DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Ćwiczenia na rwę kulszową

Ćwiczenia na rwę kulszową

Fizjoterapeutka Magdalena Kapica

Fizjoterapeutka Magdalena Kapica W swojej pracy i słowie pisanym staram się przekładać fizjoterapię na ludzki język. Wszystko po to, by każdy mógł zrozumieć, w jaki sposób powstają kontuzje, jak sobie radzić z bólem i co zrobić, by się od niego uchronić. Dzielenie się wiedzą to mój cel, który codziennie napędza mnie do działania. 4 min czytania


O czym się dowiesz?

Rwa kulszowa to dolegliwość, która charakteryzuje się bólem występującym w odcinku lędźwiowym, krzyżowym, a czasem również w pośladku. Nie da się ukryć, że ból z nią związany jest w stanie skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jeśli rwa kulszowa spędza Ci sen z powiek, przeczytaj wpis, a dowiesz się, jak poradzić sobie z jej objawami i napięciem mięśni. Poznasz także zasady profilaktyki – prewencja jest ważna, by rwa kulszowa nie powróciła. Odpowiednie ćwiczenia pomogą Ci wzmocnić mięśnie, poprawić elastyczność oraz zmniejszyć napięcie w okolicy pleców i bioder. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Sprawdź teraz Ból karku i szyi Dyskopatia lędźwiowa – jak pozbyć się bólu pleców?

Dyskopatia lędźwiowa (inaczej przepuklina kręgosłupa lub przepuklina jądra miażdżystego) jest schorzeniem dolnego odcinka kręgosłupa. Należy do grupy najczęściej diagnozowanych chorób cywilizacyjnych, związanych z dolegliwościami bólowymi pleców. Przyczyną jej rozwoju są...

Rwa kulszowa – co to jest za dolegliwość?

Rwa kulszowa jest to najczęściej występująca i diagnozowana dolegliwość układu nerwowego. Ci, którzy na nią cierpią, zazwyczaj mierzą się z bólem, pieczeniem i mrowieniem w obrębie przebiegu nerwu kulszowego – jest to największy nerw w ciele człowieka. Sięga od mięśni miednicy mniejszej aż do dołu kolanowego, gdzie przechodzi na mniejsze gałęzie – nerw strzałkowy i nerw piszczelowy. Na drodze jego przebiegu znajduje się także mięsień gruszkowaty – kiedy się napina, może powodować podobne objawy do objawów rwy kulszowej.

Na liście przyczyn rwy kulszowej znajdziesz:

  • przepuklinę krążka międzykręgowego – to ona najczęściej powoduje rwę kulszową. Kiedy krążek zmienia swoje położenie i wystaje poza kręgi kręgosłupa, uciska nerw. Ucisk ten zaburza swobodny przepływ impulsów nerwowych, co może powodować objawy bólowe. Ich intensywność zależy od stopnia ucisku;
  • zwężenie kanału kręgowego w dolnym odcinku kręgosłupa;
  • zwyrodnienie kręgosłupa, które może powodować zmiany w krążkach międzykręgowych i w stawach kręgosłupa. Taka sytuacja prowadzi do zwiększenia ucisku na nerw kulszowy;
  • zespół mięśnia gruszkowatego, który objawia się bólem w tych samych miejscach. Nieleczony może prowadzić do długotrwałego ucisku na nerw i utrwalenia objawów;
  • nagły uraz kręgosłupa również może prowadzić do ucisku na nerw. Stopień urazu będzie warunkował objawy bólowe.

Rwa kulszowa

Teraz przejdźmy do objawów charakterystycznych dla rwy kulszowej:

  • ostry ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, który promieniuje w kierunku pośladka, może również objąć tylną stronę uda, łydkę i stopę;
  • osłabienie siły mięśniowej – uczucie, że nasza noga staje się bezwładna czy drętwa;
  • drętwienie nogi czy nieprzyjemne mrowienie, a także inne odczucia, które nie występują na co dzień, takie jak np. „przeszycie prądem” na całej długości przebiegu nerwu.

Jeśli obserwujesz u siebie co najmniej dwa z wyżej wymienionych objawów, a nie masz jeszcze diagnozy, nie czekaj – jak najszybciej udaj się do lekarza. Jeśli potwierdzi on Twoje przypuszczenia, rozpocznij leczenie. Rwa kulszowa może ustąpić samoistnie, jednak zazwyczaj trwa to bardzo długo. Ruch połączony z farmakologią zwiększa szanse na szybsze ustąpienie objawów.

Domowe sposoby na rwę kulszową

Zastanawiasz się, czy z rwą kulszową można poradzić sobie na własną rękę w domu? Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby, który wpływa na objawy. Jeśli ból nie utrudnia codziennego funkcjonowania, pojawia się od czasu do czasu, możesz spróbować poradzić sobie z problemem samodzielnie w domowym zaciszu.

