DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Co zabrać zimą w góry? Praktyczny poradnik turysty

Co zabrać zimą w góry? Praktyczny poradnik turysty

Góry są piękne zarówno latem, jak i zimą. Letnią porą zdecydowanie łatwiej jest zdobywać szczyty. Zimą w górskich wędrówkach dokucza niska temperatura, trzeba mierzyć się ze śniegiem, zawiejami śnieżnymi i szybko pojawiającym się zmrokiem. Zima w górach potrafi być nieobliczalna, dlatego odpowiedni ekwipunek to podstawa każdej, nawet krótkiej wyprawy. Co zabrać w góry zimą oraz jak przygotować się na każdą okoliczność? Sprawdź nasz poradnik!

.

.

W tym artykule znajdziesz informacje o niezbędnym sprzęcie, jakim jest:

 • Mapa,

 • Kijki trekkingowe,

 • Scyzoryk wielofunkcyjny,

 • Apteczka,

 • Prowiant,

 • Termos z ciepłym napojem,

 • Buty trekkingowe i raki,

 • Czekolada,
 • Stuptuty,

 • Odzież termoaktywna,

 • Plecak turystyczny,
 • Okulary przeciwsłoneczne,

 • Latarka czołówka,

 • Telefon z GPS.

Mapa

Mapa to jedna z najważniejszych rzeczy, jaką należy zabrać ze sobą w góry zimą. Koniecznie należy sprawdzić na mapie przed podróżą wszystkie szlaki oraz dokładnie ją przestudiować, aby być zaznajomionym z danymi ścieżkami. Mapa to doskonała alternatywa dla urządzenia GPS, które nie zawsze znajdzie zasięg, zwłaszcza podczas trudnych warunków atmosferycznych.

Kijki trekkingowe

Kije trekkingowe znacznie ułatwiają wchodzenie po oblodzonych szlakach górskich. Za pomocą kijków można się wesprzeć, dzięki czemu wędrówki nie będą aż tak ciężkie. Dodatkowo kijki mogą pomóc podczas nagłego poślizgu, przed upadkiem na twardą i lodową powierzchnię.

Kijki trekingowe idealnie sprawdzą się podczas wchodzenia na górskie szlaki pokryte grubą warstwą śniegu. Bez problemu można je wbić, co zapewni dodatkową asekurację. Warto je zabrać w góry latem i zimą, ponieważ pomagają odciążyć stawy, zarówno przy schodzeniu oraz wchodzeniu po górskich szlakach.

Scyzoryk wielofunkcyjny

Scyzoryk, inaczej zwany multitoolem. Istnieje kilka modeli danego scyzoryka, ale jego głównym zadaniem jest pomoc w różnego rodzaju sytuacjach. Warto zabrać ze sobą tego rodzaju sprzęt, ponieważ jest lekki, nie zajmuje wiele miejsca, jest poręczny oraz może pomóc w trudnych warunkach zimowych.

Narzędzia, jakie powinien zawierać scyzoryk wielofunkcyjny to nóż, śrubokręt, otwieracz do puszek, kombinerki i zaciskacz do ciężarków.

Apteczka

Apteczka to obowiązkowy element, o którym należy pamiętać podczas górskich wędrówek. Nawet wybierając się na łatwe szlaki, koniecznie weź ją ze sobą. Oto lista rzeczy, które powinny się znajdować w apteczce pierwszej pomocy. Powinna zawierać bandaże, chustę trójkątną, gazy, kompresy jałowe, plastry, wodę utlenioną.

Prowiant

Prowiant w górach jest bardzo ważny, ponieważ wędrówki górskie generują bardzo duży wydatek energetyczny. Im wyżej się znajdujemy, tym bardziej metabolizm przechodzi na szlaki beztlenowe, co powoduje zwiększone wykorzystanie glukozy na potrzeby energetyczne. Oznacza to, że w góry zimą należy przygotować posiłki bazujące na węglowodanach prostych, czyli takich, które szybko się wchłaniają i dostarczają niezbędnej dla organizmu energii.

Termos z ciepłym napojem

Gorące napoje są ważne, aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Grupowe, jak i samotne wycieczki górskie wiążą się z tym, że każda osoba uczestnicząca musi dbać o zachowanie odpowiedniej ciepłoty ciała, co zapewni utrzymanie funkcji fizjologicznych w normie. Odpowiedni zapas wody pozwoli na swobodne przygotowanie napojów i przyczyni się do zachowania homeostazy powierzchni skóry.

Buty trekkingowe i raki

Dobre buty muszą zapewniać komfort i wygodę przez cały dzień wędrówki. Obuwie powinno być nieprzemakalne, z naturalnego materiału, który gwarantuje komfort termiczny. Dobre buty trekkingowe powinny mieć także wyższą cholewkę, która zapewnia ciepło oraz stabilność stawu skokowego. Do wyższego obuwia łatwo także dopasować stuptuty chroniące przed wilgocią i śniegiem.

Buty trekkingowe na zimowe wędrówki powinny być wyposażone także w odpinane raki, które zwiększają przyczepność do gruntu. W ofercie 4FIZJO znajdziesz raki i raczki na buty polskiej marki Mountain Goat w różnych wariantach kolorystycznych oraz rozmiarach. Wykonane ze stali nierdzewnej oraz wytrzymałego materiału TPE, zapewniają odporność na uszkodzenia oraz długie użytkowanie.

