DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
BLACK WEEK! Skorzystaj z wyjątkowych okazji aż do -40%! 🎁
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Czym są hip dips? Ćwiczenia na biodra i boczki

Czym są hip dips? Ćwiczenia na biodra i boczki

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 5 minut

Akceptacja i zarządzanie hip dips: Jak pokochać swoje biodra?

Niestety, to niewinne wcięcie w biodrach może być przyczyną kompleksów czy niezadwolenia ze swojej sylwetki. Choć nie powinno! Wiele celebrytek jeszcze do nie dawna decydowało się na radykalne kroki, w tym operację, by się go pozbyć. Dziś jednak zdecydowanie skręcamy w stronę akceptacji swojego ciała. I to nam się podoba!

Mimo wszystko zależy Ci na tym, aby zmniejszyć ich widoczność? Dowiedz się więcej na ich temat i tego, jakie ćwiczenia na hip dip warto wykonywać, by zmienić wygląd sylwetki na taki, który odpowiada Ci bardziej.

Jak wyglądają hip dips i dlaczego powstają?

czwiczenia na boczki i biodra

Hip dips to inaczej skrzypcowe biodra (violin hips). Są to naturalne wgłębienia, które pojawiają się w miejscu, w którym biodro łączy się z udem. Są one normalną częścią ludzkiego ciała i mogą być bardziej lub mniej widoczne w zależności od budowy ciała, różnic genetycznych oraz poziomu tkanki tłuszczowej w organiźmie.

Przyczyny powstawania hip dip są różne. To przede wszystkim:

  • Budowa kości biodrowej. Jeśli jest ona bardziej wydatna lub bardziej wygięta w określonym miejscu, może to prowadzić do powstania hip dips.
  • Rozmieszczenie mięśni. Niektóre osoby mogą mieć bardziej wypukłe mięśnie w okolicy bioder, co sprawia, że hip dips są mniej widoczne.
  • Poziom tkanki tłuszczowej. U osób o niższym poziomie tkanki tłuszczowej wyraźnie zaznaczone hip dips pojawiają się częściej. Wśród osób z większą ilością tkanki tłuszczowej w organizmie zazwyczaj się one mniej zauważalne.
  • Genetyka, która odgrywa istotną rolę w kształtowaniu sylwetki ciała, w tym w kształtowaniu bioder i ich okolicy.
  • Zmiany hormonalne, związane np. z dojrzewaniem, ciążą czy menopauzą, mogą wpływać na rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w okolicy bioder, co z kolei może wpływać na widoczność hip dips.

Pamiętaj, że hip dips to nie defekt, a jedynie cecha anatomiczna, która nie wpływa na Twoje zdrowie ani sprawność fizyczną.

Czy hip dip można się pozbyć?

Hip dips nie można całkowicie usunąć za pomocą metod nieinwazyjnych, jak ćwiczenia czy dieta. W tym może Ci pomóc jedynie ingerencja chirurgiczna.

Pewne ćwiczenia mogą Ci jednak wzmocnić mięśnie wokół bioder i pośladków, co może zmniejszyć ich widoczność. Co zatem możesz robić, jeśli chcesz zmienić wygląd tej części ciała? Pomogą Ci w tym:

  • Regularne ćwiczenia skupiające się na wzmocnieniu mięśni pośladków i ud. Przykłady takich ćwiczeń to przysiady z obciążeniem, martwy ciąg czy odwodzenie nóg.
  • Zdrowa dieta, która wspiera redukcję tkanki tłuszczowej i budowę mięśni. Pamiętaj, by wybierać korzystne dla Twojego organizmu źródła białka. Postaw na chude mięso, ryby, rośliny strączkowe i zdrowe tłuszcze. Nie skupiaj się wyłącznie na osiąganiu deficytu kalorycznego - pamiętaj, że Twoim celem jest zbudowanie mięśni wokół bioder i pośladków.
  • Medycyna estetyczna. To oczywiście opcja dla osób bardzo zdeterminowanych, które za wszelką cenę chcą pozbyć się hip dip. Chodzi o zabiegi jak wypełnienie kwasem hialuronowym lub przeszczep tłuszczu, które mogą znacząco zmienić sylwetkę.

My rekomendujemy oczywiście przede wszystkim pierwsze i drugie rozwiązanie./

Najlepsze ćwiczenia na hip dips

Bieganie czy inne ćwiczenia cardio raczej nie pomogą Ci się pozbyć hip dips. Nie chcesz przecież schudnąć, a poprawić rzeźbę sylwetki.

Twój plan treningowy powinien więc uwzględniać proste ćwiczenia, które skupiają się na wzmocnieniu i rozbudowaniu mięśni wokół bioder i pośladków. Dzięki nim poprawisz wygląd całej swojej sylwetki i samopoczucie.

Oto kilka przykładów takich ćwiczeń:

  • Odwodzenie nóg. Możesz wykonywać je zarówno w domu, jak i na siłowni przy użyciu maszyny. By wykonać je w domowym zaciszu, po prostu stań przy ścianie i unieś prawą nogę do tyłu, napinając pośladki, a następnie powoli opuść nogę. Następnie powtórz to samo z lewą nogą. Pamiętaj, by w trakcie całego treningu nogi były delikatnie zgięte w kolanie.
  • Odwodzenie nóg z gumą oporową (taśmą). Gumę należy założyć nad kolanami. Następnie uklęknij i ręce oprzyj na antypoślizgowej macie. Rozstaw nogi na szerokość bioder i dbaj o to, by kolana znajdowały się z nimi w jednej lini. Unieś prawą nogę do boku, a następnie powoli opuść. Wykonaj ok. 10 powtórzeń na każdą z nóg.
  • Przysiady. To ćwiczenie, które na pewno doskonale znasz. By je wykonać, stań w lekkim rozkroku i powoli uginaj kolana. Staraj się wypychać biodra do tyłu - wyobraź sobie, że chcesz usiąść na krześle czy fotelu. Wstań, kontrolując swoje ruchy.
  • Unoszenie nogi podczas leżenia na boku. Połóż się na macie na boku, opierając się na jedej ręce. Następnie unieś jedną nogę i wytrzymaj w takiej pozycji kilka sekund. Powtórz po 10-20 razy na każdą nogę.
  • Unoszenie bioder (hip thrusts). Leżąc na plecach, unieś biodra do góry, napinając mięśnie pośladków, a następnie opuść je w kontrolowany sposób.
  • Plank boczny (side plank), który wzmacnia mięśnie boczne tułowia, w tym te pośladkowe. Opierając się na jednym ramieniu i boku stopy, unieś biodra do góry, utrzymując pozycję przez kilka sekund-kilkadziesiąt sekund.

Wykonuj trening co najmniej 2-3 razy w tygodniu, aby zapewnić odpowiednią stymulację mięśni i umożliwić im regenerację. Pozwoli Ci to uzyskać wymarzone ciało, w tym umięśnione pośladki i brzuch.

Podsumowanie

Przede wszystkim jeszcze raz podkreślimy, że zagłębienie w biodrach to naturalna cecha ludzkiego ciała, która u nikogo nie powinna powodować kompleksów czy estetycznych zgrzytów.

Zawsze jednak warto ćwiczyć pośladki - i wszystkie inne części ciała! Pamiętaj, że regularność i konsekwencja w treningu są kluczowe, a efekty mogą różnić się w zależności od indywidualnych uwarunkowań genetycznych i Twojej budowy ciała.

Powodzenia w osiąganiu zamierzonych celów!

pixel