  • Wykonuj ćwiczenia rozluźniające na mięśnie grzbietu, np.: połóż się na macie do ćwiczeń na plecach, następnie przyciągnij kolana do klatki piersiowej. Poruszaj się w tej pozycji tak, jakbyś był/a kołyską. Policz do pięciu i odłóż nogi.
  • Stosuj matę do akupresury przez 10 minut dziennie. Postaraj się ułożyć wygodnie, tak by nie zmieniać pozycji przez ten czas. W przypadku mocnego bólu – rób stosowne przerwy.
  • Mata do akupresury

  • Stosuj ciepłe okłady – niech termofor stanie się Twoim najlepszym przyjacielem. Układ nerwowy regeneruje się szybciej pod wpływem ciepła.

Jak ćwiczyć przy rwie kulszowej?

Ruch jest dobrym lekiem w przypadku większości chorób. Gdy jednak ból zabiera radość życia, każdy rodzaj aktywności będzie odbierany jako zło konieczne. W przypadku ostrego napadu rwy kulszowej, kiedy leki nie pomagają, należy powstrzymać się od ćwiczeń. Na ruch przychodzi czas, gdy ból się zmniejsza.

  • Wzmacniaj brzuch. Połóż się na macie do ćwiczeń na plecach – ramiona ułóż wzdłuż tułowia, a kolana zegnij. Podnieś nogi i wykonuj ruchy tak, jakbyś jechał/a rowerem. Skup uwagę na plecach – nie mogą się odklejać od maty, szczególnie odcinek lędźwiowy. Policz do 20 i odpocznij. Ćwiczenie wykonuj w trzech seriach.
  • Wzmacniaj brzuch i nogi. Połóż się na macie na plecach, zegnij kolana i przyciągnij je do brzucha, następnie mocno dociśnij odcinek lędźwiowy do maty. W tym celu możesz pomóc sobie, napinając mięśnie brzucha. Wykonuj ruch powoli, potem wróć do pozycji początkowej. Wykonaj 15 powtórzeń.
  • Stosuj matę do akupresury przez 10 minut dziennie. Postaraj się ułożyć się wygodnie, tak by nie zmieniać pozycji przez ten czas. W przypadku mocnego bólu – rób stosowne przerwy.
  • Ćwiczenia na rwę kulszową

  • Ćwicz równowagę. Na macie do ćwiczeń przyjmij pozycję klęku podpartego. Pamiętaj, że dłonie powinny być w jednej linii ze stawami biodrowymi, a kolana na jednej linii z biodrami. Jednocześnie wyprostuj lewą rękę i prawą nogę, starając się utrzymać równowagę przez 10 sekund. Następnie wróć do pozycji początkowej i zmień stronę. Zalecam wykonać 15 powtórzeń na stronę. W tym ćwiczeniu uważaj na „zapadanie się” odcinka lędźwiowego. By tego uniknąć, przed wykonaniem ruchu napnij brzuch. Pomoże Ci to zachować równowagę.
  • Systematycznie się rozciągaj. Dbaj w szczególności o mięśnie pośladkowe i grzbietu. Z pomocą przyjdzie Ci ukłon japoński. Z pozycji klęku podpartego przejdź do pozycji, w której pośladki leżą na piętach, a ręce wyciągnięte są najdalej, jak się da. Uważaj, by nie odrywać pośladków od pięt.

Rwa kulszowa to wyjątkowo uciążliwy przeciwnik, który potrafi skutecznie odebrać radość życia. W momencie, gdy ból jest słaby lub umiarkowany, warto najpierw sięgnąć po domowe sposoby, którymi są ciepłe okłady i ćwiczeń. W przypadku większego bólu najlepiej udać się do lekarza lub fizjoterapeuty. Jedno jest pewne – z rwą kulszową można sobie poradzić.

Rwa kulszowa – najczęściej zadawane pytania

Jakie są najczęstsze przyczyny rwy kulszowej?

Najczęstsze przyczyny związane są z degeneracją krążka międzykręgowego, zwyrodnieniem stawów kręgosłupa lub nagłym urazem. Czynniki te powodują ucisk na nerw, co może prowadzić do niepokojących i uciążliwych objawów.

Jak leczyć rwę kulszową?

Leczenie rwy kulszowej różni się w zależności od objawów i stopnia ich intensywności. W przypadku domowych metod skuteczne są ciepłe okłady, ćwiczenia i mata do akupresury. W ostrych stanach bólowych konieczne jest zastosowanie leków i pozycji odciążeniowych kręgosłupa.

Ile trwa leczenie rwy kulszowej?

Długość leczenia uzależniona jest od kilku czynników. Pod uwagę bierzemy stopień ucisku na nerw, objawy bólowe oraz stopień zaawansowania choroby (stan ostry lub przewlekły). Trudno jest określić dokładny czas leczenia, jednak może być to od kilku tygodni do kilku miesięcy w przypadku leczenia zachowawczego. Leczenie operacyjne może okazać się skuteczne już po miesiącu od operacji i wdrożenia stosownej fizjoterapii.

Polecane

pixel