsze urządzenie. Ten aparat do presoterapii charakteryzuje się prostym systemem masażu. Użytkownik sam może dobrać moc działania, dzięki czemu będzie mógł wybrać najbardziej komfortowy sposób masażu.

Medyczne urządzenie do drenażu limfatycznego MED-C4 i MED-C6 są przeznaczone do użytku domowego, ale i w gabinetach fizjoterapii. Mają dużo dostępnych trybów masażu i charakteryzują się bardzo intuicyjnym działaniem. Dobór ilości komór jest bardzo ważnym aspektem. Urządzenie do masażu limfatycznego medyczne występuje w wersji 4 i 6-komorowej.

Profesjonalne urządzenie do masażu limfatycznego PRO-C6 i PRO-C8 szczególnie zyskują zainteresowanie profesjonalistów. Są one idealne dla fizjoterapeutów, dzięki temu, że są przenośne i działają na akumulator. Jest to produkt często spotykany w gabinetach, ale cenią go również rekreacyjni i zawodowi sportowcy. Można go dobrać pod względem ilości komór.

 

Urządzenie do masażu limfatycznego – zalety

Główne zalety urządzenia do drenażu limfatycznego to: 

  • Możliwość użycia go samodzielnie w domu w trakcie oglądania telewizji czy odpoczynku na kanapie. Aparat jest prosty w obsłudze – w zestawie najczęściej znajduje się pilot.  Oprócz tego urządzenie jest zaprogramowane tak, aby masaż był w pełni bezpieczny.
  • Duży komfort podczas zabiegu – kierunkowy „przepływ” ucisku jest niezwykle przyjemny i daje wyraźną ulgę.
  • Możliwość ustawienia czasu trwania i siły zabiegu oraz doboru rozmiaru mankietów.

Szerokie zastosowanie:

  • w profilaktyce obrzęków,
  • w schorzeniach wywołujących obrzęk limfatyczny,
  • w celu zmniejszenia uczucia zmęczenia i „ciężkości nóg”,
  • jako sposób na regenerację organizmu np. po przebytej chorobie wirusowej, aby przyspieszyć usunięcie toksyn.

Aparat do drenażu limfatycznego idealnie nadaje się do pracy gabinetowej dla fizjoterapeutów.

 

 

Czy mogę używać aparatu do drenażu limfatycznego? – przeciwwskazania

Każdy zabieg medyczny wiąże się z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Aparat do drenażu limfatycznego ma realny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Wszelkie problemy zdrowotne, zaobserwowane w trakcie lub po zabiegu należy zgłosić lekarzowi. Zanim przystąpimy do zabiegu i zdecydujemy się na zakup, zalecamy kontakt z lekarzem. Należy zachować szczególną ostrożność gdy, dotyczy cię:

  • Aktywna choroba nowotworowa, stany po operacyjnym usunięciu nowotworów
  • Zapalenie naczyń chłonnych
  • Obrzęk powstały na skutek ostrych stanów zapalnych
  • Zakrzepica żył głębokich (w przeciągu ostatniego pół roku)
  • Choroby skóry
  • Podwyższona temperatura ciała
  • Niewydolność serca
  • Otwarte rany
  • Czynna gruźlica płuc
  • Guzki niewiadomego pochodzenia

Polecane

Aparat do drenażu limfatycznego AIR COMPRESSION THERAPY SYSTEM STD C4 rozm. L/XL

Aparat do drenażu limfatycznego AIR COMPRESSION THERAPY SYSTEM STD C4 rozm. L/XL

899,00 zł brutto809,10 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
Rękawy do drenażu limfatycznego C4

Rękawy do drenażu limfatycznego C4

369,00 zł brutto313,65 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
Spodnie do drenażu limfatycznego C6

Spodnie do drenażu limfatycznego C6

699,00 zł brutto594,15 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
pixel