Czekolada

Czekolada, jako źródło węglowodanów prostych, doskonale uzupełnia zapasy glukozy, stanowiącej podstawowe źródło energii dla organizmu pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych. Odpowiedni zapas węglowodanów jest niezbędny podczas wyprawy w góry zimą i latem.

Stuptuty

Stuptuty to ochronna część na nogawkach, która zapobiega przedostawaniu się śniegu i wody do butów. Podstawowe elementy ochraniaczy, to ściągacz w dolnej części, haczyki do zaczepiania sznurowadeł i mocowania, które zakładane są pod podeszwę butów.

Rodzajów stuptutów jest naprawdę wiele, stąd też, ważne jest, aby dopasować je odpowiednio do swojej odzieży i warunków panujących w górach.

Odzież termoaktywna

Odzież termoaktywna wykonana jest najczęściej ze sztucznych materiałów, np.: poliester. Ten rodzaj odzieży idealnie nadaje się do wysiłku fizycznego oraz do wspinaczek górskich. Należy pamiętać, że w górach trzeba ubierać się na tzw. "cebulkę", czyli zakładać kilka warstw odzieży. Warunki pogodowe często się zmieniają, a kilka warstw odzieży pozwoli idealnie się dopasować do obecnie panujących warunków temperaturowych.

Odzież termoaktywna ma za zadanie zapewnić komfort ruchu, termoizolację - zatrzymanie ciepła i odprowadzanie wilgoci. Odzież ta przepuszcza powietrze, dzięki czemu skóra pozostaje sucha i minimalizowane jest ryzyko przepocenia.

Plecak turystyczny

Plecak turystyczny powinien być pakowny, wytrzymały oraz dostosowany pod długość danej wyprawy. Jeżeli będziemy w podróży jeden dzień, w zupełności wystarczy plecak o pojemności od 20 do 30 L. Na dłuższe wyprawy należy wybrać większy gabarytowo plecak podróżny. Jeżeli chodzi o system nośny, to w mniejszych plecakach, najlepsza będzie siatka dystansująca, a w większych, bardziej rozbudowany system nośny z szerokimi pasami.

Okulary przeciwsłoneczne

Mimo mniejszej ilości dni słonecznych, zimą nasz wzrok jest narażony na równie intensywne odziaływanie promieni słonecznych. Są one odbijane od jasnego śniegu dodatkowo nas oślepiając. Mrużąc oczy ograniczamy pole widzenia, co podczas wędrówek na wysokościach stanowi zagrożenie. Dobrej jakości okulary słoneczne z filtrem UVA i UVB gwarantują ochronę wzroku nie tylko przed promieniowaniem słonecznym, ale także przed wiatrem i suchością oczu.

Latarka - czołówka

W górach najlepsze będą latarki uniwersalne, ze światłem białym. Światło powinno być zmienne, aby idealnie dopasować się do danego otoczenia. Dzięki latarce typu czołówka mamy wolne dłonie, możemy spokojnie wędrować trzymając np. kije trekkingowe. Zabierając ze sobą latarkę warto wyposażyć się w model o dużej pojemności baterii, a także zabrać na zmianę dodatkowe egzemplarze.

Telefon z GPS

Telefon z GPS w górach to kluczowy sprzęt, który musi się znaleźć w plecaku. Dobra nawigacja może niejednokrotnie uratować życie i zdrowie, podczas niebezpiecznych górskich wędrówek. Dodatkowo warto ściągnąć aplikacje SOS, która wysyła sygnał nawet w przypadku rozładowania urządzenia. Podobnie jak w przypadku latarki należy naładować urządzenie przed wyprawą lub wybrać model o długiej żywotności baterii.

Podsumowanie

Klimat w górach zimą jest nieobliczalny i szybko z pięknej słonecznej pogody, można znaleźć się w środku zamieci śnieżnej. Należy pamiętać, że w górach ilość śniegu jest znacznie większa niż na nizinach, a oblodzone szlaki, wiatr czy niskie temperatury bardzo mocno utrudniają wędrówki. Nieodpowiednie przygotowanie do wspinaczki może zakończyć się tragicznie, dlatego tak ważne jest, aby zadbać o swój sprzęt i odzież w sposób kompleksowy. Wszystkie akcesoria są ważne i należy podejmować świadome wybory podczas zakupu, ponieważ to właśnie ten sprzęt może nas uratować.

Źródła

 1. Szymczak RK, Błażejczyk K. Heat Balance When Climbing Mount Everest. Front Physiol. 2021 Nov 25;12:765631.

 2. Schweizer A. Sport climbing from a medical point of view. Swiss Med Wkly. 2012 Oct 11;142:w13688.

Polecane

Raczki na buty STANDARD (35-36) S

Raczki na buty STANDARD (35-36) S

64,99 zł brutto51,99 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
Raczki na buty PREMIUM (41-43) L

Raczki na buty PREMIUM (41-43) L

74,99 zł brutto63,74 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
Raczki na buty PREMIUM (37-40) M

Raczki na buty PREMIUM (37-40) M

74,99 zł brutto63,74 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
Raczki na buty - Standard XL

Raczki na buty - Standard XL

64,99 zł brutto51,99 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
pixel